Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πεδίο Κυριαρχίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος bumblebee, στις 17 Φεβρουαρίου 2015.

  1. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Για αρχή, όσοι ασχολούμαστε κυριαρχούμε σε κάποιο υ. Σεξουαλικά ή ως και τρόπο ζωής. Η μπορεί να συμβαίνει στην δουλειά μας ή μπορεί να συμβαίνει στην οικογένεια μας. Μικρο - αρχηγίες. Και έχουμε ένα πλέγμα - διαρκή κατάσταση όπου κυριαρχούμε. Κυριαρχία - Υποταγή μια καθημερινή κατάσταση.

    Που τελειώνει όμως η Κυριαρχία ; Επεκτείνεται εκτός του υ σας ; Με δεδομένο ότι ζούμε στον πραγματικό κόσμο και εντασσόμαστε σε διάφορες κοινωνικές ομάδες. Θεωρείτε ότι είστε σε θέση να αυτοπειθαρχήσετε οι Κυρίαρχοι ;
     
  2. H τάση Κυριαρχίας ενυπάρχει στο κάθε άτομο (σε άλλους περισσότερο σε άλλους λιγότερο).
    Εδώ μιλάμε για την ερωτικού τύπου (BDSMική) Κυριαρχία η οποία μπορεί να ολοκληρώνεται μαζί με το αντίστοιχο πόλο (υ) ή να επεκτείνεται και λίγο παραπάνω (πάντα όμως στον κύκλο του εκάστοτε Κυρίαρχου).
    Για ένα φόρουμ πχ η Κυριαρχία τελειώνει εκεί που ξεκινάει του άλλου.
     
  3. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Κάτσε, γιατί τα έχεις πολύ μπερδεμένα στο μυαλό σου νομίζω.Οι μικρο - αρχηγίες ή η κυριαρχία
    στο σεξ, ή στη δουλειά δεν καθιστούν κανέναν, Κυρίαρχο bdsmικά.

    Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα. Το ότι κάποιος βρίσκεται σε θέση ισχύος στη δουλειά
    του για παράδειγμα δεν τον κάνει και ικανό Κυρίαρχο. Όπως και το αντίθετο, ένα υποτακτικό
    άτομο σε μια σχέση, μπορεί να βγάζει απίστευτο δυναμισμό στη δουλειά του ή στην κοινωνική
    του ζωή.

    Για μένα ο Κ είναι κυρίαρχος μόνο στο δικό του υ. Τα υπόλοιπα είναι εκδήλωση κυριαρχικών
    τάσεων σε διάφορες κοινωνικές δραστηριότητες.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αυτό.
     
  5. @Vakhos φαντάζομαι απευθύνεσαι στο νηματοθέτη έτσι δεν είναι?
     
  6. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Ναι @Seirios_79 και είναι λάθος μου που δεν το έκανα ξεκάθαρο.
     
  7. Θεωρείτε ότι είστε σε θέση να αυτοπειθαρχήσετε οι Κυρίαρχοι ; Η πειθαρχια παρολο που χρειαζεται στην ζωη μας, καμια φορα δεν ξερουμε πως να την εφαρμοσουμε σωστα. Οταν ειμαι βιαιος πχ. και θελω να γινω μη-βιαιος σκεφτομαι: ΄΄ειμαι βιαιος και θελω να το σταματησω αυτο.΄΄ ειναι εφικτο ομως αυτο; δεν θα υπαρξει συγκρουση; βια και μη-βια. καπνισμα και μη-καπνισμα, για καποιους που θελουν να το κοψουν π.χ. το να βλεπεις ομως την βια σου οπως πραγματικα ειναι χωρις να την κρινεις και να λες: ΄΄θελω να μην ειμαι βιαιος, θελω να γινω καλος΄΄, αυτοματως χανεται η δυναμη της. αλλωστε και να παρατηρεις τα παντα στον εαυτο σου με απολυτη προσοχη ειναι μια μορφη πειθαρχιας. μιας ομορφης ομως πειθαρχιας που γεννα μονο θετικα πραγματα, οχι την ηλιθια πειθαρχια που μας επιβαλλει η θρησκεια π.χ.
     
