Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterAndreas, στις 31 Μαϊου 2011.

  1. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???

    Σκασμός...αναιδεστάτη κορασίδα    

    Καλημέρα και σε σένα, άγγελέ μου.!!!!!!!!!!
     
  2. Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???

    Ποια το έγραψε αυτό; Μπράβο, μπράβο, μπράβο.

    [Ακολουθεί αντιγραφή από καταχώρηση στο collarme]

    "Διαβάζοντας Baudrillard, "De la seduction", αντιλήφθηκα ότι ο κύριος λόγος που μου είναι απωθητικό το bdsm της ιντερνετικής κουλτούρας, όπως παρουσιάζεται εδώ και σε άλλες «κοινότητες», δεν είναι η μονοδιάστατη αναγωγή του σε καθοριστικό όρο ταυτότητας, ούτε η επιστροφή συντηρητικών αξιών υπό διαφορετικό μανδύα, μιας τάχα απελευθέρωσης από ταμπού. Δεν είναι οι φαλλοκρατικές αντιλήψεις για τη σύζευξη φύλου και ρόλου που αποενοχοποιούνται σε νέο θεωρητικό πλαίσιο "κυριαρχίας και υποταγής". Ούτε καν η προαγωγή μιας ανύπαρκτης ανισότητας μεταξύ κατ αρχήν ισότιμων εταίρων στο ερωτικό παιχνίδι. Ούτε η από αυτό παραγόμενη φιλολογία περί του τι συνιστά κυριαρχία και υποταγή. Ούτε ακόμα η αδυναμία ορισμένων να δουν τα κινητήρια συμπλέγματα και τις απωθήσεις τους στην ανάγκη τους να γίνουν ο ρόλος που επιλέγουν – ούτε η ανάγκη να επινοήσουν ένα σύστημα νοήματος μέσα στο οποίο να ενταχθούν για να αποφύγουν να αντιμετωπίσουν την αλήθεια των κινήτρων τους.

    Αυτό που βρίσκω εξαιρετικά απωθητικό είναι πως η bdsmική ρητορική στερείται σαγήνης. Ενας Κυρίαρχος, διαβάζω, «αναζητά να τον υπηρετήσουν». Το διατυπώνει όπως θα διατύπωνε την επιθυμία του να βρει στο σουπερμάρκετ κατσαριδοκτόνο και αντιμετωπίζει την άλλη πλευρά ως το προιόν που περιμένει στο ράφι for the taking. Η συγκεκριμένη ρητορική ενδεχομένως είναι κατασκευασμένη για να προάγει την res φιλολογία περί του τί *είναι* ο «σκλάβος» αλλά επί του πραγματικού αμελεί να αναγνωρίσει την έσχατη αλήθεια ότι είναι ο υποτακτικός που θα επιλέξει τον κυρίαρχο και όχι αντίστροφα, εξ ου και αμελεί το σαγηνευτικό λόγο. Ισως οι κυρίαρχοι ειδικά θυμούνται ότι η σαγήνη είναι γένους θηλυκού και παραμένουν ειρωνικά δέσμιοι των φυλετικών τους προκαταλήψεων που τους οδήγησαν εξ αρχής σε αυτό το σημείο.Το θέμα είναι πως στη bdsmική οικονομία οι ρόλοι είναι ήδη καθορισμένοι – τα πάντα ταυτοποιούνται εν αναμονή συναρμογής, σαν το κλειδί στην κλειδαριά, σε μια μηχανιστική λογική – και η σαγήνη, η αποπλάνηση, καθίσταται περιττή. Και μ αυτήν, το παιχνίδι, η εξερεύνηση, η ανατροπή, η αμφισβήτηση, το διακύβευμα, η γοητεία, η μαγεία, ο έρως… καθιστώντας έτσι το bdsm, όχι μια απελευθερωτική απόκλιση από το πουριτανικό κατεστημένο, όπως αυτάρεσκα θέλουν να πιστεύουν τα μέλη διαφόρων ημεδαπών και αλλοδαπών «κοινοτήτων», αλλά άλλη μία «απομαγεμένη προσομοίωση»."


    [Τέλος αντιγραφής]


    ...
     
  3. Re: Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???



    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???

    και η βανιλα κορασις ετων 50 απαντα με το βλεμα χαμηλωμενο :

    με σκλαβωνετε Κυριε !!!!      
     
  5. Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???

    Ρίξε μια ματιά κι εδώ https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/7733-τι-δίνεις;.html#post98814
     
  6. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???



    Σας πληροφορώ λοιπόν γλυκιτάτη μου βανίλλα, πως με την εξαιρετική σας αντίληψη, το πηγαίο χιούμορ σας, και την αρμόζουσα στάση σας μπροστά μου, μόλις κερδίσατε δεσπόζουσα θέση, στην λίστα των μελών, που διακαώς επιθυμώ να γνωρίσω από κοντά.

    Τα σέβη μου.
    MasterAndreas
     
  7. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???


    Αυτά που έχω να δόσω.....είναι από το τίποτα... μέχρι την ψυχή μου όλη. Καθένας παίρνει στην ζωή, ότι ακριβώς του αξίζει. Συνεπώς το θέμα, δεν είναι μόνο τι μπορώ ή είμαι διατεθιμένος εγώ να δόσω, αλλά και τι αξίζει και αυτή, να πάρει απο μένα. Οπως θα γνωριζόμαστε καλλίτερα σιγά σιγά, θα καταλάβεις, οτι όσα λέω ισχύουν στην πράξη. 
     
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???

    Ελπιζω να μην πασχετε απο σακχαρωδη διαβητη μονο  
     
  9. Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???

    Απευθύνεσαι γενικά ελπίζω και όχι συγκεκριμένα.  
     
  10. cross_kifisia

    cross_kifisia New Member

    Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???

    Καλησπέρα
    ευρισκόμενος - μάλλον - στη θέση του υποτακτικού , όταν αυτος είναι αρσενικός , δεν μπορώ να πω πως θα επιλέξω.....αντίθετα χαρά μου θα είναι όταν η mistress , θα διαλέξει εμένα. Σαφως βεβαια , θα αναζητήσω και θα προσπαθήσω να της κινήσω το ενδιαφερον , αλλα αυτό δεν αποτελει επιλογή βεβαια.....
     
  11. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???


    Εάν ποτέ απευθυνθώ συγκεκριμένα....να είσαι σίγουρη πως θα το νιώσεις. Η υπομονή, είναι ύψιστη αρετή μικρή μου.
     
  12. QueenMary

    QueenMary New Member

    Απάντηση: Re: Οι υποτακτικοί είναι αυτοί που επιλέγουν.???


    συμφωνω... εντελως ομως