Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παράδοση ελέγχου - Λήψη ευθύνης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Όνομα, στις 15 Ιουλίου 2024.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Είναι παγερά αδιάφορο το τι θέλει ένα υ.
     
  2. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Χάιρεται.

    Αυτό εξετάζω. Πως μπορεί να μην είναι υπόλογα για τις αποφάσεις τους αλλά ταυτόχρονα είναι υπόλογα για τις πράξεις τους;

    Όταν αυτές οι πράξεις εκφεύγουν των ορίων, τότε αναλαμβάνουν την ευθύνη και θα τιμωρηθούν.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Γιατί;
     
  4. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Προσωπικά με ενδιαφέρει να γνωρίζω τα πάντα. Ούτως ώστε να μπορώ να το καθοδηγήσω σωστά, εκεί που θέλω να πάει.
     
  5. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Προκύπτει αυτόματα. Όταν το υ θα στηθεί στη γωνιά για 5 ώρες, κοιτάζοντας τον τοίχο, αναλαμβάνει κατά κάποιο τρόπο την ευθύνη των πράξεων του.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Γιατί να αναλάβει την όποια ευθύνη με αυτόν το τρόπο;
    Ηλίθια είναι; Δεν καταλαβαίνει από λόγια;
    Αν είναι χαζή δεν μου κάνει για υποτακτική, οπότε δεν την θέλω.
    Άμα θέλω να την βάλω στην γωνία γιατί έτσι μου αρέσει, μπορώ να το κάνω.
    Δικιά μου είναι ότι θέλω την κάνω.
    Για ποιο λόγο να είναι αυτό τιμωρία;
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αν αντιλαμβάνομαι σωστά τον εισαγωγικό προβληματισμό, να μου επιτραπεί να συνοψίσω (ίσως όχι όλο αλλά το βασικό πυρήνα) στο πώς αντιλαμβάνομαι εγώ το ερώτημα;

    «Πώς γίνεται όταν κάποιος/α έχει χάσει συναινετικά το δικαίωμα αποφάσεων σε πολλά θέματα ή και οποιοδήποτε θέμα, όταν πράττει κάτι να θεωρείται υπεύθυνος/η για την πράξη του ή και την πρόθεση του/της;».

    Αν έχω αντιληφθεί σωστά τον πυρήνα του προβληματισμού, απαντώ σε αυτό. Αν όχι προφανώς ό,τι γράψω από εδώ και κάτω είναι… σέντρα.

    Το accountability είναι κάτι πολύ ευρύτερο από το responsibility και έχει να κάνει κυρίως με το μέλλον κι όχι με το παρελθόν. Αν π.χ. κάποιος αναλάβει σε εργασιακό πλαίσιο managerial πόστο και κάποιος υφιστάμενος του κάνει ένα λάθος, μπορεί για το συγκεκριμένο λάθος να φταίει ο υφιστάμενος (και για αυτό να τον επιπλήξει ο manager) αλλά accountability έχει ο manager. Και από τη στιγμή που ανέλαβε τη θέση, βέβαια, όχι για πριν.

    Πάνω από δέκα χρόνια πριν είχα μείνει εμβρόντητη όταν είχα ακούσει τη φράση «για ο,τιδήποτε πάει λάθος στη σχέση ένοχος είμαι ΕΓΩ και όχι εσύ, γιατί είναι η σχέση Μ/μας τέτοια, γιατί ΕΓΩ έχω ευθύνη της ζωής σου». Αυτό, βέβαια, την ίδια στιγμή έδινε στον άνθρωπο που μου το είπε αυτό το δικαίωμα (θα έλεγα και την υποχρέωση ταυτόχρονα) να μου επισημαίνει με όποιο τρόπο έκρινε σωστό το όποιο λάθος έκανα και να το διαχειρίζεται, επίσης με όποιο τρόπο έκρινε πρόσφορο και ορθό. Ακριβώς γιατί είχε την ευθύνη της σχέσης, γιατί αυτή ήταν η σχέση.

    Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι θέμα κλίμακας: Το επιμέρους, αυτό στο οποίο εγώ δεν πράττω ανάλογα με αυτό που μου έχει οριστεί είναι δικό μου λάθος. Και ακριβώς επειδή σε σχέση Κ/υ η ευθύνη είναι στον Άλλο, αυτός έχει το λόγο (με την έννοια του say) και την εξουσία να το διορθώσει, να το κρίνει κλπ κλπ Γιατί ο Άλλος είναι που ορίζει το στόχο, το όραμα, το πλαίσιο, όποια λέξη προτιμά ο καθένας βάζει.

    Αυτό είναι μια σχέση Κ/υ. Και δεν είναι καθόλου κακό αν σε κάποιον αυτό δεν κάνει και δεν ταιριάζει. Το μόνο κακό είναι να προσπαθείς να χωρέσεις στο κοστούμι αν δεν σου αρέσει και δεν σου κάνει. Υπάρχουν εξαιρετικές σχέσεις, πάσης φύσεως και παντός τροπισμού. Και δισεκατομμύρια ανθρώπων που ευημερούν μέσα σε όλη αυτή την παλέτα των σχέσεων.

    Και αναφέρομαι βέβαια στο επίπεδο του όταν η Κυριαρχία δεν έχει καταρρεύσει, για τον όποιο λόγο. Αν έχει, όπως λέει και το τραγούδι «μην ψάχνεις, τ’ όνειρο καπνός/κανείς δεν είναι κανενός».
     
    Last edited: 15 Ιουλίου 2024
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Μην παίξετε και τα ρέστα σας  
     
  9. Όνομα

    Όνομα Regular Member


    Θα αναλάβει την ευθύνη με αυτόν τον τρόπο, γιατί έτσι προκύπτει από τη εν λόγω δυναμική.
    Μπορεί στις δικές σας πρακτικές αυτό να μην είναι τιμωρία και να είναι κάτι άλλο.

    Πάλι, με το δικό σας τρόπο, αναλαμβάνει ένα μερίδιο ευθύνης.


    Προσωπικά, πρακτικές οι οποίες έχουν τιμωρητικό χαρακτήρα δεν επιλέγω να τις χρησιμοποιώ αυθαίρετα ή καλύτερα, χωρίς ουσιώδη λόγο κατά τη κρίση μου. Θεωρώ πως χάνει τη βαρύτητα και τη σημασία.
     
  10. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Σημαντική η παρέμβαση σας. Θα σχολιάσω επί της ουσίας.

    Αυτό που σας ειπώθηκε, ως αναφέρθηκε, ήταν κατά κάποιο τρόπο η αφορμή του προβληματισμού μου.

    Εξηγώ:
    Έχω ακριβώς την ίδια άποψη. Την ευθύνη για το αν θα είναι πετυχημένη η δυναμική/σχέση την έχω εγώ. Είτε πετύχει είτε αποτύχει.

    Όπως δεν δέχομαι να μοιράζομαι την ευθύνη των αποφάσεων, προβληματίστηκα στο πως να περιορίσω την ευθύνη της υ, για τις δικές της πράξεις.
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Η ευθύνη της είναι να τηρεί το πλαίσιο.
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Αναφέρετε παρακαλώ έναν ουσιόδη λόγο.