Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ουρανία ... το μαστίγιο !!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 25 Αυγούστου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    Ηλία,

    Το θέμα είναι ενδιαφέρον, η έμπειρη σκλάβα καινούργια σ έναν Κυρίαρχο που δικαιούται να χει απαιτήσεις από αυτήν και πώς διαχειρίζονται και οι δύο την πρώτη αυτήν επαφή. Διακριτικά και λιγο - λίγο, ή κατευθείαν στα βαθιά; Υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ τους ή δεν υπάρχει; Τί είναι άμεσα αξιόποινο για την σκλάβα και τί όχι; Είναι ο Κυρίαρχος δέσμιος των προσδοκιών του; Τί θέλει τελικά ο Κυρίαρχος αυτός, σκλάβα, αλλά σκλάβα, γυμνή ξυπόλητη και εύκαμπτη να την πλάσει όπως θέλει, ή σκλάβα με προίκα να την απολαύσει έτοιμη;

    Αλλά το ισοπεδώνεις, το θέμα εννοώ, επειδή γελοιοποιείς τους χαρακτήρες, τους στερείς το βάθος τους και φτιάχνεις έτσι ένα σκηνικό ντελιριακής κωμωδίας.

    Το δίχως άλλο, υπάρχουν και καταστάσεις σαν κι αυτήν που περιγράφεις όταν ο Κυρίαρχος δεν είναι Κυρίαρχος και η σκλάβα δεν είναι σκλάβα.

    Αφού μας είχες τάξει να επανέλθεις στο θέμα έτσι και αλλιώς, θα δεχτείς παρακαλώ πολύ την παράκλησή μου να δώσεις άλλο βάθος στο case study τούτο;
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Και πάνω που είχα απογοητευθεί ότι κανείς δε θα το προσέξει... Θα επανέρθω τρυφερή μου , αργά το βράδυ όμως.
     
  3. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    λοιπον.... το να πεταξεις καποιον στα βαθεια απο την αρχη ειναι λυση για μαθηση και εκπαιδευση... σε πολλα θεματα ναι! .....αλλα οχι εδω αγαπες μου...οχι σε αυτο το χωρο!
    Αν ενας Κυριαρχος θελει να κανει μια υποτακτικη να δει την ομορφια, να νιωσει παραδομενη και να το ζησει δυνατα με ολο της το ειναι, πρεπει να της "φορεσει τα μπρατσακια" και να ξεκινησει απο τα ρηχα  Ετσι θα καταφερει και ο Κυριαρχος να εχει παρεα καποια στιγμη οταν θα θελησει να κολυμπησει στα "απατα"! ( μην ξεχναμε ειναι παιχνιδι...ερωτικο... και χρειαζεται 2 για να πετυχει!)
    φιλια....
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Λοιπόν …

    Στις 9:00 το πρωί γίνεται η διαμάχη . Στις 10:00 και αφού έχει φύγει ο Κύριος , η σκλάβα ξεκινά . Στις 11:00 βρίσκεται στην αγορά και αγοράζει έτοιμο φύλο , περνάει από ένα βιβλιοπωλείο και αγοράζει «ΤΟ ΚΥΚΝΕΙΟ ΑΣΜΑ» του Τσέχωφ . Γυρνάει στο σπίτι στις 12:00 . Μέχρι τις 14:00 έχει ξεχωρίσει το πιο δραματικό πεντάλεπτο του μονολόγου του Σφετλοβίντωφ και το έχει αποστηθίσει . Βρίσκει την συνταγή του μπακλαβά στον Τσελεμεντέ , ενώ ταυτόχρονα έχει βάλει το φαγητό . Το φαγητό , είναι έτοιμο στις 16:00 . Ξεκινάει τον μπακλαβά , ενώ σε κάποια κενά προσπαθεί να βρει τον τρόπο προσέγγισης του ρόλου . Την στιγμή που ρίχνει το σιρόπι , συνειδητοποιεί την κεντρική ιδέα της μοναξιάς του ήρωα . Ο μπακλαβάς είναι έτοιμος στις 19:00 . Συμμαζεύει και κάνει πρόβα τον ρόλο μέχρι τις 20:30 . Μία γωνία του σαλονιού την ετοιμάζει κατάλληλα . Μπαίνει για μπάνιο και στις 21:30 είναι έτοιμη … Στις 22:00 χτυπάει το κουδούνι . Τους υποδέχεται γυμνή …

    Τώρα τι έχετε να πείτε ; Η αξία της υποτακτικής μειώνει το δικαίωμά της του να είναι υποταγμένη ; Το ενδεχόμενο ότι ο Κυρίαρχος την έχει επιλέξει γνωρίζοντας τις δυνατότητές της δεν το σκεφτόμαστε ; Κρίνουμε την φύση μιας σχέσης από μία διαμάχη που κράτησε μισή ώρα και την είδατε σαν ένα σκηνικό ντελιριακής κωμωδίας ; Τι ονομάζουμε τελικά εκπαίδευση ; Μήπως η δράση της παραπάνω υπό δεν προκλήθηκε από την απαίτηση του Κυρίαρχου ; Της έμαθε κάτι ; Το ότι η υπό γκρινιάζει της αναιρεί την ιδιότητά της ; Η συμπεριφορά του Κυρίαρχου αναιρεί την δική του ;

    Υ.Γ. Όλη η παραπάνω δράση είναι εμπνευσμένη από ένα πραγματικό γεγονός . Είχα και εγώ τις αμφιβολίες μου , μέχρι που είδα το επιτυχές αποτέλεσμα και συνεχίζω να το βλέπω…
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Ουρανία ... το μαστίγιο !!!

