Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο/Η υποτακτικός/η μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 9 Σεπτεμβρίου 2010.

  1. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Ερ: Έψαξες γιατί γκρινιάζει;
    Απ: Ναι, γκρινιάζει, διότι δεν έχει μάθει πιο ενήλικους τρόπους να διεκδικεί.

    Ναι όλοι οι Doms-Dommes έχουν ενήλικους τρόπους,ενώ οι subs ανήλικους.Γνωστό από την αρχή αυτού του κόσμου και μέσα από άπειρες έρευνες και μελέτες που έχουν γίνει...

    Ερ: Σε ενδιαφέρει γιατί γκρινιάζει;
    Απ: Ίσως, αλλά το μέσο που χρησιμοποιεί μου μετατρέπει το ενδιαφέρον σε όχληση.

    Αν ξεκινάς την απάντησή σου σε ΄΄ίσως'' σημαίνει ότι απλά δεν ενδιαφέρεσαι.Δεν είναι κακό.Αν βλέπεις τον-την sub σου με αυτό τον τρόπο.Συγνώμη αλλά εγώ δεν το βλέπω έτσι...

    Ερ: Αναρωτήθηκες γιατί ενώ υποτίθεται έχεις εξηγήσει αυτό για το οποίο πηγάζει η γκρίνια του , αυτός-ή επανέρχεται ξανά και ξανά;
    Απ: Γιατί δεν καταλαβαίνει, γιατί ψάχνει σερβιτσιοαποπάνωθε, γιατί είναι SAM. Θα επανέρχεται ξανά και ξανά στο επόμενο θύμ...εεε, Κ, όχι μαζί μου. Ο χρόνος πολλών από εμάς είναι πολύτιμος.

    Ναι όλοι οι Doms-Dommes καταλαβαίνουν,ενώ οι subs όχι.Γνωστό από την αρχή αυτού του κόσμου και μέσα από άπειρες έρευνες και μελέτες που έχουν γίνει...Είδες κολλάει κι εδώ  



    Αρχικό μήνυμα απο ipakouo_skilaki
    sklavina θέλω να με καταλαβαίνουν.Είμαι ζωντανός οργανισμός.Θέλω συναίσθημα.Εντάξει είμαι εκεί για να σε ικανοποιώ αλλά δείξε ένα ενδιαφέρον.Γκρινιάζω να μου χαρίσεις ένα χάδι μετά από ένα δυνατό μαστίγωμα πχ.Γκρινιάζω γιατί ενώ έχεις να με δεις ένα μήνα μετά από διακοπές πχ δεν θέλεις να μάθεις πως πέρασα πχ.Γκρινιάζω γιατί νιώθω ότι σου είμαι αδιάφορος πχ.
    Και σου τα έχω πει και ισχυρίζεσαι ότι καταλαβαίνεις τι λέω αλλά...φτου και τα ίδια.Αν είχες καταλάβει δεν θα επανερχόμουνα...τόσο απλά sklavina.Sorry που μιλάω σαν να τα λέω σε σένα.Γενικώς τα λέω.

    Κάποιος που ενδιαφέρεται για σένα, δεν υποστηρίζει τις προβληματικές σου συνήθειες. Στις κόβει. Ή σε κόβει.

    Ναι όλοι οι Doms-Dommes δεν έχουν πορβληματικές συνήθειες,ενώ οι subs εχουν.Γνωστό από την αρχή αυτού του κόσμου και μέσα από άπειρες έρευνες και μελέτες που έχουν γίνει...Πλάκα έχει κι εδώ κολλάει...  

    Υ.Γ.thanasis μη το πάρεις προσωπικά.Όπως εσύ ίσως θα είχες φύγει αν είχες απέναντί σου έναν-μία sub σαν εμένα,ετσί κι εγώ θα είχα φύγει εάν είχα απέναντι μου μία Domme με απαντήσεις σαν τις δικές σου..
     
  2. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Πόσων χρονών είπαμε οτι είσαι;

    Κανείς δεν υποστήριξε οτι οι Κ είναι άσφαλτοι, που λέει και η υπέρτρανη φιλόσοφος. Η λέξη κλειδί είναι "αυτογνωσία". Και η εφαρμογή κλειδί της αυτογνωσίας είναι το να επιβαρύνεις τον σύντροφό σου όσο το δυνατόν λιγότερο (άσχετα με στάτους).

