Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 26 Ιουνίου 2007.

  1. savra

    savra Guest

    Αγαπητέ Κ. Enchanter όνομα και πράγμα! Πολύ καλό το thread. Παρακαλώ! Έχετε όλη την εκτίμησή μου και τον σεβασμό μου, συγχαρητήρια σας  .
     
  2. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    αγαπητή σαύρα από την ανταρκτική..ευχαριστώ..η μουσική ήταν υπέροχη..
    λέω να σου αφιερώσω κατι για την ανταρκτική λοιπόν..

    Ο λόγος για δύο τεράστια παγόβουνα που αποκολλήθηκαν πρόσφατα από την πατρίδα σου για τους γνωστούς λόγους τους γνωστού φαινομένου και ξεκίνησαν για το μεγάλο ακούσιο τους ταξίδι....
    Το περασμένο Δεκέμβριο βρίσκονταν μάλιστα μόλις 100 χιλιομετρα από τις ακτές της Ν. Ζηλανδίας όπου παρατηρητές και τουρίστες έσπευδαν με δέος να τα παρατηρήσουν...
    Για να φτάσουν εκει είχαν διανύσει ήδη 15 χιλιάδες χιλιόμετρα κουραστικού ταξιδιού, με απώλειες κατά την πλεύση τους...

    Δυστυχώς τόσο για την αποκόλλησή τους όσο και για τις απώλειες κατά την πλεύση τους και την άνοδο στάθμης κλπ. ευθύνεται το γνωστό φαινόμενο..για το οποίο φταίνε και οι πλημμύρες και οι εντονες αλλαγες σε μικροκλίμα και γενικότερα..

    Μπα οχι εμεις και ο πολιτισμός μας.. ούτε οι καθημερινές μας καταναλωτικές συνήθειες..Φταιει το φαινόμενο, ξέρετε αυτο που τραγουδάει από δω και κει ο al gore και διάφορες οικολογικές κερδοσκοπικές και μη οργανώσεις..

    Εμεις μπορούμε να κλιματιζόμαστε άνετα για να μην ιδρώνουμε.. και να ποτίζουμε τα ελαφάκια που κατάφεραν να γλιτώσουν από τον χαλασμό της παρνηθας ..κάνοντας έτσι το καθήκον μας..

    Τι μας νοιάζει για τα παγόβουνα? Γιαυτά ας νοιαστούν οι γηγενείς κάτοικοι της ανταρκτικής που ειναι οι γνωστοί πιγκουίνοι...αντε και καμιά σαυρούλα εκ παραδρομής..
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Πάντως αγαπητέ Γητευτή, οφείλω να ομολογήσω πως στην Ελλάδα, μετά την καταστροφή της Πάρνηθας, η κυβέρνηση άρχισε να παίρνει μέτρα για την οικολογική καταστροφή.

     
     
    Last edited by a moderator: 3 Ιουλίου 2007
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    - Νίκος Καζαντζάκης


    Επιτρέψτε μου , να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον Κωνσταντίνο που με βοήθησε να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω αρχείο
    Ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον!!
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2007
  5. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Tίς …πταίει;

    Eμαθες πατέρα τα νέα;
    Δεν θα δούμε σήμερα το ζετεμ της ανίτας, εχει καλύτερη ταινία…
    Ούτε θα δούμε την «αβολη αλήθεια» του Αλ Γκορ γιατί σε εμάς του αγωνιστές του καναπέ δεν μας αρέσουν τα άβολα…
    Σήμερα η τιβι το βράδυ έχει καινούργια ταινία, με τίτλο cervus elaphus: το κόκκινο ελάφι της πάρνηθας..
    Ελάτε, θα έχει πολύ σασπένς …
    Θα δούμε δέντρα να καίγονται, δασοπυροσβέστες να κρατάνε κλαδιά και να πασχίζουν. Θα δούμε ελάφια να τρέχουν πανικόβλητα και ζεματισμένα…
    Θα περάσουμε καλά εμείς οι εθελοντές του φραπέ, οι οικολογούντες , οι σοσιαλιστές της πάρτης μας, οι αδιάφθοροι του λαδώματος, οι πανταχού απόντες… Με την αγένεια στο ύφος και στο στόμα…

    ΑΓΚΑΓΚΑΟΥ....ΑΓΚΑΓΚΑΟΥ....ΑΓΚΑΓΚΑΟΥ....
    Όχι δεν είναι η κραυγή της ζακουλα..

