Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Black, στις 12 Μαρτίου 2008.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μπορει να εχεις και δικιο LordAini ... ομως κανεις δεν ξερει σιγουρα ...
    αν λοιπον ενα ζευγαρι αντρων ή γυναικων θελει να κανει ενα παιδι πειραματοζωο διοτι εκεινοι πιστευουν οτι εχουν κατι περισσοτερο να δωσουν που θα αντισταθμισει την απωλεια του αλλου φυλλου μεσα στην οικογενια , τοτε να παρουν το παιδακι τους και να το γραψουν σε πειραματικο εργαστηριο διοτι οταν εγω θα εξηγω στο δικο μου παιδι για ποιο λογο ειναι κακο δυο αντρες να πλαγιαζουν μαζι , δεν θελω ενα αλλο παιδι να το παρουσιαζει σαν το απολυτα φυσιολογικο πραγμα της ζωης .... ειναι παραφυσην και αυτο θελω να διδαξω εγω στο παιδι μου .. και εχω ως γονεας εχω καθε δικαιωμα να το κανω ... οταν θα μεγαλωσει και θα αποκτησει ισοροπημενη αντιληψη για τον ερωτα και το σεξ τοτε μακαρι να βρει την ευτυχια ... οπου την βρει
     
  2. LordAini

    LordAini Regular Member

    Ιζνο, θα συμφωνήσω εν μέρει με αυτο που λές, οτι ο καθένας δηλαδή θέλει να μεταδώσει στα παιδιά του κάποιους κανόνες ηθικής, και ναί, αυτό είναι λεπτό ζήτημα. Δεν κατηγωρώ κανέναν με τη δική σου άποψη, οτι δηλαδή είναι λάθος. Ναι, ο Θεός έφτιαξε τον Αδάμ και την Εύα, όχι τον Αδάμ και το Μήτσο και τα συναφή, αλλά ο καθένας βρίσκει την αγάπη όπου την βρεί, και προσωπικά Θεωρώ καλύτερο να μεγαλώσει το παιδί σε αγαπημένο και εσωτερικά αρμονικό περιβάλλον.
    Δεν είσαι λάθος κάπου εδώ. Είναι τελείως προσωπικές οι απόψεις, όπως πάντα. Εσύ δίδαξε το παιδί σου όπως καλύτερα μπορείς, οπως άλλωστε θα κάνω και εγώ και ελπίζω όλοι. Και όπως σωστότατα είπες, " οταν θα μεγαλωσει και θα αποκτησει ισοροπημενη αντιληψη για τον ερωτα και το σεξ τοτε μακαρι να βρει την ευτυχια ... οπου την βρει " Θα αποκτήσει δική του άποψη.
    Το συμαντικό είναι το παιδί όταν μεγαλώνει να καταλαβαίνει οτι το άλλο παιδί, που οι γονείς του είναι ίδιου φύλου, δεν είναι ούτε διαφορετικό, ούτε έκτρωμα της φύσης. Έτσι και το άλλο παιδί, που δε φταίει σε τίποτα για της επιλογές της οικογένειας του, θα μεγαλώσει φυσιολογικά, και όχι σα θύμα ρατσιστικής και αποξενοτικής συμπεριφοράς.

    Είναι αργά, ο εγκέφαλος κοιμάται εν μέρει, οπότε ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοω με τα άνωθεν.
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ας το παρουμε πρακτικα ...
    εχουμε δυο πολυ καλα και εξυπνα παιδια που συνατιωνται ... το ενα εχει μαθει οτι οικογενια ειναι ο μπαμπας και η μαμα ... το αλλο εχει μαθει οτι 2 μπαμπαδες ή δυο μαμαδες του δινουν οσα χρειαζεται ...
    Δυστυχως το πιθανοτερο ειναι πως το πρωτο δεν θα εχει αρκετη ωριμοτητα ωστε να μην ξεστομισει (οσο και να του το εχουν μαθει στο σπιτι) το εξης : "Μα εγω ξερω πως ειναι κακο να εχεις δυο γονεις του ιδιου φυλλου το εχω δει μαλιστα και γραμμενο αυτο σε βιβλιο .." (δεν λεω που γιατι θα κατηγορηθω ως φανατικος και θα μου διαγραψουν το ποστ) ... αλλα απο την αλλη ουτε το αλλο παιδι θα πει : "Ισως .. αλλα σε διαβεβαιω οτι εμενα δεν μου λειπει τιποτα και τα παμε μια χαρα" ...
    Αυτο που θα συμβει ειναι οτι οι απορειες του ενος παιδιου να δημιουργησουν τον θυμο του αλλου ... φταινε τα παιδια ; .. φυσικα και οχι ... μηπως φταιει ο γονιος που του διδαξε τι ειναι σωστο και τι λαθος ; ... δεν τα εβγαλε απο το νου του , καπου τα διαβασε και αυτο που τα διαβασε ειναι το απολυτο best seller ολων των εποχων που διαβαζουν και ακολουθουν εκατομυρια ανθρωποι στον κοσμο (δυστυχως σε τουτο το φορουμ απαγορευται να εκφερεις το ονομα του) ...
    Εχουμε μολις δημιουρησει μια διαμαχη και μια εριδα , διχως λογο και αιτια με θυματα δυο νεα , υπο διαμορφωση μυαλα ...
    το θεωρω λοιπον απιστευτα διακινδυνευμενο απο την μερια του ομοφυλλου ζευγαριου να φερει ενα παιδι αντιμετωπο με ολα αυτα .
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    χα χα χα παιδια σορρυ για την παρεμβολη μου στο νημα αλλα αν δεν το πω θα σκασω.
    θες η στραβωμαρα μου, θες οτι ειμαι στο μικρο λαπ τοπ με μια οθονιτσα να...
    διαβασα ΟΝΟΦΟΒΙΑ γουρλωσα τα ματια και σκεφτηκα τι καινουργια BDSM τεχνικη με γαιδαρους ειναι τουτη ? κατσε να μπω να δω καθοτι κατοχος της συμπαθεστατης γαιδουριτσας Μαργαριτας....
                 
