Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πατριαρχία και γυναικεία κυριαρχία.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 21 Φεβρουαρίου 2022.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Αφορμή γι΄ αυτό το νήμα μου έδωσε ο @Iagos που στις τελευταίεςτου αναρτήσεις δεν παραλείπει να συμπεριλάβει την λέξη «πατριαρχία». Τον ευχαριστώ πολύ για την ιδέα που μου έδωσε.
    Μέσα στην κατά @Iagos (και άλλα μέλη του φόρουμ) πατριαρχία, που ζούμε και άλλοτε εκλαμβάνεται σαν καπιταλισμός, άλλοτε σαν φασισμός και συνήθως σαν όλα τα κακά της μοίρας μας, πώς εκδηλώνεται ένα ζευγάρι που ζει μια σχέση Κυριαρχίας – υποταγής, με κυρίαρχο μέλος την μητέρα και υποτακτικό τον πατέρα της οικογένειας;
    Υπάρχουν πατριαρχικές μητέρες;
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Φυσικά και υπάρχουν

    Τι άλμα λογικής είναι τώρα αυτό στα ξαφνικά;

    Σας συνιστώ να μελετήστε καλύτερα την Πατριαρχία.

    Όταν εξαρχής τοποθετείτε την Πατριαρχία σε εισαγωγικά το εκλαμβάνω ως προβοκάτσια.

    Επίσης το "Iagos και οι άλλοι" είναι ολίγον τι προβοκατόρικο.
     
    Last edited: 21 Φεβρουαρίου 2022
  3. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν είναι μόνο οι τελευταίες Μου αναρτήσεις.

    Τα περισσότερα νήματα που Έχω ανοίξει από το 2008 εδώ έχουν σαφή αναφορά στην Πατριαρχία

    Εύχομαι καλή συνέχεια στο νήμα Σας.
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Δεν σας έβρισα, εσείς γιατί το κάνετε;
    Αν έχετε κάτι θετικό για την συζήτηση να το γράψετε, με κραυγές και ψιθύρους δεν έχει προκοπή.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Αυτό το κεφαλαίο (Μ) όλα τα λεφτά.
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Αν θεωρείτε υβριστικό το post Μου Σας διαβεβαιώνω πως δεν είναι αυτή η πρόθεση Μου και κακώς το εκλάβατε έτσι.

    Απλά Σας λέω ξανά να μελετήσετε την Πατριαρχία.
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Όντως
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Το ερώτημα του εισαγωγικού μηνύματος το προσπερνάτε.
    Δεν χρειάζεται να εκδηλώνετε τέτοια ανασφάλεια μόνο και μόνο επειδή ανέφερα πως μου δώσατε μια ιδέα.
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η σύγχρονη Ψυχοπαιδαγωγική επιστημονική προσέγγιση, δεν αναλύει την οικογένεια με όρους και ρόλους διπόλου Μητέρα-Πατέρας.
     
  10. Iagos

    Iagos Contributor

    Υπάρχουν πιο κατάλληλοι από Εμένα να μιλήσουν για την Πατριαρχία.

    Ό,τι Έχω πει έως τώρα είναι καταγεγραμμένο στο φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια.

    Εύχομαι καλή συνέχεια στο νήμα Σας.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Ε και;
    Τι σχέση έχει αυτό με το νήμα;
    Γράφω πουθενά για παιδιά;
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    .