Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο Κυρίαρχος είναι και Πυγμαλίων ή όχι απαραίτητα;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 19 Ιανουαρίου 2016.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μήπως τελικά το bdsm και οι όποιες παραφυάδες του, να είναι by default μόνο ένας τρόπος σεξουαλικής/ερωτικής έκφρασης?
    Και να πιστεύουμε ότι πάει με όλα σαν το γνωστό αναψυκτικό, είναι ( στις περισσότερες ή λιγότερες περιπτώσεις ) απλά ευσεβής πόθος?
    Πόσο αλήθεια θα θέλαμε να βελτιώθουμε, να κλείσουμε τα όποια κενά μας?
    Γιατί να καθίσουμε κάτω με τον εαυτό μας και να τα βρούμε μαζί του, μάλλον είναι ότι πιο δύσκολο.
    Τεσπα, εγώ ειλικρινά εύχομαι σε όποιον/α θα έψαχνε λύσεις έξω απ'τον εαυτό του/της.
    Να τις βρεί στον όποιον/α άλλο/η.
    Κι ας έχει εκείνος/η ο/η κάποιος/α τον "χιτώνα" του/της Κ.
    Εγώ το κόβω χλωμό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
    Αφού κανείς/καμία δεν είναι κανόνας από μόνος του/της.

    Υ.Γ.

    Δεν είναι η πτώση που σκοτώνει, αλλά η πρόσκρουση στο έδαφος... 
     
  2. lexy

    lexy .ti.va.

    ...τι θα κάνουμε τώρα δίχως Πυγμαλίωνες;  

    ..ήταν κι αυτοί μια κάποια λύσις...

     
     
  3. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Δεν κάνει τίποτα.
    Έχω και πιο μυρωδάτες, αν βούλεστε.


    not my cup of tea, thank you anyway.


    Μια που ανέφερα cup of tea και μια που σκέφτηκα ότι δε σου έχω ποτέ αφιερώσει δύο κορίτσια σε ένα φλιτζάνι.
    ( http://2girls1cup.ca/ ).

    Φαντάζομαι και ελπίζω πως έγινε κατανοητό ότι μιλάω για αυτοβελτίωση με πρίσμα το πώς μας βλέπουμε μέσα από τα μάτια του σημαντικού άλλου και όχι για βελτίωση με καθοδήγηση.
    Συντάσσομαι με @elfcat ως προς την βελτίωση από τους άλλους.
     
  4. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Πάντως σε αντίστροφη ερώτηση ως προς τα φύλα, η Γυναίκα Κ συμβαίνει αρκετά συχνά να είναι ο Πυγμαλίων του άνδρα υ.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι οι εμπειρίες σας είναι ιδιατέρως μερακλήδικες  
     
  6. Δε χρειάζεται να βάλεις τον/την άλλο/η στη θέση του μαθητή κι εσύ να πάρεις ύφος περισπούδαστο αυθεντίας και να του μάθεις τα μυστικά του βάλτου. Η πιο αποτελεσματική διδασκαλία γίνεται δια του παραδείγματος. Ένας κυρίαρχος-πρότυπο ασκεί μεγαλύτερη επίδραση από τον όποιον Πυγμαλίωνα.
     
  7. Το μητρικό πρότυπο δείχνει μεγαλύτερη αποδοχή στο υ από ότι το πατρικό. 'Ισως εκεί βρίσκεται η εξήγηση.
     
  8. Έγινε κατανοητό. Απλά θέλησα να το αντιδιαστείλω με το θέμα του νήματος.
    Παλαιό το βιντεάκι, πειστική η μους σοκολά. Μολαταύτα, εκτιμώ τα μάλα την πρόθεση  
     
  9. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Κατά το κλασσικό:
    "Ο μπάτσος είναι όργανο. Το μπουζούκι είναι όργανο. Ο μπάτσος είναι μπουζούκι."
     
  10. Ενίοτε είναι γκέι μέλος των Village People

     
     
  11. Νηρηίς

    Νηρηίς Guest

    ο ρόλος του Πυγμαλίωνα/δασκάλου/μέντορα/καθοδηγητή/μανατζερ όπως στην περίπτωση του Ρενέ Αντζελίλ,συμβαίνει να επηρρεάζει τα κατάλληλα δεκτικά άτομα,συνήθως άτομα αρκετά νεαρής ηλικίας..
    αυτή η D/s "χροιά" που υπονοείται σε μια τέτοια σχέση "μαθητείας",έχει στην βάση της τον θαυμασμό για τον καθοδηγητή,ο οποίος σχεδόν ινδαλματοποιείται ως πρότυπο ισχύος,γνώσεως και εμπειρίας απο την/τον protégé που επιλέγει κι "εκπαιδεύει" εκείνος..δίνοντας έτσι έναν "αέρα" ασύμμετρου στη σχέση που θυμίζει βέβαια το ασύμμετρο των D/s σχέσεων,χωρίς όμως να εξυπακούεται απαραίτητα το bdsm σε μια τέτοια σχέση..

    όσον αφορά το D/s..δεν πιστεύω πως ο ρόλος του Πυγμαλίωνα είναι απαραίτητα μέρος του "job description" του Κυριάρχου απέναντι στην υποτακτική του..
    ο Κυρίαρχος σαφως και "πλάθει" την υποτακτική του κατα το δοκούν,αλλα το "πλάσιμό" της νομίζω πως γίνεται περισσότερο με γνώμονα με την δική του ικανοποίηση κυρίως σε ερωτικοσεξουαλικό επίπεδο..αλλα και στην γενικότερη συμπεριφορά της..στις επιλογές της...στις συναναστροφές της..αναλόγα με το βαθμό κυριαρχίας κι ελέγχου που του έχει εκχωρήσει εκείνη
    ο ρόλος του όμως δεν είναι πάντα ταυτόσημος με εκείνον του Πυγμαλίωνα/μέντορα..χωρίς όμως να αποκλείεται κιόλας μια τέτοια σύμπτωση..

    υ.γ νιώθω ακόμη τον ίδιο θαυμασμό για εκείνον,όπως τον πρώτο καιρό,πριν τρία χρόνια περίπου..ήμουν μόλις δεκαπέντε και ευτυχώς είχα αρκετή υπομονή κι εμπιστοσύνη..
    και τύχη βέβαια..μαζί με όλον αυτό τον παρορμητισμό μου τότε..και περισσότερο πείσμα σε κάθε αντιξοότητα..σε κάθε βλοσυρό προγνωστικό..σε κάθε αμφιβολία
    π ρ ό σ ω ή ρ ε μ α
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ευτυχως κατα την Γαλλικη επανασταση δεν συμμεριζονταν αυτη την αποψη για το εκπαιδευτικο συστημα. Μεταξυ μας ουτε κι εγω.
    Καθηγητης =καθοδηγητης