Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μικρή θεωρία για τον μαζοχισμό

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 11 Μαρτίου 2008.

  1. Guest05

    Guest05 Guest

    Βρε άντε από κει που θα με κάνετε να πάρω ξανά στα σοβαρά το BDSM.
     
  2. Astarty

    Astarty Contributor

    Μια μικρή θεωρία για τον ρασιοναλισμό υπάρχει;
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Μικρή θεωρία για τον μαζοχισμό



    Θα μπορούσα να συμφωνήσω σε όλα αυτά με την προϋπόθεση
    πως μιλάμε για το ασυνείδητο και μόνο ,
    γιατί δεν μπορώ να διανοηθώ ότι συνειδητά θα μπει οποιοσδήποτε από τους δυο
    σε μια διαδικασία τέτοιου οργανωμένου ‘’ παιχνιδιού ‘’ .
    Αν μη τι άλλο δεν θα μιλάμε πλέον για real life αλλά
    για ένα από τα πολύ καλά μυθιστορήματα της Κρίστι , λαϊκά και απλά ,
    και δεν ξέρω πραγματικά ποιος μπορεί να το κάνει αυτό και έχει επίσης και το … χρόνο !
    Η πραγματικότητα αγαπητέ οπότε να μας αφήσεις να πιστεύουμε πως είναι διαφορετική,
    οχι οτι το ασυνηδητο δεν είναι και αυτό μορφή της ,
    αλλά έτσι πάει μακριά η βαλίτσα και είναι για λίγους , πολύ λίγους παίχτες ....
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Anasia
    μου γκρινιάζεις πάλι συνειδητά ή ασυνείδητα;
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Μικρή θεωρία για τον μαζοχισμό


     

    συνειδητα η ασυνειδητα ... αφου σου αρεσει !

    απο την αλλη δεν πιστευω να σκεφτηκες πως αρχισες παλι να γραφεις
    κ δεν θα εχεις αντιλογο !

    εισαι σαν το κοκκινο πανι στο ταυρο ενα πραγμα .... συνειδητα !  
     
  6. Μikra_Psemata wrote
    "Ηρθε η άνοιξη και στο φορουμ"

    Που θα πάει θα ρθει και το καλοκαίρι
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Anasia καλή μου
    είναι δύσκολο να υπάρξει αντίλογος μεταξύ μας, αφού συμφωνώ με όσα μου προσάπτεις και υιοθετώ όλες σου τις κατηγορίες εναντίον μου.
    Ποιός είναι ο ταύρος;
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    "Μπροστά στην κλειστή πόρτα"

    Έτσι θα ονομάσω όλο αυτό το συνονθύλευμα απόψεων και θεωριών που αναφέρετε ο Dream. Όχι μόνο για την αλληγορία στο απαραβίαστο της ψυχής ενός μαζοχιστή και του Τέρατος, αλλά γιατί προτιμώ σε αυτήν την περίπτωση μια αφήγηση με εικόνες και όχι με λόγο. Ίσως κάποια μέρα να προλάβω να ωριμάσω, για να καταφέρω να δείξω απεριόριστη εμπιστοσύνη στις μεγαλοφυείς εξηγήσεις, ώστε να σταματήσω να δείχνω με το δάκτυλο μου, την κλειστή πόρτα.

    Ο παραμυθάς παίρνει την θέση Εκείνου που (αληθινά) γνωρίζει το μέλλον μας, κι εκεί ακριβώς βρίσκεται η γοητεία του παραμυθιού. Όμως ούτε ένας παραμυθάς δεν μπορεί να με ξεγελάσει, πως τάχατις τα ξέρει όλα αυτός, σαν άρχοντας του λόγου. Για Με δεν υπάρχουν κίνητρα, οικονομικά, σεξουαλικά, ή βρασμός ψυχικής ορμής, που για μια στιγμή με μια κίνηση του χεριού, στέλνει τον άλλο στην κόλαση. Σαν τον Σατανά που δεν έχει κίνητρα για να κάνει κάτι, αλλά το κάνει επειδή έτσι γουστάρει και επειδή αυτό που κάνει τον διασκεδάζει.
    Του χρειάζεται του καθενός λογοτεχνική ή άλλου είδους επιστημονική ευφυΐα για να εξηγήσει το μέσα του?

    Θέλω να πω, ότι κανένας δεν ξέρει τα βαθιά αίτια…παρά μονό ο ίδιος ο μαζοχιστής που μαστιγώνω....και κατά δεύτερον Εγώ το Τέρας, που μέσα στο παραλήρημα Μου εκείνη την στιγμή μονολογώ "Είναι αθώος … Πρέπει όμως να τιμωρηθεί".
     
    Last edited: 13 Μαρτίου 2008
  9. Μονο μια μικρη διορθωση....ουτε κι ο ιδιος ο μαζοχιστης που μαστιγωνεις ξερει τα βαθια αιτια
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Δεν βρίσκω κάποια άρρηκτη σχέση μεταξύ μαζοχισμού και ανάγκης προς εξιλέωση. Πολλές φορές δε, παρατήρησα πως κακώς δίνεται αυτή η ερμηνεία στην κινητήρια ορμή του μαζοχιστή.
     
    Last edited: 13 Μαρτίου 2008
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Δεν δέχομαι διόρθωση σε αυτό που είπα cornilie γιατί ξέρω καλά τι λέω.
    Ισως να δεχθώ μια άλλη εκδοχή.

    Ένας μαζοχιστής γνωρίζει ότι ο λόγος που μαζοχίζεται, είναι η απόλαυση και η λύτρωση του μέσα από τον πόνο. Αυτοί οι λόγοι του είναι αρκετοί. Το σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζεται άλλους ουσιαστικότερους λόγους από αυτούς.
    Το μόνο που έχει πραγματική ανάγκη είναι Εμένα το Τέρας.... για να του το προφέρω!
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Μικρή θεωρία για τον μαζοχισμό

    Λύτρωση από τι?