Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 18 Ιουλίου 2011.

  1. vautrin

    vautrin Contributor

    Νόμιζα πως ήμουν ο μόνος που επιφυλάσσομαι όταν πρόκειται να κρίνω άτομα τα οποία δεν γνωρίζω προσωπικά προτείνοντάς τους πράξεις τις συνέπειες των οποίων αγνοώ. Ευτυχώς βρέθηκε και η σκλαβίνα…
     
  2. Απάντηση: Re: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

       
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Με βασάνισε το θέμα της Ρούλας από τότε που ανέβηκε το νήμα
    Και με βασάνισε γιατί έβαλα τον εαυτό μου στη θέση της.
    Πως θ αντιδρούσα εγώ σε αυτή την περίπτωση?
    Πως θα ενεργούσα?
    Ας μη γελιόμαστε το bdsm είναι ένας σοβαρός και σκληρός χώρος.
    Το bdsm δεν είναι ανοίγω τα ποδιά κάντε ότι θέλετε με το μουνί μου .
    Η υποταγή δεν είναι μόνο σήμερα θα φορέσεις αυτά τα ρούχα
    η θα φας μόνο ένα πορτοκάλι λέμε τώρα …
    Η υποταγή δεν είναι «Κύριε μπορώ να χύσω με την άδεια σας?»
    Δεν βιάζομαι να πυροβολήσω τον πιανίστα ( τον εν λόγω Κύριο της Ρούλας)
    Παίρνω ως υπόθεση ότι «ήξερε τι έκανε» κι ότι δεν είναι μαλάκας .

    Θα ξεκινήσω με δυο σύντομες προσωπικές αληθινές ιστορίες .

    Ιστορία πρώτη

    Η Α. συμφοιτήτρια μου στο πανεπιστήμιο εκείνο τον καιρό,
    Ήμασταν κολλητές φίλες , κάναμε ώρες παρέα , διαβάζαμε μαζί
    και όλα τα συναφή .
    Μια μέρα με πήρε και πήγαμε δυο μας έξω για ένα ποτό ,
    Εκεί μου αποκάλυψε ότι είναι ομοφυλόφιλη και μου είπε λεπτομέρειες
    την ιστορία της ζωής της , μου μίλησε για την σχέση της ,
    λέγοντας σαν επίλογο : τώρα ξέρεις ποια είναι η φίλη σου.
    Από τότε η φίλια μας εδραιώθηκε πολύ καλύτερα,
    απελευθερώθηκε απέναντι μου ,
    Μ έπαιρνε μαζί στα μέρη που πήγαινε με τις φίλες της και την σχέση της ,
    Γενικά δεθήκαμε περισσότερο .


    Ιστορία δεύτερη.

    Η Β. κολλητή μου φίλη -βανιλα και συντηρητική - εδώ και 20 χρόνια.
    Βεβαίως δεν γνώριζε ούτε μπορούσε να διανοηθεί ότι εγώ η «αξιοπρεπής , μορφωμένη και κοινωνικά καταξιωμένη» φίλη της μπορεί να ανήκω
    Σ αυτό τον «αμαρτωλό και ανήθικο» χώρο των «ανώμαλων».
    Κάποια μέρα θα πήγαινα για δουλειά με την Β. στον πρώην Κύριο μου
    (τότε νυν),
    με τον οποίο έχουμε επαγγελματική – πελατιακη σχέση .
    Οι εντολές που μου δόθηκαν ήταν :
    Θα φοράς την αλυσίδα με τα κλιπς στις ρόγες σου και τα μουνοχειλα σου,
    Και το δονητή στο μουνί σου .
    Την ώρα που θα οδηγείς και θα έρχεστε θα τα δείξεις όλα αυτά στη φίλη σου .
    Για δευτερόλεπτα ο κόσμος χάθηκε από μπρος μου.
    Απάντησα ένα ξερό μάλιστα.
    Άρχισα να καταστρώνω στο μυαλό μου τον τρόπο διαχείρισης της εντολής.
    Θυμήθηκα την ιστορία με την φίλη μου Α.
    Οδηγώντας λοιπόν στην περιφερειακή Υμηττού ξεκίνησα να της λέω με επικεφαλίδες για τα θέλω μου και τι σημαίνουν όλα αυτά,
    της είχα ζητήσει να μη με διακόψει ως τέλος ,
    αφού ολοκλήρωσα της έδειξα και την «εξάρτηση» που είχα πάνω μου και μέσα μου.
    Ήταν η αρχή μια σειράς συζητήσεων που δεν αφορά το νήμα , όμως ήταν και η αρχή της αποδοχής του ποια είμαι , η αρχή του να μην ντρέπομαι γι αυτό που είμαι .
    Μου έχει μείνει μια φράση της Β.:
    Αφού σέβομαι κι εκτιμώ εσένα , έτσι θα σεβαστώ και αυτές τις προτιμήσεις σου, χωρίς να μπορώ να τις ασπαστώ …


