Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο πραγματικός πόνος…

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος GRD, στις 10 Σεπτεμβρίου 2011.

  1. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…


    ...σκαλιζεις τωρα πληγες αθεραπευτες απο βααααθος χρονου, πολλων αμφισβητημενων ΜαστεροΝτομαδων που το εχουν κανει και εχουν πληγει ανεπανορθωτα στο καθωσπρεπιστικο εξωκλισαρισμενο ΒΔΣΜοπλαισιο της ορθης καβλωσυνης πισω απο το οποιο παμπολοι κρυβουν την ελλειψη αυθεντικοτητας της καβλας τους. (λες και η καβλα σου πρεπει να διεπεται απο την δικη μου "ορθη" αντιληψη περι καβλας)

    Γι ργος

    ΥΓ: ..κι εμενα με εντυπωσιασες!  
     
  2. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ο πραγματικός πόνος…

    Α-πα-πα... ΠΑΝΤΑ τα δοκιμάζω μόνος μου.   Και πριν ρωτήσετε... ΝΑΙ εγώ την έχω φάει στη μούρη... έστω και όχι επι τούτου... κανονικότατα... λολ... (Μη ρωτήσετε τη έπαθε η κλάζουσα... μετά...   )

    Γιατί ΕΤΣΙ σας/μας/τους αρέσει  


    Ανδρ(ε)ας
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ο πραγματικός πόνος…


    Τι είναι αυτά;

    Έγραψα πουθενά πως ζητώ να αποδεχθεί κανείς τη δική μου «διαφορετικότητα»;
    Συγγνώμη βρε συ Andy γιατί ειλικρινά μου φαίνεσαι και ok παιδί, αλλά στα φρύδια μου (όπως τόσα χρόνια).

    Δεν έχω τέτοιου είδους ανασφάλειες ώστε να κλαψουρίζω όταν μου θέτουν ερωτήματα για τα πιστεύω ή τις επιθυμίες μου.
    Και εν πάση περιπτώσει δεν έγραψα πουθενά πως δεν πιστεύω για bdmer κάποιον άλλο ή πως δεν είναι αυθεντικός. Μακριά από εμένα τα «πιστοποιητικά γνησιότητας» Μέχρι και αντίστοιχο thread έχω γράψει  

    Αν τα ερωτήματα δεν αρέσουν είναι κατανοητό. Αλλά είναι ερωτήματα τα οποία υπάρχουν (τα οποία μάλιστα υπακούον αυστηρά τους κανονισμούς του forum) και θα υπάρξουν και στο μέλλον.
    Τώρα πως από τα ερωτήματα αυτά ακυρώθηκαν (εντυπωσιακότατο   ), ομάδες ολόκληρες από bdmers είναι απορίας άξιο.
    Τι να κάνουμε, έτσι γίνεται η συζήτηση ή έστω η απλή παράθεση των απόψεων. Και γι’ αυτό υπάρχει και το forum.


    Μη νομίζει όμως κανείς πως θα σταματήσω να τα θέτω όπου κρίνω πως πρέπει, λόγω… κλάματος. Εξάλλου δε νομίζω έχει κανείς ανάγκη μόνο από χειροκροτητές. Ή έχει;

    …Και με αυτά είμαστε ξηγημένοι  
     
  4. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…

    @Elysium Μάλλον δεν είδες/ξέχασες σε απαντούσα. Δεν πειράζει, δε χρειάζεται να συμφωνούμε   Από εμένα πάντως έχεις το ελεύθερο να λες ότι θές   Όχι ότι θα με ρωτούσες, αλλά έτσι είπα να το παίξω άνετος!  

    Καλό απόγευμα  


    Ανδρ(έ)ας
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…

    Λοιπόν,
    Stalker, dora,lara,

    για να μην κάθομαι να κανω quote σε εναν εναν ξεχωριστά, θα επιχειρήσω μια συνολική τοποθέτηση - απάντηση .

    Θα δεχτω πως στα πλαίσια μιας βδσμ σχέσης, και ειδικότερα M/s το K "δικαιούται" να απαιτεί συγκεκριμένες συμπεριφορές απο το υ στα πλαίσια της σχέσης τους και στον βαθμό που τις επηρεάζουν,ωστε να ειναι συμβατές με τα γούστα του και τις επιθυμίες του.
    Θα δεχτώ επισης πως ενίοτε, αυτες η απαίτησεις του Κ "βελτιώνουν" το υ, βλέπε το παράδειγμα του Stalker με την τεμπέλα η/και ακατάστατη σκλάβα.

