Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παρελάσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 27 Οκτωβρίου 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Περισσοτερο ο Μπακουνιν με εκφραζει...κακο ε;
     
  2. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Re: Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Ο Μαρξ σε εκφραζει?
     
  3. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    θελεις δηλωση τωρα;δεν καταλαβα...λιγους θεωρητικους και πιστους αναρχικους τους εκφραζει ο Μαρξ
     
  4. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Re: Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Ο Μαρξ ελεγε πως ο εργατης δεν εχει πατριδα...πως μιλανε για πατριδα οι μαρξιστες, μονο αυτοι το ξερουν. Κλεινω εδω την παρουσια μου στο νημα, επισημαινοντας την αντιφαση
     
  5. sw

    sw




    Χαιρομαι που με καταλαβαινεις!




    Χαιρομαι που με καταλαβαινεις!

    Δεν ξερω αν εχεις παρακολουθησει, αλλα τα ιδανικα στην εποχη μας εχουν αποκτησει

    την ιδιοτητα της ...πλαστελινης (μπορεις να τους δοσεις οποιο σχημα μορφη και

    χαρακτηρα θελεις ...κατα περιπτωση...) Καμμια σχεση τα ιδανικα του στρατου του 40 με

    Αυτα του σημερινου! Τοτε υποστηριξε το θυμα, σημερα υποστηριζει το θυτη! Αγαπω

    πολυ τα παιδια μας (τα παιδια μας που εχετε γεννησει εσεις, εγω δεν εχω ακομα), για

    να τα στειλω στους Περσικους κολπους και στα Ιρακ,Ιραν και ο,που αλλου "μοσχοβολαει"

    εκεινο το μαυρο ζουμι,, που ορεγεται ο γνωστος μας"προστατης" η μοστραρει κανενα

    συγχρονο προς πωληση (!!!) μπαρουτι!

    Καμμια παρελαση δεν θα μας εξωρα¨ι¨σει , αν δεν κοιταξουμε να αναστησουμε την

    παιδεια και την εκπαιδευση (γι αυτο τον χαιρομαι και τον τιμω ιδιαιτερα, τον φιλο μου

    τον fractal, με το σπυνθηροβολο χιουμορ του, που κεντρισε ακριβως αυτο το σημειο), που

    με τοση υστεροβουλια οι κυβερνησεις μας με τα "φρεσκα" ιδανικα, παραλυουν (πλεον

    χωρις καν προσχηματα) .

    Οσο για το σπασιμο των μουτρων, ο Κυπριος φοιτητης στη Θεσ/νικη θα σου απαντουσε

    καταλληλα, μια και εχει βιωσει στο πετσι του το ... "επιχειρημα" σου και θα σε φωτιζε

    σχετικα με τα σημερινα ιδανικα και την ποιοτητα των κρατικων "προστατων" μας. Εβλεπες

    καμμια "πασαρελαση" οταν επαιζαν (ατερμονα για τους δικους τους λογους -coka cola-)

    τα καναλια ; η μηπως νομιζεις εκτως αυτου του"ατυχους" και "μεμονομενου περιστατικου"

    δεν υπηρξε, δεν υπαρχει και δεν θα υπαρχει αυτη η "μεθοδος" επειδη δεν την προτεινει

    ο νομος της συντεταγμενης σου πολιτειας ;
     
    Last edited: 28 Οκτωβρίου 2007
  6. johnny

    johnny Regular Member

    Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    εγω πιστευω χρειαζονται σαν ελαχιστο φορο τιμης στους πεσοντες κ τραυματιες.τοσα εκαναν για την πατριδα.μας ειναι δυσκολο να παρελασουμε τιμης ενεκεν?
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Είναι φίλε johny, γι’ αυτούς που τα βρήκαν όλα έτοιμα και που πιστεύουν πως η ελευθερία ήρθε χωρίς μάχη και θυσίες.
     
  8. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

  9. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Οι παρελάσεις είναι καλό για να μας θυμίζουν τα οράματα των παλιότερων (γενιές 1940, 1950) και πως οι επώμενοι τα σκάτωσαν. Αν οραματιζόντουσαν ότι κάποτε θα φτάναμε στην Ελλάδα του Γιωργάκη, του Βενιζέλου και του Κωστάκη, τότε θα φεύγαν μακριά... Κατά τα άλλο οι παρελάσεις έτσι όπως γίνονται (ιμιτασιόν μακεδονομάχοι, τραυματίες πολέμου, αδελφές νοσόκομες κ.λπ., + Ψωμιάδης, Βελλόπουλος και Καρταζαφέρης) είναι καλό για να κουνάμε το κεφάλι μας.
     