    Στο δια ταύτα :

    Αν έπαιρνα λοιπόν την εντολή που έλαβε η Ρούλα θα εξηγούσα στις φίλες μου (αφού πρόκειται για φίλες ) τι είμαι και τι σημαίνει όλο αυτό .
    Θα τους έλεγα ότι προτείνω αυτό που προτείνω εκτελώντας την εντολή Του
    και αυτές είναι ελεύθερες να δεχτούν ή όχι.

    Αν δεν αποδεχτούμε εμείς οι ίδιοι τον εαυτό μας μη κρύβοντας τον πίσω από τα λάχανα πως περιμένουμε να μας αποδεχτούν οι άλλοι?

    Και όπως έλεγε ο δάσκαλος μου στο tango :

    Ο καβαλιέρος δίνει εντολή στην ντάμα ΤΙ θα κάνει ,
    Το ΠΩΣ θα το κάνει είναι δική της δουλειά …
    Μπορεί tango να μη έμαθα καλό
    Αλλά αυτή η φράση αξίζει χίλιες φιγούρες ….
     
  4. Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Astrovroxi, πολλά μέλη του φόρουμ κάλυψαν θαυμάσια τις ανησυχίες της φίλης σου. Εγώ θα ήθελα να αναφέρω μερικά πράγματα που μου έκαναν εντύπωση στα γραφόμενά σου.

    Οι παρτούζες είναι μια χαρά αλλά δεν είναι από μόνες τους BDSM. Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που λες, ο "Κ" ζητούσε παρτούζες με άλλες γυναίκες. Δεν αναφέρεις τίποτα για BDSM, εκτός από κάποιες γενικότητες όπως η διάθεση που είχε για την παράδοση του ελέγχου των σκέψεων και των πράξεών της σε αυτόν (τι είχε στο μυαλό του άραγε?)

    Θεμελιώδης αρχή του BDSM είναι η συναίνεση του υ. Από την παρουσίαση του περιστατικού που κάνεις, φαίνεται ότι η φίλη σου δεν ήθελε να φέρει τις φίλες της στον "Κ" (για οποιοδήποτε λόγο). Η πίεση λοιπόν από την πλευρά του δηλώνει άγνοια των κανόνων, στην καλύτερη περίπτωση, ή εσκεμμένη καταστρατήγηση αυτών, εκμεταλλευόμενος την απειρία και ίσως τον έρωτα της κοπέλας, προς ικανοποίηση ιδίων "συμφερόντων", στην χειρότερη. Θαυμάσια το είπε η Ντόρα, εξηγώντας γιατί θα πήγαινε να ζητιανέψει. Θα το έκανε ΣΥΝΑΙΝΕΤΙΚΑ, για το δικό της λόγο, πριν να αποχωρήσει από την Κ/υ σχέση που είχε. Για να αποδείξει στον εαυτό της ότι είναι πραγματική σκλάβα ή για τον οποιοδήποτε άλλο λόγο. Αν όμως κάποιος προσπαθούσε να τη βάλει να ζητιανέψει μη συναινετικά.... Ω ΡΕ ΜΑΝΑ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΕ Ο ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ....
    Ακόμη και ο de Sade που επηρέασε τη φίλη σου (και φυσικά και εμένα από την εφηβική μου ηλικία), κατά τη γνώμη μου δεν είναι σε καμία περίπτωση BDSMer γιατί οι πρακτικές που περιγράφει δεν αφορούν στο συναινετικό σαδομαζοχισμό και φυσικά δεν έχουν καμία θέση στη σημερινή κοινωνία (ας μη παρεξηγηθώ - ο καθένας μπορεί να καταλάβει εύκολα τι εννοώ).

