Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο διωγμός.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος αλεπουδάκι Του[n_g], στις 1 Απριλίου 2014.

  1. Galeone

    Galeone Regular Member

    Tα περισσότερα σχόλια, επικεντρώθηκαν στο ότι όλο αυτό ήταν μια εμπειρία που σε δίδαξε να μην εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους τόσο εύκολα και να ακούς καλύτερα το δικό σου ένστικτο κλπ κλπ. Για μένα, έχει μεγαλύτερη αξία να αναζητήσεις το λόγο για τον οποίο τα υπέστησες όλα αυτά χωρίς να διαμαρτυρηθείς. Μαστίγωμα ενώ πριν λίγα λεπτά προηγήθηκε λιποθυμία? Πάμε καλά? Σε έδιωξε από το σπίτι, δεν είχες που να μείνεις και μετά του έδωσες και χρήματα? Κατά την άποψη μου, όλα αυτά δείχνουν ότι είσαι άτομο με ελάχιστη έως μηδαμινή αυτοεκτίμηση και θεωρώ ότι είναι ένα θέμα στο οποίο θα μπορούσε να σε βοηθήσει ένας ψυχολόγος. Προς αποφυγή παραξηγήσεων, τίποτα από οσα λέω δεν είναι κακοπροαίρετο. Όλοι μας έχουμε κάνει μαλακίες και συναναστραφεί με ζώα, όμως η ιστορία σου καταδεικνύει ότι έθεσες πάνω από την σωματική σου ακεραιότητα και υγεία έναν άγνωστο ουσιαστικά, και γι αυτό το λόγο σε συμβουλεύω να μην αντιμετωπίσεις το όλο ζήτημα απλά σαν μια "κακή εμπειρία" αλλά να αναζητήσεις μια ψυχολογική υποστήριξη. Επίσης, διαπίστωσα ότι στο κειμενό σου, δεν υπάρχει ίχνος οργής ως προς αυτόν γεγονός που με προβληματίζει εξίσου. Βρες το θάρρος να αναρωτηθείς περισσότερο για τον εαυτό σου, και θα δεις ότι μόνο αυτό θα σε διδάξει πραγματικά, ειδάλλως, δεν θα αποφύγεις ανάλογες καταστάσεις. Ελπίζω ειλικρινά να μην σου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο.
     
  2. Την περίπτωση να έχει περάσει όλα αυτά τα στάδια και να έχει δουλεψει με τον εαυτό της την σκέφτηκες ; Πως τώρα το έχει αφήσει πίσω της; Λέω γω τώρα. Γιατί έξω απο το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Αυτή είναι μια ιστορία παράδειγμα προς αποφυγη την μοιράστηκε μαζι μας Καθαρά για αυτό κ όχι για να βγάλει θυμό ή πικρία
     
  3. gaby

    gaby Guest

    @libens volens potens

    συμφωνώ με το ανθρωπιστικό πνεύμα που διέπει την παρέμβασή σου.

    Δεν είμαι σίγουρη πως συμφωνώ με το "προς αποφυγή" - απλά τα πιάτα με πολύ έντονα καρυκεύματα είναι για μικρή ποσότητα και όταν τη χρειαζόμαστε. Ακόμα, έχω μια επιφύλαξη αν τα πραγματικά προς αποφυγή είναι αυτά που εκτέθηκαν και με τον τρόπο που εκτέθηκαν.

    Για μένα όλα ξεκινούν από τα μέσα μας. Π.χ. να πηγαίνεις κάπου να δαρθείς χωρίς plan B για τα αναγκαία, αυτό είναι no no για μένα.

    Επειδή, και σ αυτό επιμένω, δεν μπορούμε να τα βάζουμε με τους άλλους όταν δεν είναι αυτό που περιμένουμε ή όταν δεν είναι εκεί που θα θέλαμε την ώρα που θα θέλαμε. Ακόμα και όταν αυτοί οι άλλοι έχουν αφήσει να εννοηθούν άλλα.
     
  4. Κοίτα, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Ότι έγινε έγινε κ δεν αλλάζει τώρα. Πολλές φορές κάνουμε πράγματα τα οποία λέμε μετά πως το έκανα ή πως τον ανέχτηκα . Μαθαίνουμε κ δεν επαναλαμβάνουμε τα λάθη μας, αλλιώς θα ξανά γίνονται μέχρι να μάθουμε. Απλά οσοι δεν έχουν περάσει καταστάσεις κακομεταχείρισης δεν μπορούν να καταλάβουν μόνο κρίνουν.
     
  5. Galeone

    Galeone Regular Member

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μετά το σημερινό μαρτύριο στις φοιτητικές εκλογές όπου έπεσαν όλοι οι εξωκοινοβουλευτικοί πάνω μου σαν τα κοράκια για μια ψήφο, μάλλον θα προτιμούσα το μαστίγωμα.

    Αλλά πέρα από την πλάκα, όταν έχεις ανεχτεί τέτοια μεταχείριση, μια επίσκεψη σε ψυχολόγο μόνο καλό μπορεί να σου κάνει. Την νοοτροπία ότι οι ψυχολόγοι είναι τρελογιατροί ή ότι πρέπει να πάσχεις από διπολική διαταραχή για να επισκέφτεσαι ψυχολόγο, την έχουν μόνο στο Ελλαδιστάν.
     
  6. Εγω είμαι τυχερή δεν είχαμε τέτοια. Δεν είμαι κατά των ψυχολόγων, ήθελα να γίνω κιόλας. Απλώς εγειρομαι επειδή μιλάς για το πως θα έπρεπε να φερθεί ή να κοιτάξει γιατί δηλώνει βαθύτερα προβλήματα δίχως να ξέρεις εάν το έχει κάνει. Εχει μεσολαβήσει διάστημα απο τότε. Δε ξερω αν το γνωρίζεις, αλλά υπάρχουν στάδια τα οποία περνάς , είναι ενα απο αυτά ο θυμός, αλλά δε μένεις εκεί προχωράς παρακάτω στην επίγνωση κ την αποδοχή των γεγονότων, το ξεπερνάς κ βγαίνεις πιο δυνατή.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Η κάθε κουλτούρα έχει τον δικό της τρόπο να εντάσσει τους επαγγελματίες της ψυχικής υγείας. Αλλού π.χ. ΗΠΑ είναι αυτονόητοι για όλους περίπου ως σύμβουλοι καθημερινής διαχείρισης. Αλλού υπάρχει μια απόσταση και πρέπει να συμβαίνει κάτι για να τους επισκεφτεί κανείς. Πέραν τούτου η επιλογή δεν είναι πάντα απλή και η θετική επίδρασή τους δεν είναι πάντα αυτονόητη. Εμείς εδώ την αμοιβόμενη empathy των επαγγελματιών αυτών προτιμούμε να την υποκαθιστούμε με το οικείο περιβάλλον. Δεν είναι απαραίτητα κακό  
     
  8. Galeone

    Galeone Regular Member

    Μου άρεσε έτσι όπως το έθεσες!  
     
  9. strapon_fan

    strapon_fan New Member

    Αφραγκος μπατιρης,ψυχοπαθης κι απο πανω γα..υσε κι εδερνε?Αλλα κι εσυ επρεπε να σκεφτεις τα λαθη που εκανες,στο χωριο μου κατι τετοιους τους πνιγουν στον νεροχυτη.