Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Νομιμοποιηση του χαρεμιου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος isnogood, στις 30 Ιουνίου 2008.

?

νομιποιηση πολλαπλων συζυγων

  1. ΝΑΙ ... υπερασπιζομαι την ελευθερια των επιλογων και το εννοω

    57,1%
  2. φυσικα και ΟΧΙ .. εχετε τρελαθει τελειως ;

    25,7%
  3. ΝΑΙ .. ΑΛΛΑ κατω απο αυστηρες προυποθεσεις που θα εξασφαλιζουν ιση μεταχειριση

    17,1%
  1. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Re: Νομιμοποιηση του χαρεμιου

    Κάτσε να γινόταν όλο αυτό και θα σου'λεγα τι καλά θα περνούσαμε... Μπούτι δε θα κλείναμε όλη μέρα κι όλη νύχτα...  
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Νομιμοποιηση του χαρεμιου

    Να φερω βιταμινες και δυναμωτικά? 
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Νομιμοποιηση του χαρεμιου

    Έχω ανησυχήσει φοβερά! Ισχυρίζεστε ότι το χαρέμι μου είναι παράνομο;
    Αφού το δήλωσα στο Ε9!
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Λαθος καλε μου Dolmance!Στο Κτηματολογιο επρεπε να το δηλωσεις!
     
  5. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Νομιμοποιηση του χαρεμιου

    Γιατι βρε παιδια να νομιμοποιηθουν όλα.. ξενερωτικο το βρισκω..
     
  6. gaby

    gaby Guest

    @Dolmance,
    έτσι όπως θυμάμαι τη φωτογραφία της πρωινής βάρδιας του χαρεμιού σας, πιστεύω ότι οι επί του Ε9 σας θα κάνουν ότι δεν κατάλαβαν το φοροτεχνικό σας αυτό ολίσθημα. δεν θα έχουν τιμολόγια και πίνακες τεκμηρίων για τον πασατέμπο τους και αυτο θα τους φέρει σε μεγάλη αμηχανία...

    @G_E
    σωστό σας βρίσκω. είχε μια τέτοια ιδέα, όχι έτσι ακριβώς αλλά περίπου, ο αείμνηστος, για την υπόλοιπη κοινωνία όχι μόνο για τον ίδιο, την είχε περάσει στο νομοσχέδιο για το οικογενειακό δίκαιο του 82, αλλά έπεσαν πάνω του οι παλιοί κεντρώοι και τον μετάπεισαν, θα έχαναν, λέει, τις εκλογές πέρα ως πέρα, αφού αφήσαν τις γυναίκες να ψηφίζουν αναγκαστικά κάποιοι πρέπει και να τις παντρεύονται, του είπαν.

    είμαι υπερ των χαρεμιών αρκεί να έχουν και καλό κισλάρ-αγα που να ξέρει στοιχειώδη γυναικολογικά και μαγειρική αν γίνεται, συντήρηση σεξουαλικών εργαλείων, αριθμητική και ανάγνωση, γραφή δε χρειάζεται για να μην καρφώνει και επίσης να παίζει κι αυτός   όλη τη γκάμα του βιτσιολόγιου συν κανένα χαρτάκι όταν πέφτει πλήξη. τα παιδιά δεν με απασχολούν διόλου, πολλά μαζί μεγαλώνουν μόνα τους, ας δίνει και κάνα χεράκι ο κισλάρ-αγάς.

    @Ηλίας
    ας τα πάρουμε ένα ένα να τα βάλουμε στη σειρά τους, μπροστά το κάρο, πίσω το άλογο, έτσι δεν πάει; ας γίνουν τα χαρέμια θεσμός και τότε θα πάρουν τα πάνω τους και οι παρτούζες.
     
    Last edited by a moderator: 1 Ιουλίου 2008
  7. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Ενδιαφέρον και πολλά υποσχόμενο...  

    Lucozade επίσης. Αν και σιχαίνομαι τα ισοτονικά.

