Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οικογένεια και ορατότητα στο M/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 11 Ιουλίου 2023.

  1. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    @Iagos : Κατά τη δική μου άποψη και με δεδομένο ότι πρόκειται, αν δεν κάνω λάθος, για νεογέννητο, όχι δεν μπορείτε να γράψετε βιωματικά. Θα μπορέσετε να το κάνετε όταν περάσουν χρόνια και ακόμα περισσότερο όταν έχετε feedback για τα πεπραγμένα σας.
    Με την ευκαιρία να σας ευχηθώ να απολαύσετε και οι τρεις το υπέροχο όσο και δύσκολο ταξίδι που έχετε μπροστά σας.
     
  2. darkmoon_o

    darkmoon_o Στα πόδια Του

    @Iagos εάν στο πλαίσιο του M/s κρίνεις ότι η σ πρέπει να τιμωρηθεί με μερικές ξυλιές θα το κάνεις μπροστά στο παιδί σου; Γιατί σαν Κ θα ικανοποιηθείς..αλλά ως πατέρας;
     
  3. Iagos

    Iagos Contributor

    @darkmoon_o όσον αφορά στην τιμωρία και πως την κατανοώ, Έχω τοποθετηθεί πρόσφατα εδώ.

     
    Last edited: 11 Ιουλίου 2023
  4. darkmoon_o

    darkmoon_o Στα πόδια Του

    Κατανοητή και σεβαστή η άποψη σου.
    Το ερώτημα και η ουσία είναι ποια η οπτική σου στο θέμα του δίνω μερικές ξυλιές στη σ.μπροστά στο παιδί.

    Γιατί υπάρχει μια λεπτή κόκκινη γραμμή ανάμεσα στο κάνω την κ@υλα μου και στο μεγαλώνω ένα ψυχικά υγιείς παιδί.
     
    Last edited by a moderator: 11 Ιουλίου 2023
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Η ουσία και η οπτική Μου είναι, ότι δεν γνωρίζω κανέναν Ιδιοκτήτη με συνείδηση θέσης σε M/s συσχετισμό, που θα ξυλοφόρτωνε άλλον άνθρωπο μπροστά σε ένα παιδί.

    Ελπίζω να σας κάλυψα.
     
    Last edited: 11 Ιουλίου 2023
  6. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Χωρίς να έχω αναθρέψει παιδιά, θεωρώ ότι αυτό το ερώτημα επί της ουσίας δεν υφίσταται γιατί η τιμωρία που δεν είναι παιχνίδι δεν είναι τυποποιημένη αλλά διαμορφώνεται ανάλογα με το μήνυμα που επιδιώκει να εμπεδώσει. Άλλωστε δεν γίνεται η τιμωρία επειδή "σαν Κ θα ικανοποιηθείς", ούτε στο M/s με παιδιά ούτε πουθενά, δεν είναι αυτό το θέμα.
     
  7. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Εάν θυμάμαι καλά υπήρχε και ένα πιο παλιό νήμα που είχε σαν θέμα την οικογένεια και το BDSM.
     
    Last edited: 11 Ιουλίου 2023
  8. espimain

    espimain Contributor

    Και μακρόχρονη εμπειρία έχω και παιδιά απέκτησα μέσα σε τέτοια σχέση και τα παιδιά μου πλέον απέκτησαν δικά τους παιδιά.
    Δεν έχω πρόθεση να μπω σε λεπτομέρειες της προσωπικής μου ζωής.
    Θέλω μόνο να τονίσω ότι μια σχέση M/s εδράζεται στις ψυχές και τα μυαλά των συμμετεχόντων σε αυτήν.
    Τίποτε δεν κάνει μια σχέση Μ/s να έχει μορφή ή χαρακτήρα T/b.
    Όποιος φοβάται μην καταλήξει η σχέση M/s σε σχέση T/b, δεν βρίσκεται σε σχέση M/s.
    Οι σχέσεις M/s δεν έχουν ανασφάλειες για την πραγματικότητα τους.

