Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί "Βελτίωσης"...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 24 Μαρτίου 2007.

  1. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Τίθεται ίσως κι απ΄την ανάποδη: βελτίωση της ίδιας της ηδονής..

    Κι όμως…Ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία του BDSM είναι ότι επιτρέπει την απόπειρα να ορίζει κάποιος την ¨καύλα¨ του και αυτό να συνεπάγεται ανάταση και όχι περιορισμό της.

    Το να δηλώνει άλλωστε κανείς ευθαρσώς το status του, ενδεχομένως, εντάσσεται στα πλαίσια αυτής της απόπειρας προσδιορισμού ( και της μέγιστης κατά το δυνατόν ικανοποίησης) των επιθυμιών του.

    ;

    Δεν πρόκειται για αναγκαιότητα αλλά για φυσικό επόμενο που απορρέει από την ποιότητα των ρόλων Κυρίαρχου - υποτακτικού.
     
  2. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Μήπως αυτός ο συλλογισμός αποτελεί γενίκευση; Η ύπαρξη της δυνατότητας εξέλιξης είναι κάτι το αυταπόδεικτο στην ζωή μας. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το γεγονός ότι Κάποιοι αρέσκονται στο να παρέχουν κίνητρα προς την τροποποίηση και να το επιτυγχάνουν, όπως επίσης κάποιοι επιθυμούν την ύπαρξη ενός εξωτερικού ερεθίσματος και μια υποβοήθηση για να αλλάξουν στοιχεία της προσωπικότητάς τους (όχι πάντα και όχι σε όλους τους τομείς της ζωής τους ενδεχομένως).
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ως άγνοια όχι ως απόκρυψη (από τον εαυτό μας) ναί.

    Με δυσκόλεψε κάπως η χρήση της λέξης "επιτομή" (συντόμευση) υποθέτω πως εννοείς "ουσία". Όσον αφορά το νόημα του post υπο αυτό το πρίσμα συμφωνώ με την προσσέγκιση του L_Strike για τους ίδιους λόγους που διαφωνώ με την χρήση των λέξεων "δημιουργώ" και "μορφοποιώ" ή "διαμορφώνω". "Βελτιώνω", όπως και "εξελίσω" σημαίνει "χτίζω" πάνω σε κάτι που ήδη υπάρχει και όχι "γκρεμίζω". Αν υπάρχει κάτι για γκρέμισμα αυτό μπορεί να είναι μόνον οι αυταπάτες οι ενοχές / ντροπές και οι φοβίες που κάποιος έχει φροντίσει να χτίσει για ευνόητους λόγους "γύρω" του. Ο νοών νοήτω.
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Επιτομή επίσης= σύνοψη και ανακεφαλαίωση (γιά του λόγου το αληθές, βλ. Μπαμπινιώτη).
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    συνεπώς "ουσία" είναι αποδεκτό νόημα έστω και μεταφορικά.

    Δεν (κατ)έκρινα την χρήση της λέξης αγαπητέ, την δική μου δυσκολία εξέφρασα.
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    ΟΚ, με διακρίνει μιά ιδιαίτερη ευαισθησία βλέπεις, περί τα γλωσσικά...  
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Εκεί δεν αποσκοπεί η βελτίωση των "φορέων" της; Δεν κρίνω όμως απαραίτητο τον περιορισμό της ηδονής σε (άμεσα) σεξουαλική και μόνον.

    Εκεί κατ' εμέ βρίσκεται και η ουσία του. Στην εκλέπτυνση των ηδονών. <χαμογελάει> "Σημασία στην λεπτομέρεια". Μπορεί να υπάξη εκλέπτυνση χωρίς τον σαφή προσδιορισμό της αφετηρίας; Για μένα όχι αλλά De gustibus et coloribus non est disputandum.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Κατανοητή, παρομοίως <χ>
     
  9. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Σκέφτηκα πολύ αν θα απαντούσα σε αυτό, επειδή θα δώσω τροφή σε περισσότερες απαντήσεις, τις οποίες σε αυτή τη φάση θεωρώ περιττές και κουραστικές, εφόσον είναι φανερή η αδυναμία να κατανοηθεί η όποια αλήθεια του συνομιλητή μας.

    Εντούτοις, επειδή η παραπάνω απάντηση βασίστηκε σε δική μου απόκριση στο ερώτημα "αν είχε η γιαγιά σου ρόδες, θα ήταν πατίνι;" (μη με βάλετε να ψάξω να βρω τα ακριβή λόγια, το νόημα πάντως αυτό είναι), θα παρακαλούσα πολύ να εκλαμβάνονται τα λεγόμενά μου ως έχουν και να μην επιχειρείται το οποιοδήποτε νετ ψυχογράφημά μου, μόνο και μόνο επειδή έκανα το λάθος να μην απαντήσω με βάση κάποια αόρατη λίστα multiple choice που προφανώς μου είχε τεθεί.

    Θα παρακαλούσα να μείνει εδώ λοιπόν, τουλάχιστον σε ό,τι με αφορά.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Μόνον εσύ μπορείς να κρίνεις αν σε αφορά ή οχι alnair, συμφωνώ πως χρησιμοποιήθηκε ως αφετηρία ή απάντησή σου αλλά ως αφετηρία και μόνον στην περαιτέρω συζήτηση ανάμεσα σε εμένα, τον MindMaster και τον L_Strike, φρονώ πως το ίδιο πρεσβεύουν και εκείνοi.

    το σύμπαν δεν περιστρέφεται γύρω από κανέναν μας
     
    Last edited: 31 Μαρτίου 2007
  11. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

      Εμένα άλλα μου είπε η μαμά μου!
     
  12. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Κατά την άποψή μου δεν θα πρέπει να μπερδεύουμε τον όρο "βελτίωση" με τον όρο "εκπαίδευση" μέσα σε μια D/s σχέση.
    Η έννοια "εκπαίδευση" έχει σαν αφετηρία τον Κυρίαρχο. Το μαθαίνει ο υποτακτικός με σκοπό να επιστρέψει στον Κυρίαρχο σαν ευχαρίστηση και έχει λόγο μέσα στην συγκεκριμένη σχέση.
    Η έννοια "βελτίωση" ξεκινάει από τον υποτακτικό σαν αποδοχή (του συγκεκριμένου προβλήματος) περνάει από τον Κυρίαρχο που τις περισσότερες φορές έχει την λειτουργία του εμψυχωτή (δίνει το κίνητρο) και επιστρέφει σαν αποτέλεσμα στον υποτακτικό που αυτό συνεχίζει να τον συντροφεύει και στην υπόλοιπη του ζωή.