Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ναρκωτικά

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 9 Ιουνίου 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Μα τι λες????????
    Όλοι οι χρήστες ξεκίνησαν από αυτά που ονομάζονται "ελαφρά" ναρκωτικά, από το χασίς και μετά δεν τους αρκούσε και ήθελαν κάτι πιο δυνατό.
    Και να σου πω και την γνώμη μου? Ότι για να υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχουν ναρκωτικά....μάλλον κάποια εξάρτηση έχεις και να βοηθήσεις τον εαυτό σου πριν να είναι πολύ αργά......καθώς και η λέξη ¨ακούσω"......έχω πει πιο πάνω ότι έχω κάνει παρέα με τέτοια παιδιά...
     
  2. εγώ κάνω λαθρεμπόριο τραχανά, τουτουμακίων (χυλόπιτες στην πελοπονήσσια διάλεκτο) και γατοράδικου... εξαιρετικά εθιστικά και τα 3
     
  3. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Είμαστε ανοικτόμυαλοι σε όσα έχουν σχέση με την ερωτική μας ζωή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα θεωρούμασταν ανοικτόμυαλοι όταν υποστηρίζαμε την χρήση ουσιών.
    Κάνε ότι θέλεις στην ζωή σου αλλά να μην ενοχοποιείς άλλους για τις οποιεσδήποτε επιλογές σου, εσύ και όλοι οι άλλοι χρήστες "μαλακών"ουσιών.
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Αγαπητέ BaD_HabitS,
    και εμένα έμπλεξε ένας ξάδερφός μου ο οποίος είχε πολύ καλή γυναίκα, τρία υπέροχα παιδάκια....αποτέλεσμα? Έφαγε όλα τα λεφτά της γυναίκας, σκότωσε τρεις ανθρώπους καθότι ήταν επαγγελματίας οδηγός....και στο τέλος μη αντέχοντας το κορίστσι τον σουτάρισε και πολύ καλά του έκανε.
    Με αυτήν έχω τις καλύτερες σχέσεις και με τα παιδάκια της αλλά αυτόν τον βλέπω και αλλάζω πεζοδρόμιο, δεν θέλω να τον ξέρω.
    Στην περίπτωσή του έφταιγε η μάνα του και γι αυτό σε άλλο ποστ κατηγορούσα τις μάνες.
     
  5. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Υπαρχουν προσωπικότητες με ταση στον εθισμο. Κάθε είδους. Ψυχολογικο και σωματικο.
    Ναρκωτικά, αλκοολ, τζογος, σχεσεις εξαρτησης (το bdsm σε αυτο συχνα οσον αφορα τις D/s προεκτάσεις του) , εμμονες, κολληματα με ηλεκτρονικα παιχνιδια τυπου lineage wow κλπ.
    Ολα τα παραπανω ειναι συμπτώματα .Συμπτώματα αδυναμων προσωπικοτητων που χρειάζονται δεκανικια για να ζήσουν.
    Δεν φταινε τα ναρκωτικα , η λογική της καταστολής τους ειναι παραλογη μια και βαζεις εναν αρρωστο (πρωτα ψυχικα και μετα σωματικα) στη φυλακή και μεγιστοποιεις το κερδος των εμπορων.
    Η αιτια βρισκεται στην αδυναμια να ζήσεις αυτονομα. Υπαρχουν πολλων ειδων πρέζας.
    Οι ψυχολογικες ειναι οι πιο ισχυρές.
    Το δικαιωμα να ζήσει ο καθε ενας οπως θελει πρεπει να ειναι δεδομενο.
    Δικαιωμα στην αισθηση - Δικαιωμα στην παραισθηση
     
  6. α ρε DeSade εγώ πήγαινα να το "ελαφρύνω" και εσύ το "ξαναβάρυνες"

    πέρα από την πλάκα συμφωνώ με το πόστ σου

    πάντως παίδες και το bdsm ελλάδα παράνομο σαν τη πρέζα είναι (και εξίσου εθιστικό).
    Πάντως εγώ θα διαμαρτυρηθώ δημόσια (με διαδηλώσεις και πλακάτ) όταν φτάσει η στιγμή που θα θεωρήται παράνομο το κοκορέτσι (οι καιροί που ζούμε είναι χαλεποί)
     
    Last edited by a moderator: 11 Ιουνίου 2007
  7. Guest05

    Guest05 Guest

    Όντως χαλεποί. Κοκορέτσι τζιβανάτο. Άψογα. Γιατί αν δεν βάλεις τζιβάνα στο κοκορέτσι υπάρχει κίνδυνος να σου ρθουν τα συκωτάκια στα μούτρα.