    Τι γίνεται όμως αν η συγκεκριμένη σκλάβα συμμορφωθεί μεν πλήρως στις απαιτήσεις του στο σπίτι της ,το σπίτι του η όπου αλλού συμβιώνουν και επιμείνει να ΄χει ρημαδιό το γραφείο της πχ, που δουλεύει , η το μαγαζί της.
    Απο που κι ως που ο -κάθε - Stalker δικαιούται να απαιτήσει ανάλογη συμπεριφορά και εκεί και πολυ περισσότερο να την τιμωρήσει διότι δεν συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις σε αυτο το επίπεδο , σε ένα πεδίο που δεν τον αφορά; (και μη μου απαντήσετε οτι η σκλάβα ανήκει ολοκληρωικά στον κυριο της κλπ, κλπ , γιατί αυτά ειναι κατά την προσωπική μου γνώμη θεωρητικές βουδουσεμικές παπαρολογίες).

    Να το πάρουμε κι αλλιώς;:
    Εστω ο νεαρός υποτακτικός της Δώρας.Ψιλονευρωτικός, ναι, θα συμφωνήσω.
    Εχει δίκιο όμως να μην θέλει να κάθεται με τον κώλο πάνω στην άμμο, τι να κάνουμε; Καλά θα κάνεις να το αποφεύγεις και συ Δωρα όπως και όλα τα θηλυκά, πολύ περισσότερο απο τα αρσενικά.
    Και η "γερμανική" εμμονή του στην τήρηση του ΚΟΚ ,σπαστική ,δε λέω, πλήν όμως φανερώνει τύπο αν μη τι άλλο πειθαρχημένο, ευπειθή στους νόμους και τους κανόνες, βουδουσεμικό τεφαρίκι δηλαδή.
    Εδω, αντι η αφέντρα - εν προκειμένω- να του βελτιώσει τον χαρακτήρα, τον διεφθειρε!!
    Θα μου πείτε ,πάλι, τον αποδόμησε, τον αναδόμησε, τον προσάρμοσε στα γούστα της, ως ώφειλε, η κυρίαρχη, κι αυτός καλά έκανε που συμμορφώθηκε, ο υποτακτικός.
    Και τι θα γίνει αν, τώρα που έμαθε έτσι, παει να διασχίσει την Τσιμισκή χωρις να περιμένει τον Γρηγόρη για να πάρει τσουρέκια απο τον Τερκενλη που σου σπάνε και τη μύτη ετσι πως μοσχοβολάνε τα ατιμα και περάσει το λεωφορείο και τον κάνει πίτα ;Ποια η θέσις της Αφέντρας Δώρας;

    (Ελπίζω να μην σταθείτε στην ελαφρότητα της έκφρασης μου και στα πρόσωπα του παραδείγματος και να διαβάσετε πίσω απο τις γραμμές, τραγουδάκι πάντως ,αυτή τη φορά ,δεν έβαλα ...)

    Και κάτι ακόμα περί ασέβων εκφράσεων:
    Οταν αναφερόμαστε σε πρόκληση μόνιμων σωματικών βλαβών μέσω βδσμ δραστηριότητας ,έστω συναινετικής, μιλάμε για βαριά παθολογικές καταστάσεις.
    Αυτοι που συμπράττουν σε τέτοιες καταστάσεις θεωρώ πως ασεβούν , οχι αυτοί που σχολιάζουν,, οσο ωμες κι αν είναι οι εκφράσεις τους.
     
  6. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…

    αν μια σκλαβα πραττει ετσι σημαινει
    οτι φροντιζει απλα να ειναι σωστη μπροστα στον Κυριο της και μονο,
    ειτε για να τον ευχαριστει ειτε γιατι φοβαται την τιμωρια,
    τουτο ομως δεν ειναι αλλαγη συμπεριφορας αλλα καταναγκασμος,
    η σκλαβα δεν βελτιωσε καμμια συμπεριφορα ,
    δεν εμαθε να διαχειριζεται σωστα τον χωρο και τον χρονο της
    δεν εμαθε ν αγαπα την ταξη ....
    γιατι αν τα ειχε μαθει θα τα εφηρμοζε παντου στη ζωη της
    κι μονο υπο την δαμοκλειο σπαθη του Κυριου της

    το "τι και τις πταιει" ας αναζητηθει
     
    Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2011
  7. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…

    Noμίζω πως οι περισσότεροι από μας συμφωνούμε πως 'βελτιωσεις' θα μπορούσαν να γίνουν στην ευτυχή συγκυρία που ο ένας έχει πραγματικά το ενδιαφέρον να δώσει και ο άλλος εκτός απ την καλη διάθεση, μπορεί να επεργαστεί τα ερεθίσματα και να αλλάξει/τροποποίησει συμπεριφορές του.