  10. sw

    sw

    Re: Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ


    Αγαπητε johnny, πολυ γλαφυρο μου ακουγεται το παραπονο σου.

    Ριξε μια ματια στη φωτο ποστ # 40 του The Enchanter (φουουουιτ-φουουιου...ανασα

    εισπνοη,παρεπιπτοντως ...το ξερολουκουμο).

    Εννοεις πως αυτη η φωτο σε εκφραζει και ικανοποιει αυτον τον ελεχιστο φορο τιμης

    στους πεσοντες;

    Οταν λες : ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ συμβιβαζεσαι και με το : ΤΥΠΟΙΣ ΕΝΕΚΕΝ;

    Γιατι αν εγω, ( να την πω την αμαρτια μου ), ημουν θεατης στη συγκεκριμενη

    παρελαση που συμμετειχε αυτη η Θεα (ως προς τα "ποδοσφαιρικα" Της προσοντα),

    οσο μεσα στην προσηλωση, την συγκινηση, την περισυλλογη των στιγμων και των

    μνημων να ημουν,(το ξερω ειμαι σιγουρος) , θα εχανα την κατανυκτικη μου διαθεση

    Θα ταξιδευε αλλου ο νους μου, και πιθανοτατα (επειδη ειμαι και ωραιο παληκαρι),

    να κερδιζα και κανενα μειδιαμα της νεαρας, που προετοιμαστηκε,

    ιδιαιτερα επιτηδευμενα, να με κανει να αναφωνησω -οχι απο πατριωτισμο- "ΤΣΟΛΙΑ

    ΜΟΥ", (η εσυ δεν θα αισθανοσουν το ιδιο στη θεση μου; ).

    Αν δεν εβλεπα τις Γαλανολευκες και αναμεσα τους το οργανο, σιγουρα ο συνειρμος

    μου , με το παλουκι που εχει για ιστο της σημαιας, να "βιαζει" την απεριττη, (γιατι δεν

    περισεψε υφασμα ),φουστα της και το λουρι να κανει υπομοχλιο, σπροχνωντας το

    βαθεια, (φτιαχτηκα τωρα!!!), αναμεσα στα ποδια της, πιο πολυ θα εστελνε το μυαλο

    μου στο site, αυτο... το weired pussy ... παρα σε παρελαση! Ο δικος σου;

    Ε λοιπον , γι αυτη την παιδεια μιλαω.

    Για να συμετεχω στην παρελαση πρεπει να περνω αδεια (απο τη συνειδηση μου) ,

    γνωριζοντας και νοιωθοντας γιατι ειμαι εκει, και οχι γιατι ο νομος της πολιτειας του

    Stilianos,(... ) θα μου επιβαλλει με ποινη απουσιας να συμετασχω!! Οποιοι λοιπον

    γνωριζουν και νοιωθουν καλως να ορισουν! οι υπολοιποι;;; Αλοιμονο μας αυτο

    φωναζω : εχουμε ευθυνη μαζι με το συστημα , για την ποιοτητα της παιδιας και της

    εκπαιδευσης τους. (οπου παρελαση και οποια αλλη σοφα σπουδαγμενη και

    ενδεδειγμενη εκδηλωση)

    sw Γιωργος

    Κομματακι απλοικος , στερουμενος βαθους και ευρους αναζητησης , αναβλυζων

    αοριστια, υπολοιπομενος παιδευμενου στοχασμου, κοινοτυπος ισοπεδωτικος,γενικολογος

    συντατικα ελλιπης κ.α. ο προβληματισμος ( ; ) σου (στο συγκεκριμενο μονο ποστ

    αναφερομαι) Lost boy, λυπαμαι.

    Καποι, εδω μεσα χρησιμοποιουν περισσοτερη φαια ουσια για να καλωσορισουν ενα

    νεο μελος της κοινοτητας.

    Ξερω πως μπορεις ! Προσπαθησε περισσοτερο!
     
    Last edited: 29 Οκτωβρίου 2007
  11. Οι περισσότερες απόψεις που διάβασα είναι για κλάματα.
    Η ελλάδα το ίδιο (μια χώρα που είναι σε μόνιμη κατάσταση πανικού, εξαθλιώσης, 500ευρου μισθού, ανεπαρκούς συστήματος Υγείας, εθνικής Άμυνας, Κυβερνήσεως κλπ κλπ)