    Μέσα στην παρανομία εσύ  

    Το κτηματολόγιο δεν έχει να κάνει με ακίνητη περιουσία και μόνο αν δεν απατώμαι...  
     
  8. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: Νομιμοποιηση του χαρεμιου

    Ψηφισα φυσικα το 1 ως ελευθερια που ειμαι.Υπερασπιζομαι την ελευθερια και την ελευθεριοτητα φυσικα και το εννοω και με τις πραξεις μου.Γι αυτο και εχω και χαρεμι βεβαια οχι νομιμο σαν του Dolmance αλλα κατι εχουμε κι εμεις κι ας μην το δηλωνουμε.
     
  9. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Νομιμοποιηση του χαρεμιου

    Δεν ψήφισα κανένα. Προτιμώ κοινόβιο, όπου εγώ θα ήμουν η επί της αναπαραγωγής (με σπιράλ).
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Για έναν άντρα ή μία γυναίκα το χαρέμι ή και το κοινόβιο είναι η κοινωνική νομιμοποίηση μίας φαντασίωσης. Της παρτούζας. Το βρίσκω ανόητο να ασχοληθείς με την κοινωνία όταν δεν ασχολείσαι με τον εαυτό σου.
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Ψήφισα ναι στο poll και θα ήθελα να διευκρινίσω τα κάτωθι:

    Δεν γνωρίζω παρά έναν πολύγαμο, έναν πρώην καθηγητή μου στα αραβικά που μετακόμισε στην Ελλάδα μαζί με τις τέσσερις συζύγους του, ο οποίος διατείνονταν ότι αυτό το μοντέλο σχέσης είναι καθόλα βιώσιμο εντός του πολιτισμικού πλαισίου που το υποστηρίζει/εγκρίνει/νομιμοποιεί, πλην όμως χωλαίνει εκτός αυτού (για πολλούς λόγους). Στις χώρες όπου επιτρέπεται η πολυγαμία για τους άνδρες πράγματι όπως σωστά παρατήρησε ο isnogood συνήθως οι γυναίκες βρίσκονται σε δυσμενή κοινωνικοοικονομική θέση. Αυτό απορρέει συνήθως από το γεγονός ότι δεν έχουν επαρκείς ευκαιρίες για εργασίες και έχει ως αποτέλεσμα συνεπαγωγικά ο σύζυγος να αναλαμβάνει την πλήρη οικονομική υποστήριξή τους. Αυτό κοντολογίς σημαίνει πως για να μπορεί ένας άνδρας να νυμφευθεί πολλές γυναίκες, θα πρέπει να βρίσκεται στην ανάλογα καλή οικονομική κατάσταση.

    Πέρα από αυτό το κριτήριο, θα πρέπει να γίνει σαφές πως η πολυγαμία και το χαρέμι δεν είναι ένα και το αυτό. Οι σύζυγοι δεν ζούνε απαραιτήτως κάτω από την ίδια στέγη, δεν έχουν απαραιτήτως καλές σχέσεις, δεν είναι καλλίγραμμες και άριστες στο χορό και δεν επιδίδονται σε κοινή σεξουαλική δραστηριότητα. Τουναντίον το σεξ ως απόλαυση δεν χαίρει δημόσιας αναγνώρισης για τις γυναίκες, και παρά το πολυγαμικό του πράγματος οι σχέσεις διέπονται μάλλον από συντηρητισμό.

    Αν κρίνω από το μοναδικό μου δείγμα, το θεσμικό πλαίσιο δίνει τη δυνατότητα πολυγαμίας για τους άνδρες, που όμως δεν συνεπάγεται τόσο ελευθερία όσο δέσμευση, εντέλει. Θεωρούν εαυτούς αφοσιωμένους και υπεύθυνους.
     
  12. female

    female Contributor




    Η δέσμευση σημαίνει απαραιτήτως και ανελευθερία; Η υπευθυνότητα και η αφοσίωση είναι σκλαβιές σε κάθε περίπτωση;