Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ουφ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 16 Οκτωβρίου 2008.

?

Τί σας ενοχλεί περισσότερο στο φόρουμ και γιατί;

  1. Οι συνεχείς καυγάδες (αν ήθελα να δω μαλλιοτραβήγματα, έχω και τηλεόραση!)

    30,4%
  2. Ο κίνδυνος να με πάρει και μένα καμιά αδέσποτη απ' το παραπάνω (Προσοχή στα γυναικόπαιδα!)

    2,2%
  3. Η απόκλιση απ' την θεματολογία του (Φιλαράκο, κάπου έστριψες λάθος!)

    10,9%
  4. Η χαλαρή διαχείριση (Αχ ναι! Βάρα με κι άλλο! Αντέχω!)

    0 vote(s)
    0,0%
  5. Η αυστηρή διαχείριση (Ποιόν είπες "ρε" ρε;;;!!!)

    2,2%
  6. Η ύπαρξη διαχείρισης (Είμαι αναρχικός εγώ. Θέλω να δέρνω και να με δέρνουν χωρίς διακοπές!)

    2,2%
  7. Οι περιορισμένες υπηρεσίες που παρέχει (Μα ούτε ένα καφεδάκι; Απαράδεκτο!)

    4,3%
  8. Οι άσχετες απαντήσεις/συζητήσεις μέσα στα νήματα (Τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία!)

    6,5%
  9. Οι ενοχλήσεις από άλλα μέλη (Στέλλα, φύγε σου λέω! Κρατάω μαχαίρι!)

    2,2%
  10. Όλα τα παραπάνω (Ε είμαι γκρινιάρης... τί να κάνουμε;...)

    2,2%
  11. Κάτι άλλο (Ναι σιγά μην ήταν μόνο όλα αυτά. Τώρα θα σου πω εγώ!)

    8,7%
  12. Δεν ξέρω/Δεν απαντώ/Δεν με νοιάζει (Μη με πρήζεις λέμε!)

    4,3%
  13. Μια χαρά είναι όλα (Μισό λεπτό να αλλάξω πλευρό μπας και δω άλλο όνειρο)

    23,9%
  1. Α. οι συνεχείς καυγάδες
    τόσα χρόνια εδώ μέσα βλέπω συνέχεια τα ίδια κ τα ίδια άτομα να κάνουν ''κατινιές'' και με ενοχλεί αφόρητα

    κανονικά μπαν ήθελαν ορισμένοι, αλλά anyway.......
     
  2. Re: Απάντηση: Μπουχουχου μου 'φάγαν το μπιφτέκι μου  

    Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ ορισμένες φορές...

     
  3. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames


    To 1o δαγκωτό
     
  4. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Στην μεθοδολογία της έρευνας, υπάρχουν δύο θεμελιώδεις όροι: η αξιοπιστία και η εγκυρότητα.

    Αξιοπιστία είναι ο βαθμός στον οποίο ένα εργαλείο δίνει τα ίδια αποτελέσματα όσες φορές κι αν επαναληφθεί και αφορά στις δυνατότητες γενίκευσης των αποτελεσμάτων.
    Η εγκυρότητα είναι το κατά πόσο ένα εργαλείο μετρά πράγματι το υπό έρευνα αντικείμενο.
    Και οι δύο αυτοί όροι είναι απαραίτητο να πληρούνται προκειμένου να στέκει μια έρευνα.

    Στην ερώτηση «τι σας ενοχλεί περισσότερο στο φόρουμ», η απάντηση «Η απόκλιση απ' την θεματολογία του» αφορά στην εγκυρότητα ενώ η απάντηση «Οι άσχετες απαντήσεις/συζητήσεις μέσα στα νήματα» αφορά στην αξιοπιστία.

    Αν πούμε ότι το φόρουμ αντιστοιχίζεται με μια ερευνητική διαδικασία, το κεντρικό ερώτημα αυτού του νήματος αφορά στην κριτική της διαδικασίας αυτής. Το πρόβλημα είναι ότι έχει τεθεί με λάθος τρόπο, καθώς όπως κατέδειξα, η λέξη «περισσότερο» και η αποκλειστικότητα της μίας επιλογής, καθιστούν το ερώτημα λανθασμένα τοποθετημένο.

    Είναι όμως ο παρών χώρος –και ουσιαστικά όλα τα άλλα ανοιχτά fora- το αντίστοιχο μιας έρευνας; Πολύ χονδρικά, ποια είναι η κεντρική πρόθεση ενός forum; Το «κυρίες και κύριοι, μαζευτήκαμε σήμερα εδώ προκειμένου να...» ή το «ανοίξαμε και σας περιμένουμε;»
    Αν το εκλάβουμε σαν μια εκκλησία του δήμου, ασφαλώς ελέγχεται η αξιοπιστία και η εγκυρότητα των διαδικασιών, η διαχείριση και οι προσωπικές αντεγκλήσεις.
    Αν το αντιμετωπίσουμε σαν καφενείο, όλα τα προβλήματα που τέθηκαν όχι μόνο δεν είναι προβλήματα αλλά εγγενή ποιοτικά χαρακτηριστικά της ατμόσφαιρας του καφενείου.

