Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι ειλικρίνειας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 17 Οκτωβρίου 2015.

  1. gaby

    gaby Guest

    Ναι, κάπως έτσι είναι. Τώρα το "πολλαπλασιαστική ισχύς" και "διαρκής ανατροφοδότηση" μου θυμίζουν την "διαρκή επανάσταση φυτών και λουλουδιών" και επίσης συνεδριάσεις επιτροπών επί σοβιετίας. Τίποτα δεν είναι διαρκές margarita_nikolayevna μου και ο υπέροχος ρυθμός που είχε βρεθεί κάποια στιγμή σπάει και μετά ξαναβρίσκεται. Τα όμορφα τελειώνουν και τα άσκημα τελειώνουν και έρχονται καινούργια όμορφα και ούτω καθ εξής  

    Αλλά το βασικό είναι αυτό που λες. Και ο Κυρίαρχος συνήθως νοιάζεται για την υποτακτική του. Πολύ.
     
  2. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Τι θα γίνει συνάδελφοι επιτέλους;
    Θα ανοίξετε την Βίβλο να μαθάτε πώς πρέπει να καυλώνετε και να σχετίζεσθε βδμσ-ικώς;
    Και μόλις το κάνετε βγάλτε και μία μεζούρα να τις μετρήσουμε δημοσίως (τις βδσμ-ικές μας αγνότητες εννοώ, μην πάει ο νους σας στο πονηρό).

    Ο πιο αγνός και καθαρός κερδίζει μια θέση στο βδσμ-ικό Πανθεο.

    Εμπρός για μία Νέα Ορθοδοξία!
    Με σήμα το λευκό μαστίγιο.
     
  3. Λυπάμαι που θα σας το χαλάσω, νεορθόδοξοι και παλαιοκομματικοί, αυτοσχεδιαστές και μπάι-δε-μπουκ-ιστές, λάιτ και σκληροπυρηνικοί του bdsm, αλλά εάν αυτός που κάνει d/s, m/s, kinky ή οιουδήποτε είδους ασύμμετρη σχέση δώσει προτεραιότητα σε κανόνες και πλαίσια που κάποιοι, κάπου, κάποτε επινόησαν επειδή εξυπηρετούσαν εκείνους στο εκεί και τότε αντί να επικεντρωθεί στις ανάγκες του και στις ανάγκες του έτερου, θα προκύψει καρικατούρα σχέσης.

    Ολες οι σχέσεις, ασύμμετρες και μη, φέρουν την προσωπική σφραγίδα των συμμετεχόντων. Και αυτό είναι το ζητούμενο. Διαφορετικά μιλάμε για τεστ τύπου ECDL, TOEFL και τα παρεμφερή. Τι νόημα έχει ο καθορισμός του βαθμού αυταρχισμού, δημοκρατικότητας, ειλικρίνειας, ελέγχου κλ.π. του κ από ένα μπουλούκι μελών ενός φόρουμ κάπου ατο Ελλαδιστάν, τα οποία μάλιστα δεν τα βρίσκουν ούτε μεταξύ τους?

    Καλός είναι ο προβληματισμός τύπου "ΧΧΧΧΧΧ και BDSM" (όπου ΧΧΧΧΧΧ μπορεί να συμπληρωθεί κατά το δοκούν), αλλα σε τι εξυπηρετεί, πέραν της επιβεβαίωσης του Εγώ μας και κάποια ψήγματα πληροφοριών (με πάσα επιφύλαξη) προς τους νεοεισερχόμενους στο χώρο?

    Ας προσγειωθούμε λιγάκι και ας λάβουμε υπ' όψη όταν διατυπώνουμε την άποψή μας για κάτι πως το ειδικό της βάρος είναι τόσο όσο το βάρος του εκφέροντος, δηλαδή ελάχιστο! Προσπαθώντας να περιβάλλουμε την άποψή μας με το μανδύα της οικουμενικότητας, απλώς προκαλούμε την οργή και το γέλιο των υπολοίπων...
     
