Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι αδεσποτου λογος.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος θαΐς, στις 20 Δεκεμβρίου 2020.

  1. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Και μένα αυτό με ενόχλησε
     
  2. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Δεν θα μπω στην διαδικασία να μεταφράσω το προφανές. Αυτό όμως δεν συνεπάγεται ότι θα ανεχτώ οποιοδήποτε σχόλιο από οποιονδήποτε που δεν του έχω δώσει το δικαίωμα να το κάνει.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ποιο είναι το σχόλιο που δεν ανέχεσαι;

    Ρωτάω γιατί το παρακάτω δεν είναι σχόλιο.
     
  4. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Κατ εμέ όπως διατυπώθηκε αποτελεί σχόλιο.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Nope.

    Αποτελεί θέση.
     
  6. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Θέση που καθορίζετε από ποιον;. Ποιος ορίζει το πρέπει;
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν με ενοχλεί ούτε το "αδέσποτο" ούτε το "σκυλί". Θεωρώ μόνο κάπως μονοδιάστατη τη δήλωση και σα να εκφράζει μια απελπισια. Αυτό δεν μου αρέσει.
    Μπορεί ένα αδέσποτο να νιώσει για οποιονδήποτε λόγο ότι χρειάζεται να είναι αδέσποτο για ενα διάστημα ώστε να είναι σε θέση και πάλι να ανταπεξέλθει σε μια νέα συσχέτιση.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτός που την έχει.
     
  9. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Το "πρέπει" σε συνδυασμό με τη σιγουριά του πώς νιώθει μια υποτακτική χωρίς Κ μπορεί να είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό... Όπως παντού, έτσι κι εδώ @Persa θα ακούσεις απόψεις, θέσεις, σχόλια με τα οποία δε συμφωνείς... Αν θες τη γνώμη μου μη δίνεις περισσότερη αξία από όση τους αρμόζει
     
  10. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Κατα τη γνωμη μου, το μεγαλυτερο προβλημα ασυνεννοησιας μεταξυ αγνωστων, ειδικα στον γραπτο λογο, ειναι οτι πολλοι δεν θετουν την αποψη τος, ως αποψη τους, ως πιστη τους, ως θεση τους. Δεν βαζουν το «εγω πιστευω ακραδαντα, θεωρω σωστο». Εχουμε μια αισθηση γνωσης της απολυτης αληθειας. Βαζω και τον εαυτο μου μεσα. Αυτο ειναι κατι που το βλεπουμε παρα πολυ εντονα και στις εκτοςbdsm καταστασεις το τελευταιο διαστημα. Θα συμφωνησω με τον Arioch οτι αυτη ηταν η θεση του συνομιλητη σου. Την εξελαβες ως υποχρεωση, πιεση. Κατανοητο. Δεστο ως θεση του και συμφωνησε η διαφωνησε μαζι του χωρις να «χαλιεσαι»  
     
    Last edited: 21 Δεκεμβρίου 2020
  11. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Δεν βρίσκω ακραίο τον χαρακτηρισμό «αδέσποτο».
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Αν είναι υποτιμητική θα μεταφραστεί έτσι μέσα στο μυαλό διότι ενοχλεί/θίγει/ προσβάλει. Μα μία μόνο λέξη μπορεί να τα καταφέρει όλα αυτά; Η μετάφραση της από το άτομο προκαλεί όλα τα παραπάνω και όχι η λέξη.
    Κατά τη γνώμη μου όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας και σαφέστατα ως δέκτης μεταφράζω αυτά που λαμβάνω μέσα από μία πληθώρα παράλληλων καταστάσεων ενώ ταυτόχρονα παίζει μεγάλο ρόλο ποιός είναι ο πομπός.

    Θα θέσω και μία ερώτηση και θα ήθελα να απαντήσετε εάν το επιθυμείτε φυσικά, υπάρχουν υ που έχουν ανάγκη να τα υποτιμάνε αυτό είναι υποτιμητικό;