    Edit: Έχω γνωρίσει και άλλο ζευγάρι να ζει το M/s με παιδιά.
     
    Last edited: 11 Ιουλίου 2023
  9. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Νομιζω πως ο @Iagos εδωσε ηδη την απαντηση στο αρχικο ερωτημα πριν λιγο.
    Απο τη στιγμη που εστω και μια πρακτικη του BDSM δεν τη θεωρει σωστο να τη παρακολουθησει ενα παιδι, κατα τη γνωμη μου, εχει απαντησει ο ιδιος.
    Με τη λογικη του οτι απο τη στιγμη που ο Αφεντης αρχιζει να αυτοπεριοριζεται, παυει να λειτουργει οπως θελει.
    Φυσικα, δεν ειναι η μονη πρακτικη το ξυλο που δεν θα ηθελε φανταζομαι να βλεπει κανεις το παιδι του.
    Θα ηθελε να βλεπει τη μητερα του με σφηνα να κανει τις δουλειες του σπιτιου πχ;
    Μηπως θα ηθελε να τη βλεπει στον τοιχο να σκεφτει κατι που της ανεθεσε ο Αφεντης της;
    Οταν το παιδι μεγαλωσει λιγο και αρχισει να πηγαινει σε σπιτια φιλων του ή να ερχονται δικοι του φιλοι στο σπιτι του, θα ηταν εφικτο η μητερα πχ να ειναι με κολλαρο και γυμνη γιατι ετσι τη διεταξε;
    Καταλαβαινετε νομιζω τι εννοω.
    Οποτε κατα τη γνωμη μου, ειναι πολλα τα θεματα που δημιουργουνται και δεν πιστευω πως το κοστος που θα υποστει το παιδι αξιζει.
    Γνωμη μου παντα ετσι;
    Οι γονεις παντα ξερουν περισσοτερα απο οποιονδηποτε αλλο.
     
  10. skia

    skia Contributor

    Ένα παιδί χρειάζεται να μεγαλώνει με τέτοιο τρόπο ώστε όταν ενηλικιωθεί να ζήσει με το τρόπο που επιθυμεί το ίδιο κι όχι να ακολουθήσει κάτι που το ίδιο ίσως δεν το χαρακτηρίζει ή είναι το μόνο που γνωρίζει ως μορφή σχέσης. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο διάλογος βοηθά στο χτίσιμο του χαρακτήρα. Δε θα μιλήσω για ασύμμετρες σχέσεις, κολάρα , μαστίγια, εντολές κοκ. Ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Προσωπικά δεν είναι της δικής μου αισθητικής να γνωρίζουν λεπτομέρειες. Υπάρχει ο τρόπος να είναι ενήμερο για τη σχέση των γονέων μέσω διακριτικών πρακτικών. Και μέσω αυτών, εάν το παιδί έχει αντίληψη θα ρωτήσει μόνο του. Και τι πιο όμορφο να νοιώσει άνετα να ρωτήσει το γονέα του.
     
    Last edited: 11 Ιουλίου 2023
  11. slave32

    slave32 Contributor

    Γενικα δεν κανεις πρακτικη bdsm(πχ μαστιγωμα) μπροστα σε τριτο χωρις συναινεση. Ειδικα μπροστα σε παιδι, κανεις τιποτα.
    Υ.γ. βαζω το πχ γιατι υπαρχει διαθεση να χαθει το δασος.
     
    Last edited: 11 Ιουλίου 2023
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Τι εννοείτε με το "πρακτική BDSM"?

    Γιατί πρακτική BDSM μπορεί να είναι το μαστίγωμα αλλά πρακτική BDSM είναι και το "Πήγαινε στο δωμάτιό σου" ή "Τέλειωσε την αναφορά σου" ή "βγες και κάνε τρεις γύρους το τετράγωνο" κλπ