Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Red, στις 5 Μαρτίου 2008.

  1. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    "Δικτατορία του προλεταριάτου", το ορθόν
     
  2. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Η φασιστική ιδεολογία σαφώς και αφορά αποκλειστικά την δεξιά ακροδεξιά, υπό τον όρο να θεωρήσουμε τον φασισμό ιδεολογία. Εγώ φοβία θα τον χαρακτήριζα αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση και δεν θα επεκταθώ.
    Χωρίς να υπονοώ κάτι για σένα προσωπικά, είναι βολικό να αποδώσουμε την φασιστική νοοτροπία αποκλειστικά στους ακροδεξιούς, βοηθάει να φασιστίζουμε και να φασιστερίζουμε ανεξέλεγκτα.
    Όσο βολικό είναι, αντίστοιχα, για τους ακροδεξιους να αποκαλούμε φασίστα τον μαλάκα.

    Α, εδώ συμφωνούμε. Δεν υπάρχει αριστερός με φασιστική ιδεολογία. Και επίσης για μένα οποίος έχει φασιστική νοοτροπία δεν είναι πραγματικά αριστερός. Μόνο που για το δεύτερο δεν συμφωνούν ακριβώς όλοι οι αριστεροί, όχι με την πρόταση αυτή καθεαυτή, αλλά με την άρνηση αναγνώρισης φασιστικής νοοτροπίας ανάλογα με το τι βολεύει.

    Χαμογέλασα. Δεν χρειάζεται να επεκταθώ.

    Εδώ αναφέρεσαι σε ιδεολογία και σε "συστήματα", εγώ αναφέρομαι σε νοοτροπία, δεν καταλαβαίνω τον λόγο της αναφοράς σου
     
    Last edited: 4 Ιουλίου 2023
  3. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Δικτατορία του προλεταριάτου είναι μια φράση που βολεύει για να κρύβεται η πραγματικότητα.
    Κατ αρχάς καμία τέτοια δικτατορία δεν ήρθε στην εξουσία χωρίς βια (όχι απαραίτητα κακό) όπως και δεν έμεινε στην εξουσία χωρίς βια (αυτό είναι κακό)
    Τα πρόσφατα παραδείγματα της ιστορίας μας έχουν δείξει ότι μόλις γίνει εξουσία αυτός ο τύπος δικτατορίας εξαφανίζει από την "εξίσωση" το προλεταριάτο.
     
  4. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Το βιώσαμε άλλωστε πολύ πρόσφατα αυτό!
    Η παρατήρηση του φαινομένου μου έδειξε, πως πολύ εύκολα γίνεσαι φασιστάκι αλλά πολύ δύσκολα παραδέχεσαι πως έγινες ή κάνεις την αυτοκριτική σου, εκείνη την ώρα ή έπειτα. Όσο λογικά επιχειρήματα κι αν σου φέρουν, όσα λογικά επιχειρήματα κι αν σου φέρουν.
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Πόσο βολικό είναι να ορίσουμε τον φασισμό ως νοοτροπία χωρίς πολιτικό πρόσημο.

    Πόσο βολικό είναι να αποσυνδέσουμε τον φασισμό από την ιδεολογία του.

    Τα καλά πλυντήρια που κάνουν σωστό πλύσιμο πάντα πουλάνε.

    Πόσο βολικό είναι να ξεχάσουμε ότι ο φασισμός είναι η πολιτική έκφραση της ριζοσπαστικής ακροδεξιάς που θεμελιώθηκε ιδεολογικά από τον συνδικαλιστή Ζωρζ Σορέλ και μετατράπηκε σε Εθνικό σοσιαλισμό από τον Μουσολίνι και ολοκληρώθηκε ιδεολογικά από τον Χίτλερ με τον Ναζισμό.

    Πόσο βολικό είναι να ξεχάσουμε ότι οι Ιταλοί φασίστες ισχυρίστηκαν ότι είναι οι συνεχιστές της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

    Πόσο βολικό είναι να ξεχάσουμε ότι ο φασισμός ορίζει το έθνος υπεράνω κάθε άλλης αξίας.