    Να δεις τι μου θυμίζει αυτό...cosmopolitan;

    Εδώ μιλάς πολύ σωστά. To each his own.  
     
  3. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Αρχικό μήνυμα απο ipakouo_skilaki
    Ναι όλοι οι Doms-Dommes έχουν ενήλικους τρόπους,ενώ οι subs ανήλικους.Γνωστό από την αρχή αυτού του κόσμου και μέσα από άπειρες έρευνες και μελέτες που έχουν γίνει...

    Ναι όλοι οι Doms-Dommes δεν έχουν πορβληματικές συνήθειες,ενώ οι subs εχουν.Γνωστό από την αρχή αυτού του κόσμου και μέσα από άπειρες έρευνες και μελέτες που έχουν γίνει...Πλάκα έχει κι εδώ κολλάει...

    Πόσων χρονών είπαμε οτι είσαι;

    Κανείς δεν υποστήριξε οτι οι Κ είναι άσφαλτοι, που λέει και η υπέρτρανη φιλόσοφος. Η λέξη κλειδί είναι "αυτογνωσία". Και η εφαρμογή κλειδί της αυτογνωσίας είναι το να επιβαρύνεις τον σύντροφό σου όσο το δυνατόν λιγότερο (άσχετα με στάτους).

    Λες να φταίει η ηλικία μου;Κοίτα αριστερά να δεις πόσο είμαι.Ναι ναι κάτω από την φώτο μου.Δεν πειράζει...δεν έχω αυτογνωσία αν αυτή η απάντηση σε ευχαριστεί.  

    Αρχικό μήνυμα απο ipakouo_skilaki
    Αν ξεκινάς την απάντησή σου σε ΄΄ίσως'' σημαίνει ότι απλά δεν ενδιαφέρεσαι.Δεν είναι κακό.Αν βλέπεις τον-την sub σου με αυτό τον τρόπο.Συγνώμη αλλά εγώ δεν το βλέπω έτσι...

    Να δεις τι μου θυμίζει αυτό...cosmopolitan;

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ δια ροπάλου οι subs να διαβάζουν cosmopolitan.ΤΕΛΟΣ


    Αρχικό μήνυμα απο ipakouo_skilaki
    Υ.Γ.thanasis μη το πάρεις προσωπικά.Όπως εσύ ίσως θα είχες φύγει αν είχες απέναντί σου έναν-μία sub σαν εμένα,ετσί κι εγώ θα είχα φύγει εάν είχα απέναντι μου μία Domme με απαντήσεις σαν τις δικές σου..

    Εδώ μιλάς πολύ σωστά. To each his own.

    Κι εδώ το λήγω.Δεν θα απαντήσω σε ότι γραφτεί.Σκοπός μου ήταν να αποδείξω το ΄΄αλάθητο'' όλων των Dom-Dommes και ότι ΠΑΝΤΑ και για ΟΛΑ φταίνε οι subs.Αν δεν το κατάφερα δεν πείραζει.Εγώ προσπάθησα...
     
  4. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Νομίζω οτι έχασες λίγο το πνεύμα του νήματος, κανείς δεν διατείνεται οτι οι Κ έχουν το αλάθητο, τουναντίον... Ευχαριστώ, παρόλα ταύτα, για την φιλότιμη συνεισφορά σου στο νήμα.  
     
