Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο ρόλος του πόνου στις σχέσεις D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος L0rrie, στις 21 Μαϊου 2020.

Tags:
  1. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ντίπ
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί εξετάζουμε τον πόνο στις D/s σχέσεις σα να διαφοροποιείται ο πόνος ανάλογα με το είδος των σχέσεων. Εκτός κι αν τον εξετάσουμε μέσα σ'ένα πλαίσιο συγκεκριμένο και δούμε την εργαλειακή του χρήση. Με έχει απασχολήσει το θέμα του πόνου.
    Σε σχέση με τα πάντα.
    Όσο το αποκωδικοποιείς, τόσο το χάνεις. Όσο το εξηγείς, τόσο φεύγει.
    Μπορεί και να ναι καλό αυτό, μπορεί για άλλους να λειτουργεί αλλιώς, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
    Ο πόνος κάποτε είχε εξέχουσα θέση στην ζωή μου. Τώρα πια δεν έχει. Μου πρόσφερε πολλά, βαθύτερη κατανόηση της φύσης μου, αλλά σιγά-σιγά, βγήκε από την εικόνα.
    Ή εικόνα ξεκαθάρισε.
    Δεν τον έχω ανάγκη πια.
     
  3. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Θα συμφωνήσω με την @Brt και με την @brenda
     
  4. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ο Πόνος είναι ένα στοιχείο της σχέσης D/s.

    Ελεύθερα, υπάρχει και το T/b για οσους/όσες θέλουν να παίξουν στην κρεβατοκαμαρα.

    Δεν απαγορεύεται. Δεν είναι κακό. Δεν είναι λάθος.Υπάρχουν πολλοί και πολλές που ζουν το bdsm μέσα από t/b. Και καλά κάνουν.

    Αλλα είναι άλλο. Δεν είναι D/s.

    Υ. Γ. Σε ένα t/b, με χροιά swingers, λέξεις όπως "ανήκω" είναι τόσο ξένες, όσο η εικόνα από μουσουλμάνο που τρώει χοιρινό με μπύρα. Και πίνει και ρακή στα καπάκια.
     
    Last edited: 22 Μαϊου 2020
  5. brenda

    brenda FU very much

    Τραγουδάνε στο t/b?
    Sorry, δεν κατάλαβα  
     
  6. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Ενδιαφέρον νήμα @L0rrie και αγαπημένο θέμα σε πολλά επίπεδα  ,

    Πόνος όσο με αφορά είναι κάτι σαν καταλύτης σε χημική αντίδραση.

    Όσο αφορά τον σωματικό πόνο σε D/s μπορεί να με φέρει στο εδώ και τώρα, αφήνοντας τα πάντα εκτός.
    Σαν εργαλείο στα χέρια του Κ έχει και τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί για υπενθύμιση της θέσης ή για να προσφέρει ηδονή.

    Κάθε άλλου είδους πόνος πέραν του σωματικού δεν είναι πουθενά καλοδεχουμενος στη ζωή μου.
     
  7. Silvia

    Silvia Αυταρχική και Φιλελεύθερη

    Σωματικός πόνος: ο τρόπος επίδειξης ισχύος με το μικρότερο ρίσκο αποτυχίας.
    Ψυχικός πόνος: ο τρόπος επίδειξης ισχύος με το μεγαλύτερο ρίσκο παράπλευρης απώλειας.
     
  8. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Μια χαρά χειριστήριο είναι, στο ... topping from the bottom.
     
  9. anmaya

    anmaya Enjoying, learning, living

    Το διαβάζω απο όταν ανέβηκε το νήμα, και νοιώθω ότι έχω κάποια πράγματα να πω, αλλά δεν βγαίνουν σε λέξεις και φράσεις αρκετά κατανοητές έτσι ώστε να δώσω κάποια απάντηση αυτή τη στιγμή @L0rrie.
    Θα προσπαθήσω να επανέλθω μέσα στο Σαββατοκύριακο, που ελπίζω να έχω βάλει σε μια τάξη τις σκέψεις μου.
     
  10. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Και για φετιχιστές επίσης  
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Ο πόνος εγκαθίσταται.
    Γίνεται κομμάτι της πραγματικότητας σου.
    Σε πολλά επίπεδα.
    Ή εργαλειακή χρήση του δεν είναι τόσο ανώδυνη όσο δείχνει. Ανεξάρτητα από ποια άκρη του πόνου τον βιώνεις.
     
  12. sigh

    sigh .

    Σχεδόν από την αρχή, συνειδητοποίησα πως η ηδονή δεν πηγάζει από το ερέθισμα του σωματικού πόνου, αλλά από το πρόσωπο που μου τον επιβάλλει.
    Δημιουργήθηκε έτσι σταδιακά η κινητοποίησή μου στην επιθυμία του, σαν ένα είδος αποστολής που προσφέρομαι να διεκπεραιώσω ωστε να ικανοποιηθώ μέσα απο την ικανοποίησή του.
    Παράλληλα, εκείνος λειτουργεί ως σύνδεση, γεφυρώνοντας το ερέθισμα του πόνου με την ηδονή. Σύνδεση η οποία αν δεν υπάρξει, το ερέθισμα του πόνου μου δημιουργεί από αδιαφορία εως και άπωση.
    Μέσω της σύνδεσης αυτής, αιωρούμαι στην ηδονή που ζυγιάζει από τη μια την απόλαυση της παράδοσης ελέγχου και από την άλλη την ικανοποίηση του να προσφέρω.
    Και κάπως έτσι διαχώρισα την επιβολή του πόνου ως έναυσμα, με την απόλαυση του πόνου ως ερέθισμα.
    Αυτά όσον αφορά τον σωματικό πόνο και μόνο, επειδή οποιουδήποτε άλλου τύπου πόνος είναι για μένα απορριπτέος στα πλαίσια μιας ερωτικής σχέσης αλλά και γενικότερα.