  4. gaby

    gaby Guest

    peleas,

    με όλη την καλή πρόθεση του κόσμου, μου κάνουν εντύπωση τρια πράγματα στο ποστ σου, γιατί βγάζεις τον εαυτό σου απέξω, γιατί πιστεύεις ότι θα "μας" το χαλάσεις όταν όλοι, και πολύ καλά το λες, έχουμε απλώς το βάρος φτερού της δικής μας άποψης και για ποιό λόγο "οργή και γέλιο των υπόλοιπων" γιατί να οργιστεί ο … υπόλοιπος άμα εγώ, εσύ, κάποιος άλλος έχουμε μια άποψη και την εκφράζουμε εφόσον μάλιστα δεν τον προσβάλουμε; Εφόσον μπήκε σε ένα BDSM φόρουμ για να διαβάσει και να ανταλλάξει απόψεις για BDSM;

    Κάποια πράγματα στο ποστ σου γράφονται επίσης με αξίωση οικουμενικής ισχύος και δεν είναι έτσι για όλους   Αυτός που κάνει BDSM σχέση σαφώς και την οριοθετεί ως BDSM σχέση. Εντός αυτής, μας λες το αυτονόητο, είναι, προφανέστατα, ο εαυτός του. Δεν είναι επινόημα "που εξυπηρετούσε τις ανάγκες κάποιων" το BDSM είναι τρόπος να βλέπει κάποιος ορισμένα πράγματα και για αυτούς που το επέλεξαν είναι τρόπος ζωής. Ένας τρόπος που περιλαμβάνει ορισμένα πράγματα και αποκλείει κάποια άλλα. Όπως και εσύ θέλεις να έχεις την σχέση σου όπως καταλαβαίνεις έτσι και οι άλλοι, το ίδιο ακριβώς. Το να την λες "καρικατούρα' επειδή στη δική σου λογική έτσι προκύπτει και όχι αλλιώς, μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο.

    Και τέλος, βλέποντας την πρώτη σου γραμμή, εσύ γιατί μας κατατάσσεις;

    Και πάλι σου λέω ότι δεν έχω το παραμικρό θέμα με σένα ή με κανέναν που γράφει τις απόψεις του και ελπίζω να μην με παρεξηγείς  
     
  5. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Δεν πιστεύω ότι εννοούσε το BDSM εν γένει αλλά διάφορες απόψεις που εμφανίζονται ως "to-do-list for a successful BDSM relationship" ή "πως να κάνετε το μαστίγιο να σφυρίξει 7 φορές, με 3 απλά βήματα". Σε άλλο site σχετικό με τον χώρο, έχω δεχθεί πάπλωμα μηνύματος εν είδη Βίβλου για εκείνον, μέσα από 'δω: ο τύπος ακολουθούσε πιστά και ανεξιχνίαστα ό,τι διάβαζε εδώ. Κι αφού υπάρχει ένας, σίγουρα υπάρχουν και περισσότεροι.
    Αυτό που φαντάζομαι θέλει να τονίσει ο @peleas είναι να βλέπουν οι νεώτεροι τις απόψεις μας ως προσωπικές μας απόψεις ("δώσει προτεραιότητα σε κανόνες και πλαίσια που κάποιοι, κάπου, κάποτε επινόησαν επειδή εξυπηρετούσαν εκείνους στο εκεί και τότε") και όχι κανόνες.

    Λέγοντας αυτά, πάω να πιω την πρώτη γουλιά καφέ...μπορεί και να μην έχει ξυπνήσει ο εγκέφαλος ακόμα  
     
  6. - Δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω. Στην τελευταία παράγραφο, που συνοψίζει το δια ταύτα, κάνω αναφορά σε πρώτο πληθυντικό.

    - Μπορεί για σένα κάποια πράγματα από αυτά που θίγω να είναι αυτονόητα (και είναι, κρίνοντας από τα σχόλιά σου), έχω διαπιστώσει όμως πως για πολλούς δεν είναι.

    - Εάν δόθηκε η εντύπωση πως το ύφος γραφής μου αξιώνει οικουμενική ισχύ, το διευκρινίζω πάραυτα πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Είχα την εντύπωση πως αυτό έχει γίνει φανερό από την εν γένει παρουσία μου στο φόρουμ, όπου έχω ομολογήσει αρκετές φορές το απόλυτο ή και το λανθασμένο των απόψεών μου μέσα από διάλογο...

    - Η κατάταξη έγινε με εμφατικό σκοπό  

    - @CaptainAfrican ,ευχαριστώ για την παρέμβαση.
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Επισης διαβαζουν κατι εκει και τα γραφουν εδω....Και που να δεις οταν αλλα γραφουν εδω, αλλα σε αλλα αλλο φορουμ!!!