  5. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Καταρχήν. Αδιαλλαξία: η στάση του αδιάλλακτου· η εμμονή κάποιου στις θέσεις του· η άρνηση για οποιοδήποτε συμβιβασμό
    Για να αφήσω ή να οδηγήσω μία σχέση μου να εξελιχθεί σε D/s θεωρώ δεδομένο ότι ο σύντροφος μου και το well being του με ενδιαφέρει απόλυτα. Επίσης ότι έχω χρόνο και ενέργεια να αφιερώσω, γιατί θα θέλω να γίνει αυτός που θα με συμπληρώσει σε όλα τα επίπεδα και όχι αυτός που απλά θα του λέω πόσους οργασμούς θα έχει την εβδομάδα και με ποιον τρόπο. Δεν είναι φυσικά όμως μόνο από την καλή και αλτρουιστική μου ψυχή το ότι θα κάτσω να ασχοληθώ για να του διορθώσω το οτιδήποτε αντικειμενικά στραβό, είναι ακριβώς γιατί θέλω να ΜΕ συμπληρώνει και θέλω ναι 'ναι καλά για να το κάνει. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να το έχει αναγνωρίσει πρώτα από όλα και ο ίδιος ως ελάττωμα πριν προβώ σε κάτι τέτοιο και να θέλει συνειδητά να το κόψει.
    Επειδή ο καθένας μας, είναι περιπτωσάρα από μόνος του, δεν υπάρχει πάντα συγκεκριμένη οδός για να γίνει κάτι τέτοιο. Τα αίτια μιας αδυναμίας είναι αυτά που πιστεύω ότι παίζουν καθοριστικό ρόλο στο σταμάτημά της, και όχι (μόνο) ο τρόπος που εκδηλώνεται. Οπότε αυτό που λέω πάντα είναι "Κατά περίπτωση", γι αυτό και δυσανασχετώ σε κάθε είδους αδιαλλαξία και κοιτώ αποδοκιμαστικά την έλλειψη προσαρμοστικότητας από ό,τι status και να εκδηλώνονται.
    Με αυτά, πιστεύω ότι απάντησα και στα αρχικά σου ερωτήματα:
    Το γεγονός ότι το status μου λέει Top και όχι Domme, και μάλλον θα παραμείνει για αρκετό καιρό έτσι, ίσως να λέει πολλά.
     
  6. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    posted by Ninevi

    Καταρχήν. Αδιαλλαξία: η στάση του αδιάλλακτου· η εμμονή κάποιου στις θέσεις του· η άρνηση για οποιοδήποτε συμβιβασμό
    Για να αφήσω ή να οδηγήσω μία σχέση μου να εξελιχθεί σε D/s θεωρώ δεδομένο ότι ο σύντροφος μου και το well being του με ενδιαφέρει απόλυτα. Επίσης ότι έχω χρόνο και ενέργεια να αφιερώσω, γιατί θα θέλω να γίνει αυτός που θα με συμπληρώσει σε όλα τα επίπεδα και όχι αυτός που απλά θα του λέω πόσους οργασμούς θα έχει την εβδομάδα και με ποιον τρόπο. Δεν είναι φυσικά όμως μόνο από την καλή και αλτρουιστική μου ψυχή το ότι θα κάτσω να ασχοληθώ για να του διορθώσω το οτιδήποτε αντικειμενικά στραβό, είναι ακριβώς γιατί θέλω να ΜΕ συμπληρώνει και θέλω ναι 'ναι καλά για να το κάνει. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να το έχει αναγνωρίσει πρώτα από όλα και ο ίδιος ως ελάττωμα πριν προβώ σε κάτι τέτοιο και να θέλει συνειδητά να το κόψει.
    Επειδή ο καθένας μας, είναι περιπτωσάρα από μόνος του, δεν υπάρχει πάντα συγκεκριμένη οδός για να γίνει κάτι τέτοιο. Τα αίτια μιας αδυναμίας είναι αυτά που πιστεύω ότι παίζουν καθοριστικό ρόλο στο σταμάτημά της, και όχι (μόνο) ο τρόπος που εκδηλώνεται. Οπότε αυτό που λέω πάντα είναι "Κατά περίπτωση", γι αυτό και δυσανασχετώ σε κάθε είδους αδιαλλαξία και κοιτώ αποδοκιμαστικά την έλλειψη προσαρμοστικότητας από ό,τι status και να εκδηλώνονται.


    Τί όμορφα  
     
  7. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Ωραία που επανήλθαμε σε πνεύμα συζήτησης.  

    Περιμένω ακόμα μια απάντηση στο:
    Έχω τοποθετηθεί ήδη πάνω σε αυτό.
    Η αυτογνωσία είναι εξ ορισμού "κατά περίπτωση", ων καθείς μοναδικός.