    είναι μια κραυγή πόνου..κι απελπισίας..
    για τις αυταπάτες με τις οποίες ζούμε..

    για τις αλήθειες που δεν υπάρχουν πια...
    καλυμμένες από τον τηλεοπτικό φαρισαϊσμό..

    για τα λουλούδια που ανθίζουν τον χειμώνα πλέον και τις αρκούδες που δεν μπορούν να κοιμηθούν στα δάση...
    για τη φτελιά, το πεύκο, το ελάφι της Πάρνηθας που αποδεκατίστηκε…

    για την βιώσιμη ανάπτυξη, την βιοπολιτική, την βιοθεώρηση της τεχνολογίας ..που ακούγονται σαν κλανιές, άηχες και άοσμες….

    ΑΓΚΑΓΚΑΟΥ....ΑΓΚΑΓΚΑΟΥ....ΑΓΚΑΓΚΑΟΥ....
    Είναι η δική σας κραυγή που προσπεράσατε.. ωχ αδερφε,
    Που ζείτε, περιμένοντας να ζήσετε…

    Τι να πεις αλήθεια σε έναν κόσμο που χάνει ένα εκατομμύριο δέντρα και σου απαντάει «ευτυχώς δεν κάηκε κανένα σπίτι» ή αλλάζει κουβέντα «πάω γρήγορα γιατί μου χάλασε το κλιματιστικό..»

    Τι να πεις σε ένα ζώο, που πιστεύει ότι αναφανδόν η δική του ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από τις άλλες ζωές τριγύρω του;

    Τι να πεις σε ένα ζώο, που είναι τόσο ζώον ώστε δεν ξέρει ότι είναι ζώον…

    Να του πεις πατέρα, ότι η επόμενη ταινία θα έχει τίτλο Homo sapiens: το πιο αλαζονικό ζώο..

    Οπου τη θέση του ελαφιού θα την πάρει ο πολύφερνος εαυτός μας… όχι δεν θα υπάρχει κανείς άλλος να παίζει στην ταινία για να βγάλει το φίδι από την τρύπα..
    Εμείς και μόνο εμείς.. και η αλαζονεία μας φυσικά..

    Και νάσε σίγουρος ότι δεν πρόκειται να σηκωθεί από τον καναπέ…ούτε τότε..
    Θα περιμένει το ίδιο αλαζονικός, αφελής και αραχτός να δει την καινούργια ταινία με πρωταγωνιστή τον εαυτό του..
    Για να βρει ποιος φταίει, ποια είναι τα αίτια και τα αιτιατά…
    Σύντομα στην οθόνη μας λοιπόν… Να δούμε όμως πόσοι λίγοι θα έχει απομείνει για να δουν την ταινία εκείνη… Πόσοι πραγματικά…


    ΥΓ. Και για όσους θέλουν σε όλα να βάζουν κομματική ταμπέλα με επώνυμα:

    Eκείνο το ρημάδι το τσιμεντοχώραφο το νοικιάζουμε κάθε τέσσερα χρόνια και στο χέρι μας είναι να ελέγχουμε τους εκάστοτε διαχειριστές της περιουσίας μας..

    Eμεις όμως αφού το νοικιάσουμε πάμε μόνιμα για φραπέ, οφθαλμόλουτα στην τιβί,, air condition και αγορές …αγρών..