    Η παράδοση του ελέγχου είναι μια αργή διαδικασία, όπου βήμα με βήμα εξερευνούνται τα όρια, διαμορφώνονται και τίθενται νέα. Ο χρόνος δίνει την δυνατότητα να αναπτυχθεί εμπιστοσύνη, κατά συνέπεια και αίσθημα ασφάλειας. Η πλήρης παράδοση του ελέγχου (πράγμα που σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις που συμβαίνει - αν συμβαίνει ποτέ - είναι κατά τη γνώμη μου νοσηρή) απαιτεί τα παραπάνω στο μέγιστο βαθμό, από τη στιγμή που μιλάμε για άτομα που δεν πάσχουν από κάποια βαριά ψυχασθένεια.
    Το υ είναι ένα πολύτιμο πράγμα για τον Κ, που το σεβεται και το τιμά, με τον δικό του τρόπο. Πίεση για να υπερβεί όρια το υ πρέπαι να υπάρχει, αλλά μόνο για ένα ελάχιστο βήμα μετά την κόκκινη γραμμή, έτσι ώστε να διαπιστωθεί η δυνατότητα εξέλιξής τους. Και αργότερα ένα ελάχιστο βήμα ακόμη, και μετά άλλο ένα. Και ποτέ δεν αγγίζουμε τα συζητημένα σκληρά όρια. Ποτέ δεν αγγίζουμε ΒΔΣΜικά την οικογένεια, σπάνια την εργασία (και αυτό σε υ που έχουν αδυναμία να πάρουν σωστές αποφάσεις - πάντα για το καλό τους και ποτέ για το ΒΔΣΜ ή για τις καύλες) και προσεγγίζουμε με πολύ προσοχή οτιδήποτε άλλο...

    Καταληκτικά και για να κάνω και ένα σχόλιο για τη φίλη σου: Διάφορα πάνε στραβά με αυτά που περιγράφεις για τον κύριο που την ντομάριζε (?) αλλά αρκετά πάνε στραβά και στον τρόπο που αντιμετωπίζει η ίδια το ΒΔΣΜ. Καλό θα είναι να διαβάσει στο φόρουμ για να ανοίξει το μυαλό της και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να μην ξεχνάει ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να την υποχρεώσει με το ζόρι να κάνει τίποτα.
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    για την δικη μου πραγματικοτητα , οχι μονο φυσικα και τα πιστευω αλλα πως αλλιως θα μπορουσε ? ...
    αν προκειται να φτασω σε σημειο να εκμεταλευτω μια αδυναμια , πρωτον δεν θα μου σηκωθει αρα παει στραφι το σχεδιο , δευτερο θα νιωθω παντα οτι εγινα μικρος στα ματια της αλλα ως οψεται η αδυναμια της ...
    το να κανω πραγματα για εμας και οχι για εμενα , μου ειναι βασικο για να διατηρω τον αυτοσεβασμο μου ωστε να εχω απαιτησεις ...

    αλλα οπως ειπα ο καθενας σκεφτεται διαφορετικα .....
     
  6. Angels Guardian

    Angels Guardian Regular Member

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Συντάσσομαι απόλυτα !
     