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται περί καφενείου. Η ιδιοσυγκρασιακή μου στάση είναι ότι όταν πηγαίνω στο καφενείο, είμαι ήδη προετοιμασμένη για τον θόρυβο απ’ τα διπλανά τραπέζια, για την πιθανή παρενόχλησή μου από τους θαμώνες, για την αμφίβολη ποιότητα του καφέ και για τις αυθαίρετες εν γένει επιλογές του καφετζή. Το μόνο που διεκδικώ σθεναρά είναι να μπορώ να κάνω κι εγώ την κουβέντα που γουστάρω στο χώρο αυτό, δίχως να μου τη διαλύει τελείως το σκηνικό. Εν τέλει, άμα δε γουστάρω μπορώ να πάω σ’ άλλο καφενείο ή ν’ ανοίξω ένα δικό μου. Το να μέμφομαι διαρκώς τους άλλους θαμώνες ή να εγκαλώ τον καφετζή είναι άτοπο.

    Εδώ μπορούν να εγερθούν σοβαρές αντιρρήσεις. Ναι, θα μου πείτε, αλλά εμείς ερχόμαστε στο καφενείο και δε γουστάρουμε αυτό να μετατρέπεται σε κερκίδα χουλιγκάνων, παιδική χαρά ή φιλολογικό σαλόνι, γιατί αν γουστάραμε θα πηγαίναμε στα αντίστοιχα και δεν θα ερχόμασταν εδώ (να τη πάλι η εγκυρότητα). Το θέμα του αυτοπροσδιορισμού και της οριοθέτησης είναι μέγα και κατά την ταπεινή μου άποψη αφορά στη λειτουργία των συστημάτων. - Ως εδώ, μίλησα επί της αρχής.
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Εμενα με ενοχλει που δεν υπαρχει ενα ειδικο μερος οπου οι οποιες διαφορες μεταξυ μελων θα μπορουν να λυνονται με κατς και μπολικα χαστουκια, με ενα ring διασπαρτο απο φρονιμητες, κοπτηρες και προγομφιους!!
     
  6. gallant

    gallant Regular Member

    "Κάτι άλλο" το οποίο βέβαια συνδιάζεται με αρκετά από τα παραπάνω και αυτό το κάτι άλλο είναι η "υπερβολή". Όλα τα παραπάνω τα ανέχομαι (λιγότερο ή περισσότερο, συνήθως περισσότερο μιας και πρόκειτε για site στο διαδίκτιο και όχι καμιά εκκλησία) όσο κινούνται σε λογικά όρια.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Ο σκληρός κι αθέμιτος ανταγωνισμός (όπου υφίσταται) της μετριότητας.
     
  8. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Μπουχουχου μου 'φάγαν το μπιφτέκι μου  

    Ολα χρειαζονται αλλα με μετρο. Η υπερβολη ειτε σε καβγαδες, αντιπαραθεσεις και εμπαθειες ειναι εκνευριστικη. Απο την αλλη, η πολυ κουλτουροφιλολογικοφιλοσοφια και ο-καποιες φορες- συναγωνισμος γνωσεων, μου ειναι κουραστικα. Για το θεμα διαχειρισης δε μπορω να σχολιασω τιποτα. Αρα το τελευταιο, στο περιπου.
     
    Last edited: 19 Οκτωβρίου 2008
  9. LilithOnTop

    LilithOnTop Regular Member

    Εβαλα τους συνεχεις καυγαδες, διοτι το πρωταθλημα παιζεται μονιμως απο δυο ομαδες! Οι παικτες μπορει να αλλαζουν -και μεταγραφες κανουμε- αλλα το συστημα παραμενει! Οσοι επιλεξουμε να μεινουμε στην κερκιδα, πρεπει οπωσδηποτε να παρουμε το μερος της μιας η της αλλης "ομαδας".

    Θεωρω οτι οι διαφωνιες, εστω κι αν φτασουν σε "καυγα", προαγουν την οποια συζητηση. Ομως προτιμω να γινονται λογω ουσιαστικων διαφωνιων επι ενος (οποιουδηποτε) θεματος κι οχι βασισμενες σε προσωπικες συμπαθειες/αντιπαθειες .
    Ο μικροκοσμος μας, του bdsm χωρου, ακολουθει το κλασσικο ελληνικο διπολικο συστημα΄:
    ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, Καρεζη-Βουγιουκλακη (παλιοτερα)

    Λιγη ποικιλια επιτεεεελους!!!

    υ.γ. Ας μην ξεχναμε οτι ΟΛΕΣ/ΟΙ εδω μεσα ανηκουμε σε ΜΙΑ ομαδα : μας αρεσει/αγαπαμε/ζουμε το BDSM ( o καθενας με τον τροπο του και για τους λογους του)
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Μπουχουχου μου 'φάγαν το μπιφτέκι μου  

    Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
    Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
    και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.
    Και τώρα τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
    - Κωνσταντίνος Καβάφης
     
    Last edited: 19 Οκτωβρίου 2008
  11. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Re: Απάντηση: Μπουχουχου μου 'φάγαν το μπιφτέκι μου  

    Σαν επιλογη ναι, αναφερθηκε ομως  
     
  12. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Μπουχουχου μου 'φάγαν το μπιφτέκι μου  

    Με εκφράζει η τελευταία επιλογή, χωρίς το εντός παρενθέσεως χιουμοράκι, σε συνδυασμό με την τοποθέτηση του gallant.