Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παίζοντας με 2 slave...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος latexduck, στις 16 Φεβρουαρίου 2008.

  1. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Παίζοντας με 2 slave...



    Γιατί "Μία σλέιβ, άνω του ενός μάστερζ" δεν είναι εφικτό;


     
  2. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Παίζοντας με 2 slave...

    Έγραψα παραπάνω:
    Μιλώντας για σχέσεις πάντα. (σωστά; )
    Σε μια μη ταύτιση Λόγων, δυο ισοτίμων (θεωρητικά) απέναντι στη slave, Masters η slave δεν θα ήξερε τι να κάνει, ποιον να πρώτο-υπακούσει.
    Πόσο εφικτή θεωρείς μια απόλυτη ταύτιση;
     
  3. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Παίζοντας με 2 slave...



    Κατ' αρχάς γιατί οι Λόγοι να είναι δύο; Δύο Masters δεν μπορεί να συμφωνούν, να συνεργάζονται, να δρουν από κοινού, υπολογίζοντας και τις ιδιαιτερότητές τους; Δεν μπορεί να υπακούει και κατά περίπτωση ανάλογα με το τι από κοινού οδηγίες έχει;



    Η απόλυτη ταύτιση ισχύει μόνο για τη slave κι όχι για τον Master; Η slave έχει φέτες τούρτας-συναισθήματα, αλλά ο Master όχι;


    Προϋποθέτω πως το συναισθηματικό δυναμικό μπορεί να μοιράζεται, όχι μόνο γιατί υπάρχει σε αφθονία που διαρκώς εμπλουτίζεται και βαθαίνει, αλλά και γιατί εστιάζεται σε συγκεκριμένες προσωπικότητες με συγκεκριμένο, ειδικό τρόπο, έτσι ώστε κανείς να μην στερεί από τον έναν αυτό που μπορεί να του δώσει, επειδή το δίνει και σε κάποιον άλλο -- δηλαδή σχετίζεται ειδικά και όχι γενικά.


     
  4. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Παίζοντας με 2 slave...

    Το κατάλαβα από νωρίς ότι θα με έβαζες τελικά να γράψω κατεβατά   Αχ!
    Θεωρητικά θα έλεγα ναι.
    Και αν μάλιστα ήταν κλώνοι θα μιλούσαμε για εξαιρετική τύχη.
    Χωρίς αστεία τώρα, αν ήταν δυνατόν να βρεθούν δυο (ή περισσότερες) συμπληρωματικές μεταξύ τους προσωπικότητες που να καλύπτουν η μια τα κενά της άλλης χωρίς ανταγωνισμούς και συγκρούσεις επιθυμιών, στοχεύσεων και στάσης ζωής, παράγοντας σαν αποτέλεσμα ένα πλήρες υπεράνθρωπο ον, η slave θα ήταν μια ευτυχισμένη slave.
    Θεωρητικά…

    Δεν χρειάζεται να με ρωτάς γι αυτό. Τα συναισθήματα δεν είναι φέτες. Period! Και ισχύει το ίδιο για το Master, για τη slave, για το περιπτερά της γειτονιάς μου, για τον παπα της ενορίας μου, για τη θεια μου την Καλλιόπη (υπαρκτό πρόσωπο  ) –όσο κι αν δεν το ξέρει.

    Μια σχέση D/s όμως δεν είναι μόνο συναισθήματα.

    Συνεχίζοντας όμως θεωρητικά (στην περίπτωση της μη ταύτισης):
    Σε μια D/s σχέση η υποτακτική συναινεί να κινείται εκείνη προς την κατεύθυνση του Κυρίαρχου. Να υποτάσσεται στην επιθυμία του, στον τρόπο που θέλει αυτός να αναπτύξει τη σχέση, στον τρόπο και στην κατεύθυνση που θέλει Αυτός να αναπτυχθεί η ίδια η υποτακτική (και ως άνθρωπος συνολικά - εδώ είμαι αιρετική πάλι, το ξέρω).
    Αυτό είναι κάτι που δεν παραδίδεται ηθελημένα και συνειδητά σε κανένα άλλο με τον οποίο σχετίζεται μια υποτακτική παρά μόνο στον Κυρίαρχο της.
    Δεν νομίζεις ότι ίδια συνολική παράδοση (όσο θα μπορούσε να είναι εφικτή) σε διαφορετικές κατευθύνσεις θα έκανε την υποτακτική να παραπαίει; Να εξαντλείται ενεργειακά και να μην αναπτύσσεται;
    Για να βρει αυτή τη ρημάδα την εσωτερική τάξη υποτάσσεται. (Ναι εκτός από το εξαιρετικό σεξ που συζητούσαμε σε άλλο νήμα). Και γιατί συνήθως μπροστά της βρίσκεται αυτός ο Ένας.

    Στην περίπτωση μη ταύτισης απόψεων, αν η φερόμενη ως «slave», (για να σώσει το δόλιο το μυαλό της), δεν παραδοθεί συνολικά (βάσει αυτού εξ ορισμού ακυρώνεται από slave) και μπει στη θέση του κριτή για το τι θα επιλέξει κάθε φορά να ακολουθήσει, φοβάμαι πως από «Υπηρέτης δυο αφεντάδων» θα γίνει «Αφέντης δυο αφεντάδων» ίσως και «Αφέντης δυο υπηρετών».

