Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μοραλισμός vs σαδισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 3 Οκτωβρίου 2007.

  1. Merak

    Merak New Member

    Την επιθυμία για κατίσχυση την βλέπω ως απόρροια του σαδισμού κάποιου.
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Έχετε δει γάτα με ζωντανό ποντίκι;
    Έχετε δει θηλυκά πουλιά να μάχονται για ένα αρσενικό;
    Έχετε δει αράχνη να πιάνει έντομο στον ιστό της;
    Έχετε δει κοκορομαχία;
     
  3. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Ναι, αλλά δεν γίνεται ούτε συνειδητά, ούτε με συνειδητό στόχο την ηδονή, ούτε τα οδηγεί σε έκσταση, κλάματα, ηδονή, καύλα κλπ. Για αυτο διαφωνώ με την kathavra που είπε ότι ο σαδομαζοχισμός σε κατεβάζει στο επίπεδο του ζώου. Ο μαζοχιστής ¨φεύγει¨ συνειδητά και με πρόθεση με το νοητικό. Ίσα ίσα μπορεί να ανυψώνεται κιόλας μέσω του πόνου. Το ζώο είναι ¨φυλακισμένο¨.
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κάποιοι θεωρούν τον σαδισμό ( και για σαδισμό εννοώ τον σεξουαλικό και που ο όποιος σαδιστής, θα γνώριζε και θα είχε συμφωνήσει ήδη τα όρια στα οποία θα διαδραματίζονταν με τον/την υποψήφιο/α δέκτη των πράξεων του ) έκφραση της όποιας υπεροχής τους. Άλλοι τον αντιλαμβάνονται απλά σαν ηδονή ( και πάντα μέσα στα προαναφερόμενα όρια )...

    Θα μου πείτε ότι η ικανοποίηση πρέπει να πηγάζει αναγκαία από κάποιο βαθύτερο αίτιο που θα ήταν κοινό για όλους που θα ήταν "κοινωνοί" του ίδιου χαρακτηριστικού...Ο κόσμος είναι ωραίος, επειδή είναι ποικίλος θα σας απαντούσα εγώ...Προσωπική γνώμη όπως πάντα...

    Υ.Γ. Και κάνω την παντελώς ηλίθια ερώτηση ( και την κάνω ειλικρινά χωρίς καμία διάθεση να το παίξω έξυπνος που δεν είμαι...Ίσως και να είμαι μονάχα περίεργος και να μου αρέσει ν "ακούω" και τις γνώμες των άλλων, όσο και να μην συμφωνούσα με αυτές ) ...Αν ο μοραλισμός ( και ίσως και να καταλαβαίνω την έννοια λάθος ) επέτρεπε τον σεξουαλικό σαδισμό ( απλούστατα γιατί αυτός ο τελευταίος δεν θα συγκρουόταν/έθετε σε κίνδυνο τα όποια "συμφέροντα" ως προς την "εύρυθμη" λειτουργία της κοινωνικής ομάδας η οποία θα τον υιοθετούσε σε μια δεδομένη χρονική στιγμή )...

    Αυτός ο τελευταίος θα γινόταν από το πουθενά και "σωστός" ?
     
    Last edited: 3 Οκτωβρίου 2014
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ε, τότε,όλοι μας ,και ως άτομα και ως κοινωνίες,είμαστε σαδιστές,από τοτε που εμφανιστήκαμε στη γη...
     
  6. Merak

    Merak New Member

    Ακριβώς.
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Προφανώς διαφωνούμε. Εχω διαφορετική αντίληψη της έννοιας "σαδισμός".
     
  8. atasai

    atasai Regular Member

    Να υποθέσω πως δεν θεωρείς παραφιλία την υποτακτικότητα.
     
    Last edited: 3 Οκτωβρίου 2014
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    Η "υποτακτικότητα" αφορά στον τρόπο επιλογής του "σχετίζομαι". Δεν εντάσσεται στις παραφιλίες. Ο μαζοχισμός, ναι.
     
  10. Merak

    Merak New Member

    Δεν υπάρχει πιο εντυπωσιακή έκφανση του μαζοχισμού από την υποτακτικότητα.
     
  11. atasai

    atasai Regular Member

    Εννοείς ότι η υποτακτικότητα δεν είναι έκφραση της σεξουαλικότητας;
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Η υποταγη ως απορροια του ερωτικου σαδισμου θεωρειται παραφιλια.

    Η υποτακτικοτητα ειναι χαρακτηριστικο του χαρακτηρα υποκειμενων, δεν ειναι απαραιτητο να συνδεεται με σεξουαλικες πρακτικες, επομενως δεν ειναι παραφιλια.