    Αλλά σ' αυτό το νήμα, αν θυμάμαι καλά, συζητούσαμε το ρόλο του πόνου και της σωματικής ποινής σ' αυτήν την αλληλεπίδραση. Ας πούμε δλδ ότι ο μάστερ υποτουςπόδαςτηςτιθέμενος, βρίσκει εμένα που βρίζω σαν νταλικιέρης και πίνω τον άμπακο, γυαλίζει το μάτι του και αποφασίζει να με βελτιώσει. Κάθε φορά που βωμολοχώ μου τις βρέχει με καμάρι..Ας παρακάμψουμε ότι αν φτιάχνομαι με τη σωματική τιμωρία, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γίνω σκέτος βόθρος και ανώνυμη αλκοολική.
    Υπάρχουν εξαρτησεις που χρόνια και χρόνια θεραπειών κάνουν μια τρύπα στο νερό, κι εμείς πιστευουμε ότι μερικές κωλιές ή μαστιγώματα θα επιφέρουν αποτελέσματα;

    Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να δεχτείτε τη σωματική τιμωρία ως παιχνίδι που μας καυλώνει και περνάμε ζάχαρη; Μειώνει το κύρος σας; Πρέπει να τη ντύνουμε με χρυοποίκιλτους μανδύες, να τη δικαιολογούμε με τον καθώς πρέπει αγνό συναισθηματισμό ως γνήσιοι ανθρωπιστές που νοιαζόμαστε σε βάθος για το καλό του συνανθρώπου μας;
    Αν νοιάζομαι πράγματι για το καλό του συντρόφου μου, ισχυροποιώ το δεσμό μας πατώντας στα δυνατά μας κομμάτια και,ναι, μπορώ να του αλλάξω τα φώτα, όχι με το φόβο και το ξύλο αλλά κερδίζοντας μέρα με τη μέρα την εμπιστοσύνη του, ωστε να αφεθεί ολκληρωτικά. ΄Τότε να δεις τι αλλαγές επέρχονται..Αλλά βέβαια θέλουν το χρόνο τους και ποιος τον χαραμίζει..Όμως, αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν τρως.
    Πώς αλλιώς μπορεί να γίνει; Ψεκάστε, σκουπίστε, βελτιώσατε;
    Θέλουμε δε θέλουμε με όποιον δάσκαλο καθίσουμε, τέτοια γράμματα θα μάθουμε.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…

    So what?

    Δεν κάνει το BDSM τον άνθρωπο αλλά ο άνθρωπος το BDSM.

    Για παράδειγμα για μένα το BDSM δεν είναι παρά ένα σεξουαλικό παιχνίδι, ένα μέσο για εκτόνωση και κατευνασμό εσωτερικών βίαιων παρορμήσεων και σκοτεινών πόθων και όχι project management με αντικείμενο έργου έναν άνθρωπο. Επειδή λοιπόν οι κοσμοθεωρήσεις είναι αυστηρώς προσωπικές προσέχεις ώστε να επιλέγεις ανθρώπους που έχουν παρόμοιες με τη δικιά σου και έτσι αποφεύγεις τις κακοτοπιές.

    Όλοι οι καλοί χωράνε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι κάνουν για όλους.
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…


    οσον αφορα το bdsm γενικα, συμφωνω και επαυξανω ..

    ομως οταν αναφερομαι σε σκλαβα αυτονοητο ειναι οτι αναφερομαι σε M/s σχεση
    οπου
    (προσωπικα εγω και ισως και μερικοι αλλοι ρομαντικοι του χωρου)
    τη θεωρω κατι περισσοτερο απο σεξουαλικο παιχνιδι
    και σ αυτη την περιπτωση ομως η σωστη επιλογη ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος
    της επιτυχιας της σχεσης
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…

    @Thaleia: Ακριβώς. Θα πρέπει ο καθένας να αναζητά συμβατά με αυτόν άτομα.
     
  11. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…

    Ακριβώς! Μπράβο Γιώργο
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Ο πραγματικός πόνος…

    Γιατί να δεχτούμε κάτι τέτοιο?
    Επειδή αυτό εσύ αντιλαμβάνεσαι κι αυτό καυλώνει εσένα?

    Θεωρείς πως εσύ είσαι πιο ικανή από μένα να κρίνεις τι είναι σωστότερο και τι όχι για μένα?
    Δικαίωμα σου.
    Αλλά δεν σημαίνει πως όλο το σύμπαν πρέπει να συμμερίζεται αυτή σου την άποψη ή την οποιαδήποτε άλλη σου άποψη και πεποίθηση.

    Γενικότερα...
    Σας είπε κανείς πως να κάνετε εσείς bdsm?
    Έκρινα εγώ ποτέ ότι καυλώνει εσάς ή σχολίασα αρνητικά οτιδήποτε αφορά οποιουδήποτε τις προσωπικές σχέσεις?
    Τι διάολο σας δίνει αυτή την πεποίθηση πως εσείς ξέρετε καλύτερα από μας για μας?
    Πόση αλαζονεία είναι δυνατό να έχετε που να θεωρείτε πως είναι αδύνατο να υπάρχουν διαφορετικοί δρόμοι απ αυτόν που αντιλαμβάνεστε και απολαμβάνετε εσείς?

    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

    Κι αποχωρώ από τη συζήτηση γιατί ειλικρινά είμαι έξω φρενών.
    Το παραξηλώσατε.
    Προσπαθώ να είμαι διαλλακτική αλλά εσείς είστε ικανοί και γάιδαρο να σκάσετε.

    Ε λοιπόν έσκασα!