Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΠΙΣΤΕΥΩ.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Artemis, στις 3 Δεκεμβρίου 2008.

  1. cider

    cider Kitchen master

    @inco, δεν διαφωνείς ακριβώς. Για να κυριολεκτούμε, πιστεύεις κάτι άλλο. Και εγώ δεν μπορώ να σου αποδείξω ότι αυτό που πιστεύεις ΔΕΝ υπάρχει. Σίγουρα όμως δεν έχω καταστεί ποτέ μάρτυρας γεγονότος που να υποδηλώνει έστω και αμυδρά ότι υπάρχει.
     
  2. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.



    Εγώ θα ξαναπώ ότι η πίστη δεν είναι μία "απόφαση"!Είναι ψυχική διεργασία και όχι διεργασία μυαλού.
    Το να είμαστε απόλυτοι είναι υπερβολή
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Και η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης.
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Αν είμαστε απόλυτοι δεν νομίζω ότι επιτρέπουμε στον εαυτό μας να δει οτιδήποτε έξω απ την δική μας αντίληψη-κατανόηση.

    Με άλλα λόγια αφαιρούμε απ τον εαυτό μας την δυνατότητα νάμαστε ανοιχτόμυαλοι.

    Υποψιάζομαι ότι ο Σωκράτης όταν είπε ότι το μόνο που γνωρίζει είναι το μέγεθος της άγνοιας του το πίστευε!Και μάλλον τόπε μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα έρευνας και εσωτερικής αναζήτησης!
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    Αγαπητέ Τζιμάκο,

    όταν λέω ότι "η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης" πά να πει πως αναγνωρίζω ότι υπερβάλλω. Οκ; Μην τα κάνουμε πια όλα και τόσο λιανιά, γιατί γίνονται νιανιά.

    Τώρα, για να ξεκαθαρίσω και την αρχική μου θέση που τόσους μπέρδεψε, καταπώς φαίνεται, να πω ότι δεν πιστεύω σημαίνει ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ. Δηλαδή, ό,τι και να μου πείτε για φαντάσματα που είδατε, ευαγγέλια που διαβάσατε, όνειρα που είδατε και άλλα τέτοια ωραία, απλούστατα δεν πιστεύω. Αν τα δω, θα πιστέψω. Η πίστη μου περί ανυπαρξίας μεταφυσικών πραγμάτων μπορεί ανά πάσα στιγμή να ανατραπεί.

    Πρόσεξε, όμως, αυτό: ότι δεν πιστεύω εγώ δεν σημαίνει ότι πιστεύω ότι μπορώ να σε πείσω ότι αυτά δεν υπάρχουν. Απλώς μια δήλωση κάνω. Μην μπερδευόμαστε. Η φράση "πιστεύω ότι δεν υπάρχουν αυτά κι εκείνα" δεν σημαίνει ούτε "δεν υπάρχουν" ούτε "δεν ξέρει τι του γίνεται όποιος πιστεύει" (γιατί με την καχυποψία που υπάρχει, πρέπει να καλύψουμε κι αυτό το ενδεχόμενο).

    Επιτρεψέ μου, λοιπόν, να κρίνω εγώ αν είμαι ανοιχτόμυαλος. Δεν πρόκειται να συνεχίσω αυτή την κουβέντα.

    Α, και μια και το ξεσκίσαμε το ζήτημα, πλάκα έκανα για τους εξωγήινους. Ναι, δεν είναι μεταφυσικά όντα.

    Εντάξει τώρα;
     
  6. Οι "Πύλες του Ανεξήγητου" το Σάββατο δεν παίζουν;
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Πολλοί μπερδεύουν το "δεν πιστεύω ότι υπάρχουν φαντάσματα" με "το πιστεύω ότι δεν υπάρχουν φαντάσματα". Η πρώτη πρόταση είναι μη-πίστη, η δεύτερη είναι πίστη .

    Νομίζω ότι ο cider εννοεί την μη- πίστη του. ΔΕΝ έχει πεισθεί ότι υπάρχουν. 
     
  8. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member

    Πιστεύω σε ό,τι γλυκαίνει την ψυχή μου χωρίς να την εξαπατά.
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Διαφωνώ και πιστεύω κάτι άλλο θα έλεγα..  
    Εφόσον δεν αποδέχεσαι την ύπαρξη αυτών(και καλά κάνεις),πως περιορίζεσαι μόνο στην διαφορετικότητα απόψεων;
     
  10. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Αυτό δεν το κατάλαβα. Σπάστα και ξαναρίχτα, πληζ.
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Εννοώ την ύπαρξη παράλληλων διαστάσεων και ότι αυτό συνεπάγεται..Ας ρίξει κάποιος την ιδέα για σπλιτάκι πληζ..  
     
  12. cider

    cider Kitchen master

    Καταρχάς, την ύπαρξη παράλληλων διαστάσεων δεν τη θεωρώ (όπως και τον Άη Βασίλη -- joking, joking μη βαράτε!) μεταφυσικό πρόβλημα. Ίσως να υπάρχουν και να μπορεί να μας την εξηγήσει η φυσική κάποτε.

    Δεν είναι για μένα το ίδιο με τα υπόλοιπα μεταφυσικά φαινόμενα (ύπαρξη θεών, φαντασμάτων, αγγέλων, ξωτικών, κ.λπ.)