Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παρεμβάσεις των Κ στο σώμα των υ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Amoreisa, στις 22 Μαϊου 2017.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Στο θέμα των κιλών υποθέτω ότι ένας Κ θα το ζητούσε για βελτίωση και όχι για βίτσιο. Χρώματα στα νύχια, στα ρούχα οπως αναφέρθηκε παραπάνω έχουν μια σημειολογία υποταγης και είναι μια αθώα και όμορφη παρέμβαση.
    Αν πάλι ζητούσε ένας Κ κάτι που να κάνει δυστυχισμένο το υ του δεν θα είχε λογική γιατί γιατί να θέλει ένα δυστυχισμένο υ δίπλα του; Πχ να του ζητήσει να κόψει τα μαλλιά του ενώ ξέρει ότι δεν του πανε και θα νιώθει άσχημα με τον εαυτό του. Ή να βάλει κιλά ενώ είναι μια χαρά σε αυτό τον τομέα. Ναι είναι ενδείξη υποταγής αλλά αν αφαιρέσεις αυτά που σε κάνουν να νιώθεις όμορφα με τον εαυτό σου το αποτέλεσμα θα είναι δυσάρεστο και για τους δυο.
    Τώρα, για τα μόνιμα όπως τα τατουάζ προσωπική μου άποψη ήταν και είναι πως είναι περιττά γιατί όλοι γνωρίζουμε από την εμπειρία μας ότι το τώρα δεν είναι για πάντα και οι σχέσεις, όλες οι μορφές των σχέσεων, μπορεί να καταλήξουν ασχημα.
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Συνεπώς, δεν ζητάς παραδείγματα.
    Ως προς την αιτιολόγηση των παρεμβάσεων, έχω ήδη απαντήσει, παρότι δε θεωρώ ότι ένα Κ άτομο είναι απαραίτητο να δίδει επεξηγήσεις στα όσα ζητάει από την στιγμή που δεν ομιλούμε για μόνιμες βλάβες.
     
  3. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    @Dark_Explorer ναι, παραδείγματα ζήτησα αρχικά.  

    Αλλά μιας και μου έκανες quote, έκανα πιο εξειδικευμένη την ερώτησή μου προς εσένα, με βάση το πώς σε έχω διαβάσει ως τώρα και το πήγα ένα βήμα παραπέρα.

    Σαφέστατα και δεν ειναι απαραίτητο να δίδει επεξηγήσεις ένα Κ άτομο για τα όσα ζητάει, αλλά σε φόρουμ βρισκόμαστε, όχι σε σχέση D/S. Είναι συζήτηση. Παραθέτουμε απόψεις, ρωτάμε, απαντάμε και γενικώς ανταλλάσουμε εμπειρίες. Δεν ειναι απαραίτητο κάτι. Ο καθένας συμμετέχει όπως και αν θέλει εννοείται. Είτε ειναι Υ άτομο, ειτε Κ άτομο and so on...
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Μεγαλύτερη προσοχή στα λεχθέντα για να μην κουβεντολογίζομε στο κενό. Είναι και ο χρόνος πολύτιμος.
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    @Winter's Dew
    Συνεπώς, δεν απάντησα με ένα
     
  6. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Για εμενα μπορει 100%

    Φυσικα και μπορει

    Ειχε ενα παρομοιο νημα που ειχε ανοιξει μια Mistress/Domme δεν ξερω τι απλα δεν μπορω να το βρω
    στο οποιο χοντρα χοντρα ελεγε οτι θελει να χωρισει το πεος εως σκλαβου της στα δυο
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    πάει αυτό, το έφαγε η μαρμάγκα....
     
  8. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    εγω παντως αφιερωσα χρονο μηπως και το βρω  
     
  9. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Συμφωνώ ως προς την αποδοχή.

    Από κει και πέρα όμως, θεωρώντας ως δεδομένο ότι όλα αλλάζουνε γύρω μας (άρα και εμείς οι ίδιοι),
    δεν θα πρέπει να αλλάξουμε (ή εξελιχθούμε καλύτερα) προς τα εκεί που θέλουμε και οι δύο;

    Εφόσον αναρωτηθεί κάποιος τί θέλουμε, αυτό συν-αποφασίζεται στις συμμετρικές, και αποφασίζεται στις ασύμμετρες σχέσεις.
     
  10. kinkynik

    kinkynik Guest

    Ασύμμετρη είναι μια σχέση όταν η άλλη σου "δίνεται" (ψυχή και σώμα ή μόνο σώμα, ανάλογα την φάση), όχι όταν με το ζόρι την "παίρνεις".
    Κοινώς, η ασυμμετρία είναι προ-συμφωνημένη έστω και υποσυνείδητα.