    Αφήνουμε τους πάντες να κάνουν τα πάντα! Με έναν όρο ΜΟΝΟ: not in my back yard.. επί το ελληνικότερον «φτύστε άφοβα, παρακαλώ όμως μόνο έξω από την μερσεντές μου…». Είναι ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε την βιώσιμη ανάπτυξη, την ανάπτυξη με όρους ανθρώπινους…

    Ο Απών Λαός που δεν ενδιαφέρεται για την περιουσία του, μοιάζει περισσότερο με Ενοικιαστή παρά με Κυρίαρχο Λαό…

    Το δέντρο είναι να αγωνίζεσαι να αλλάξεις τους διαχειριστές-ενοικιαστές (και φευ να πάρεις τη θέση τους..). Το δάσος όμως είναι να προστατεύεις διαρκώς την περιουσία σου, ανεξάρτητα από τον όποιον ενοικιαστή βάζεις πάνω…

    Και το πρόβλημα είναι ότι εμείς ποτέ δεν καταλάβαμε ποια είναι η πραγματική μας περιουσία που πρέπει να μην στερήσουμε από τα παιδιά μας… Είναι η αυλίτσα μας και η μερσεντές μας που εναγωνίως προστατεύουμε ή ολόκληρο το χωράφι όπου είμαστε συνιδιοκτήτες;

    Ν'αγαπάς την ευθύνη. Να λες, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω» έγραφε ο παρεξηγημένος ως υπερβολικός Νίκος Καζαντζάκης. Να που οι «υπερβολές» του γίναν επίκαιρες….


    [Αβάπτιστος]
     
  6. savra

    savra Guest

    @ Enchanter: Σας ευχαριστώ και ελπίζω κι άλλοι να κατανοήσουν την ευαισθησία σας αναφορικά με το φυσικό πλούτο του πλανήτη μας που δυστυχώς παίρνει την κατιούσα.

    Αν και στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα-είναι το φετίχ του χρήματος, εφάμιλλο και παράλληλο με το φετίχ των επαγγελματιών Mistress. Τελικά το ένα φέρνει το άλλο...

    Πάντως και το thread που μου αφιερώσατε είναι εξαιρετικό και σας ευχαριστώ. Για άλλη μια φορά σας εκφράζω τον σεβασμό μου προς εσάς, (η σαύρα υποκλίνεται).
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ......ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και ΕΜΠΕΓΜΟΣ της λεξης "νοημων ανθρωπος" .....
    καθε φορα που μια καταστροφη λαμβανει χωρα , ιδιως κοντα στην Αθηνα ... το νετ γεμιζει με δακρυβρεχτα μυνηματακια δηθεν ευαισθητοποιημενων χρηστων ......
    ποτε μαζεψατε ενα σκουπιδι απο κατω ? ... ποτε συμβαλατε σε καθαρισμο παραλιας .. αναδασωσης ? .....
    επρεπε να δειτε φλογες για να καταλαβαιτε οτι καιγομαστε ? ......
    διπλα στο λιμανι , δενει ο κυρ Μιχαλης ... επαγγελματιας ψαρας με δυο καϊκια .... εδω και λιγα χρονια βγαινει για 2 κιλα ψαρι .... αντε και κανενα σκυλοψαρο στο παραγαδι ...... η θαλασσες ειναι αδειες απο ζωη .... ο χωρος που δινει ζωη στην γη εχει μεταβληθει σε νεκροταφειο .....
    σημερα αποτελει θαυμασια ευκαιρια για υποβρυχια φωτογραφια ενα κοπαδι απο 5 σπαρους ...... τετοια καταντια ..... αλλα βεβαια ... τα ελαφακια στην παρνηθα ειχαν ποιο αξιολυπητες φατσουλες απο τους σπαρους ...ασε που πηγαιναν και τα βλασταρια τους εκει στο τσαμπα και τωρα πρεπει να τα πηγαινουν στο alou ......
    μετα την Παρνηθα του ιδιους χιλιαδες τονους σκουπιδιων θα βγαλουν ολοι , την ιδια σπαταλη ενεργειας θα κανουν , την ιδια βρωμια θα αφησουν στους δημοσιους χωρους , και το ιδιο μυαλο θα κουβαλανε ......
    εχω σιχαθει να ακουω διαμαρτυριες για την καθαριοτητα στις παραλιες ανθρωπων που ποτε δεν εχουν συμβαλει στον καθαρισμο ...... τοοοοονοι τα αντιλιακα .... και σε καθε βουτια ξαναβαζουν ....
    αϊ σιχτιρ παλιο καμηλα που δεν σε πηδαει κανεις και σου φταιει το χρωμα σου γιάυτο .... εγω γιατι να κολυμπω μεσα σε θαλασσα βουτηρο απο τα αντιλιακα ???? .....
    απαγορευνται λεει τα ζωα στην πλαζ ..... ε τοτε διωξτους ολους ... τα ζωα ειναι ουτως η αλλως ποιο καθαρα ... η μολυνση εμφανιστηκε μαζι με τον ανθρωπο εξαλου .....
    αντι να αναλωνεστε σε δακρυβρεχτα μυνηματακια για την Παρνηθα ... παρτε μια σακουλα σκουπιδιων και καντε μια καινουργια αρχη .... 100 απο εσας αν το κανουν η καταστροφη στην Παρνηθα εχει αντισταθμιστει .... τοσο απλα
     
