Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομοφοβικοί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος jerry43, στις 11 Δεκεμβρίου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Εκεί που θα ακούσεις όλη μέρα κάποιους να φωνάζουν δημόσια υπέρ του «αντι-ρατσισμού» και κατά της καταπίεσης της σκέψης και της έκφρασης, εκεί θα βρεις και τους περισσότερους ομοφοβικούς φίλε.

    Θα τους ακούσεις όταν θα συζητούν με φίλους τους στα μουλωχτά, για το πόσο «αδελφή» και «πούστης» είναι ο τάδε γνωστός τους.
     
  2. Felicia

    Felicia Regular Member

    Τελικά αυτούς τους φόβους τους έχουν συνήθως οι άντρες... Και αφορούν άντρες ομοφυλόφιλους.
    Συνέχεια στη ζωή τους πρέπει να αποδεικνύουν τον ανδρισμό τους. Και πολλές φορές, ιδίως σε νεαρές ηλικίες, μπορεί να βρεθούν να αναρωτιούνται μήπως αντιδράσεις τους, σκέψεις και συμπεριφορές τους υποδηλώνουν λανθάνουσα ομοφυλοφιλία.
    Αυτό νομίζω τους φοβίζει και όχι οι ομοφυλόφιλοι.
    Άλλωστε το είπε πολύ ωραία και ο Michael Moore: "Πρέπει να αγαπάς τους ομοφυλόφιλους. Η ύπαρξή τους σημαίνει περισσότερες γυναίκες για ΣΕΝΑ!"
    ΄
     
  3. jerry43

    jerry43 New Member

    Απάντηση: Ομοφοβικοί

    <Το να προσπαθείς να βγάλεις αξιόλογα συμπεράσματα, σαν κάποια στατιστική, θέτοντας αυτό το ερώτημα νομίζω πως είναι λάθος. Πρώτον, γιατί σε μία προσπάθεια να ακολουθήσουν μία "politically correct" γραμμή, ελάχιστοι θα ήταν αυτοί που θα παραδέχονταν ανοιχτά πως είναι αρνητικοί απέναντι στους gay και δεύτερον, γιατί μεγάλο μέρος των επισκεπτών του forum δε μπαίνει στον κόπο να απαντήσει.>
    Κατ΄αρχήν, γιατί κάποιος πρέπει να ακολουθήσει μιά πολιτικά ορθή γραμμή και να μην εκφράσει τη γνώμη του σε ένα forum στο internet; Για κυβερνήτης της Cαλιφόρνια πάει;
    Αν είναι κάποιο είδος στατιστικής, ο αρχικός προβληματισμός μου ήταν κατά πόσο είμαστε ανοιχτόμυαλοι μόνο σε θέματα που ξεπερνούν τις προσωπικές μας σεξουαλικές πρακτκές (sorry, αλλά είμαι νέο μέλος του forum και δεν έχω διαμορφώσει ακόμα πλήρη άποψη για τα μέλη του).
    Λατρεύω το 10% (και ειδικά το comic με τον Μανώλη). Οι εκφράσεις πούστης και αδερφή φυσικά και δεν με πειράζουν-εκτός αν από τα συμφραζόμενα κρίνω ότι συνιστούν προσβολή,