    Αυτό δεν το καταλαβαίνω και τόσο. Care to explain? Πώς διαφοροποιείται ένας αποπάνωθε από έναν κυριαρχοτέτοιο σε αυτόν τον τομέα για σένα;
     
  8. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    @thanasis
    Η αρχική σου ερώτηση και πυρήνας του νήματος, είχε να κάνει με γκρίνια στους υ, σε αυτήν τοποθετήθηκα. Το τι κάνω με τους υπόλοιπους γκρινιάζοντες ή πόσο γόνιμες ήταν οι συνδιαλέξεις μου με αυτούς, δεν βλέπω που αφορά κάποιον αλλά και πάλι θα απαντήσω, κατά περίπτωση. Όλοι έχουμε τις ιεραρχίες μας και τις προτεραιότητες μας.
    Λες ότι έχεις ήδη τοποθετηθεί πάνω στη δική μου άποψη και το πως αντιμετωπίζω εγώ τους υποτακτικούς, όταν έχω. Καλώς, δεν βρίσκω το λόγο να είμαστε όλοι ίδιοι, άλλωστε η δημιουργία ενός τέτοιου νήματος φαντάζομαι πως αποσκοπεί στο να φανούν διαφορετικές απόψεις. Μου φαίνεται λίγο ξεκούδουνο το να πρέπει να αποφανθούμε για το ποια η καλύτερη και σωστότερη, καθότι ολονών μας πηγάζουν από διαφορετικά βιώματα. Στην τελική ο εκάστοτε υ είναι πιο αρμόδιος στο να μας κρίνει και όχι εμείς μεταξύ μας. Και αυτοί, όλοι τους διαφορετικοί είναι και διαφορετικά πράγματα θέλουν, ασχέτως της κοινής τους προδιάθεσης για υποταγή.
    Ούτε θεωρώ το D/s κάτι απλό και εύκολο, ούτε και θέλω να είναι. Στο θέμα του S/m το πράγμα για μένα αλλάζει. Θέλω να προσφέρω πόνο και ηδονή και να έχω τον πλήρη έλεγχο και την τελευταία λέξη για το πώς αυτό θα γίνει. Απλά και ξεκάθαρα, καμία πολυπλοκότητα εδώ. Αν και οι διαφορές στην άσκηση ελέγχου Top με Dom/me (σορυ που δεν υιοθετώ τις δικές σου ορολογίες) θα αφορούσαν άλλο νήμα, θα σου δώσω μια όσο μπορώ περιεκτική απάντηση. Σεξ/Υπόλοιπη Ζωή ή αν θες Τεχνικό - πρακτικό μέρος του BDSM/ ψυχολογικό μέρος του BDSM. Προτεραιότητά μου ήταν και είναι πάντα το πρώτο, το δεύτερο είναι ένα bonus που κερδίζεται δύσκολα και για τους 2.

    p.s. Αν υπάρξει γκρίνια ενώ έχουν γίνει οι απαραίτητες διευκρινήσεις και οριοθετήσεις μεταξύ εμού και ενός bottom, η απάντηση είναι πάλι απλή. Gag.
     
  9. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Όποιος θέλει "ντάντεμα" από τον συντροφο του, μπορει να αναζητησει μια βανιλα σχέση, αν προσπαθησει να κερδισει το νταντεμα μέσω γκρινιας κ στην βανιλα σχέση, ε και απο εκει θα πάρει πόδι.

    Η γκρινια δικαιολογείται σε ηλικίες κάτω των 7 ετών, όταν το άτομο δεν είναι σε θέση να ορισει/εκφρασει λεκτικά τις ανάγκες του.
    Το οποιο προβλημα έχουν οι ώριμοι ενηλικες το θέτουν ως θέμα προς συζητηση και αν νιωσουν οτι δεν καλυπτονται, τοτε αποχωρουν.
    Απλό..

