Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο προβολέας στους Κ παρακαλώ.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 19 Ιουλίου 2024.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Εχω την αίσθηση ότι έχουμε αναλύσει στο φόρουμ πάρα πολύ τα συναισθήματα, τις δυσκολίες, τις χαρές, τα κίνητρα, την ηδονή των υποτακτικών ατόμων (και καλά κάναμε). Νιώθω ομως σα να μην έχουμε καλύψει τόσο την διαδρομή ενός Κ σε βάθος.

    Ξέρουμε κάποια βασικά πράγματα αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω πώς ένα Κ φτάνει να είναι Κ και πώς βιώνει την κυριαρχία πιο αναλυτικά.

    Μερικές πιο συγκεκριμένες απορίες:

    • Ποιά λάθη μπορεί να έχει κάνει στην πορεία του από τα οποία έμαθε από αυτά;
    • Πώς κατάφερε να αυτόκυριαρχείται, να δαμάσει και να χτίσει την προσωπικότητα του;
    • Τι έμαθε από την εμπειρία του ότι λειτουργεί και τι ότι δεν λειτουργεί στην διαχείριση ενος υ;
    • Υπάρχουν άραγε στοιχεία της κυριαρχίας που κάποιες στιγμές κουράζουν ένα Κ;
    • και last but not least τι αισθάνεται το μέσα σας όταν κυριαρχείτε;


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  
     
  2. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Κοίτα που μου τράβηξε το ενδιαφέρον....
    Όσα από τα παρακάτω αφορούν εμένα, είναι εύκολο να εντοπιστούν. Τα περισσότερα, όμως, έχουν να κάνουν με όσα έχω παρατηρήσει και συζητήσει με άλλους Κ.
    Λάθη εκτίμησης και διαχείρισης γίνονται, ιδίως στα πρώιμα βήματα. Αυτός, όμως, που δεν θα κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του -που ούτως ή άλλως δεν είναι Κ- και η φύση του θα τον οδηγήσει να αναλάβει τα ηνία (ούτε ως αγγαρεία, ούτε ως άθλο, ούτε επειδή... πρέπει) για όσα έχουν να γίνουν ώστε να πετύχει τον στόχο του (ο λύκος έχει χοντρό λαιμό, γιατί κάνει μόνος του τις δουλειές του), θα οδηγήσει και θα τα διορθώσει.
    Προσωπικά, τα βαριά λάθη που έχω κάνει, ως νεαρός, ήταν το να θέσω σε κίνδυνο ζωές. Δεν μιλάω για medical, asphyx κλπ, αλλά για την μετεφηβική αλαζονεία του δεν παθαίνω τίποτα, σιγά μην με πατήσει αυτοκίνητο εμένα. Ναι, αλλά η άλλη ήταν δεμένη στο σπίτι...
    Νομίζω ότι είναι τόσο απλό, όσο και το να αναπνέεις. Αν χρειάστηκε προσπάθεια για κάτι, αυτό ήταν -πέρα από την ωφελιμιστική χρήση της αστικής ευγένειας- ο περιορισμός της δεσποτικής συμπεριφοράς απέναντι στον κοινωνικό κύκλο, κάτι που σε περιόδους κρίσης, όμως, είναι καλό που ξαναξυπνάει αυθόρμητα.
    Αν ξέρεις τι θέλεις και αν έχεις "κεραίες" για την πρώτη ύλη του υ, τα πάντα λειτουργούν. Αυτό που γενικά δημιουργεί θέματα, εκφράζεται μέσω μίας αγαπημένης μου παροιμίας: "Καράβι που αργεί, σκατά είναι φορτωμένο!"
    Nope! Ακόμα και στο micromanagement -σε αυτούς που λειτουργούν έτσι, τουλάχιστον, καθώς υπάρχουν και άλλοι που δεν το μπορούν- είναι απίστευτο ότι αυτό που θα φάνταζε ως ένας αγχώδης όγκος δουλειάς, μπορεί να αποτελεί μία χαλαρή, ευχάριστη απασχόληση.

    Υ.Γ. 1: Αν σε κουράζει γιατί το κάνεις? Χαρακτηριστικό των Κ είναι ότι θέλουν να ζήσουν και να πεθάνουν χαρούμενοι και ξεκούραστοι.

    Υ.Γ. 2: Αν το κάνεις γιατί "πρέπει", μάλλον το κάνεις για λάθος σκοπό, και μάλλον δεν έχεις καταλάβει το ποιός υποτίθεται πως υπηρετεί ποιόν.

    Από "Δευτέρα απόγευμα", καθώς έτσι θα έπρεπε να είναι τα πράγματα και δεν συμβαίνει/ισχύει κάτι το ιδιαίτερο, μέχρι το να σου "γίνει πέτρα" σε dt, από μία τύπου "χαλάκι" αντίδραση, σε μία άμεση εντολή (τύφλα να έχει το να σου έρθει γυμνη η Μπελούτσι).
    Το τι, πραγματικά, παίρνει ένας Κυρίαρχος (ερώτηση που τίθεται σχεδόν από όλα τα υ/σ: "Αλήθεια, τι είναι αυτό που παίρνετε εσεις?"), μετά από δεκαετίες αποτυχημένων περιγραφών, έχω πάψει να προσπαθώ να το μεταδώσω...!
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση.  
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Για μένα το να βιάζεσαι είναι το cardinal sin, ειδικά όταν είσαι άπειρος, και δεν αναφέρομαι στα S/m παιχνίδια.