  8. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Χαίρομαι που το υ ειναι το μοναδικό πεδίο Κυριαρχίας. Και αφού είσαι εντάξει και ευγενής και δεν θες να μου την πεις (δεν ειρωνεύομαι είσαι Κυρίαρχος) και θέλεις να με βοηθήσεις να ξεμπερδευτώ:

    Έστω υ 23 ετών που δουλεύει 2 φορές την εβδομάδα νύχτα και σε λίγο καιρό καθόλου. Eστω ότι από τα 18 είχε βρει φωστήρα του bdsm, ο οποίος να μη στα πολυλογώ το κατέστρεψε ( δεν θέλω να τα πω, ότι έγινε έγινε), αλλά δόξα τον θεό βρήκε την δύναμη και την κοπάνησε εγκαίρως πριν αποτρελαθεί (και με πολλά προβλήματα έγινε θεία - δυναμική παρέμβαση         ). Και έστω επειδή έχω δει ότι το υ αυτό έχει μεγάλη προοπτική (Λογική, σκάσιμο απο ανιδιοτελή προσφορά, φαντασία, ευφυΐα, τσαμπουκά, καυλοράπανο του κερατά σαν εμένα, τα παιχνίδια είναι απεριόριστα) μετά από ομιλίες συζείς με το υ αυτό, το οποίο είναι και μαζοχίστρια (δες τη Λογική της Υποταγής). Και βαφτίστηκε ο δούλος του θεού Κ και η δούλη του θεού υ.

    (έξω ο σεξουαλικός σαδομαζοχισμός)

    Ρωτώ. Αν βρίσκομαι στα πλαίσια του bdsm πλαισίου, όταν προσπαθώ να επιτύχω το 100 %. Να δώ αν μπορεί να ενταχθεί στη ζωή μου ακολουθώντας τους δικούς μου τρόπους. Δηλαδή με ποινή αποδέσμευσης, μπαίνουν οι κανόνες :
    (α) Τέρμα τα τατουάζ. Η πλάτη γέμισε. Δεν υπάρχουνε λεφτά για πέταμα και η κάρτα σου είναι ήδη φουσκωμένη.
    (β) Τέρμα οι τζάμπα μαγκιές με φίλους. Θα είσαι ευγενική παντού. Θα στάζεις κατανόηση. Ο κόσμος έχει προβλήματα.
    (γ) Όταν γυρίζω σπίτι θα είναι τα πάντα λαμπίκο. Δεν γίνεται να ψωλαρμενίζεις όλη μέρα. Κάπου πρέπει να μου είσαι χρήσιμη.
    (δ) Στο σπίτι θα υπάρχει πάντα φαί. Πεινάω πρέπει να κάνω την δίαιτα σου ;
    (ε) Δεν πάει άλλο όλη μέρα με το fb. Υπάρχει κατανόηση ότι πρέπει να κρατήσεις του πελάτες σου, αλλά έχεις κολλήσει και δεν κάνεις τίποτα άλλο.
    (στ) Τι με νοιάζει εμένα αν εσύ πιστεύεις ότι είσαι δούλη του Σατανά. Εγώ είμαι Χριστιανός (αγαπώ όλον το κόσμο) και πάω και εκκλησία καμία φορά. Μια εικόνα υπάρχει και να την αφήσεις στη θέση της.
    (ζ) Δεν γίνεται να ξυπνάς στις 15.00. Χάθηκε όλη η μέρα και δεν έκανες τίποτα.

    Η κατάσταση είναι .... πραγματική.  
     
  9. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    @bumblebee ,
    Δεν μπορώ να σου δώσω τη λύση στο πρόβλημα που μας εκθέτεις, και πιστεύω ούτε και
    κάποιος άλλος, μια και πρόκειται για κάτι πολύ προσωπικό (εσείς ζείτε μαζί , όχι εγώ).

