Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 3 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Α, με τον μπαμπά είναι η Πάρις. Για να μην ανησυχώ. Την ψάχνω από το μεσημέρι γιατί, αφηρημένη, βγήκε γυμνή.
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελι


    Δεν νομίζω ότι ο Πλάτων είχε την εκδοχή της τελευταίας παραγράφου σου κατά νου.

    Στην πραγματικότητα για να αιτιολογηθεί η θεώρησή του περί ανδικής ομοφυλοφιλίας/ελιτισμού, θα πρέπει οπωσδήποτε να συνυπολογιστεί το πολιτισμικό πλαίσιο της εποχής στην οποία έζησε. Στα επιχειρήματά του δεν συγκαταλέγονταν λόγου χάρη οι δυνατότητες επαγγελματικής ανέλιξης, αλλά το γεγονός πως η ομοφυλοφιλία ενδέχεται να απορρέει από αξιολόγηση και εν τέλει θαυμασμό προς τις αρετές που διέπουν ως επί το πλείστον το ανδρικό φύλο - στη σύγχρονη εποχή του.

    Πριν από τον Πλάτωνα πώς θα μπορούσε κανείς να αντιπαραβάλει την ομοφυλοφιλία με τον ελιτισμό; Αδυνατώ να φανταστώ.

    Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη περί Πλάτωνος, είναι ξεκάθαρο πως προσπαθεί να εκθειάσει την ομοφυλοφιλία, καταρχήν διακρίνωντάς την σε ανδρική και γυναικεία, και κατόπιν, χρησιμοποιώντας την κοινωνική διαφοροποίηση ανδρών/γυναικών στην εποχή του, να ανάγει την πρώτη σε απόδειξη αρετής και εχεφροσύνης. Για να στηρίξει τη θέση του επιμένει πάρα πολύ -ύποπτα πολύ θα έλεγα- στη συλλήβδην υπεροχή των ανδρών.
    Το γιατί δεν αρκείται στο να την εξηγήσει ως αισθητικού χαρακτήρα προτίμηση αλλά επιθυμεί να τεκμηριώσει την υπεροχή της έναντι της ετεροφυλοφιλίας με ηθικά κριτήρα, δεν το γνωρίζω. Πιθανώς από εσωτερική ανάγκη δικαιολόγησης.

    * * *

    ΥΓ. Έχω εξηγήσει στο παρελθόν ότι παραινέσεις, από έναν συνομιλητή προς άλλο, προκειμένου για τη μη ανάρτιση ή τη διαγραφή σχολίων σε δικά μου νήματα, έχει νόημα να γίνονται μόνο στο Suggestions Section. Εκεί ας αναφερθούν και οι χαρακτηρισμοί που επιτρέπει καθείς στον εαυτό του να αποδίδει σε συνομιλητές του. Τί άπτεται και τί όχι της θεματολογίας του νήματός μου, αξιολογείται από εμένα ως νηματοθέτρια, και εν προκειμένω, όπως και εν γένει, οι τοποθετήσεις του Μαυροβασίλη είναι καθόλα ευπρόσδεκτες.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Έχω μπερδευτεί..Το νήμα έχει ιστορικό παρονομαστή ή φιλολογικό;
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμ

    Επαναδιατυπώνεις την ερώτησή σου σε παρακαλώ;
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα

    Βέβαια.Το θέμα είναι να συζητήσουμε για την ομοφυλοφιλία της εποχής εκείνης με σκοπό τη διατύπωση συμπερασμάτων που θα αφορούν και το σήμερα ή να συζητήσουμε για την ομοφυλοφιλία γενικότερα;

    (Πάντως αν είχες επιθυμία να επισκεπτείς gay bars για ερευνητικούς λόγους εγώ δε θα σε πήγαινα  )
     
  6. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτό

    Γιατι?
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερω

    Ούτε εσένα θα σε πήγαινα.Ως προς το θέμα,να ρωτήσει η ίδια  
     
  8. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την

    Καλα να ρωτησω για μενα. Εμενα γιατι οχι?
     
  9. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την

    επειδή θα έβγαζες τους ανθρώπους φωτογραφίες για να τους κάνεις comic
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτό

    Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με τις δύο απόψεις που διατυπώθηκαν στο αρχικό σχόλιο.
    Η πρώτη άποψη αφορά στο ενδεχόμενο ένας ομοφυλόφιλος να προσεγγίζει ανθρώπους του ίδιου φύλου, ως εκπρόσωπος του αντίθετου φύλου, δηλαδή ένας άνδρας ομοφυλόφιλος να αισθάνεται τρόπο τινά "γυναίκα".
    Η δεύτερη άποψη αφορά στο ενδεχόμενο ένας ομοφυλόφιλος να ερωτεύεται την προβολή του εαυτού του, να εκτιμά/θαυμάζει/ερωτεύεται δικές του ανατομικές και ιδιοσυγκρασιακές ιδιαιτερότητες, οι οποίες κατά συνέπεια απαντώνται κυρίως στο ίδιο φύλο. (Εδώ χρειάστηκε η διευκρίνιση περί Πλάτωνος, καθώς ο ίδιος είχε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει ως επιχείρημα την κοινωνικά εδραιωμένη ανισότητα ανδρών>γυναικών, πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει σήμερα - τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό. Το απόσπασμα από τον Πλάτωνα το ανέφερα ως παράδειγμα, αλλά σαφώς δεν θα είχε νόημα να δούμε την ομοφυλοφιλία στη δική του εποχή και να εξάγουμε ετεροχρονισμένα συμπεράσματα.)

    ΥΓ. Δεν έχω πάει ποτέ σε gay bar γιατί δεν κρίνω ότι υπάρχει εκεί κάτι προς εξερεύνηση και γιατί αν ήμουν ομοφυλόφιλη θα το θεωρούσα πολύ προσβλητικό να συνιστώ θέαμα για οποιονδήποτε.
     
  11. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτό



    Τις παλιότερες εποχές (όχι επί Πλάτωνος, λίγο αργότερα, in the early 80s) τα γκέι μπαρ και γκέι ντίσκο κάποιων περιοχών ήταν μέρη και για αγνό ξεφάντωμα. Μέχρι που μετακόμισαν ... Κολωνάκι, έγιναν chic και "ψόφησαν". Ίσως νοιώθοντας το ξεφάντωμα, χωρίς να το θεωρεί "θέαμα", να μπορεί κάποιος να καταλάβει πολλά. "Πες μου πώς διασκεδάζεις να σου πω ποιος είσαι".



     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορ

    Γιατί μου την έσπασες τότε με τη gay συμβίωση..

    Και εγώ έχω πάει σε διάφορα μέρη από περιέργεια και για την εμπειρία αλλά δεν ένιωσα τους υπόλοιπους θέαμα εκεί..
     
    Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2008