Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παράδοση ελέγχου - Λήψη ευθύνης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Όνομα, στις 15 Ιουλίου 2024.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Τα δύο παραπάνω πού διαφέρουν από την υποταγή ως αντίδραση έναντι της ισχύος ( ή του perception αυτής; )

    Ναι, αλλά ποια; Αυτό σας ρωτάω.

    Ποιοι είναι αυτοί οι λόγοι; Αναφέρετε συνεχώς την εμπιστοσύνη και ασχέτως του αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε στην αναγκαιότητά της, δεν μπορεί αυτή να είναι η αιτία υποταγής.

    Φυσικά και διαφωνώ, η εμπιστοσύνη -όπως και η υποταγή- δεν χαρίζονται, η πρώτη κερδίζεται και η δεύτερη επιβάλλεται - και σας παρακαλώ μην αρχίσουμε πάλι τα περί Σπαρτιατών και Ειλώτων, όταν μιλάμε για επιβολή μέσω του BDSM μιλάμε για πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

    Το να καταφέρει αυτά που αναφέρετε ΔΕΝ εξαρτώνται από την εμπιστοσύνη του υ αλλά από τις ικανότητες του Κ, ακόμα και αν το υ του έχει τυφλή εμπιστοσύνη, τι να την κάνει αν το Κ δεν μπορεί;
     
  2. Όνομα

    Όνομα Regular Member



    Για το τελευταίο, αυτό ακριβώς αναφέρω και εγώ. Η εμπιστοσύνη του υ δεν προϋπάρχει φυσικά.
    Απαιτείται να έχουμε ένα ικανό Κ. Το υ για να έχει τυφλή εμπιστοσύνη, πρέπει να έχουμε ένα ικανό Κ. Δεν υπονόησα ποτέ ότι θα έρθει το υ από μόνο του και θα πει του Κ από το πουθενά, "σε εμπιστεύομαι, πάμε κι όπου βγει".

    Θεωρώ ότι είναι ευθύνη του Κ. Να είναι ικανός και να μπορεί να δημιουργήσει ασφαλές περιβάλλον στο υ του.
     
  3. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Δεν είναι αιτία υποταγής η εμπιστοσύνη. Ούτε η ισχύς είναι αιτία υποταγης.
    Είναι μεθόδοι.

    Μπορεί να είσαι ο πιο ισχυρός Κ και ένας/μια που θεωρητικά είναι υ, να γυρίσει τη πλάτη και να φύγει γελώντας. Ούτε ένας ισχυρός, θα βγει στο δρόμο και θα σκύψουν όλοι το κεφάλι τους.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ισχύς χωρίς υποταγή, μπορεί να υπάρξει, η υποταγή είναι μια από τις αντιδράσεις έναντι της ισχύος, αλλά όχι η μόνη. Αν η υποταγή δεν είναι έναντι της ισχύος, έναντι τίνος πράγματος είναι; Σας έχω ρωτήσει επανειλημμένα και δεν έχω λάβει απάντηση.

    Η ισχύς δεν μετριέται σε watt, γι' αυτό σας γράφω για το perception της ισχύος. Στο παράδειγμά σας, Ο "Κ" με τον οποίο γελάει η "υ" δεν έχει καμιά ισχύ έναντί της. Στα του BDSM, ισχύει ακριβώς αυτό που λέτε, χέστηκε η Φατμέ στο γενί τζαμί για το πόσο βαρύς και ασήκωτος είναι ο οποιοσδήποτε εκτός των άμεσα ενδιαφερόμενων. Στον πραγματικό κόσμο, τα πράγματα είναι αρκετά πιο περίπλοκα και εκεί δεν έχει παιχνίδια, ο ισχυρός κάνει αυτά που μπορεί. Τελεία.
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2024
  5. Όνομα

    Όνομα Regular Member


    Έχω απαντήσει επανειλημμένως ότι, ναι η υποταγή μπορεί να προκύψει λόγω της ισχύς. Είναι δηλαδή αυτό που ονομάζετε εσείς αντίδραση. Πως μπορείτε να λέτε ότι δεν έχετε λάβει απάντηση;

    Είπα σε εσάς αυτό:
    Προσωπικά δεν διαφωνώ ότι η υποταγή μέσω της ισχύς είναι αποτελεσματική.
    Τις περισσότερες φορές είναι και η ιδανική λύση.

    Απλά δεν θεωρώ ότι είναι η μόνη οδός. Σε αυτό θεωρώ ότι έγκειται η διαφωνία.

    Και έχουν αναφερθεί σε επόμενη απάντηση, άλλες οδοί.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απαντήσατε τα παρακάτω:

    Το οποίο αμφότεροι συμφωνούμε ότι έχουν να κάνουν με την ισχύ ή το perception αυτής.

    Εννοείτε τα παρακάτω; Θεωρείτε ότι τα παρακάτω

    είναι αυτά;
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2024
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Από την πρώτη στιγμή που διάβασα τα περί αφήματος, κάτι κλώτσησε μέσα μου... Το άφημα προϋποθέτει αξιολόγηση και επιλογή κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν υφίστανται στην κατίσχυση... Το υ δε νιώθει ασφαλές γιατί υπάρχει εμπιστοσύνη, νιώθει ασφαλές γιατί βρίσκεται στη θέση του συντονισμένο με τον πυρήνα του... Κι αυτό συμβαίνει με την κατίσχυση... Φυσικά και δεν μπορούν όλ@ να υποταχθούν σε Όλ@ και ούτε Όλ@ να υποτάξουν όλ@, πρέπει να υπάρχει και συμβατότητα.

    Η Ισχύς δεν είναι μέθοδος... Ή την έχεις ή δεν την έχεις.
    Η εμπιστοσύνη δεν είναι μέθοδος... Ή τη χτίζεις ή δεν τη χτίζεις.

    Στα υπόλοιπα καλύφθηκα από τον @Arioch
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2024
  8. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Η καψουρα ειναι η μεγαλυτερη υποαγη που μπορει να υπάρξει.Αντιθετα απότι μπορει να πιστευεται (με αι)
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Μετά από αυτό δεν έχει λόγο ύπαρξης το φόρουμ...

    Τα είπατε όλα...

    Iagos

    ΥΓ
    βάλτε και ένα τ γιατί Ε/είμαστε για τον οφθαλμίατρο...
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2024
  10. espimain

    espimain Contributor

    Απολύτως
     
  11. rea..

    rea.. Contributor

    Τελικά καταλήγουμε σε διαφορετικές έννοιες περί καψούρας.. Η καψούρα είναι το κάψιμο της απόρριψης.
    Εσείς έχετε μια μάλλον πιο ωραιοποιημένη εικόνα, που υπάρχει και την έχω χρησιμοποιήσει και εγώ σε ερωτικό λόγο σαν ερωτική υπερβολή, κάπως πιο "ποιητικά". Αλλά αυτή είναι μια παρερμηνεία της έννοιας.
    Στο επόμενο νήμα να αναλύσουμε τον Νταλκά. Δεσμεύομαι να είμαι πιο "λυρική"  
    Αυστηρή θα ήμουν αν θεωρούσα τα φυσιολογικά ανθρώπινα χαρακτηριστικά μας σαν κατηγορία ή σαν κάτι αφύσικο.
    Απολαυστική η παραπομπή σας! προτείνω τον @Arioch για την προεδρία του σωματείου, κάτι σαν Τζίμι Χόφα γιαλαντζί. 

    Γ/γίναμε!
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2024
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Μια ερώτηση για το παρακάτω
    Γιατί αν είναι ερωτευμένο το υ με το Κ μέλος δεν υπάρχει υποταγή;