Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μύνημα προς Κυρίαρχο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 17 Απριλίου 2007.

  1. Kaizer

    Kaizer New Member

  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τόσο απλά. Αυτή και μόνο αυτή μπορεί να είναι η θέση κάποιου που πραγματικά σέβεται το χώρο στον οποίο βρίσκεται. Σας ευχαριστώ Κύριε Γ.

    Υ.Γ. Το nick του εν λόγω χρήστη λογοκρίθηκε. Αντιλαμβάνομαι την επιθυμία της sis μου να προστατέψει ενδεχομένος μια καινούρια υποτακτική από τέτοια άτομα, αλλά δεν μπορούμε να βγάζουμε τα pm με το όνομα του χρήστη ή άλλα προσωπικά δεδομένα που μαθέυτηκαν μέσα από pm.

    Αλλά είναι ένα πολύ καλό θέμα προς συζήτηση  
     
  3. Mannia

    Mannia Regular Member

    Απάντηση: Μύνημα προς Κυρίαρχο

    Καλη η λογοκρισια.. Τι γινεται με την προστασια?
     
  4. Kaizer

    Kaizer New Member

  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Μύνημα προς Κυρίαρχο

    Συμφωνώ πως υπάρχει ανάγκη για προστασία των καινούριων από wannabees. Ποια πιστέυετε πως θα έπρεπε να είναι η χρυσή τομή πάνω σ΄ αυτό?
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Όταν μπαίνω σε μια εκκλησιά δε χορεύω κι ας μην είμαι χριστιανός.

    Έχω εκφράσει τις όποιες διαφωνίες μου με το mainstream lifestyle αλλά δε θα διανοούμουν να την πέσω σε collared σκλάβα.

    Και επειδή στο κεφάλι μας είναι όλα αχταρμάς, σας πληροφορώ ότι όταν η little slut γράφει ιδιοκτησία του Μαστερ Πιερ, εννοεί καθαρά πως είναι slut Του και κανενός άλλου και δεν έχετε κανένα δικαίωμα να παίρνετε θάρρος και να κάνετε σχόλια.

    Και ειδικά τώρα που ο Πέτρος αποχώρησε θα έπρεπε να δείξετε μεγαλύτερη διακριτικότητα.
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Γνώστες εδώ Ο/όλοι-ες του ΒDSM πρωτοκόλλου?
    Μπράβο!!
    Από γεννησιμιού σας μήπως?
    Δηλαδή τα ξέρατε όλα από πριν γνωρίσετε τα forum, τα chat, τα site του ΒDSM τρόπου ζωής το τι σημαίνει κολάρο η και το online κολάρο [....] που σημαίνει ιδιοκτησία σκλάβου/ας του Τάδε Κυριάρχου/ης?
    Ξέρατε δηλαδή από πάντα, παράδειγμα οτι η little_slut[PieR] με τον τρόπο που έχει γράψει το nick της σημαίνει ότι η little_slut ανήκει στον Μaster Pier?

    Αν ναι ....τότε ένα μεγάλο μπράβο στους ειδήμονες του BDSM .
    Δυστυχώς για Μένα ποτέ δεν υπήρξα ειδήμον.
    Ζήτω ταπεινά συγγνώμη από Ο/όλους γι αυτό, όπως φαντάζομαι θα πρέπει να κάνει και ο δακτυλοδεικτούμενος master που αγνοεί προς το παρόν τους τύπους και τα πρωτόκολλα.

    Αγνοήστε τον και μη του εξηγήσετε ποτέ γιατί τον καταδικάσατε.
    Αφήστε τον να αναρτιέται για τον λόγο που κρίθηκε έτσι αυστηρά με την δημόσια κατακραυγή σας
    Περιφρόνηση γιατί….
    Έτσι του αξίζει....
    Ταπεινός και άμαθος μπροστά Σ/σας να κριθεί.

    * Για ένα είμαι ευτυχισμένη....
    Που γνωρίζω καθημερινά κόσμο που ζει το δικό του BDSM χωρίς να γνωρίζει τα [...] αλλά με έντονη την ανάγκη να μάθει γι αυτά και να διδαχτεί.
     