    --|_-@@@@@@@@@@@@@->

    Από το προυσαλιό θα πάμε στο βλάχικο....όντως χαλεποί
     
  8. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Ναρκωτικά

    ΨΥΧΡΕΣ ΤΟΞΙΝΕΣ

    Είναι ένα ξυλιασμένο πτώμα με τις φλέβες τρυπημένες
    Είναι η ζωή διπλωμένη στα δύο, ζητώντας άδικα διέξοδο
    Είναι η ζωγραφιά της απελπισίας και αποπάνω της τα γκλόμπ
    Είναι η ανταλλαγή χρηματών, δόσης, πίσω από "ένδοξα" πηλίκια
    Είναι η κραυγή για ζωή, στην πύλη του ψυχειατρείου
    Είναι μόνο μούχλα στο υπόγειο, κι ο "εγληματίας" τοξικομανής
    Είναι μάτια ψυχρά, χωρίς νόημα, καρφωμένα στο άδειο ταβάνι
    Είναι η πεταμένη στα σκουπίδια ψυχή, που μάταια γυρεύει απάντηση

    'Ηταν ένα ακόμη αποτέλεσμα της άγνοιάς σας
    και μια ακόμα αδικοχαμένη ζωή
    'Ηταν μια ακόμα είδηση για τις εφημερίδες ΣΑΣ
    που τόσο γρήγορα θα ξεχαστεί.

    Ψυχρές τοξίνες - μες στα μυαλά σας
    Ψυχρές τοξίνες - στα όνειρά σας
    Ψυχρές τοξίνες - για το θάνατο σας
    Ψυχρές τοξίνες - δώρο από το κράτος σας

    Κάποιος άνθρωπος πεθαίνει μόνος
    οι κραυγές του δεν φτάνουν στα αυτιά σου
    δεν αντέχουν όλοι τον πόνο
    ο πόνος σκοτώνει την λογική, παραλύει τα ένστικτα .
    Και σαν λυτρωτής, φτάνει ο Θάνατος
    για να στήσει το σκηνικό της φθοράς
    για να ρίξει την αυλαία με μιας.
    Αδιαφορείς, γιατί δεν καταλαβαίνεις,
    ρίξε όμως μια ματιά σ` εκείνο το υπόγειο,
    ο τοίχος γράφει:
    ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ , ΒΑΡΕΘΗΚΑ , ΑΗΔΙΑΣΑ...

    Ψυχρές τοξίνες - κουράστηκα
    Ψυχρές τοξίνες - βαρέθηκα
    Ψυχρές τοξίνες - αηδίασα


    Γενιά του Χάους(1982-1989)

    γραμμένο την εποχή που οι δυνάμεις
    καταστολής έριξαν την πρέζα στα εξάρχεια
     
  9. commcosmos

    commcosmos Regular Member

    Mιλάς για την γνωστή "θεωρία της πόρτας" ότι δηλαδή η κάνναβη σου ανοίγει την πόρτα για άλλα ναρκωτικά. Το αγαπημένο επιχείρημα της αντιναρκωτικής προπαγάνδας που όμως ποτέ μα ποτέ δεν στηρίχθηκε σε κάποια σοβαρή στατιστική έρευνα και για αυτόν τον λόγο πλέον θεωρείται ως λανθασμένο από πολλούς σοβαρούς επιστήμονες. Και είναι λογικό.
    Ο μόνος λόγος που μπορεί να θεωρηθεί ναρκωτικό πόρτας είναι επειδή πουλιέται από πωλητές που πουλάνε και άλλα παράνομα ναρκωτικά. Αυτό σημαίνει πως ο αγοραστής έχει πρόσβαση και σε άλλα ναρκωτικά που μπορεί εύκολα να αγοράσει και να δοκιμάσει σε περιόδους έλλειψης κάνναβης. Αν η κάνναβη ήταν νόμιμη και η αγορά της κάνναβης ελεγχόμενη και απομακρισμένη από την ηρωίνη δεν θα υπήρχε λόγος για πολύ κόσμο να δοκιμάσει κάτι άλλο (βλέπε Ολλανδία).