    Την καλημερα μου, παω να πω το ποιημα μου!
     
  8. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Λες να μην το ξέρω? Αλλά δεν ήθελα να βάλω όλες τις υποπεριπτώσεις  

    Το...έμαθες καλά?
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Θεωρείς εαυτόν υποστηρικτή/ακόλουθο κάποιας θεωρίας, πρακτικής, έκφρασης, δραστηριότητας, πεποίθησης, αντίληψης, ασχολίας και εντάσσεις εαυτόν σε κάποιο πεδίο/ομάδα που δραστηριοποιείται σε αυτόν τον χώρο.
    Ανθρώπινη ανάγκη είναι και καλά κάνει και είναι, λέγεται η ανάγκη του ανήκειν (τα γιατί και πώς δεν είναι του παρόντος)...
    Το πεδίο/ομάδα μπορεί να είναι οποιοδήποτε και σε οποιαδήποτε συντεταγμένη ή μη μορφή, με πόλο κάποια : παρέα, σύλλογος, σωματείο, κόμμα, ρεύμα, κίνημα.
    Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος τέρας ευφυίας για να καταλάβει πως εξ αντικειμένου δεν είναι δυνατόν να υπάρξει απόλυτη σύμπνοια ή ταύτιση απόψεων ή οπτικής μεταξύ των μελών μιάς ομαδας, ακόμα και αν αυτή αποτελείται από δυο μέλη.
    Στην ομάδα διαμορφώνονται διάφορες δυναμικές που αντιλαμβάνονται/προσεγγίζουν/ερμηνεύουν/εξελίσοουν τον πόλο/αιτία συγκρότησης της ομάδας αυτής. Κι αυτό επίσης είναι ανάγκη, νοητική, του γνωστού δίποδου που λέγεται άνθρωπος.
    Οι δυναμικές αυτές εξελίσσονται διαρκώς προς διάφορες κατευθύνσεις, που αριθμητικά συναρτώνται με το ευρύτερο περιβάλλον, και με σταθερή ταχύτητα.
    Η συνισταμένη των κατευθύνσεων καθορίζει το αν ο λόγος ύπαρξης της ομάδας εξελίσσεται και μαζί του η ίδια η ομάδα και τα μέλη της ή όχι, με συνέπεια ή την διάλυση της ομάδας ή την διαίρεσή της.
    Τόσο απλά!
    Πού βρίσκεται το κουμπί της Αλέξαινας λοιπόν?
    Στην δυνατότητα των μελών της ομάδας να μπορούν να ανταποκρίνονται δυναμικά στο περιβάλλον με άξονα τον πόλο/αιτία σύστασής της, γεγονός που συναρτάται από την συγκρότηση επί του αντικειμένου της ομάδας αυτής.
    Η ικανότητα της ομάδας να ανταποκρίνεται δυναμικά είναι συνάρτηση του ποσού της πληροφορίας που μοιράζονται τα μέλη της. Είναι αυτή η ικανότητα που καθιστά την ομάδα και τα μέλη της να αυτοπροσδιορίζονται αυτόματα και να διαμορφώνουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που διαμορφώνουν την δυναμική της/τους. Με τον τρόπον αυτό δημιουργεί τις ικανές και αναγκαίες συνθήκες να προσελκύσει και να εντάξει μέλη ή να κρατήσει σε δυναμική ή μόνιμη αναμονή δυνάμει μέλη, αλλά και να κρατήσει μακριά της μέλη που επί της ουσίας καμιά σχέση δεν έχουν με τον πόλο/σύσταση της ομάδας αυτής.
    Η έλλειψη των παραπάνω είναι προφανές πως όχι μόνον ομάδα δεν συνιστά, αλλά ούτε καν "χώρο" στον οποίο θα μπορούσε να διαμορφωθεί κάποια ομάδα. Στην καλύτερη περίπτωση μπορούν να διαμορφωθούν κάποιοι πυρήνες προβληματισμού ή διαλόγου χωρίς κάποια ιδιαίτερα ζητούμενα, πάλι για λόγους που εκφεύγουν του παρόντος.
     
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Το ειπα, το ειπα!  
     
  11. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

       φάνηκε στο χειροκρότημα?  
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    Το άλλο με τον Τοτό το 'παμε;   Με όλη την καλή πρόθεση, βεβαίως βεβαίως!!