    Last edited: 18 Απριλίου 2007
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Όταν μπαίνεις σε έναν χώρο και δεν σέβεσαι τους κανόνες με τους οποίους λειτουργεί γιατί εκπλήσεσαι όταν σε πετάξουν έξω;

    @KyriosG: Πολύ καλό το παράδειγμα της εκκλησίας
     
  9. Mannia

    Mannia Regular Member

    Απάντηση: Re: Μύνημα προς Κυρίαρχο

    Μην εισαι και τοσο σιγουρη! Ολοι μας υπηρξαμε νεοι στον χωρο αλλα φροντισαμε να μαθουμε για να αποφυγουμε τις χοντραδες! Εκτος αν ηταν λαθος μας αυτο.
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Ευχαριστώ isnogood,
    Δεν ξέρω τι προκάλεσε την κίνηση της little_slut[.] να δημοσιοποιήσει το pm. Ως κίνηση είναι όντως ανάρμοστη. Αλλά αφορά ένα μόνο άτομο. Λάθος μου που δεν το επισήμανα.

    Έδωσα το βάρος στους «κανόνες», γιατί διαπιστώνω μια γενικότερη άγνοια, πράγμα που αφορά όλους.

    Τα υπόλοιπα σε σχέση και με την απάντησή μου πιο κάτω.

    Ευα μου,
    Η θέση μου είναι σαφής. Πριν μπω στα φορουμ και το νετ έκανα το δικό μου BDSM και ούτε ήξερα πως το λέγαν έτσι. Όταν άρχισα να συνομιλώ με τους ανθρώπους του BDSM φρόντισα να μάθω τι πρεσβεύουν και πως σκέφτονται, όπως θα ‘κανα και με κάθε άλλη παρέα ή «τάση» με την οποία θα σχετιζόμουν. Και καθόρισα τη στάση μου και την άποψή μου γνωρίζοντας. Εσύ η ίδια άνοιξες την κουβέντα για τους απανταχού perv που εμφανίζονται ως γκρίζα περιοχή.

    Για μένα προσωπικά ο «κανόνας» δεν ισχύει. Μπορεί να την πέσει στη σκλάβα μου, στη μικρή μου, στη γυναίκα μου, στο μωρό μου όποιος θέλει (για να φάει σουτ) χωρίς να προσβληθώ (άσε που μπορεί να το προκαλέσω κι ίδιος). Αλλά για μένα ο κανόνας ισχύει όταν απευθύνομαι σε ανθρώπους που τον θεωρούν σημαντικό, από τη στιγμή που συνομιλώ και κάνω παρέα μαζί τους. Δεν είναι bdsm θέση αλλά στάση ζωής (εντάξει δεν είπα πως είμαι και αναμάρτητος).

    Κατά τ’ άλλα προσυπογράφω το
    * Για ένα είμαι ευτυχισμένη....
    Που γνωρίζω καθημερινά κόσμο που ζει το δικό του BDSM χωρίς να γνωρίζει τα [...] αλλά με έντονη την ανάγκη να μάθει γι αυτά και να διδαχτεί.

    MasterJp, επικίνδυνη άσκηση. Επί της αρχής συμφωνώ. Αλλά με την προϋπόθεση ότι οι κανόνες είναι σαφώς ορισμένοι και πως η κρίση περί του αν κάποιος τους σέβεται ή όχι (πέραν των προφανών περιπτώσεων) γίνεται νηφάλια, με αντικειμενικότητα και κυρίως με δυνατότητα αντιλόγου ή υπεράσπισης.

    Καλώς ή κακώς εδώ είναι ένα ανοιχτό forum και τα μέλη δεν κρίνονται από τις απόψεις τους (με καθαρά lifestyle κριτήρια ο Ντολμανσέ θα έπρεπε να διαγραφεί με τα όσα έχει σούρει) άλλα κυρίως από τη συμπεριφορά τους.

    Οι παρεξηγήσεις δε λείπουν και δε θα λείψουν. Αλλά δύο απλά πράγματα θα μπορούσαν να βοηθήσουν σημαντικά 1) αν όλοι προσπαθούσαμε να είμαστε σαφείς στο λόγο μας όσο γίνεται 2) αν όποιος θεωρεί πως θίγεται στέλνει ένα pm ή ένα ποστ ζητώντας διευκρινίσεις πριν αρχίσει να γράφει.

    Στις 3-4 φορές που κάποιο ποστ μου παρεξηγήθηκε έδωσα τις αναγκαίες εξηγήσεις σε πμ και έληξε το θέμα.


