Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί "Βελτίωσης"...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 24 Μαρτίου 2007.

  1. k-man

    k-man New Member

    Μήπως τελικά Κυρίαρχος είναι αυτός που μένει (αποκλειστικά) με την ίδια υποτακτική για μεγάλο χρονικό διάστημα (μεγαλύτερο και των 7 ετών...)? Μήπως τότε γίνεται πιο κατανοητή η βελτίωση τόσο του Κ όσο και του/της υ ? Αν δεν υπάρχει βελτίωση σίγουρα δε μιλάμε για σχέση (ιδίως bdsm) ....
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μήπως είσαι κατά βάθος polyamorous;
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εαν ο Κ σου θεωρει οτι πρεπει να βελτιωσεις ή να μαθεις κατι θα πρεπει να στρωσεις το κωλαρακι σου να το κανεις. Εαν οχι δεν θα εισαι υ του. 
     
  4. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Το να επηρεάζεσαι από έναν άνθρωπο με τον οποίο έχεις τόσο ιδιαίτερη σχέση, είναι νομίζω
    πολύ φυσικό.Τα θετικά ερεθίσματα πρέπει να αξιοποιούνται.

    Γιατί να θεωρηθεί αιρετική άποψη ;. Η αλληλεπίδραση είναι δεδομένη.
     
  5. aethereal

    aethereal Guest

    Πάντα η βελτίωση απο τον αγαπημένο,κρατά τα ηνία στην ενδεχόμενη ολίσθησή μου προς τυχον αυτοκαταστροφικές τάσεις.
    Το αρχικό moderation,ξεκινά με την αυτογνωσία και την ελαχιστοποίηση κραδασμών εσωτερικών συγκρούσεων της ποθητής ψυχικής ομοιόστασης (ευδαιμονία).
    Στην πορεία,ο σύντροφος κυριαρχεί στα θεμιτά για εκείνον χαρακτηριστικά της προσωπικότητας της αγαπημένης του και στα προς βελτίωση επιζήμια για εκείνη(και για εκείνον),η οποία τον επέλεξε οχι χαριν αποκαυλώσεως και μονο,αλλα ως ανώτερό της,στο ρόλο του"καθοδηγητή".
    Σ εμένα για παράδειγμα ήταν η θέσπιση ορίου στη τελειομανία μου,που στο λύκειο όργαζε ωσαν το αχαλίνωτο σαδιστικό κόκκινο άτι..

    υ.γ Το πλεον ριψοκίνδυνο και βασικότερο σημείο,αποτελεί η ορθή κρίση του υπο βελτίωση ατόμου,σχετικά με τη συμβατότητα των δυο..
     
    Last edited by a moderator: 9 Απριλίου 2015
  6. RottenApple

    RottenApple New Member

    Αυτη ολη η συζητηση μου φαινεται αυτονοητη ...
    Υποταγη και κυριαρχια απαιτουν μια σχεση τεταμενη. Και οταν η ιδια η φυση των ατομων ειναι ετσι δεν γινεται να μην υπαρχουν εντασεις.Παιχνιδι ειναι.
    Αν φτασεις στο σημειο να νοιαζεσαι για τον αλλο καποια στιγμη θα θες να επεμβεις.
    Ετσι οπως το βλεπω εγω,το να ειναι καποια υποτακτικη δεν σημαινει οτι ειναι πειθηνια και κανει οτι της λενε . Αναζητα να υποταχθει μετα απο ''μαχη'' .
    Ο κυριαρχικος παλι θελει η γνωμη του να μετραει . Οποτε το να τον δεχτει η υποτακτικη ως μεντορα του δινει αξια .Ειδικα αν τα κριτηρια της ειναι υψηλα .
    Το να βελτιωνουμε ο ενας τον αλλο ειναι η πιο αλτρουιστικη πραξη . Αυτη ειναι η ουσια στις ανθρωπινες σχεσεις . Απλα οταν εχει να κανει με τον συντροφο σου , θελεις να γινεις το καλυτερο στα ματια του,οταν και εκεινος ειναι πολυ ψηλα στα δικα σου .

    Παντως ολο αυτο το βρισκω απιστευτα ουτοπικο . Ποτε δεν εχω γνωρισει απο κοντα καποιο ατομο να με εμπνευσει τοσο . Να με μπριζωσει να γινω το καλυτερο που μπορω .
    Ψαξε, ψαξε, δεν θα το βρεις , δεν θα το βρεις...
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    βελτίωση...κλάιν....     
     