    Σε τέτοιους δύσκολους καιρούς μοναξίας και ιντερνετικής απομόνωσης ο πνιγμένος ψάχνει να πιαστεί από τα μαλλιά... και του φταίνε ΟΛΑ, όλοι είναι εχθροί, εκτός από την ίδια την Ελλάδα. Του φταίνε οι ξένοι που ήρθανε από τις δικές τους κατεστραμένες χώρες (και ξεχνά όταν μετανάστευε σαν Ελληνας τις δεκαετίες 20 και 60 για ΚωλοΓερμανίες και ΓαμωΑυστραλίες σε ανεύρεση καλύτερης τύχης). Του φταίει η νεολαία που δεν διαβάζει και την βγάζει με ΝΤΟΤΑ και δεν του φταίει το σύστημα παιδίας που είναι τόσο σάπιο όσο και τα υπόλοιπα συστήματα πάνω κάτω. Του φταίει που ο νέος δεν θυμάται τον Καραισκάκη (Τον εξαιρετικό πολέμαρχο, αγράμματο και βωμολόχο αγωνιστή) και δεν διαβάζει τις κατασκευασμένες μπαρούφες του Υπουργείου και τον χαλάει που ο νέος (ο ΥΓΙΗΣ ΝΕΟΣ όχι ο καμμένος από την μούχλα της ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ, ΤΟΥ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ) αντιδρά (τυφλά βέβαια) πετώντας σαν άλλος ΜΙΧΑΛΗΣ μια ξεγυρισμένη μολότωφ στους εκπροσώπους του γαμημένου συστήματος.

    Οι περισσότεροι είναι σαν να λέτε... ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ, που έχουμε κατεβάσει τα βρακιά (προσοχή, αυτό δεν έχει να κάνει με σεξουαλικές προτιμήσεις ή με τις φαντασιώσεις του κάθε τρομπάκου εδώ μέσα) σε όλες τις πολυεθνικές (ΑΜΕΡΙΚΗΣ, ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, ΙΑΠΩΝΙΑΣ και το μ...ί της μάνας τους), τις κάρτες τους και τα δάνεια. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙΝΕ ΤΑ ΔΑΣΗ και αντί να καταλάβουμε σαν ΛΑΟΣ την Βουλή (μιας και αυτοί εκεί μέσα είναι ξεπουλημένοι και αγωνίζονται για την έδρα) τους ξαναψηφίζουμε (είμαστε νοσηρά μαζόχες τελικά). Δεν πειράζει που έχουμε ξεπουληθεί ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ, φτάνει να μπορούμε να υψώνουμε την σημαία μας, περήφανοι και να υπερετούμε στον τραγελαφικό στρατό μας. Κοιτάμε την φλούδα στο μήλο και όχι το σκουλήκι που τρώει τη σάρκα από μέσα. Να μας χαιρόμαστε.

    α) Προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα το κόμικ του Κωνσταντίνου Χρυσούλη (κατά Κόσμο ΚΩΝ) GIANT SIZE FASCISTS. Aφού σταματήσετε να γελάτε θα βάλετε τα κλάμματα (όσοι έχετε μυαλό και δεν έχει καεί) μόλις τελειώσετε την ανάγνωση.
    β) Για την Ιστορία οι Αγωνιστές του '21 ήσαν αγράμματοι και βρωμόστομοι, αλλά είχανε αυτό που λείπει από το Νεοέλληνα (τσαγανό). Είμαι βέβαιος ότι δεν θα μάσαγαν και θα αποκεφάλιζαν στο νερό κάθε βολεμένο νεοφασιστάκο (γέμισε ο τόπος από δαύτους) και βουλευταρά ή ταξίαρχο, που τους καπιλεύεται για μια θέση στο δημόσιο, αν γύριζαν από τον τάφο σαν τα ζόμπι του ΡΟΜΕΡΟ. Δεν θα τα έβαζαν στην καμία με τα αμόρφωτα αλλά νευρώδη νιάτα (γιατί αυτά είναι το μέλλον).
    γ) Το bdsm είναι ερωτική έκφρασης, πρωτίστος, και δεν έχει καμία σχέση με τις νεοφασίζουσες ιδεολογικές μαλακίες του κάθε τυχάρπαστου νοσταλγού παρελθοντικών μαύρων καιρών.
    δ) Τέλος οι παρελάσεις, ΖΗΤΩ οι φετιχίζουσες πασαρελάσεις (γιατί περί αυτού πρόκειται).
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    Αρκετά από αυτά που διαβάζω με κάνουν τόσο μα τόσο χαρούμενη που έχω φύγει απ΄την Ελλάδα και δεν βλέπω το που έχουμε καταντήσει...