     
  5. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    Νηστικος κοματια,ξυπολυτος τσαρουχια ονειρεθεται λεμε στο χωριο μου φιλενας...
     
  6. Hotty

    Hotty New Member

    Re: Απάντηση: Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    Το δικαίωμα του παιδιού να μεγαλώνει χωρίς ψυχολογικά προβλήματα το σκέφτηκες καθόλου?

    Aν διάβαζες με προσοχή θα καταλάβαινες ότι απάντησα σε ένα σημείο της τοποθέτησης της Lady_in_Black. Δεν είναι ηθικό να αποφασίσεις να αποκτήσεις ένα παιδί γνωρίζοντας ότι θα το στείλεις στον παιδοψυχολόγο. Αυτό σημαίνει ότι αναγνωρίζεις ότι θα δημιουργήσεις στο παιδί ψυχολογικό πρόβλημα αλλά εσύ επιμένεις να το υιοθετήσεις.
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    θεωρω οτι τα πραγματα γινονται πιο ευκολα οταν υπασπαρχει ο απαραιτητος σεβασμος προς το ατομο , το παιδι στην περιπτωση μας.

    λοιπον το παιδι εχει 2 φυσικους γονεις και ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του να τους γνωριζει.
    ζει λοιπον με τον ενα γονεα του (μητερα η πατερα) και το συντροφο του (κι οχι με δυο μαμαδες η δυο μπαμπαδες και αλλες τετοιες αηδιες) οπως θα γινοταν κι αν ειχε χωρισει το ζευγαρι.

    σε περιπτωση υιοθεσιας τωρα (που δεν προβλεπεται απο την ελληνικη νομοθεσια) θα μπορουσε ο ενας να ειναι μπαμπας κι ο αλλος θειος και αντιστοιχα.

    μη ξεχναμε οτι υπαρχουν παιδια μεγαλωνουν με δυο γυναικες (μαμα-γιαγια, μαμα-θεια κ.λ.π. η μπαμπα-θειο κ.λ.π. ειτε γιατι εχουν χασει τον ενα γονεα ειτε γιατι εχουν χωρισει οι γονεις

    αρα το μοντελο αυτης της μορφης οικογενειας υφισταται.
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    Δε διαφωνώ, αλλά ένας ενήλικος αναλαμβάνει το κοινωνικό και προσωπικό κόστος των επιλογών του.... αναρωτιέμαι αν μπορεί όμως να μεταθέσει ένα τέτοιο βάρος σε ένα παιδί που δ ε ν επέλεξε... απλά υποχρεούται μόνο να πληρώσει...
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Βαμπιρομοφοβία  


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    Αμφιβαλω πολυ αν ο νομος που θα δωσει το δικαιωμα σε ομοφυλλα ζευγαρια να εχουν παιδι , θα τους υποχρεωσει παραλληλα να το κανουν ... και ακομα και αν το επιβαλει ο νομος , αμφισβητω και την ιδια την διαθεση του ομοφυλλου ζευγαριου να το πραξει

    μονο που αυτος που χαρακτηριζεις ως "συντροφος" εχει φυλλο .. και οταν το φυλλο ειναι το ιδιο τοτε εχουμε δυο ατομα του ιδιου φυλλου να ειναι ζευγαρι και να κανουν οτι κανει ενα ζευγαρι κατω απο την αντιληψη του παιδιου , που μαλιστα θα γινει ποιο διερευνητικη οταν θα αρχισει να καταλαβαινει την διαφορετικοτητα του περιβαλοντος στο οποιο ζει ...
    (ασχετο ... αηδιες ειναι οι μπαμιες .. οι αποψεις μπορει να ειναι απλα αστοχες   )

    η γιαγια στην Ηπειρο που μεγαλωνει το εγγονι της και ο κομμωτης με τον μοδιστρο στο Μανχαταν που μεγαλωνουν ενα παιδι .... ανηκουν στο ιδιο μοντελο οικογενιας ;;;;
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    βρε isnogood! βρε isnogood!
    βρε μπας κι εισαι η ΛΟΥΚΑ βρε ατιμο και μας κρυβεσαι τοσο καιρο?
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    Όταν μου παραθέσεις επίσημες έρευνες και στατιστικές ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν σε gay ζευγάρια,μεγαλώνουν με ψυχολογικά προβλήματα,τότε το συζητάμε.Μέχρι τότε με κομμωτηριακού επιπέδου διαπιστώσεις δεν ασχολούμαι...