    Το μυστικό, για μένα, δεν είναι ούτε σε αυτό που λες "αυτοκυριαρχία", και ούτε θα χρησιμοποιούσα το ρήμα "δαμάζω". Είναι το "διαχειρίζομαι τα διαθέσιμα μέσα για την επίτευξη συγκεκριμένου στόχου."

    "Δεν είσαι Θεός, αποδέξου το και πήγαινε παρακάτω", κοντολογίς διόρθωσε τις αστοχίες ξεκινώντας από τις δικές σου, με το να κλαις πάνω από το χυμένο γάλα δεν κερδίζεις τίποτα.

    Μιλώντας αυστηρά για εμένα, ναι, υπήρξαν και αυτές οι στιγμές, δεν είμαι μηχανάκι, είμαι κι εγώ άνθρωπος που έχω τα πάνω μου και τα κάτω μου, και τους ενθουσιασμούς μου και τις βαρεμάρες μου, και τους φόβους μου και τα άγχη μου και τις ανασφάλειές μου. Το μυστικό είναι *ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΡΙΖΟΜΑΙ, Η ΑΛΛΗ ΔΕ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ*. Δεν τα κατάφερα πάντα, εξ ου και το "Δεν είσαι Θεός, αποδέξου το και πήγαινε παρακάτω"

    Θα συμφωνήσω με τον @Master Electro-pain, αυτή η ερώτηση δεν απαντιέται, όχι πραγματικά.
     
  5. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Ευχαριστώ @Arioch  
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Όποιος/α θέλει μπορεί να προσθέσει κι άλλες απορίες από τις αρχικές.
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Είμαστε ντροπαλοί, δε θέλουμε!  
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Κανένα.

    Πολλά χρόνια πριν, όταν ξεκίνησε η επαφή Μου με την ασυμμετρία και τις σχέσεις ολικής παράδοσης ελέγχου, Είδα ότι για να σταθεί κάτι τέτοιο απαιτείται χρόνος.

    Άρα ο στόχος που Έθεσα για να ζήσω κάτι τέτοιο ήταν η δημιουργία μιας σχέσης ζωής και μιας οικογένειας.
    Θεώρησα ότι μόνο μέσα από μια τέτοια συνθήκη θα το βιώσω ολόκληρο.

    Ποιος ήταν ο στόχος;

    Ένα βούρλο για να αράξω… και ταυτόχρονα να Έχω τον έλεγχο και την ευθύνη μιας πολυεπίπεδης σχέσης.

    Δεν θα μπορούσα να το δω αλλιώς, καθότι άνθρωπος που του αρέσουν τα συντρόφια και το άραγμα….

    Καθώς και το micromanagement.

    Στην πορεία Μου, μέχρι να επιτευχθεί ο στόχος όλοι οι ανθρώποι που υπήρξαν σύντροφοι σε αυτό το ταξίδι αποτέλεσαν σκαλοπάτια που Με έφεραν στην κατάκτηση του στόχου.

    Κάθε φορά που ασύμμετρες σχέσεις Μου τελείωναν προσπαθούσα να δω τι έκανα λάθος.

    Τίποτε δεν έκανα λάθος.

    Απλά έβλεπα το στόχο και προχωρούσα μπροστά.

    Από αυτό το ταξίδι κέρδισα ανθρώπους που Με εκτιμούν και ανθρώπους που Με αγαπούν.

    Καύλα…

    @Seras Victoria ωραίο το νήμα.

    Στα επόμενα ερωτήματα σας θα γράψω όταν Έχω χρόνο.

    Iagos

     
    Last edited: 20 Ιουλίου 2024
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Σας ευχαριστώ.  
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Ο προβολέας φταίει λες;  
     
  11. Iagos

    Iagos Contributor

    Παρακαλώ.
     
  12. Dapom

    Dapom Contributor

    Τα λάθη είναι διάφορα, στην αρχή παρα πολλά με τα χρόνια όλα και λιγότερα. Στην αρχή είναι περισσότερο λάθη εκτίμησης και αργότερα λάθη διαχείρισης...μέχρι που τελικά δεν κάνεις σχεδόν καθόλου λάθη.
    Απο τη στιγμή που έχεις στο μυαλό σου μια γενική εικόνα του που θες να φτάσεις (στην αρχή ίσως πιο γενική αλλά με τα χρόνια να γίνεται πιο συγκεκριμένη), τότε είναι θέμα αυτοκυριαρχίας του να μένεις προσηλωμένος στον στόχο σου.
    (αν δεν έχεις αυτοκυριαρχία δεν μπορείς να απαιτείς να κυριαρχίσεις σε κάποιον άλλον)
    Πάρα πολλά, αλλά κυρίως οτι κάθε υ είναι μια διαφορετική οντότητα με τη δική της προσωπικότητα, που ναι με μπορεί να έχει κοινά στοιχεία με άλλα υ που διαχειρίστηκες αλλά έχει και πολλά μη κοινά που πρέπει να ανακαλύψεις για να φτάσεις στον στόχο.
    Ναι υπάρχουν και θα έλεγα οτι κυρίως είναι ανεξάρτητα απο το υ. Καί τότε το flow chart σε στέλνει στο δεύτερο ερώτημα περι αυτοκυριαρχίας.
    Σκέτο οταν κυριαρχώ δεν μου λέει συνήθως κάτι, όταν όμως βλέπω την επίδραση της κυριαρχίας μου στο/α υ...δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς...μάλλον υπερβολική δόση αδρεναλίνης.