    Πόσο βολικό είναι να ξεχάσουμε ότι ο φασισμός συγκροτείται πολιτικά ως σώμα με σκοπό την κατάλυση κάθε δημοκρατικής συγκρότησης των κοινωνιών και την εγκαθίδρυση ενός πολιτεύματος όπου ο αρχηγός είναι ο απόλυτος άρχοντας του έθνους.

    Πόσο βολικό είναι να μην αναγνωρίζουμε στον φασισμό, πολιτική συγκρότηση με δομή και ιεραρχία στρατιωτικού τύπου.

    Πόσο βολικό είναι να είμαστε πολιτικά αμόρφωτοι και ανιστόρητοι, για να μπορούμε να λέμε κάθε ιστορικά αντιεπιστημονική άποψη.

    Για ποιόν είναι βολικό;

    Για τον φασισμό φυσικά.

    Γιατί έτσι βγαίνει πλυμένος, καθαρός και μοσχομυριστός με μπλε, πράσινους και ροζ κόκκους.

    Προτιμώ να συζητήσω με έναν άνθρωπο που με συνείδηση θα Μου πει «Είμαι φασίστας» πάρα με όσους ξεπλένουν το φασισμό.

    Με εκείνους δηλαδή που αποτελούν το υπηρετικό του προσωπικό.
     
    Last edited: 4 Ιουλίου 2023
  6. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Πόσο βολικό είναι να ξεχνάμε ότι πλέον με τα ιστορικά γεγονότα που έχουμε στην διάθεσή μας ο ναζισμός και κομμουνισμός είναι το ίδιο πράγμα.

    Πόσο βολικό είναι να ρίχνουμε τα πάντα στον Χίτλερ αλλά ο πατερούλης που έκανε τα ίδια και χειρότερα να τον βάζουμε στο απυρόβλητο.

    Πόσο βολικό είναι να μην θέλουμε να δούμε τα διαχρονικά εγκλήματα της αριστεράς.

    Και τέλος εκεί στην μάνα Ρωσία με τις κολεκτίβες είχαν δημοκρατία;;; Ο ηγέτης του κόμματος δεν ήταν ο υπέρτατος άρχοντας;;; Τα μην θυμηθούμε τα Γκουλάγκ που προϋπήρχαν από τα γερμανικά στρατόπεδα συγκέντρωσης.

    Δυστυχώς όσο και εάν δεν θέλουν κάποιοι να το δουν ο κομμουνισμός με τον φασισμό είναι ολόιδια πράγματα με την μόνη διαφορά ότι ο φασισμός εμπλέκει και την έννοια του έθνους - κράτους.
     
  7. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    Ένα ερώτημα. Γνώρισα άτομα που στο σπίτι τους ήταν κάτι παραπάνω από σατράπες, "αφεντικά" του κερατά, ψήφιζαν όμως ΠΑΣΟΚ, πήγαιναν στις συγκεντρώσεις, την εποχή της παντοδυναμίας του κόμματος εκείνου, βροντοφώναζαν την πολιτική τους θέση. Ποια ήταν η ιδεολογία τους; Έχω ψιλομπερδευτεί ανάμεσα στην έννοια του φασισμού, σαν ιδεολογία και στη φασιστική, κατά περίπτωση, συμπεριφορά.
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι, ίσως να μη φαίνεται με τη διατύπωσή μου αλλά το "και" είναι συνδετικό των δυο παραθέσεων, μια η φασιστική, μια η ακροδεξιά νοοτροπία. Συμφωνώ με την παρατήρηση  
     
  9. Peripatitis

    Peripatitis New Member

    θα θέσω ένα ερώτημα...
    θεωρείτε όλοι σας ότι υπάρχουν ακόμα ιδεολογίες?
    Αν υπάρχει κάποιος /α που πιστεύει αυτό το πράγμα... παρακαλώ να κατέβει από το συννεφο άμεσα...
     
  10. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Υπενθυμίζω τον τίτλο του thread.
    «Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...»
     
  11.      οχι ας ανοιχτουμε. το χουμε ξεχειλωσει     
     
  12. slave32

    slave32 Contributor

    Μεχρι κι εγω συμφωνω μαζισας.