    ΥΓ: Η συναισθηματικη κάλυψη στις βδσμ σχέσεις, παρέχεται μέσω διαφορετικών τακτικών, από οτι στις βανίλα.
    (παρέχεται αν κ εφοσον το επιθυμει ο Κ, κρινοντας αν/πόσο και πως θα την παρέχει.- αν δεν μας αρεσει το πως λειτουργει ο Κ φευγουμε)
    απλούστατο


    ΥΓ2: έχουμε ενα θεματακι στο "ωριμοι" ενηλικες βέβαια, αλλα αυτο δεν θα το λύσω/κρινω εγω 
     
  10. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Συμφωνούμε σε περισσότερα από όσα νομίζεις, λοιπόν. Στα σημεία στα οποία διαφωνούμε έχω ήδη τοποθετηθεί (και στο gag  ).

    Μια διευκρίνιση μόνο: η 2η ερώτηση του νήματος δεν αναφέρεται στη σωστή διαχείριση κατ' ανάγκη, αλλά περισσότερο στην ιδιοσυγκρασιακή.
     
  11. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Εξαιρετικά ώριμες οι απόψεις σου.

    Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που αντιλαμβάνονται ότι η γκρίνια δεν είναι χαρακτηριστικό που πρέπει κάποιοι, που κακώς αυτοχαρακτηρίζονται ως κυρίαρχοι, να νομίζουν οτι έχουν χρέος να διευθετήσουν σε μια σχέση αλλά αποτελεί κομμάτι όλων των σχέσεων, ανεξαρτήτως ιδεολογίας.

    Από συναισθηματικής απόψεως, το να γκρινιάζει ο σύντροφος για το οποιοδήποτε πρόβλημα (πχ.προσωπική ευτυχία) ακόμα και σε μια vanilla σχέση, συμφωνώ ότι δεν θα υπάρξει αίσια κατάληξη. Κορόιδα στην εποχή μας δεν υπάρχουν. Διαπιστωμένο. Το θέμα όμως δεν είναι οι vanilla σχέσεις.

    Γι' αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα και στο συναισθηματικό κομμάτι στις σχέσεις BDSM, με μια διαφορά.

    Αν ο κυρίαρχος έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με τη γκρίνια του συντρόφου του και δεν μπορεί ο ίδιος να το διαχειριστεί, τότε θεωρώ ότι το πρόβλημα το έχει πρώτα ο κυρίαρχος στον τομέα της υπομονής και της κατανόησης, παρά ο σύντροφος του. Άλλωστε λογικά σκεπτόμενοι ο κυρίαρχος αποκαλείται κυρίαρχος όχι επειδή φοράει την ταμπελίτσα σε ένα φόρουμ ή επειδή αρέσκεται να αυτοαποκαλείται έτσι αλλά γιατί είναι πραγματικά ικανός να εξασκήσει πρώτα αυτοκυριαρχία και μετά κυριαρχία σε κάποιον άλλο.

    Το κακό με τους περισσότερους αυτοαποκαλούμενους ψευτοκυρίαρχους εδώ μέσα είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνονται τον ρόλο του κυρίαρχου χαρακτήρα σε μια σχέση ως αυτόν που συνήθως θα ασκήσει ψυχολογική, λεκτική ή σωματική βία και απλά θα διακόψει την γκρίνια ή το εκάστοτε ελάττωμα μέσω μη ενάρετων οδών (π.χ. απειλή, εξύβριση, λεκτική επίπληξη, κτύπημα, κτλ).

    Κατ' εμε ο εν λόγω κυρίαρχος είναι ο μεγαλύτερος σκλάβος των δικών του αδυναμιών και ανασφαλειών. Πως γίνεται ένας σκλάβος να ηγηθεί του οποιουδήποτε αν δεν μπορεί πρώτα να επιβληθεί στον ίδιο του τον εαυτό; Ας πάει λοιπόν να λύσει πρώτα αυτός τα προβλήματά του και όταν με το καλό τα καταφέρει ας έρθει να εξουσιάσει τον οποιονδήποτε.

    Ο πραγματικός κυρίαρχος ηγείται δίνοντας το σωστό παράδειγμα. Και οι υπόλοιποι απλά ακολουθούν, χωρίς ο κυρίαρχος να χρειαστεί να ανοίξει καλά καλά το στόμα του ή να κουνήσει το χέρι του. Τόσο απλά.
     
  12. beltedgirl

    beltedgirl Regular Member

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014