Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παράδοση ελέγχου - Λήψη ευθύνης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Όνομα, στις 15 Ιουλίου 2024.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αυτοαναφορικό είναι για αυτόν που νιώθει έτσι και είτε το εκφράζει - διότι υπάρχει ο Έτερος πόλος στον οποίο μπορεί να εκφραστεί - είτε όχι, αν δεν υπάρχει κάποιος εύλογος αποδέκτης της δήλωσης. Και αυτή είναι η βάση διότι χωρίς αυτήν τη βάση δεν υπάρχει κάτι να δημοσιοποιηθεί, να μεταφερθεί κλπ.

    Εγώ δεν αμφισβήτησα την εγκυρότητα λόγω αυτοαναφορικότητας, απλά υπογράμμισα πόσο αναγκαία είναι μια αυτοαναφορική πηγή για να υπάρξει μια τέτοια διαπίστωση και κατόπιν, ενδεχομένως, δημοσιοποίηση.
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Έβαλα μόνο δύο δικές σας προτάσεις χωρίς κανένα σχόλιο.
     
  3. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Ίσως μπέρδευε το τρίτο πρόσωπο του quote. Κατανοητό, πάντως, μετά τις διευκρινίσεις.
     
  4. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Μα ούτε τι θεωρώ εγώ δημιουργεί πραγματικότητες.

    Δεν συνδέεται το ένα με το άλλο. Άλλο να πιστεύεις κάτι. Και άλλο να το παρουσιάζεις ως δεδομένο.
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Στα Ανακατά/λεκτα του αρχαίου Κινέζου φιλόσοφου Κομιλφούκιου
    διατυπώνεται η ρήση "δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, πάρε-δώσε έχεις με 'κείνη".
    Στην μετάφραση όμως του ίδιου του ΛωλοΣτεφανή προέκυψε μία στρέβλωση - πράγμα προβλέψιμο, γιατί τον ΛωλοΣτεφανή μπορείς να τον εμπιστευτείς στις συγχύσεις - και η ρήση αναγνώστηκε ως "ενυπάρχει εμπιστοσύνη, τι ωραίο παντοφλίνι".
    Οι σχολαστικοί μελετητές διαφωνούν αν η σύγχυση είναι μία "ενυπάρχουσα" "κατάσταση" του ίδιου του ΛωλοΣτεφανή, αν αυτήν την οδηγία πήρε από την οδηγήτριά του, ή αν απλά είχε φθαρεί ο παλιός κινέζικος τόμος.

    Πολύ πιθανό να είναι αυτό που περιγράφετε η εμπιστοσύνη. Μία σπείρα, ανατροφοδοτούμενη. Πιθανό να σημαίνει ένα στοίχημα προβλεψιμότητας και ελέγχου: τον έχω, δεν με έχει, δεν μπορεί να βγει από τους περιορισμούς που του έθεσα.
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    @Iagos αφού εδώ δεν ζητάμε δικαιώματα για τα quotes μας, μπορείτε να τα μεταφέρετε ως είχαν και όχι μόνον αποσπασματικά, εφόσον δεν είναι και τόσο ατελείωτα μάλιστα.

    Συγκεκριμένα το quote που μεταφέρατε εδώ, χρονολογίας 15 Αυγούστου 2016   ήταν
    Ισχύει ακόμα η τοποθέτησή μου εκείνη, δεν αναιρείται με κανένα τρόπο. Αυτό που είπα τώρα και υποστηρίζω είναι ότι το "δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά" είναι εξ ορισμού αυτοαναφορικό. Για μένα είναι καθαρά περιγραφικό αυτό που λέω, δεν μειώνει την αξία του "δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά" - το οποίο άλλωστε μου είναι γνώριμο από πολλές πλευρές και σε πολλές εκφάνσεις και εν τούτοις και αυτό ως δήλωση του εκάστοτε σ έχει την σχετική βαρύτητα που του δίνει το συγκεκριμένο Κ και αν το Κ πει ότι θέλει το σκλαβί του να μπορεί να κάνει διαφορετικά εφόσον το ορίσει ο ίδιος τότε ισχύει αυτό που λέει το Κ για το συγκεκριμένο σκλαβί.

    Αν λοιπόν από μια οπτική η εμπιστοσύνη είναι αυτοαναφορική εγώ την δέχομαι ως μια οπτική διαφορετική από τη δική μου. Κατανοώ τι λέγεται ανεξαρτήτως αν συμφωνώ ή όχι.

    Αυτό είναι όλο και δεν βλέπω γιατί σας χρειάζεται καλαματιανό μαντίλι, αφού κανένας δεν αμφισβήτησε ότι ισχύει αυτή η γενική αντίληψη.
     
  8. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Ειπα και εγω... είναι δυνατόν!!!! Αρα καταλάβατε!
    Απλώς είστε ως συνήθως ειρωνικός και αγενής.
    Αρα όλα καλά!
     
  9. rea..

    rea.. Contributor

    Η καψούρα δεν είναι υποταγή, παρότι έχει στοιχεία ελέγχου- εξάρτησης και αυτό μπερδεύει συνήθως.
    Η καψούρα δεν μπορεί να υποταχθεί, είναι η ανεπιτηχής προσπάθεια να πάρει τον έλεγχο του άλλου. Ακόμα και αν εκδηλωθεί η όποια μορφή υποταγής δηλαδή είναι χειριστικό μέσο. Επίσης η καψούρα δεν είναι ηδονισμός, το ερωτικό κομμάτι της υπόθεσης αμφισβητήται (δικαιολογημένα για μένα), αν είναι πραγματικά ερωτικό δηλαδή ή μια προβολή.
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Το cuckolding είναι ηδονισμός, για ποιον ακριβώς λόγο;
     
  11. rea..

    rea.. Contributor

    δεν βλέπω την σύνδεση με την καψούρα.. με βοηθάτε λίγο?
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @gaby_m ditto

    Btw, το cuckolding γιατί δεν είναι ηδονισμός;

    Κρίνοντας από εμένα, είναι και παραείναι!!!!