Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μοναξιά

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος θαΐς, στις 17 Νοεμβρίου 2020.

  1. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Σε ενα μοναστήρι ένας μοναχός ρωτήθηκε από κάποιον περαστικό.
    _ Ποιο είναι το μεγαλύτερο θαύμα;
    _ Το ότι κάθομαι εδώ μόνος
    Τι είναι η μοναξιά και πως βιωνετε μέσα σε αυτές τις ασύμμετρες όπως λέγονται σχέσεις;
    Είναι συναίσθημα που νιώθουν τα υ ή και οι Κ;
    Σ/σας ευχαριστώ.
    Σαν καινούριο μέλος εδώ θα σας ζαλίσω λίγα με τις απορίες μου.
    Σχωρατε με
     
  2. Brt

    Brt #ολαπολυ

    - γράφεις ημερολόγιο
    - γράφεις ημερολόγιο και κλαψομουνιαζεις
    - συνήθως έχεις τασκς
    - συνήθως έχεις τασκς και κλαψομουνιαζεις
    - συνήθως έχεις κάτι επάνω σου που σου Τον/ Την θυμίζει (η και όχι, πχ κυκλοφορείς χωρίς βρακι)
    - έχεις «αδέρφια» να κλαψομουνιαζετε όλοι μαζί
    - μετακίνηση 6
    - γιόγκα, αναρριχήσεις, περπάτημα, κολύμβηση, τρέξιμο...
    ...κλπ κλπ κλπ

    Ελα μια αγκαλίτσα μικρή    οι Κ δεν ξέρω πως την βιώνουν. Δεδομένου ότι έχουν παιχνίδια να παίξουν 24/7...μάλλον είναι επιλογή Τους  

    disclaimer: προσωπικές απόψεις

    έχουν γράψει πολλοί για την μοναξιά σε αυτούς τους συσχετισμούς, κάτσε θα σου βρω μερικά links
    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Μοναξιά-και-bdsm.120676/

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Η-απέραντη-μοναξιά-ενός-Κυρίαρχου.67772/

    https://www.greekbdsmcommunity.com/...σκλάβου-στην-σχέση-Κυριαρχίας-υποταγής.24934/
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2020
  3. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Οπότε καλά κάνω και το ριξα στο κέντημα. Είναι αγχολυτικό και αν μη τι άλλο θα κάνω και προικα  . Σε ευχαριστώ για την αγκαλιά και τα links
     
  4. Marialenam.

    Marialenam. New Member

    Μοναξιά υπό τις παρόντες συνθήκες και λόγω απόστασης υπάρχει σε σωματικό επίπεδο.Οταν όμως έχεις καλό επίπεδο και διαρκής επικοινωνία με τον Κ σου αυτό μετριάζεται.Μιλαω μόνο για σχέσεις κανονικές και όχι σχεσεις κατά τις οποίες συζουμε ή ότι άλλο.Μια Του φράση ωστόσο μπορεί να σε φέρει κοντά Του πολύ περισσότερο από το να βρίσκεσαι εκεί μαζί Του.Ετσι το βιώνω εγω τουλάχιστον.
     
  5. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Όποιος πει ότι δεν την έχει βιώσει, θα μεγαλώσει η μύτη του.

    Θεωρώ ότι τη βιώνουμε άπαντες κάποια στιγμή στη ζωή μας (για την ακρίβεια πολλές φορές) και μάλιστα απρόσμενα, ξαφνικά, έντονα...και νιώθουμε ότι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Δεν είναι εύκολο, δεν είναι ευχάριστο, δεν το θέλει κανείς μας. Θεωρώ προσωπικά ότι η μεγαλύτερη τιμωρία του ανθρώπου είναι να μπαίνει στο σπίτι του και να είναι διαρκώς μόνος. Και κάπως έτσι να φύγει κι από τη ζωή.

    Βέβαια σε ορισμένες περιπτώσεις όλο αυτό είναι επιλογή, είναι απόφαση ζωής, είναι λύτρωση. Γιατί κάποιοι άνθρωποι το πράττουν συνειδητά και τους αρέσει, τα έχουν βρει με τον εαυτό τους και πορεύονται όμορφα κι ωραία οι δυο τους.

