Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παρατηρήσεις Κ και Υ τάσεων.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος vussinada, στις 30 Ιουλίου 2016.

  1. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ο κυριαρχικός και ο υποτακτικός ρόλος είναι η βάση του bdsm,άσχετα με το πως θα εκφραστεί και τις πρακτικές του bdsm που θα ακολουθήσει.
    Πιστεύω όμως ότι όλοι είτε ανήκουν στο bdsm τρόπο ζωής είτε όχι,έχουν χαρακτηριστικά είτε κυρίαρχου είτε υποτακτικού κι απλώς εκφράζονται με άλλο τρόπο που πολλές φορές δεν είναι καν συνειδητό από τους ίδιους.
    Δημιούργησα λοιπόν αυτό το νήμα για να θέσουμε που και σε ποια άτομα του κύκλου μας έχουμε παρατηρήσει κυριαρχικές ή υποτακτικές τάσεις χωρίς να είναι του χώρου αλλά και για τον εαυτό μας,ποιες φορές και γιατί,έχουμε αισθανθεί να παίρνουμε ασυναίσθητα είτε τον ένα ρόλο είτε τον άλλον χωρίς όμως να ανήκει σε παιχνίδι bdsm.
    (Ίσως ως προέκταση νήματος,να είναι και μια καλή ευκαιρία να εκφράσει ο καθένας το πότε και πως προέκυψε η συνειδητή επιλογή ρόλου.)
     
  2. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Καλημέρα ας σπασω την παρθενιά! Αυτο το διαστημα μιλάω με μία δικηγόρο εκει π μιλάμε ήρεμα κ καλά όταν μπαίνει ο πατέρας της στο δωμάτιο της παιρνει ενα ύφος αγριο και αυταρχικό και πολλες φορες την ακουω κ λεει με δυνατη φωνη ΠΩς ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΥΝΕΛΘΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ και καποιες αλλες φορες την εχω παρατηρηση να μιλαει με πολυ αυταρχικο τροπο σε φιλους της και απο οτι μου ειπε το ντυσιμο της ειναι πολυ αυστηρο αν και 35 ετων .επισης οταν την ρωτησα αν σου κανουν καμάκι εξω οταν βγαινεις με τις φιλες σου μου απηντησε οχι αλεξ δεν τολμανε να με κανουν καμακι αντε ενα φλερτ απο μακρια!!!να της προτεινω το site? Ας την γνωρισω καλυτερα κ βλεπουμε .()
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    @halkidikiotis
    λίγα τα στοιχεία που δίνεις, αλλά η συμπεριφορά που περιγράφεις αμυντική μοιάζει παρά κυριαρχική.
    ανάποδα μάλλον θα στοιχημάτιζα.
     
  4. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Δεν μιλαω κ πολυ καιρο πανε δυο εβδομαδες αυτο εχω διαπιστωση ευκολα αναβει την σπιθα της κ βαζει της φωνες δςν νομιζω αμυντικη δε ξερω κιολας ,αν την ακουγες θ ελεγες πωππω τι αφεντρα τι επιβλητικοτητα ειναι αυτη.
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Η συγκεκριμένη ίσως το κάνει απο ανασφάλεια κι αυτό το λέω επειδή το κάνει όπως λες μπροστά στο πατέρα της ή φιλους αλλά μ εσένα είναι ήρεμη,σα να θέλει ν αποδείξει κάτι,οτι ειναι δυναμική;κάτι τέτοιο φαντάζομαι.αυτοι ειναι λόγοι αλλα το αποτελεσμα ειναι κυριαρχικη ταση
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    κυριαρχικούς που εύκολα βαζουν τις φωνές εγω δεν εχω συναντήσει.
    δεν επιμένω παρ' ολ' αυτά.
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Οι φωνες δεν παιζουνε ρολο στη κυριαρχια αλλα η σταση και το υφος κ ο τροπος που θα εκφραστεις
     
  8. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Μπορει κ ναναι κ εδω μεσα να μας παρακολουθαει για αυτο ας μη λεω κ πολλα!!  ..παντως πιστευω τασεις υποτακτικης ψυχολογιαςς δεν την λες αυτο το αμυντικης δεν ξερω με τι εχει να κανει.
     
  9. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Πάντως είναι πολύ συνηθισμένο κάποια που είναι φαινομενικά πολύ δυναμική στη δουλειά της και στις παρέες της .. να παραδίδει τελείως τον έλεγχο στη προσωπική της ζωή ...

    Επίσης, η κυριαρχική συμπεριφορά σίγουρα δεν έχει να κάνει με εύκολο θυμό, νεύρα, φωνές, κλπ ...
    .. μάλλον ανασφάλειες και έλλειψη διατήρησης ψυχραιμίας δείχνουν κάτι τέτοια, παρά Κυριαρχία .. εξάλλου:

    ο Κυρίαρχος πρέπει πρώτα - πρώτα να είναι: αυτο-Κυρίαρχος
     
  10. Soraya

    Soraya Guest

    @halkidikiotis όταν βρεθείτε πρόσεχε μην σου βγάλει κανένα μαστίγιο απο την τσάντα  
     
  11. Queen87

    Queen87 Contributor

    Έχω Κυριαρχικό χαρακτήρα ( shame on me i know...)  
    Ωστόσο μου αρέσει ένας Άνδρας να παίρνει πρωτοβουλίες για μένα...(αν συμφωνώ) και αυτό όχι πάντα...
    Σέβομαι όταν μιλάει ένας Άνδρας ακόμη και αν διαφωνώ...
    Η αλήθεια όμως είναι οτι είμαι αντιδραστική (φούλ) και δεν το κρύβω... μου αρέσει!  
    Πιστεύω απόλυτα όμως ότι παίζει ρόλο τι σου βγάζει και ο άλλος και αναλόγως κυμαίνεσαι...
     
  12. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Αχαχαχ καποια στιγμη μου ειπε αλεξ αν βρεθουμε θα φας ξυλο(διοτι της λεω οτι θελω να σε παρω απο πισω)
    @Soraya καλο σκ!!