  8. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Πώς είπατε?

    μήπως ήταν καλύτερο το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο?

    και μήπως γνωρίζετε αγαπητέ κύριε πόσα σκουπίδια ενδεχομένως δικά σας εχουμε μαζέψει από κάτω, πριν γράψουμε δακρύβρεχτα μηνυματάκια..?

    Αν οχι, κύριε, προσοχή, πού απευθύνεστε και πώς απευθύνεστε..

    γιατί μπορεί να εχετε γενικώς δίκιο αλλά σε μια αμεση προσωπική αναφορά σας να εχετε παντελώς αδικο...

    ΥΓ. φυσικά και συμφωνώ απόλυτα με ολα τα γραφόμενα και εύχομαι (για μια φορά ακόμη όπως θυμούνται όσοι ...με διαβάζουν) κάθε μέρα που περνάει οι οικολογούντες να λιγοστεύουν και οι περί τα περιβαλλοντικά πράττοντες να πληθαίνουν....
     
    Last edited: 6 Ιουλίου 2007
  9. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Eπειδή εμεις πιστεύουμε οτι οι εκδηλώσεις που στοχεύουν να ευαισθητοποιούν τον πολίτη στο θέμα, αποτελούν τον καλύτερο τρόπο ειδικά όταν ο πολίτης δεν εχει καμια περιβαλλοντική εκπαίδευση στη σχολική του ηλικία, προτεiνουμε:

    http://www.citypress.gr/article.php?art=41827

    http://www.citypress.gr/article.php?art=41829
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    δεν ειναι προθεση μου να φωτογραφησω καποιο μελος που συμμετεχει στο νημα αυτο .....
    αλλα απο οσους εχω γνωρισει σε καθε καθαρισμο που εχω συμμετασχει (εκτος των τοπικων αρχων που το κανουν για δικη τους προβολη) ... κανεις ποτε δεν εχει δειξει ενδιαφερον για μυνηματα ουτε και εχει ασχοληθει με αυτα , οποιος πραγματικα ποναει για το περιβαλον , εχει βρει τον τροπο του και τετοιου ειδους καταστροφες τον στεναχωρουν μεν αλλα ξερει οτι ειναι στο χερι του να αλαξει τις στατιστικες των απωλειων ....
    εν παση περιπτωση ... μακαρι να κανω λαθος και να υπαρχουν δραστηρια ατομα που μεσα σε ολα διαβαζουν και γραφουν δακρυβρεχτα μυνηματακια .....
     
  11. savra

    savra Guest

    Δηλαδή αν πάμε να μαζέψουμε σκουπίδια το κάνουμε για τα μάτια του κόσμου,
    αν γράψουμε μηνυματάκι είμαστε υποκριτές,
    αν δεν κάνουμε τίποτα είμαστε αδιάφοροι?

    Η εξίσωση δεν μου βγαίνει!

    ???  

    Τέλος πάντων, ξεφύγαμε από το τόπικ