Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οριζόντιος ή κάθετος ο διαχωρισμός των status στο bdsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 7 Νοεμβρίου 2016.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Άρα, κάθετος διαχωρισμός, σ΄ευχαριστώ.
     
  2. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Το status είναι μια δημόσια, συνοπτική δήλωση του τί είμαι και αντίστοιχα του τί αναζητώ.
    Επί αυτού, ουδείς απολύτως ποιοτικός/αξιολογικός διαχωρισμός, τουλάχιστον σε αφοριστικό επίπεδο. παρ' εκτός του περιγραφικού διαχωρισμού, υπό την έννοια ότι έχει αρκούντως παραπάνω ζόρι το M/s συγκρινόμενο με το D/s και το δυο τους, συγκρινόμενα με kinky/perv.

    Ο αξιολογικός διαχωρισμός γίνεται με το πόσο συνειδητή, ειλικρινής και ταυτόσημη είναι η πορεία ζωής με το επιλεχθέν status.
     
  3. folha

    folha deja vu

    Όχι, είμαι του οριζόντιου διαχωρισμού  
    Σε επίπεδο φόρουμ διαπιστώνω, ότι ο κάθετος διαχωρισμός ενεργοποιείται εκεί που τελειώνει ο διάλογος!
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ίσως μου φαίνεται τρελα παράλογο ακόμη και σαν ερώτημα..

    Δηλαδη κάτσε...υπάρχουν άνθρωποι που κρίνουν την αξία σου, με βάση το στατους;;
    Για εμένα το στατους δειχνει απλά πως θέλω να σχετίζομαι, έχοντας ή όχι τον έλεγχο και σε τι περίπου ευρος..είναι σαν να λέμε οτι θα κριθεί το κύρος μου αν δηλώσω στρειτ ή λεσβια. Δεν κατλαβαίνω ο.Ο Αυτά σε ο,τι αφορά το γενικό.

    Στο ειδικό..στο μεταξύ Μ/μας σίγουρα άλλο σημαίνει το είμαι μποτομ Σου, άλλο υ Σου και άλλο σκλάβα Σου. όοοοχι επειδή το ένα έχει κύρος και σεβασμό και δεν ξέρω τι..έχει ζημασία γιατι δείχνει σε τι επίπεδο ή καλύτερα..τι εύρος έχει η παράδοση μου σε Εκείνον..και αυτό, αν υπολογίσουμε όρια και ζορια και ένα σωρό διεργασίες που απαιτούνται, και χρόνος και μαζί και δρόμος για να πας απο το ένα στο άλλο ( αν αυτό επιθυμείτε δηλαδη, γιατι μπορει να μην το θέλετε και να είστε υπερκομπλε και ως Top/bottom) είναι τρελά σημαντικό, για εμένα τουλάχιστον και θα νευρίαζα αν πήγαινε κάποιος να μου το κρίνει επειδή πχ μπορεί να έχει δικά του κομπλεξ και ο ίδιος μέσα του να ταυτίζει τα στάτους με την αξία του κτλ κτλ κτλ
     
  5. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    α. Χαίρουν μεγαλύτερης εκτίμησης κάποια status σε σχέση με κάποια άλλα?
    Αυτό δεν (μπορώ να) το γνωρίζω .. Γνωρίζω όμως ότι δεν υπάρχει ούτε ο "Master/Dom/Top of all" ούτε ο "bottom/sub/slave of all" .. και διευκρινίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεως:
    Το status μας δεν είναι μονοσήμαντο, αλλά σχετικό ως προς κάποιο άλλο συγκεκριμένο άτομο ..

    β. Είναι εξελικτική η διαδικασία αλλαγής status?

    Σαφέστατα! και γίνεται μέσα από κάποια σχέση, καθώς μια οποιαδήποτε σχέση μεταξύ δύο ατόμων ξεκινάει από κάπου και μέσω της αλληλεπίδρασης (άλλοι το λένε: "χημεία") εξελίσσεται ..
    Για παράδειγμα, ένα άτομο, έστω το "Α" έχει μία συγκεκριμένη αλληλεπίδραση με ένα άτομο "Β" και η σχέση τους είναι Top/bottom .. το ίδο άτομο "Α" με ένα έτερο πρόσωπο, π.χ. το "Γ" θα είχε σίγουρα τελείως διαφορετική αλληλεπίδραση (καθώς ο καθένας μας είναι μοναδικός) και μπορεί να είχε τελείως διαφορετική σχέση, π.χ. Dom/sub ή Master/slave ..

    .. Γενικότερα, είμαι οπαδός της εξέλιξης, και αυτός είναι και ο λόγος που αυτοπροσδιορίζομαι ως Top .. διότι είναι μια πολύ καλή αφετηρία ..
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Γη καλεί kinsha over...
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    η αληθεια ειναι οτι τα σερνικα Κ/Μ που εχουν διατελεσει υ/σ δεν το πολυδιαδιδουν...
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Eίναι προφανές πως τα άτομα που στο νικνέιμ τους έχουν ως συνθετικό τα top, bottom, dom/me, sub, master/mistress, slave, (και τα συμπαρομαρτούντα αφέντης, κυρ-, μαστρο, σκλάβος, sklavos κλπ) δεν χρειάζονται να πουν κάτι στο νήμα αυτό.
     
  9. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Πολιτικοκορεκτιλες απαντησεις μονο χωρουν σε τετοια ερωτηματα, για να αποδοθουν οι πανανθρωπινες αξιες των μελων. Ξεχνιεται βεβαιως οτι εδω ειναι ο κοσμος της καυλας και ντροπες και ιδεολογιες δεν χωρουν. Αλλα..
     
  10. zoeleene

    zoeleene D̶̸̡̀͏įs̡t̵͞͏o̢̢̕ŗ͝t̨̢e̢͘͜͞͞d̴̸͜͝҉

    Ή απλά δεν προσδιορίζουμε όλοι την αξία μας και την αξία των άλλων μέσω της καύλας.  

    Άσε που οι περισσότεροι που συστήνονται ως "κάτι" πιθανότατα δεν αξίζουν την αντιμετώπιση που θα ήθελαν να έχουν ως αυτό το "κάτι".
    Οπότε όχι, δεν θα θεωρήσω αυτόματα κάποιον ανώτερο ή κατώτερο μόνο και μόνο από το τι δηλώνει. Όλοι ίσοι, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.  
     
  11. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Δηλαδη θα τον κρινεις απλα ειναι θεμα timing! Οκεηκ!
     
  12. zoeleene

    zoeleene D̶̸̡̀͏įs̡t̵͞͏o̢̢̕ŗ͝t̨̢e̢͘͜͞͞d̴̸͜͝҉

    Εμ, φυσικά. Συνειδητά και ασυνείδητα κρίνουμε τους άλλους. Το θέμα είναι η κρίση να παραμένει ελαστική, πιστεύω. Και να εξαρτάται από το χαρακτήρα του άλλου και όχι το status των ερωτικών του προτιμήσεων.