Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παράδοση ελέγχου - Λήψη ευθύνης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Όνομα, στις 15 Ιουλίου 2024.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Το υ.
     
  2. rea..

    rea.. Contributor

    οκ.. γιατί?
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Να το πω έτσι: Αν την ευθύνη έχει το Κ τότε το υ πρέπει να παει να του πει " Κοιτάξτε τώρα τι μου κάνατε και βγήκα από την θέση μου" και ο Κ πρέπει έπειτα να κάνει μια κουβέντα μόνο με τον εαυτό του για να διορθώσει τα λάθη του.

    Αλλά δεν γίνεται έτσι. Το λάθος είναι του υ και με την καθοδήγηση και τις διορθωτικές κινήσεις του Κ θα φροντίσει το υ να επανέλθει στη θέση του.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    αν έχει κάποια σημασία στην παρούσα συνθήκη, θα υπενθυμίσω οτι η υποταγή είναι πρωτίστως χρήση και υπηρέτηση, δεν είναι καταφύγιο ανευθυνότητας ή διαταραχής.
     
  5. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Θεωρώ ότι, μπορεί να είναι όλα μαζί, κανένα από αυτά ή συνδιαστικά.

    Δεν έχουν όλοι ούτε τα ίδια κίνητρα, ούτε τις ίδιες σκέψεις και εμπειρίες.

    Επίσης γιατί είναι πρωτίστως χρήση και υπηρέτηση; για κάποιον μπορεί να είναι η επιθυμία για καθοδήγηση. Άλλος έχει απλή, ηδονιστική στάση.

    Αν ήταν κάτι η υποταγή, εγώ θα έλεγα εμπιστοσύνη και όχι μια απλή στείρα υπηρέτηση. Αλλά και πάλι, είναι η υποκειμενική μου άποψη που δεν πρέπει να αποτελέσει βαρίδιο, στο πως θα εξετάσω το συγκεκριμένο θέμα.
     
  6. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Aυτά και άλλα πολλά μπορεί να περιλαμβάνονται στο Κ/υ όμως άλλο αυτό και άλλο να ταυτίζονται με την υποταγή.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    ναι, περιέχονται και κινκιες στα αντκείμενα ενδιαφέροντος του φορουμ, διακρίνονται όμως σαφώς απ την κ/υ.

    η απλή και στείρα καθωσπρέπει ιδεολογικοποίηση, είναι η "παρούσα συνθήκη", στην οποία αναφέρθηκα, που κάνει αμφίβολη την σημασία των διευκρινίσεων.
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    @Όνομα με καλή διάθεση θέλω να σας πω ότι όπως κάποια μέλη, στην αρχή της συζήτησης, ζήτησαν διευκρινήσεις επειδή δεν κατάλαβαν, έτσι και Εγώ δεν κατάλαβα και προσπαθούσα μέσα από τις διευκρινήσεις να καταλάβω.

    Εκεί που έμπαινε η σκέψη σε μια σειρά ερχόταν μια νέα σας ανάρτηση και κλωτσούσε τη καρδάρα με το γάλα.

    Ειλικρινά κατανοώ την ανάγκη και την προσπάθεια να πείτε αυτό που θέλετε...

    Με εκτίμηση

    Iagos
     
  9. Όνομα

    Όνομα Regular Member


    Ευχαριστώ για την παρέμβαση.
    Σε κάποια σημεία όντως έχει πάρει άλλη πορεία η συζήτηση.
    Κάποιες φορές, προσπάθησα να προβώ σε διευκρινίσεις άλλες να οριοθετήσω, στο βαθμό του δυνατού κάποιες τοποθετήσεις, οι οποίες παρουσίαζαν υποκειμενικές θέσεις. Ο λόγος ήταν κυρίως, για να αφήσω ανοιχτό το πεδίο και να μην περιοριστούμε σε συγκεκριμένες εμπειρίες που έχει ο καθένας/μια.

    Για να μην υπάρχει παρεξήγηση. Δεν προσπάθησα να περιορίσω τη σκέψη κάποιου, ούτε και έχω τη δυνατότητα. Το έκανα, για να μείνουμε στην ουσία, με κίνδυνο όμως να ξεφύγουμε σε κάποιες φάσεις.

    Παράλληλα όμως, όλες οι τοποθετήσεις ήταν σημαντικές, διαβάζοντας και κάποιες πολύ ουσιαστικές.

    Προτείνω και εγώ με καλή διάθεση να σταθούμε στην ουσία, όσων έχουν ειπωθεί και από τα άλλα μέλη.
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Η εμπιστοσύνη μπορεί να υπάρχει και σε μια βανίλα σχέση, ακόμα και σε ένα σεσσιον οπότε δεν μπορεί να είναι αυτή η ειδοποιός διάφορα.
    Εμπιστοσύνη έχει και ο Κ προς το υ του.
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Aπλή; στείρα; δεν έχεις ιδέα...
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Τότε όμως δεν θα ήταν σαν να είχε λόγο το υ για το τι θα του παραχωρηθεί και τι όχι;