    Μπορώ όμως να κάνω κάποιες παρατηρήσεις που ίσως βοηθήσουν.

    Για να μπορέσει ένας Κυρίαρχος να πετύχει την αλλαγή στον τρόπο που ζει, φέρεται ,
    και πράττει η υποτακτική του, πρέπει να δουλέψει πρώτα με τον εαυτό του. Να γίνει
    το πρότυπο στα μάτια της, να την πείσει ότι αξίζει να κάνει τις αλλαγές που της ζητάει.
    Δεν μπορώ να ξέρω τι αισθάνεται εκείνη για σένα, αλλά δεν μας λες πως αισθάνεσαι
    και εσύ για εκείνη.

    Το να είναι κάποιος μαζοχιστής δεν τον κάνει και υποτακτικό σου.Μάλλον κάτι δεν πήγε
    καλά στα βαφτίσια.Το να σε αποδεχτεί σαν Κ της μια υποτακτική και το ανάποδο είναι
    αποτέλεσμα τριβής , δουλειάς και χρόνου , ειδικά αν απέχετε πολύ στον τρόπο σκέψης
    και ρυθμών ζωής ,όπως μας λες. Να απαιτείς σπίτι λαμπίκο και φαϊ φρεσκομαγειρεμένο
    όταν γυρνάς στο σπίτι, είναι το εύκολο. Να την κάνεις να θέλει να σε υποδεχτεί έτσι, είναι
    το ζητούμενο

    Σαφώς και είναι μέσα στα πλαίσια του bdsm να προσπαθείς να πετύχεις το 100%.
    Θέλει όμως τρόπο. Και ο τρόπος αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Και εκεί ξεκινάει
    η πρόκληση για σένα να τα καταφέρεις.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @bumblebee : πέρα από τα όσα, σωστά, αναφέρει ο Vakhos, βρες αυτά που δεν συνάδουν και κυρίως τις αιτίες τους, μεταξύ της εικόνας που έχεις γι' αυτή και της στάσης της στις απαιτήσεις σου
     
    Last edited: 20 Φεβρουαρίου 2015
  11. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Να ξεκαθαρίσω. Έχω σώας τα φρένας   Ουτε φασίστας είμαι, ούτε ακροαριστερός. Για την ακρίβεια είναι περίπλοκο   Δεξιός στα οικονομικά, πχ τάξη, και αριστερός σε αρκετά άλλα πχ ελευθεριότητα (αγαπάμε όλο τον καλό κόσμο). Και δεν έχω φάει και λίγα χαστούκια  . Ομως, εχω 100 % γεμάτη, ολόκληρη, λογική συναίνεση, να επιβάλλω κανόνες που θα μας πάνε σαν ζευγάρι μπροστά και εννοείται να πυροδοτώ την ώρα της καύλας. Με δική μου ευθύνη βεβαίως. Δηλαδή το bdsm εκτός από καύλα είναι ο πιο σύντομος δρόμος ( χωρίς γκρίνιες - φασαρίες - τσακωμούς) για την λήψη δίκαιων (από μέρους μου) αποφάσεων χωρίς μα και μου.

    Ο οποιοσδήποτε vanilla που σέβεται τον εαυτό του και προσπαθεί να επιβιώσει σε τούτο τον κόσμο όπου το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, θα επιβάλλει τέτοιους κανόνες, ιδιώς αν το υ είναι είναι λιγάκι ότι να ναι, ρομαντικό (50%+ των vanilla γυναικών) ή έστω καλομαθημένο.

    Είναι όμως σε αποδεκτό bdsm 24/7 πλαίσιο, η λήψη αποφάσεων που αφορούν το κομμάτι της επιβίωσης ή θα πρέπει τέτοια προβλήματα να τα λύνουμε διπλωματικά κατά Vakho ή με ειδικές γνώσεις (που εγώ δεν έχω) κατά MasterJp ;