    Υπο αυτό το πρίσμα, η αλλαγή είναι η αλλαγή που ο άλλος θέλει να κάνει, όχι η αλλαγή που εσύ θέλεις να του κάνεις.
    Τελικά εσύ του την κάνεις, αλλά με την πρότερη παράδοσή του σε σένα.. Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεστε την διαφορά που προσπαθώ να εξηγήσω εδώ.

    Εν κατακλείδι, αλλαγή ναι, αλλά άλλο αλλαγή άλλο παρέμβαση απο τον/την Κ.
     
  11. ChristyLa

    ChristyLa New Member

    Το νήμα προκαλεί γενικά πολλές αντιδράσεις.
    Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά, για άλλον είναι βελτίωση, εκπαίδευση, παρέμβαση, προτροπή, επιθυμία και γιά καποιον άλλον μπορεί να είναι απλά ένα βίτσιο.
    Εξάλλου, υπάρχουν άτομα που άμα τους ζητούσε ο Κ τους να κάνουν ένα τατουάζ μπορέι και να ήθελαν, ή άμα τους είχε ζητηθεί να χάσουν κιλά να μην το έπαιρναν τόσο αρνητικά, αλλά να προσπαθούσαν να δουν πέρα από αυτό, τα ωφέλη που θα αποκομίσουν.
    Πιστεύω πως ο καθένας θα ήταν καλό να πάψει να σκέφτεται εάν πρόκειται για κάπιο βίτσιο ή προτιμήσεις του Κ, και να κοιτάξει εκείνος μέσα του εάν θέλει πραγματικά κάτι καλύτερο για τον εαυτό του που θα έχει θετική επίδραση στην υγεία του.
    Δεν θεωρώ πως πρέπει κανείς να αισθάνεται άσχημα με τον εαυτό του.Εάν του συμβεί αυτό, θα είναι σιτγμιαία γιατί μπορεί να αισθανθεί, και δικαιολογημένα, ότι ο Κ του/της δεν τον/την θέλει για αυτό που είναι.Σταδιακά όμως, όταν θα μπει στην διαδικασία να αντιμετωπίσει τις ανασφάλειές του και να βελτιώσει τον εαυτό του, θα δει ότι τελικά ότι μέσα από μια δυσάρεστη κατάσταση για αυτόν/αυτήν, θα γίνει μια καλύτερη εκδοχή του εαυτού του, για αυτόν και όχι για τον Κ του.Η ευχαρίστηση θα είναι προσωπική.
    Ποτέ δεν είχα το τέλειο σώμα, και ούτε το έχω.Πέρασα πολύ καιρό προσπαθώντας να χάσω κιλά για εμένα, και ας μην μού ζητήθηκε ποτέ.Ήταν προσωπική μου ανάγκη.Εάν όμως κάποιος δεν το αισθάνεται μέσα του, ειλικρινά δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει.Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι ο καθένας είναι όμορφος με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο.
    Το γεγονός ότι κάποιος βλέπει δυνατότητες σε ένα άλλο άτομο, δεν σημαίνει ότι δεν τον/την θέλει για αυτό που είναι.Γιατί εάν ήταν έτσι, δεν θα καθόταν να ασχοληθεί μαζί του/της και να προτείνει πράγματα, απλά θα αποχωρούσε και θα πήγαινε να βρει κάτι καλύτερο πιο κοντά στα γούστα του και στα στάνταρ του, ούτε θα επένδυε χρόνο στο συγκεκριμένο άτομο.Το γεγονός ότι επιδιώκει μια καλύτερη και πιο βελτιωμένη κατάσταση, και το ότι την επιδιώκει με το ένα και συγκεκριμένο άτομο, δείχνει το ενδιαφέρον του  ..
     
  12. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Κανείς δεν παίρνει κάτι με το ζόρι (μόνο ένας βιαστής, οπότε δεν τίθεται θέμα Bdsm, καθώς απουσιάζει η συναίνεση).

    Η ασυμμετρία είναι πάντα προσυμφωνημένη και (προφανώς πάντα) συνειδητή.

    Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι καμία διαφορά, το ίδιο πράγμα λέμε (η παράδοση του ελέγχου είναι αυτονόητη).

    Και η παρέμβαση είναι δικαίωμα, εκτός εάν υπάρχει εξαρχής συμφωνημένη ῾῾κόκκινη῾῾ γραμμή για κάτι.