  8. aethereal

    aethereal Guest

    *Η βελτίωση(αυτονόητα) γίνεται σε επιμέρους χαρακτηριστικά της προσωπικότητας κι οχι σε θεμελιώδη,
    καθώς μια υγιής σχέση οικοδομείται στα γερά θεμέλια αλληλοθαυμασμού και αλληλοσεβασμού που καθιστούν αδύνατη τη διαδικασία αλλοτρίωσης της προσωπικότητας.
     
  9. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω


    Δεν διαφωνώ καθόλου με την θέση σου, απλά θα έρθω να προσθέσω ακόμα μια πτυχή που κάνει τον K πιο (Μάγκα).

    Θεωρώ ότι δεν πρέπει να σου θέση την αυτοβελτίωση μονο μέσα από αυταρχικές διαταγές και προσταγές αλλα αν θέλει να το κάνει και πιο πολυδιάστατο το πράμα πρέπει μέσα από της κουβέντες σας να σε σπρώξει προς την βελτίωση αυτή κάνοντας σε να θέλεις από μονη να πας προς τα εκεί άσχετα αν από πίσω κινεί κατά κάποιο τρόπο αυτός τα νήματα.

    Τότε όντως θα έχει κερδίσει και τον σεβασμό σου και για να σε φτάσει εκεί σίγουρα θα σε έχει έμπνευση και σαν άνθρωπος οποτε πλέον του παραδίδεσαι και ψυχή και μυαλό και σώματι.Για μένα αυτό σημαίνει κυρίαρχος αν και βεβαια είναι ίσος πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό.

    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός βεβαίως βεβαίως  
     
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member


    Δεν διαφωνω και να προσθεσω κι εγω με τη σειρα μου...
    Εαν ο Κ μου δεν με εμπνεει απο την αρχη και δεν εχει να μου δωσει τιποτα παραπανω εκτος την καυλας, δεν θα τον αποδεχτω ποτε ως Κ μου μου. Σεβασμος + αποδοχη = πληρης υποταγη

    Οτι αφορα τον τροπο....
    Απο την στιγμη που τον αποδεχομαι ως Κ μου, οι διαταγες και οι αυταρχικες προσταγες (παντα κατα τη γνωμη μου, επιβαλλονται για να υπαρχει αυτην η ασυμμετρια στη σχεση) ειναι το μεσο το οποιο θα με κανει να θελω απο μονη μου να αυτοβελτιωθω.

    Το οτι με διαταζει το εχω στο μυαλο μου εγω τουλαχιστον, οτι ξερει καλυτερα απο εμενα τι ειναι σωστο και τι λαθος και αυτο το καταλαβαινω μεσα απο τις απειρες συζητησεις που κανουμε και μου το αποδεικνυει καθημερινα. Με λιγα λογια ......<<εμπιστοσυνη>>......Προτιμω να καταλωνει τον χρονο του σε αυτο το κομματι, παρα να προσπαθει να μου κανει πλυση εγκεφαλου.

    Προτιμω τις διαταγες, ξερω οτι το κανει για το καλο μου, θελω να ειναι αυταρχικος απεναντι μου και οχι αγαπουλιτσας, θελω να τον φοβαμαι οχι να τον τρεμω και θελω να μην μπορω να τον κοιταω στα ματια οταν μιλαω μαζι του 

    Τα νηματα τα θεωρω δεδομενο οτι τα κινει Αυτος  

    Εαν δεν ημουνα κατανοητη σε κατι, μπορω να το αναλυσω περισσοτερο 
     
  11. Απλά μερικές όταν δεν γουστάρουν να στρώσουν την ΚΩΛΑΡΑ ΤΟΥΣ αρχίζουν τα παράπονα περί "κακοποίησης" εδώ στο Ελλάντα.
     
  12. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω




    Αν πρέπει να προσπαθήσει να σε έμπνευση αστο κάπου εκεί όντως ίσος καταλήξει "αγαπουλης" οποτε καλύτερα από την αρχή να το αφήνατε.

    Για αυτό είπα είναι πολύ δύσκολο να το συναντήσουμε είτε σαν K είτε σαν U και είναι και λίγο θέμα χημείας και εγκεφαλικής επαφής είναι όπως να το κάνουμε και ο χορός που κινούμαστε πολύ ιδιαίτερος οποτε τα πράματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα.

    Αυτού του είδους οι επαφές δεν χρειάζονται ούτε προσπάθεια ούτε σκέψη απλά τυχαίνει να έχει ο ένας όσα χρειάζεται ακριβώς ο άλλος λες και φτιάχτηκε για αυτό.