    Λυπάμαι Ηλία, δε μπορώ να απαντήσω... ακόμα γελάω!
     
  6. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Μα είσαι σοβαρός;
    Έτοιμο φύλο;
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Καλή μου zoyzoy_,

    Ένας καλός Κυρίαρχος θα ξέρει πότε να ρίξει την υποτακτική Του στα βραχάκια, ή στα βαθιά. Το τι θα κάνει εξαρτάται καθαρά στην ικανότητα Του να διακρίνει τι είναι αυτό που χρειάζεται πραγματικά η υποτακτική. Και είναι σε θέση να το διακρίνει αυτό, γιατί την παρατηρεί απ' έξω και αυτό μπορεί να τον κάνει καλύτερο κριτή και καθοδηγητή από την ίδια.

    Ίσως είμαι ένας από τους πιο ρομαντικούς τύπους εδώ μέσα, απόδειξη και οι περιπέτειες μου, όμως θα σου πω κάτι: Μια σχέση D/s δεν υφίσταται για να νιώθει καλά η υποτακτική (για να νιώσει παραδομένη και ερωτευμένη και να βιώσει έντονα την εμπειρία αυτή)...

    Μια σχέση D/s υφίσταται για ένα και μόνο λόγο: Για να υποταχθεί στον Κύριο της. Για να τον υπηρετήσει ανιδιοτελώς. Όλα τα άλλα είναι φιλολογία. Αν ξεκινήσει με μια τέτοια ρομαντική άποψη, και την ακολουθήσει και σαν δόγμα, ίσως και να μην καταλήξει ποτέ εκεί που θέλει. Πως λέει και το κλισέ: "Η πραγματική αγάπη έρχεται εκεί που δεν την περιμένεις"; Ε, αν πας να το προδικάσεις, χ$σ$ μέσα καλύτερα (pardon my French)!

    Μέσα από την υποταγή της θα βιώσει πραγματικά όλα αυτά που αναφέρεις. Όμως δεν γίνονται όλα για να ικανοποιήσει εκείνη τα δικά της κριτήρια. Όλα γίνονται για να ικανοποιήσει εκείνη τα δικά Του κριτήρια. Οτιδήποτε άλλο είναι το πυρ το εξώτερο του BDSM: το topping from the bottom και απλά δεν είναι sub ή slave, αλλά bottomίτσα (και δεν ακολουθεί το μονοπάτι του D/s).

    Έτσι, αν ο Κύριος μιας υποτακτικής (η η Κυρία ενός υποτακτικού) απαιτήσει μπακλαβά, η πιο σωστή ερώτηση που μπορεί να κάνει είναι: "Θελετε με αρκετό σιροπάκι ή με λίγο;" Εκεί βρίσκεται το μυστικό της πραγματικής παράδοσης και της ομορφιάς του D/s... Χωρίς όρους...
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σιγά , σιγά θα ανεβαίνει τα σκαλιά , μην της πέσουν όλα μαζί   . Στο κεντρική ιδέα τώρα , κρίνουμε τα πάντα από πρόχειρη ματιά . Έχουμε φτιάξει το προφίλ του "σωστού" Κυρίαρχου και της "σωστής" υποτακτικής , σε σημείο που να γελάμε με τα πράγματα που συμβαίνουν στην πράξη . Θεωρώντας τα κωμικοτραγικά και ανέφικτα , ισοπεδώνοντας την πραγματικότητα που μπορεί να είναι πιο αληθινή και αρκετές φορές και πιο αποτελεσματική και παραβλέποντας το πίσω από την κουρτίνα γίγνεσθαι...
     
  9. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Ουρανία ... το μαστίγιο !!!

    Πολύ σωστά Ηλία έχουμε δημιουργήσει ένα φανταστικό πλάνο με φανταστικούς Κυρίαρχους υποτακτικούς, μηχανικούς. Πάντα έτοιμους και πάντα να ξέρουν τι θέλουν κουρδισμένοι σαν ρολόγια και τόσο πολύ σιδερωμένους και ατσαλάκωτους (με τσάκιση)
    Που καμιά φορά αναρωτιέμαι και εγώ εδώ μέσα μα είναι δυνατόν;
    Τόσο λάθος είμαι; Γιατί δεν είμαι τέλεια;
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κάθε ζωντανό πλάσμα τρυφερή μου , είναι τέλειο στον κόσμο που κατάφερε να επιβιώσει...
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Κι εμένα μου φάνηκε άκομψη η σπατάλη χρόνου και χρήματος για την αγορά έτοιμου φύλλου μπακλαβά. Το φύλο καλό είναι να είναι έτοιμο, το φύλλο θα μπορούσε να το ανοίξει η ίδια, από την άλλη πλευρά σε Κυρίαρχο δίνει εξετάσεις όχι σε πεθερά οπότε είναι μάλλον λεπτομέρεια προς το παρόν.

    Phoenixxx, πάντα δυνατός στα κυριαρχικά, σωστή η τοποθέτησή σου ή τουλάχιστον συμπίπτει με την δική μου  
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Θα μπορούσε να είναι και η υπογραφή του forum...