    Όταν λέω πως δεν υπάρχουν ναρκωτικά εννοώ πως κάθε ουσία είναι διαφορετική και χρειάζεται ανάλογη αντιμετώπιση και προσοχή και πως είναι αντιεπιστημονικό να βάζεις σε τσουβάλια τόσο διαφορετικά πράγματα. Αντιεπιστημονικό, επικίνδυνο και τουλάχιστον ύποπτο να μιλάς στο παιδί σου για την ηρωίνη και την κάνναβη με τα ίδια λόγια γιατί όταν καταλάβει πως του έλεγες ψέματα για την κάνναβη (και δεν είναι τόσο επικίνδυνη όσο του έλεγες) θα πιστέψει πως του είπες ψέματα και για την ηρωίνη.

    Τώρα αν έχω εξάρτηση θα σου απαντήσω ναι έχω. Θεωρώ μεγαλύτερη από τις εξαρτήσεις που έχω αυτή του καφέ το πρωί ή της κόκα κόλα μετά το φαί. Υπάρχει κάποιος από εμάς που δεν έχει εξάρτηση σε κάτι ή από κάτι? Και πάνω απ' όλα γνωρίζεις ότι η κάνναβη δεν προκαλεί εξάρτηση και πως η νικοτίνη είναι πολύ περισσότερο εξαρτιογόνα (το σκότωσα?) ουσία? Καλύτερα να προσέχουμε τι λέμε όταν κρίνουμε και να μην υποτιμάμε τον συνομιλητή μας.

    Δεν είπα να υποστηρίζετε την χρήση ουσιών. Αυτό που λέω είναι πως πρέπει να υποστηρίζετε το προσωπικό δικαίωμα του καθένα στην ελευθερία επιλογής του τι και αν θα καταναλώνει από την στιγμή που δεν ενοχλεί ή πειράζει κανέναν. Επίσης μάθε πως για την συγκεκριμένη επιλογή μου δεν έχω μετανιώσει καθόλου ούτε θέλω να ενοχοποιήσω κάποιον για αυτήν.
    Υπάρχει όμως συλλογική ευθύνη της κοινωνίας σε τέτοια θέματα και θλίβομαι όταν φτάνω στο συμπέρασμα πως η ελληνική κοινωνία έχει την αντιναρκωτική πολιτική που της αξίζει. Αυτή που οδηγεί νέους ανθρώπους στα βαριά ναρκωτικά, που σκοτώνει, που σε στέλνει στην ατελείωτη λίστα για μεθαδόνη... Και αυτό γιατί ο κόσμος όχι μόνο δεν έχει όρεξη να διαμαρτυρηθεί αλλά αναπαράγει σαν παπαγαλάκι μύθους και προπαγάνδες.

    Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται ας ρίξει μιά ματιά στο σύστημα που ακολουθεί η Ολλανδία και θα καταλάβει πως υπάρχει δρόμος που δεν οδηγεί σε αδιέξοδο.
     
  10. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Το μεγαλύτερο ναρκωτικό είναι η γυναίκα. Την ερωτεύεσαι. Σου γίνεται έμμονη ιδέα. Στο τέλος το ρίχνεις στην ποίηση και γράφεις ποιηματάκια που τα διαβάζουν οι άλλοι και τρέχουν αλλόφρονες. Σχέτη κατάντια. Λέτε να γίνουν παράνομες οι γυναίκες;;;;!!!!....  
     
  11. madame A

    madame A Regular Member

    θελω να αναφερω πως η κανναβη χρησιμοποιητε πλεον στην ιατρικη σε ασθενεις με AIDS και σε ασθενεις με χρονιες ασθενειες. Αντι να τους δινουν αντικαταθλιπτικα και αλλα ηρεμηστικα φαρμακα (που στην πλειονοτητα τους κανουν σοβαρο εθισμο) καπνιζουν το τσιγαρακι τους και ειναι σε ηπια καταστολη του κεντρικου νευρικου συστηματος και πιο αποτελεσματικα και με λιγοτερες παρενεργειες.
    Δεν ειναι ολα τα ναρκωτικα ιδια για να τα καταδικασουμε εξισου.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @commcismos: όντως πλέον η νικοτίνη (και το αλκοολ) θεωρούνται πιο εθιστικές και πιο δηλητηριώδεις ουσίες από την κάνναβη.

    Ναι, το σκότωσες (αν μπορεί να σκοτώσει κανείς κάτι που δεν υπάρχει).
     
Thread Status:
Not open for further replies.