Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οριζόντιος ή κάθετος ο διαχωρισμός των status στο bdsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 7 Νοεμβρίου 2016.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Το "στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις, είσαι" αν και αποδίδεται στον Τσαρούχη, εν τούτοις είναι ατάκα της Μαρίκας Κοτοπούλη...

    Από την συλλογή αχρήστων γνώσεων...
     
  2. brenda

    brenda FU very much

     
    Παίζει και να είναι ο ορισμός της ατάκας, αφού Η Κοτοπούλη το είπε και ο Τσαρούχης το πιστώθηκε! 
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Βέβαια, όταν έχουν φτάσει δύο άνθρωποι σε μια σχέση να γνωρίζονται πραγματικά καλά, που σημαίνει ότι αλληλεπιδρούν στρωτά, όμορφα και αυτονόητα, τότε αμφιβάλλω αν τους νοιάζει πια η ακρίβεια του φερόμενου status του καθενός ακόμα και αν κάνουν το πιο δομημένο BDSM του κόσμου στη σχέση τους. Αυτό γιατί ο καθένας είναι ο Αφέντης και αντίστοιχα ο σκλάβος του άλλου και λοιπά επίθετα προσδιοριστικά της ιδιότητας δεν χρειάζονται - έχουν συγχωνευθεί στην αποδοχή του ενός από τον άλλο και έχουν χάσει το νόημά τους.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτό ακριβώς...
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Και στο παραπάνω θα συμπληρώσω πως απουσία μιας γερής δόσης κυνισμού *ειδικά δε* από άτομα υποτακτικής φύσης είναι συνταγή για μπελάδες in the long run.
     
  6. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Αντιμετωπίζω τα στάτους με την παράλληλη διάκριση. Και αυτό έχει να κάνει με την πρακτική εμπειρία των ανθρώπων που τίμησα να με κεράσουν μπύρες έξω   καθότι διαπίστωσα ότι πρακτικές που εφαρμόζουν μόνιμα, άλλα Κ, δεν με ενδιαφέρουν εμένα σε μόνιμο επίπεδο και πρακτικές δικές μου, δεν ενδιαφέρουν τα άλλα Κ.
    Η εγκαθίδρυση της Κυριαρχίας μας ενώνει, και όχι τόσο οι πρακτικές και τα πεδία.

    Άρα κινούμαστε παράλληλα στο βδσμ συμπαν, χωρίς να αποκλείω καποια στιγμή σύγκλιση.

    Τωρα όσον αφορά τα λοιπά στάτους :

    -> Εχει περάσει η εποχή που πίστευα ότι μου λέγανε, πλέον χρειάζεται να το δω με τα ματια μου
    -> Θεωρω το βδσμ ατομική υπόθεση, είσαι Κ με το υ σου, και το υ είναι υ για το Κ και κατά συνέπεια δεν με αφορά, νοτ μαι μπίζνες, να κάνω εγώ τις διακρίσεις. Δεν ασχολούμαι με τέτοια.

    * Τρέφω έναν μεγαλύτερο όμως σεβασμό στα Κ με το Καλημέρα, με την έννοια ότι δεν θα έμπαινα σε κάποιο υ του, όσο και αν με ενδιέφερε, για συντροφικούς λόγους. Πρακτική που εξωβδσμικά δεν ακολουθώ.

    * Δεν θεωρώ από πριν υ, κάποια που θα μου μιλήσει στο τσατ στο πληθυντικό και πάει λέγοντας.
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Όλα αυτά που μου λες είναι ωραία και χρήσιμα και αφορούν την αντιμετώπισή σου, αλλά δεν μάς λες εδώ καθαρά, αν πιστεύεις τελικά στον κάθετο διαχωρισμό, όπως διαφαίνεται κάπως στο ποστ σου με τον ''μεγαλύτερο σεβασμό''.
     
  8. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Τα μεγαλύτερα μπουρδέλα που γνώρισα μέχρι στιγμής στην ζωή μου φορούσαν κουστούμια ή ταγερ, μιλάγαν εκλεπτυσμένα 2 -3 ξένες γνώσες, και σε δαγκωναν πισώπλατα.
    Ως εκ τουτου ο Μπουμπλε συμφωνεί με την λαική παροιμία, τα ράσα δεν κάνουν το παπα. Οχι μόνο εδώ, παντού.

    Το μεγαλύτερο απο πρίν σεβασμό, κολλάει στο ξέρω τι τραβάνε οι άνθρωποι  
    Πέραν αυτού, ουδέν.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Άρα οριζόντιο, σωστά? (Σόρι αν επαναδιατυπώνω, σαν χαζό, απλά θέλω να μην υπάρχει αμφιβολία, σχετικά με αυτό που λέγεται, δεν βοηθιέται το θέμα από την ασάφεια).
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Συστήνεις στα υποτακτικά άτομα να είναι κυνικά ή να έχουν ας πούμε, μια γερή δόση κυνισμού για να γλιτώσουνε μπελάδες?
    Και αν ναι, σε τι μπελάδες αναφέρεσαι?
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Είναι προφανές πως δεν εννοάει αυτό..!
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ θα ήθελα να απαντήσει ο ίδιος, αν δεν σε ενοχλεί πολύ αυτό αγαπητέ @cadpmpc