Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μου θυμίζω το στάτους μου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 24 Ιουνίου 2021.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν ήξερα σε ποιο τοπικ να το βάλω οπότε ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά για αυτό.

    Σκεφτόμουν λοιπόν σήμερα για συμπεριφορές εκτός καταστάσεων BDSM οι οποίες "συνάδουν" με το στάτους του καθενός.

    Εξηγώ: Αναφέρομαι σε συμπεριφορές ή χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας τα οποία εκτός πλαισίου, στην καθημερινή μας ζωή εξηγούν, επιβεβαιώνουν, βοηθουν ή απλά μοιάζουν στο στάτους του καθενός.

    Διευκρινίζω: Δεν θεωρώ ότι πχ μια υποτακτική φέρεται ως υποτακτική προς όλους ή ότι όλη η προσωπικότητα της είναι δομημένη έτσι. Ούτε θεωρώ ότι υπάρχουν συγκεκριμένα αντικειμενικα χαρακτηριστικά εκτός πλαισίου που σε κάνουν ή δεν σε κάνουν απαραίτητα κάτι.

    Απλά ρωτάω ο καθένας για τον εαυτό του αν έχει σκεφτεί ότι υπάρχουν κάποια σημεία της προσωπικότητας του τα οποία κατά την γνώμη του "κουμπωνουν" κάπως με το στάτους του.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    (edit)

    Αλλοίμονο αν το status δεν κούμπωνε με την προσωπικότητα του φορέα του. Ωστόσο η συμπεριφορά -ή τουλάχιστον μέρος αυτής- προς τον υπόλοιπο κόσμο δεν είναι απαραίτητα η συμπεριφορά που επιδεικνύουμε προς τους οικείους μας.

    Γι αυτό το λόγο η αναγνώριση status του οποιουδήποτε μόνο από τους μανιερισμούς του θεωρώ ότι είναι επισφαλής, πολύ περισσότερο δε όταν τον άνθρωπο αυτό τον γνωρίζουμε μόνο από ευκαιριακές επαφές και όχι προσωπικά.

    Το post θα μείνει εδώ για να μου θυμίζει τη μπαλαφάρα που έγραψα μη διαβάζοντας προσεκτικά την OP εφόσον δε ζητήσει η ίδια να διαγραφεί.
     
    Last edited: 24 Ιουνίου 2021
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν είπα να στείλουμε έρευνα σε επιστημονικό περιοδικό  


    Ας μην το κάνουμε περίπλοκο, οποίος καταλαβαίνει τι εννοώ και θέλει να συμβάλει στο νήμα ας το κάνει, μην χαθούμε πάλι στην ανάλυση και στη θεωρία.
     
  4. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Εκπαίδευση σκύλων και παλιότερα η προπονηση αλόγων
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Σου ζητώ συγγνώμη, η απάντησή μου ήταν τελείως εκτός θέματος.
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Άντε μωρέ, σιγά !  
     
  7. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Στη δουλειά: αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια οδηγία που είμαι αντίθετη, όσο συγχυσμένη κι αν είμαι κατά βάθος γουστάρω κι αυτό διακρίνεται εύκολα στο βαμβακερό μου το βρακάκι. Στις αντρικές κατσάδες από άνωθεν μία από τα ίδια, κι αν έχουν και δίκιο παίρνω τη δόση μου
    κα-νο-νι-κό-τα-τα.
    Αν σκεφτώ κάτι ακόμα θα το συμπληρώσω παρακάτω.
    Έως τότε να έχεις μία καλή ημέρα νηματοθέτρια  
     
  8. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Προσωπικά, χωρίς να υποστηρίζω πως είναι σωστά ή λάθος ως χαρακτηριστικά,
    τα βασικά στοιχεία της προσωπικότητάς μου που ¨κουμπώνουν¨ κάπως με το στάτους,
    είναι η ψυχραιμία και η υπομονή.
     
  9. You_only_live_once

    You_only_live_once Ένα παιδί μετράει τ άστρα

    Όταν υπηρετούσα τη θητεία μου, ως έφεδρος προφανώς χρησιμοποιούσα το «μάλιστα» όλη την ώρα χωρίς να νιώθω τίποτα.
    Με κάποιον συγκεκεριμενο.... μου έβγαινε τόσο αβίαστα και χαμογελαστά, που όταν το έλεγα, το φχαριστιομουν μέσα απ την καρδιά μου και το αποζητούσα.
    Εκείνος πάλι δεν είχε ιδέα για όλο αυτό. Εβίβα!
     
  10. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @Seras Victoria Είτε κάτι δεν εισπράττω εγώ ορθά στο αρχικό ερώτημα ή υπάρχει μείζον σφάλμα στη διατύπωση του.

    Κατά που λένε στα Νότια «Ο άνδρας κάνει τη γενιά. Όχι η γενιά τον άνδρα». Πάει να πει στο ερωτημά σου, το status κουμπώνει στη προσωπικότητα, γιατί εάν γίνει τ´αναστροφο, τότε φοράμε το κουστούμι που ράφτηκε σε αλλουνου μέτρα. Όσο όμορφο και να είναι το ύφασμα, όσο καλοραμμένο κι αν είναι, δεν θα πάψει να είναι ξένο σώμα.

    Εάν εγώ δεν εισέπραξα ορθά το ερώτημα, απολογούμαι εκ των προτέρων .
     
  11. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Συμφωνώ.
    Έχω ξαναγράψει σε ανάλογο νήμα, πως εάν η προσωπικότητα δεν συνάδει με το status, τότε θεωρώ πως μιλάμε για παίγνιο ρόλων.
    Το οποίο ουδόλως είναι κατακριτέο, αν γίνεται υπό τη σκέπη της συνειδητότητας ότι αποτελεί ακριβώς αυτό: παίγνιο ρόλων.

    Κατ εμέ, η ειδοποιός διαφορά και, η εξ αυτής ερμηνεία των πραγμάτων, έγκειται στην τεράστια διαφορά ανάμεσα σε δυο όρους:
    Ρόλος - θέση.
    Το πρώτο φοριέται. Εκ περιτροπής, κατά το δοκούν και για όσο.
    Το δεύτερο ορίζει, υπαγορεύει.-

    Το ποιό από τα δυο επιλέγει έκαστος εντέλει, είναι και αυτό που καθορίζει την συνοχή του έναντι της επιλογής του.
     
  12. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Not the point. Αυτό που επιθυμούσα να γίνει με αυτό το νήμα ήταν να διαμορφωθεί ένα κολάζ συμπεριφορών και χαρακτηριστικών εκτός πλαισίου, εκτός θέσης, που μπορεί να είναι κοινά και που εκλαμβάνει ο κάθε ενας ότι έχει κάποια σχέση με το στάτους του.

    Πχ. Κάποιος που στη ζωή του είναι γενικά ενοχικός, κάποιος που είναι εξαιρετικά τυπικός και θέλει να γίνονται τα πράγματα με συγκεκριμένο τρόπο αλλιώς αποσυντονιζεται, κάποιος που είναι πολύ ντροπαλός με authority figures ή φτιαχνεται με αυτό, κάποιος που θέλει πάντα να είναι διακριτικός και έχει τον φοβο μην ενοχλεί κτλ κτλ

    Χωρίς κρίση αν είναι καλό ή κακό το κάθε ένα από αυτά. Απλά να βλέπαμε αν υπάρχουν κοινά σημεία.