    Η σχέση μιας slave με τον Master της είναι εντελώς ειδικού τύπου σχέση. Συνολική.
    Θεωρητικά συνεχίζοντας να μιλάω και κάνοντας χρήση των λέξεων με την ευρεία τους έννοια, θα μπορούσα να πω: Κατά κάποιο τρόπο και τα συναισθήματα της περνούν μέσα από την «έγκριση» του Master της. Εφόσον αυτός έχει επιτυχώς καταλάβει την εξουσία, που είχε μέχρι πριν υποταχτεί σ αυτόν, το Υπερεγώ της. (Δεν ισχύει το αντίστροφο).
    Μπορεί να αγαπά κάποιον άλλον (Κυρίαρχο ή άλλο) χωρίς να στερεί από την αγάπη της στον Κυρίαρχο της. Δεν μπορεί όμως να υποτάσσεται σ αυτόν τον άλλον. Όχι χωρίς την έγκριση του Ενός. (Ή την εντολή Του.)
    Είναι δυσλειτουργικό.
     
  5. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Αρα λοιπον οταν υπαρχει εντολη ή εγκριση παμε ξανα στο ερωτημα του νηματος  
     
  6. zinnia

    zinnia Contributor

    Βελτίωση-Μοιρασμα- Διακόπτες ον- οφ. Παει το μυαλο μου . Λυωμένη τούρτα καταντησε. Ας κατσω καλύτερα να ξανα φρεσκαρω τον Γκολντόνι.



    ΥΓ. Ισως αυτο ειναι η μοντέρνα βερσιόν του χαρεμιού. Δε λεω, πολυ πιο λειτουργικο. Γλυτωνουμε και τα δηλητηρια, τις συνωμοσιες και τις ανατροπές (καθεστώτων). Μεγάλωσαν και οι τρύπες στα καφασωτά. Ολοι ευχαριστημενοι  
     
    Last edited: 20 Φεβρουαρίου 2008
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Παίζοντας με 2 slave...


    έτσι κι αλλιώς, ο γυναικείος πληθυσμός είναι μεγαλύτερος του αντρικού... κάπως πρέπει να βολεύονται όλες... αχ τι τραβάνε κι αυτοί οι masters...
     
  8. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Παίζοντας με 2 slave...

    Τι τραβανε?Οεο?
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Παίζοντας με 2 slave...


    Εγώ θα πω πως είναι εφικτό και το έχω δει σε βόρειες χώρες ,
    αλλά όμως με την έννοια της σκλάβας από κυριολεκτική άποψη
    και όχι όπως παρουσιάζεται σε αυτό το φόρουμ.
    Υπό την ‘’ μορφή ‘’ της σκλάβας που συζητάμε εδώ , δεν το έχω δει,
    αλλά δεν θα έλεγα πως είναι ανέφικτο .

    ( προσωπική άποψη κ δεν θα την αναπτύξω γιατί δεν νομίζω πως μπορεί να συζητηθεί γραπτά )
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Παίζοντας με 2 slave...

    Όχι δεν είναι ανέφικτο και παραδείγματα πολλά, ακόμη και στην Ελλάδα εξ όσων προσωπικά γνωρίζω.
    Πέραν του ότι Κάποιος μπορεί να δανείσει μπορεί να μεταβιβάσει για ένα διάστημα την ιδιοκτησία Του σε Κάποιον Άλλο, μπορεί να την προσφέρει σε Αλλο και μπορεί να την μοιράζεται με Άλλο για εκπαίδευση δική της ή δική Του ή για οτιδήποτε άλλο.
    Υπάρχουν παλιά νήματα που αναφέρονται σε αυτό - προσωπικά θυμάμαι 2- ένα δε εκ των οποίων αναφέρεται σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά ενόσω η σκλάβα ήταν υπό την προστασία Του 2ου και πως αντιμετωπίστηκε.

    Για την ακρίβεια ο δανεισμός μιας σκλάβας είναι αρκετά συχνό φαινόμενο.
    Το πως και με ποιους τρόπους μπορούν να ταυτιστούν οι απόψεις τους δεν είναι δουλειά της σκλάβας. Η σκλάβα μια δουλειά έχει. Να υπακούει και να αφήνει τις αποφάσεις σε Έκείνον στον οποίο υποτάχτηκε.
    Κι αν Εκείνος Επιλέγει να την μοιράζεται με οποιοδήποτε τρόπο δεν νομίζω να της πέφτει λόγος πέραν του αν της δοθεί άδεια να εκφράσει συναισθήματα και σκέψεις.

    Στο when things go wrong or the Master's responcibilities , ένα από τα λίγα νήματα που με συντάραξαν βαθειά τότε Ο MasterJp έγραψε:
    (υπογραμμίσεις δικές μου)

    Αυτά  
     
  11. giousoufaki-thess

    giousoufaki-thess A real feet slave dogy

    Oι αφέντες πολλές φορές θέλουν να δοκιμάζουν και κάτι άλλο να ξεφέυγουν λίγο οπότε δεν είναι κακό να βάζουν και άλλους στο παιχνίδι εξάλλου ο αφέντης κάνει οτι θέλει
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Παίζοντας με 2 slave...

    Η απάντηση μου να διευκρινησω .....
    ήταν με το σκεπτικό αν κατανόησα σωστά πως η female
    αναφερόταν σε κάτι μόνιμο και διαχρονικό ,
    εάν όχι ,
    τότε θα συμφωνήσω με την lara[E-p] φυσικά σε όλα όσα έχει γράψει
    και περί δανεισμού και περί εκπαίδευσης , μοιράσματος κλπ … περιοδικά .