    <Το να προσπαθείς να βγάλεις αξιόλογα συμπεράσματα, σαν κάποια στατιστική, θέτοντας αυτό το ερώτημα νομίζω πως είναι λάθος. Πρώτον, γιατί σε μία προσπάθεια να ακολουθήσουν μία "politically correct" γραμμή, ελάχιστοι θα ήταν αυτοί που θα παραδέχονταν ανοιχτά πως είναι αρνητικοί απέναντι στους gay και δεύτερον, γιατί μεγάλο μέρος των επισκεπτών του forum δε μπαίνει στον κόπο να απαντήσει.>
    Κατ΄αρχήν, γιατί κάποιος πρέπει να ακολουθήσει μιά πολιτικά ορθή γραμμή και να μην εκφράσει τη γνώμη του σε ένα forum στο internet; Για κυβερνήτης της Cαλιφόρνια πάει;
    Αν είναι κάποιο είδος στατιστικής, ο αρχικός προβληματισμός μου ήταν κατά πόσο είμαστε ανοιχτόμυαλοι μόνο σε θέματα που ξεπερνούν τις προσωπικές μας σεξουαλικές πρακτκές (sorry, αλλά είμαι νέο μέλος του forum και δεν έχω διαμορφώσει ακόμα πλήρη άποψη για τα μέλη του).
    Λατρεύω το 10% (και ειδικά το comic με τον Μανώλη). Οι εκφράσεις πούστης και αδερφή φυσικά και δεν με πειράζουν-εκτός αν από τα συμφραζόμενα κρίνω ότι συνιστούν προσβολή,
     
    Last edited: 12 Δεκεμβρίου 2008
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Ομοφοβικοί

    Τη λέξη "ομοφοβικός", πώς την εκλαμβάνεις και πώς την εκφέρεις; Πιστεύεις ότι έχει κάποια χροιά (θετική, αρνητική κλπ);
     
  5. jerry43

    jerry43 New Member

    Απάντηση: Ομοφοβικοί

    Ομοφοβικός, κατ΄εμέ, είναι κάποιος ο οποίος κρίνοντας μόνο από το γεγονός ότι είμαι gay, τραβάει μια κουρτίνα και με β'αζει πίσω από αυτήν για να με ξορκίσει....για να μη φέρω καινά δαιμόνια....ή γιά οποιονδήποτε άλλο λόγο.....έχει αρνητική χροιά γιατί μου αμφισβητεί το δικαίωμα όχι μόνο της έκφρασης, αλλά της ύπαρξης.
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Ομοφοβικοί

    Άρα, το αρχικό σου ερώτημα δεν κινείται εντός των ορίων της ευγένειας και της ευπρέπειας. Μας ρωτάς "πόσοι από εσάς είστε ομοφοβικοί;", ενώ το κρίνεις σαν κάτι κακό... Κατ' αναλογία, θα μπορούσες αύριο να μας ρωτήσεις "πόσοι από εσάς είστε μαλάκες";



    .
     
  7. jerry43

    jerry43 New Member

    Απάντηση: Ομοφοβικοί

    Και αύριο θα σας ρωτήσω ποιό κόμμα ψηφίζετε....Μιά απλή ερώτηση έκανα.
     
  8. Zondag

    Zondag Regular Member

    Re: Απάντηση: Ομοφοβικοί

    Tράβα και εσύ τη δική σου κουρτίνα λοιπόν και βάλε τον "ομοφοβικό" πίσω απο αυτή... Αμφισβητεί τη δικια σου ύπαρξη; Αμφισβήτησε και εσύ τη δική του...

    Ακούγεται σκηρό ίσως αλλά δεν είναι...το έχουμε καποια ή κάποιες φορες όλοι στη ζωή μας. Άνοιξες την 'πόρτα' σου σε όλους όσους σε πλησιάσαν για να κερδίσουν τη φιλία σου; Δεν νομίζω. Κάποιους τους απέρριψες, τους τράβηξες την κουρτίνα.

    Έίχε καμμιά σημαντικότητα αυτό για τη ζωή τους; Kαι πάλι δεν νομίζω...Βρήκαν αυτούς που ταιριάζουν τελικά. Κάτι ανάλογο έχει συμβεί σε όλους. Έτσι είναι η ζωή και τέλος.
     
  9. female

    female Contributor



    Respect.



     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ομοφοβικοί

    Τελικά θα αναθεωρήσω λίγο ως προς ένα συγκεκριμένο κομμάτι όμως,χωρίς να αναφέρω ή να το επεξηγήσω ..
     
Thread Status:
Not open for further replies.