  7. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Σας ευχαριστω για την απαντηση.
    Περιπου τα ιδια, συν οτι πρεπει να ψαξει μεσα της τι επιθυμει και φυσικα να σκεφθει μηπως παραννοησε τα λογια του Κυριου της αλλα και να κανει ενα διαλογο με ειλικρινεια μαζι του εκθετοντας του αυτα που νοιωθει με ηρεμια και χωρις υστεριες, συμβουλεψε την γνωστη μου μια καλη μου φιλη και αρκετα χρονια υποτακτικη, απο εδω. Να ειστε καλα ολοι για τις απαντησεις σας και ευχομαι να μιλησει με τον εαυτο της, να τον ψαξει και να προχωρησει οπως επιθυμει.
     
  8. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Εγώ πάλι παρατήρησα τα εξής:
    -Uther ποιος έχει πει πια σε αυτό το φόρουμ ότι η υποταγή εμφανίζεται ξαφνικά με το καλημέρα,...
    -Astrovroxi

    --------------------------------------------------------------------------
    -Uther post #17:
    4ον. Για τις διευθύνσεις : αυτονόητο ότι μιλάω για ηλεκτρονικές τύπου facebook.
    Astrovroxi post #24 : Μα δεν αναφερω πουθενα κατι τετοιο.

    --------------------------------------------------------------------------
    Seduction, ότι καταλαβαίνεις περί χρόνου. Δεν θίγουμε συνειδήσεις εδώ.
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Εγω παλι "ειδα" πισω απο τις λεξεις
    και ψυχανεμιστηκα οτι προκειται για δυο καλα παιδια που νιωθουν ερωτευμενα ,
    θελουν και τους αρεσει να χορεψουν το βαλς του bdsm ,
    πλην ομως ουτε εκεινος ξερει να κυριαρχει ουτε εκεινη να υποτασσεται,
    για να χορεψεις πρεπει πρωτα να μαθεις να πατας σωστα ,
    μετα μεθαινεις τα βηματα,
    και μετα απο συνεχη και σκληρη ασκηση λυνεται το σωμα και χορευεις σωστα.

    παραινεση λοιπον:

    Παιδια εκπαιδευτειτε και μαθαιτε να χορευετε  
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Θα στο πω απλα οπως το νοιωθω χωρις ιχνος ειρωνιας ή αλλου αρνητικου συναισθηματος.
    Δεν καταλαβαινω γιατι εμμενεις σε κατι, ενω δεν εχεις καταλαβει τι γραφω.
    Αναφερω πουθενα ματια μου οτι της πηρε τις ηλεκτρονικες δ/νσεις των φιλων της? Ειπα, της ειπε να ψαξει στις φιλες της στο fb και εψαξαν και μαζι.Δεν της πηρε κωδικους, δεν αντεγραψε δ/νσεις, απλα κοιτουσαν μαζι στους φιλους της.
    Τελος παντων, σημασια εχει οτι με την βοηθεια των πιο πολλων μελων που την συμβουλεψαν μεσω του νηματος και την πολυτιμη βοηθεια της φιλης μου απο δω καταλαβε οτι το bdsm δεν ειναι χομπυ ουτε συνταγη μαγειρικης και θελει γνωση και προσπαθεια....σας ευχαριστω ολους.
     
  11. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

       
     
  12. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Re: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Δεν το πιστεύω.!!!! πως ακόμα και σε τέτοιες καταστάσεις, μπορεί κανείς να σκεφτεί το "τι θα πει ο κόσμος". Δώρα μου, για να μην χαρακτηριστείς κακή σκλάβα, θα έκανες κάτι αντίθετο στην θέληση και την λογική σου???? Για την ταμπέλα και μόνο???
    Έχει γράψει η Θάλεια κάτι πολύ σωστό, που θα το επαναδιατυπώσω για την περίσταση.

    Φίλε κυρίαρχε, ο θεός ο ίδιος να είσαι, δεν σου επιτρέπω να θίξεις σε καμιά περίπτωση
    1. Υγεία
    2. Οικογένεια
    3. Εργασία
    4. Κοινωνική ζωή μου.

    Αυτό θα το ξεκαθάριζα από την αρχή, χωρίς να με ενδιαφέρει αν τελικά αυτό θα το λέγανε BDSM
    MSDB ή όπως αλλιώς θέλεις.