Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο φάλαγγας (δεν είναι η φάλαγγα)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Angel, στις 28 Ιουλίου 2005.

  1. giwrgakhs

    giwrgakhs New Member

    δεν το γνωριζα αυτο
     
  2. Ολα θα τα μαθεις εδω μεσα.  
     
  3. giwrgakhs

    giwrgakhs New Member

    χαχα ναι αμε
     
  4. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    καλώδιο.....
     
  5. βρεγμενο σανιδι
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Με crop και πάντα προσεκτικά. Στο ταακίρ κέφι και ακόμα πιο προσεκτικά με κάποιο λεπτό cane ( όχι τα Arnis/Escrima sticks των φιλιππινέζικων πολεμικών τεχνών, ούτε τα γλομπ της αστυνομίας ε, χαχα ).
    Αν τύχει στα πέριξ και κανά ίσιο και ακόμη "πράσινο" λεπτό καλάμι ( να λειανθεί όμως και ν' αφαιρεθούν οι όζοι του ), ακόμη καλύτερα.
    Υπόψη και δεν νομίζω ότι λέω κάτι που δεν ξέρουν όλοι/ες, τα πέλματα είναι πολύ ευαίσθητο σημείο γεμάτα απολήξεις ( Αν έγραψα κάτι λάθος, ο/η οποιοσδήποτε/οποιαδήποτε θα είχε γνώση. Ας με διόρθωνε. )
    Γι' αυτό, αν είδατε καμιά ταινία με τον πόλεμο του Βιετνάμ ( ή παρεμφερή ) και σας ήρθε όρεξη σε σημείο "ζέσης".
    Ρίξτε άκυρο στην πρακτική - όση εμπειρία και να είχατε - τουλάχιστον για κείνη την στιγμή.
    Είπαμε η/ο πιθανή/ος υ/b που "παίζει" μαζί μας, μπορεί να είναι από λίγο έως και πολύ μαζοχιστής/ρια.
    Αλλά να γουστάρει, ν' αποκτήσει και κανά μόνιμο κουσουράκι, δεν το νομίζω.  
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2015
  7. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    βλεπω, αφουγκραστηκες !  
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Tenebra_Silente : προσοχή δεν απαιτείται τόσο λόγω της πληθώρας των νευρικών απολήξεων όσο της ιδιαίτερης ευαισθησίας των οστών του μεταταρσίου
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @MasterJp σας ευχαριστώ που ξεκαθαρίσατε την κύρια αιτία της προσοχής.
    Γιατί εγώ με κάθε ειλικρίνεια πίστευα ότι το μεγαλύτερο θέμα, ήταν οι νευρικές απολήξεις και όχι τα κοντινά οστά.
    Τώρα μπορώ να επιδίδομαι στην πρακτική με άλλη οπτική και λαμβάνοντας υπόψη μου και άλλες ( σωστότερες ) παραμέτρους.

    @Δημήτρης Άλφα περιμένω ειλικρινά κι εσένα. Αν και όποτε το θελήσεις, σε οποιοδήποτε "τεχνικό" νήμα.
    Γιατί αλήθεια θέλω να μάθω νέα πράγματα. Να διαβάσω άλλες απόψεις.
    Και γιατί όχι, να διορθώσω λάθη ή να εμπλουτίσω το ρεπερτόριο μου.  
     
    Last edited: 29 Σεπτεμβρίου 2015
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Tenebra_Silente : χαίρομαι αν βοήθησα, αποφεύγονται τα χτυπήματα με βαριά αντικείμενα και δη κυλινδρικά, το δέρμα και ο υποδόριος ιστός στα πέλματα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά (με συνέπεια να είναι πιο "εύκολο" να περπατήσει χωρίς πρόβλημα κάποιος που έχει υποστεί φάλαγγα, στα πλαίσια που συζητάμε, σε σχέση με το να καθίσει άνετα κάποιος μετά από καλό πυγοράπισμα) ενώ ο μυικός ιστός λεπτός με αποτέλεσμα να μην απορροφά ικανά την ισχύ του χτυπήματος.
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @MasterJp μου προσφέρατε κάτι καινούριο με τα λόγια σας, γι΄αυτό να είστε σίγουρος ( έκανα edit στην παρέμβαση μου, γιατί αυτό το σημείο όπως το είχα γράψει πριν, μπορεί και να ήταν παρεξηγήσιμο ).

    Τώρα μου λύσατε άλλη μια απορία για την μοναδική φορά που είχα χρησιμοποιήσει έν' απ' τους παλιούς ξύλινους χάρακες ( δεν ξέρω αν έχει μια συγκεκριμένη ονομασία, αλλά είναι λιγότερο πλατύς και πιο "παχύς" απ΄τους συνηθισμένους ).
    Εδώ θα ήθελα να προσθέσω ( και ειλικρινά αν το κρίνετε αναγκαίο συμπληρώστε/διορθώστε με ), ότι και η γωνία καθώς και η απόσταση ως προς το χτύπημα είναι πολύ σημαντικές.
    Αφού εκτός απ' την δύναμη θα έπαιζε ρόλο και η ορμή με την οποία θα προσγειωνόταν το αντικείμενο στο πέλμα.
    Εγώ θα έλεγα ότι το σημείο στ' οποίο θα έπρεπε να επικεντρώσει την προσοχή του ο "ραβδιστής", πριν χτυπήσει.
    Θα ήταν τόσο ο καρπός όσο και ο ώμος του. Μπορεί κάποιος να καταφέρει ένα αρκετά "καλό" χτύπημα, δίχως "παρενέργειες" και χωρίς να βάλει ποιος ξέρει πόση δύναμη.
    Αλλά τόσο τεχνικές αναλύσεις σίγουρα δεν είναι δικό μου "χωράφι". Έγραψα απλά σκέψεις και εντυπώσεις μου.
    Θα έχετε καταλάβει, ότι μου αρέσει να εξετάζω και ν' αναλύω ενδελεχώς τ' οτιδήποτε με τ' οποίο καταπιάνομαι.
    Μετά είναι μια καλή ευκαιρία, να "κλέψω" λίγο απ' την γνώση και την εμπειρία σας.

    Υ.Γ. Εύχομαι να μην σας κούρασα. 
     
    Last edited: 29 Σεπτεμβρίου 2015
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Tenebra_Silente : με όρους Φυσικής η ορμή (momentum) είναι αυτή που παίζει ρόλο σε κάθε είδους χτύπημα. Φυσικά η γωνία, η απόσταση και ο ρυθμός μπορούν να δημιουργήσουν διαφορετική αίσθηση.

    Συμφωνώ πως το "μυστικό" είναι στον έλεγχο του καρπού και του ώμου. Μπορώ να εγγυηθώ μια καλή τενοντίτιδα στον Κ που αρέσκεται στα μαστίγια και δεν γνωρίζει να τα ελέγχει.

    ΥΓ. Θα θεωρούσα επικίνδυνο κάποιον που ασκεί BDSM και βρίσκει τα τεχνικά θέματα κουραστικά.