    Όσο για το αν το νιώθουν υ και Κ, θα πω ναι. πάνω απ'όλα είμαστε άνθρωποι και το στάτους έρχεται σε 2η μοίρα. Οι επιθυμίες και οι ανάγκες μας υφίστανται έτσι κι αλλιώς. Και από τη στιγμή που αναζητάμε μία συντροφιά, εκτιμώ ότι το στάτους δεν παίζει κανέναν ρόλο. γιατί η αξία της συντροφικότητας είναι ανεκτίμητη. Είναι υπέροχο να ξέρεις ότι μία ψυχή σε έχει αποδεχτεί με όλα τα καλά και τα στραβά σου και σε θέλει, σε ποθεί, σ'αγαπάει πραγματικά και μπορείς να στηριχτείς πάνω στον άνθρωπο αυτό.

    Αν δεν θέλαμε συντροφικότητα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, δεν θα ήμασταν εδώ τώρα αλλά κάπου αλλού. Όμως δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες, συχνά θέλουμε το χώρο και το χρόνο μας, την ησυχία μας. Κανείς δεν είπε ότι είμαστε εύκολα πλάσματα.

    Κάτι ξέρουν οι Πυξ-Λαξ άλλωστε.
    Μοναξιά μου όλα, μοναξιά μου τίποτα
    μη μ' αφήνεις τώρα που είναι όλα πιο δύσκολα
    έρωτα μου όλα, κι έρωτά μου τίποτα
    μη μ' αφήνεις τώρα που είναι όλα πιο δύσκολα.
     
  6. Η μοναξιά είναι κάτι που θα το βιώσουν όλοι, είτε είναι πραγματικά μόνοι είτε περιτριγυρίζονται απο αμέτρητους "φίλους" είτε είναι υ είτε είναι Κ. Όπως ο σχοινοβάτης είναι μαζί με όλους τους θεατές του τσίρκου, αλλά στην πραγματικότητα είναι μόνος στο σχοινί του.
    Η μοναξιά είναι για άλλους ο διάολος ο ίδιος, για άλλους κομμάτι του εαυτού τους.
    Η μοναξιά άλλους τους οδηγεί στην τρέλα, άλλοι την αποζητούν.
     
  7. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Μπαινεις φορουμ, ριχνεις εναν καυγα (ευκολακι) και μετα μελι γαλα!
     
  8. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Ειδικά αν είναι σ/κ, δε βαριέσαι ποτέ :Ρ
     
  9. entelweis

    entelweis Regular Member

    Η μοναξιά μερικές φορές είναι μια καλή ευκαιρία να γνωρίσουμε τον εαυτό μας κι να γίνουμε φίλοι μαζί του ή ίσως μια καλή ευκαιρία για να ασχοληθούμε με πράγματα που μας αρέσουν....γενικά θεωρώ ότι η μοναξιά είναι μια ευκαιρία να κάνουμε αρκετά πράγματα που όταν σχετιζομαστε με τους άλλους δεν έχουμε χρόνο να κάνουμε ή απλά προτιμαμε να μην κάνουμε.

    Προσωπικά φοβόμουν τη μοναξιά, πλέον όμως έχω αρχίσει να την απολαμβάνω.
     
  10. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Η αίσθηση της μοναξιάς αποτελεί έκφραση μιας κάποιας μορφής ανασφάλειας.

    Όπως και να’χει, τις περισσότερες φορές δεν είναι επιλογή.
    Από την άλλη, η μοναχικότητα είναι επιλογή. Και είναι πολύ γαμάτη ...  
     
  11. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Δεν υπαρχει χειροτερο απο το να θυσιαζεις τη μοναχικοτητα για να αποφυγεις τη μοναξια και στο τελος να καταληγεις μονος.

    Καλυτερα φαροφυλακας σε ξερονησι το 1900
     
  12. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Σιγά μην φτιάξουμε και το υφαντό της Πηνελόπης. Ελα σύνελθε! Μετά το κέντημα τι; Θα πιούμε την χλωρίνη άσπρο πατο;

    Σηκω να πάμε για κανένα τρέξιμο