    Τελος….
    …. ειρήνη ημίν
     
    Last edited: 18 Απριλίου 2007
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Φυσικά και μπορείς ... Είναι καλή η δική σου  
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @KyriosG

    που είναι ορισμένος ο κανόνας πως δεν χορεύουν μεσα σε μια εκκλησία;

    υποθέτω πως δεν το διάβασες κάπου αλλά αποκτηθηκε ως "αισθηση" παρακολουθώντας και διαβάζοντας πράγματα σχετικά με αυτό που η εκκλησία αντιπροσωπευει, κανω λάθος; Επιλέγεις όμως να το σεβαστείς όταν μπαίνεις σε χώρο που εκπροσωπεί αυτή την "αίσθηση" χωρίς να το γράφει στην είσοδο. Κάνω λάθος;

    ποσοι φρόντισαν να κάνουν εδώ κατι το ανάλογο πρίν γράψουν ή κολλήσουν κατω από το νικ τους κάποιο χαρακτηρσμό;

    Υλικό υπάρχει νομίζω άφθονο.

    Γνωρίζουμε και οι δύο πού καλά πως ο στόχος του Dolmance είναι οι απόψεις και όχι τα άτομα που τις ενστερνίζονται και εκει νομίζω βρίσκεται η διαφορά. Επιπροσθέτως είναι συμβατές με την θεματολογία, αψογα διατυπωμένες, χωρίς περιθώρια για παρερμηνίες και χωρίς υπονούμενα. Έντονες αλλά ποτέ προσβλητικές.

    Άλλο το "θεωρώ το κολάρο βλακώδες γιατι ... κλπ κλπ κλπ" -> άποψη, όποιος θέλει την ενστερνίζεται

    και άλλο το "τι κολαρα και μαλακίες έλα να σου δείξω τι θα πει ταπεινωση" -> προσπάθεια επιβολής σε προσωπικό επίπεδο

    Ναι το φόρουμ είναι ανοικτό με συγκεκριμένη όμως θεματολογία, πολλοι θα ευχόταν να ήταν συγκεκριμένη και η ατμόσφαιρα.

    Δεν είναι σχολείο, άσχετα αν μπορεί κάποιος να και μάθει.

    Δεν είναι χώρος ερωτικών γνωριμίων, άσχετα αν μπορεί κάποιος και να γνωρίσει ή να πηδήξει.

    Δεν είναι χώρος προσωπικών αντιπαραθέσεων

    Δεν είναι λαϊκο δικαστήριο.

    Δεν είναι παιδική χαρά.

    Είναι χώρος υποστήριξης απόψεων και θέσεων και όχι ατόμων, φίλων ή κολητών.

    Αν κάποιο δεν τον ενδιαφέρει η θεματολογία και όσα δι' αυτης εκφράζονται ποιός ο λόγος να βρίσκεται εδώ;

    Αν σε κάποιον δεν είναι αποδεκτό το αντικείμενο ποιος ο λόγος να βρίσκεται εδώ;

    Αν κάποιος θέλει να βρεί γκόμενο / α και μόνον ποιός ο λογος να είναι αποδεκτός εδώ;

    Αν κάποιος αμφισβητεί απαξιωτικά τις επιλογές όσων βρίσκονται εδώ όσον αφορά προτιμήσεις και απόψεις που απορέουν από την θεματολογία και το αντικείμενο ποιός ο λόγος να βρίσκεται εδω; Πόσο αποδεκτός θα ήταν κάποιος που αποπειραται να κυρήξει τον δωδεκαθεϊσμό και ν' αποδείξει την ανωτερότητά του σε μια χριστιανική εκκλησία και τούμπαλιν; και για πόσο;

    Παρακαλώ ας μην μπει κάποιος στον κόπο να απαντήσει με σοφιστίες περι δημοκρατικού διαλόγου και ελευθερίας του λόγου.

    ΥΓ. όσον αφορά την δημοσιοποίηση των pms: Το pm θεωρείται προσωπικός διάλογος. Διάλογος σημαίνει αποδοχή της πρόθεσης για συνομιλία και από τις δύο πλευρές. Για να συμβεί αυτό πρέπει να υπάρξει απάντηση στην αρχική πρόθεση διαλόγου. Δεν σημαίνει πως μπορώ να στείλω, ότι μου κατέβει σε όποιον μου κατέβει ανεξάρτητα πόσο προσβλητικό, απαξιώτικό ή ενοχλητικό και αν είναι αυτό και να απαιτώ η ακόμη και να πρεσβεύω πως θα μείνει εκει εν ονόματι του απόρητου των προσωπικών δεδομένων.