    Νόμοι σαν αυτούς, θα έπρεπε να είναι μέσα στον καθένα μας και να ακολουθούνται όχι επειδή μας το επιβάλλει η κυβέρνηση αλλά η συνείδησή μας.
    Το θεωρώ αδιανόητο να μας κακοφαίνεται να κάνουμε 100 βήματα παρελάζοντας για να θυμηθούμε/τιμήσουμε όσους έδωσαν τη ζωή τους για το πρώτο απ' τα ιδανικά του Έλληνα (Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια - ή μήπως πλέον έχουν μείνει μόνο ελαχίστων και οι υπόλοιποι τα έχουν αντικαταστήσει με κάποια άλλα, π.χ. χρήμα, καλοπέραση, βρίσιμο προς την εκάστοτε κυβέρνηση; ).



    +1

    Ο παππούς μου, το είχε σχεδόν παράδοση, την παραμονή κάθε τέτοιας γιορτής να παίρνει γύρω του, εμένα, τον αδερφό μου και τα άλλα μου δύο ξαδέρφια και να μας κάνει "μάθημα ιστορίας". Όταν είμασταν μικρά, μας τα έλεγε πιο πολύ σαν παραμυθάκια, όσο μεγαλώναμε όμως μας περνούσε το πραγματικό νόημα αυτών των διηγήσεων. Κάθε χρονιά, κατέβαζε τη σκονισμένη εγκυκλοπαίδεια και βλέπαμε και διαβάζαμε όλοι μαζί αυτά τα οποία θα τιμούσαμε παρελάζοντας την επόμενη μέρα. Μέχρι τα 18 μου τα είχα μάθει απ' έξω κι ανακατωτά. Ποτέ μα ποτέ δεν είπα όμως, ούτε εγώ ούτε ο αδερφός μου ή τα ξαδέρφια μου, "αμάν ρε παππού... πάλι;". Κάθε φορά ένιωθα απίστευτη περηφάνια που είμαι Ελληνίδα, καθώς και τεράστια ευγνωμοσύνη προς τους προγόνους μου αυτούς. Ήμουν κατά πάσα πιθανότητα η μόνη που βάδιζε τόσο περήφανα αλλά και αυτή που έκλαιγε ενώ παρέλαζε, μιας και, επειδή είχα μια φοβία με το πλήθος, στα αυτιά μου αντηχούσαν τα λόγια του παππού για τις θυσίες των γενναίων που εξαιτίας τους μπορώ εγώ σήμερα να λέγομαι Ελληνίδα.
    Το ίδιο ακριβώς θα κάνω κι εγώ κάποια στιγμή στα παιδιά μου, όχι μόνο για το θέμα παρέλαση, αλλά για να είναι περήφανα για την καταγωγή τους και να μη θεωρούν την ιστορία "ακόμη ένα βαρετό μάθημα του σχολείου". Ιστορία γράφεται καθημερινά. Εκείνοι οι ανθρωποί έχουν κάτι να δείξουν σε εμάς. Εμείς τί έχουμε να δείξουμε στα παιδιά και εγγόνια μας 50-100 χρόνια από τώρα;
    Αν μπορούσα να είμαι στην Ελλάδα, ακόμη και τώρα που είμαι και 30 χρονών, θα παρέλαζα το ίδιο περήφανα, όπως το ίδιο αψήφιστα θα έδινα τη ζωή μου για οποιοδήποτε απ΄τα 3 ιδανικά μου.
    Αν ο κάθε δάσκαλος ή ο κάθε γονιός, θείος, παππούς φρόντιζε να θυμίζει τακτικά στα παιδιά για το παρελθόν της χώρας μας, αντί να κατηγορεί κυβερνήσεις, νόμους και να εναντιώνεται ψευτοΐδεολογικά στον ελάχιστο φόρο τιμής προς τους πεσώντες, τότε πραγματικά νομίζω ότι δεν θα υπήρχαν πολλοί μαθητές που δεν θα ήθελαν να συμμετέχουν στην παρέλαση, όπως δεν υπάρχουν πολλοί ενήλικες που αρνούνται να κάνουν παρελάσ... συγγνώμη, "διαδηλώσεις" για υψηλότερους μισθούς, πιο πολλά δικαιώματα εδώ και εκεί, κ.τ.λ.
    Πέφτουμε στη παγίδα και επικεντρωνόμαστε στα πολιτικά ξεχνώντας το σκοπό. Ναι, η Ελλάδα του σήμερα πάει κατά διαόλου. Αυτό το ένδοξο παρελθόν μας είναι απ΄ τα ελάχιστα που μας έχουν μείνει για να νιώθουμε περηφάνια που είμαστε Έλληνες. Αρνούμαστε ακόμη και αυτά τα 100 βήματα για να πούμε "ευχαριστώ" σε αυτούς που δεν το σκέφτηκαν δυό φορές για να χύσουν το αίμα τους και να ξεψυχήσουν.
    Νιώθω ντροπή.
     
Thread Status:
Not open for further replies.