Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΠΙΣΤΕΥΩ.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Artemis, στις 3 Δεκεμβρίου 2008.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.


    Η φυσική κάποτε!συμφωνούμε απλά ίσως(ίσως και όχι) κάποτε να αποδείξει η φυσική και κάποια σχέση μεταξύ όλων αυτών!

    Εν αναμονή λοιπόν! 
     
  2. Η ιδέα ότι δεν είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν δεν είναι εξίσου τρομακτική με την ιδέα ότι είμαστε;
     
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.



         


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.



    Πιτσιρικάς όταν τοχα πρωτοδεί αγριεύτηκα! 
     
  6. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Εγώ με τον ΕΤ είχα συγκινηθεί...
     
  7. drdoom

    drdoom Regular Member

    Δεν ξέρω τι έχετε υπόψη σας για το συγκεκριμένο θέμα (από άποψη βιβλιογραφίας εννοώ), αλλά εμένα μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον το άρθρο του καθηγητή Max Tegmark, "Παράλληλα Σύμπαντα" που είχε δημοσιευθεί στο ελληνικό Scientific American. Μπορείτε να το βρείτε μαζί με άλλα ενδιαφέροντα άρθρα στη συλλογή "Κοσμικοί Γρίφοι - Σε μια Ατμόσφαιρα Δημιουργικής Σύγχυσης" που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κάτοπτρο. Γενικά η ελληνική έκδοση του Scientific American φιλοξένησε, κατά τη διάρκεια της βραχύβιας ύπαρξής της, αρκετά επιστημονικά άρθρα σχετικά με το θέμα.
     
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    cider
    πολυ σωστα δεν τη θεωρεις μεταφυσικο προβλημα διοτι οντως δεν ειναι , τη στιγμη που μελεταται απο την επιστημη και υπαρχουν ενδειξεις και ισως αποδειξεις που εμεις δεν γνωριζουμε δεν μπορει να αναχθει στην μεταφυσικη.
    γενικοτερα οτι δεν εχει αποδειξει ακομη η επιστημη δεν ειναι μεταφυσικα προβληματα αλλα φιλοσοφικα.
     
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: ΠΙΣΤΕΥΩ.


    μπορεί να είναι μεταφυσικά μπορεί και όχι!ποιος ξέρει στα αλήθεια-ποιος είναι βέβαιος?
     
  10. naida

    naida Regular Member

    Απάντηση: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Δεν πιστεύω τίποτα  
    Με βοηθάει να υπάρχει αυτό στο μυαλουδάκι μου.
    Μου δίνει δύναμη αν και υπάρχουν φορές που δεν ισχύει.
    Όταν παρεκκλίνω μου το ψιθυρίζω γλυκά.
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Μέχρι να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το 100% του εγκεφάλου μου - εν αντιθέσει με το μίζερο 15% που χρησιμοποιώ τώρα - μόνο όσα έχω την δυνατότητα να κατανοήσω ισχύουν. Ακόμη και αυτά αλλάζουν συνεχώς.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Σημαίνει μόνο ότι τόσα μπορώ να αντιληφθώ και να κατανοήσω με αυτά τα δεδομένα.

    Η πίστη δεν έχει σχέση με την λογική και την αντίληψη. Κρατώ ανοιχτή την πόρτα.
     
  12. Πιστεύω σε όσους προσπαθούν ή καταφέρνουν να κάνουν "οίστρο της ζωής, τη γνώση του θανάτου"