Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι κριτικης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Apollyon, στις 12 Ιουλίου 2008.

  1. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Αυτο ειναι το δικο σου ορθο ερωτημα αγαπητε MindMaster.Εγω θεωρω δεδομενο οτι δεν αφορα κανεναν το τι κανω εγω εφοσον δεν ενοχλω καποιον ή δεν τον προσβαλλω,ακομα και αν αυτο που κανω ειναι δημοσια θεα.Ειναι αρκετα συγκεκριμενο.Πολυ ομορφο το post σου παρεπιπτοντως
     
  2. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member


    Βρε Apollyon αναμασάς τα ίδια.
    Κάνεις ένα παιχνίδι σε δημόσια θέα. Το βλέπω. Ή μου κινεί το ενδιαφέρον και το σχολιάζω ή όχι και πάω παρακάτω. Από την ώρα που κάνεις ένα παιχνίδι σε δημόσια θέα είτε το θέλεις, είτε όχι, συμμετάσχω και εγώ.
    Από την ώρα που αποφασίζεις να εκτεθείς σε κοινό, σημαίνει πως το κοινό σε ενδιαφέρει και επομένως δέχεσαι την όποια κριτική. Αν δεν σε ενδιαφέρει όπως λες απλά δεν ασχολήσαι με αυτή. Όμως ι κριτική πάντα θα υπάρχει. Είναι δράση και αντίδραση. Έτσι λειτουργεί το μυαλό. Αναλύει τα ερεθίσματα που δέχεται.
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Περι κριτικης

    Αν ναυαγήσεις, Apollyon, ολομόναχος σ' ένα νησί του Ειρηνικού, πιθανότατα αυτά που θα κάνεις κανέναν δεν θα αφορούν, εφ' όσον ο πληθυσμός του νησιού αποτελείται (πλην εσού) αποκλειστικά και μόνο από πιγκουίνους (αν υποθέσουμε δηλαδή, ότι δεν τους τρως τ΄αυγά κι ότι υπάρχει αρκετό ψάρι γιά να μην παίρνεις και τη δική τους μερίδα).
    Αν όμως, παρ' ελπίδα, η πανίδα του νησιού περιλαμβάνει και μαϊμούδες, όσο κι αν φτάνουν γιά όλους οι μπανάνες κι η παρουσία σου εκεί δεν πρόκειται να προκαλέσει κάποιο λιμό, οι σεξουαλικές σου δραστηριότητες (ο αυνανισμός βεβαίως, τι άλλο να κάνεις στο ερημονήσι; ) όσο κι αν δεν τις ενοχλούν (και σίγουρα δεν τις προσβάλλουν) είναι πιθανότατο (μιά και ως γνωστόν είναι ζώα μιμητικά), να επηρρεάσουν τις δικές τους σεξουαλικές συνήθειες και γιατί όχι ("άμα πιάσει η μαλακία κλπ", τα ξέρεις) να οδηγήσουν συν τω χρόνω ακόμη και σε μείωση του πληθυσμού τους...

    Κι όλ' αυτά φίλε μου, στο ερημονήσι... Βάλε τώρα σε σύγκριση την κοινωνία των ανθρώπων...
    Κανείς δεν είναι μόνος του, κανείς δεν είναι ανεξάρτητος, κανείς δεν μένει ανεπηρρέαστος και κανείς δεν μπορεί να αποφύγει το να επενεργεί στον περίγυρό του, είτε διά των πράξεών του, είτε διά της απραξίας του...

    Γι' αυτό και ο περίγυρος, έχει το απόλυτο και αναφαίρετο δικαίωμα του να κρίνει, να σχολιάζει και να αντιδρά. Αυτό πιστεύω ότι πρέπει να συνειδητοποιήσεις, ή μάλλον, ότι θα έπρεπε να έχεις προ πολλού εμπεδώσει, καθόσον είναι πιστεύω ζήτημα λυμένο, εδώ και εκατονταετίες...


    Btw, thanks γιά τα εύσημα και την καλή διάθεση.
     
  4. kali crow

    kali crow Guest

    απο ο,τι ξερω εδω και καποια χρονια και απο ο,τι μου εμαθαν , οταν εκτιθεμεθα ειναι αναποφευκτο να μας κριτικαρουν....

    το να κριτικαρεις κατι η καποιον ειναι συνεπεια των πραξεων του εαν και μονο εαν τις δημοσιοποιει....
    σημερα εκανα 20 πραξεις .10 σπιτι μου και 10 δημοσιως....
    τις πρωτες 10 κανεις δε τις ξερει....οποτε δεν δυναται να μου ασκησει κανεις κριτικη ειτε θετικη ειτε αρνητικη.για τις αλλες 10 μου ασκηθηκε κριτικη οποια κιαν ηταν αυτη και ειτε την ξερω ειτε οχι....
    γιατι πολλοι ασκουν κριτικη καθημερινα σε μενα και σε αυτα που κανω και λεω μπροστα τους μα λιγοι μου το λενε καταμουτρα....
    το να λες τη γνωμη σου για κατι που καποιος αλλος εκανε δεν ειναι κακο.ουτε προσβαλει κανεναν.
    και δεν ειναι αναγκη να καβγαδιζετε.τα φορουμ ειναι δημοσιοι χωροι που παραθετουμε τις γνωμες μας και τις κριτικες μας πανω σε ο,τι ειπωνεται απο τον οποιοδηποτε....
    αλλιως δεν εχουν νοημα υπαρξης.
     
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    στα ροζ,ή έχεις κάνει κάποιο λάθος ή κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά

    όταν είμαι με την φίλη μου σε μια καφετέρια και δούμε μια κοπέλα με περίεργα ρούχα,θα το σχολιάσουμε,θα το συζητήσουμε,θα το κριτικάρουμε αν θες. δεν μας αφορά το ντύσιμό της. αλλά από την στιγμή που βλέπουμε κάτι που μας παραξενεύει,θα το αναφέρουμε. όπως πχ αν δούμε έναν σκύλο με πέντε πόδια.
    αν δούμε εναν τύπο να χαστουκίζει μια κοπελίτσα θα το σχολιάσουμε και ενδεχομένως θα την λυπηθούμε
    αν δούμε μια κοπέλα με πολύ ωραίο χρώμα στα μαλλιά, θα το σχολιάσουμε και θα την κοιτάξουμε με θαυμασμό. ενδεχομένως να κλείσουμε ραντεβού στο κομμωτήριο.

    απο την στιγμή που αντιλαμβανόμαστε κάτι με τις αισθήσεις μας και ο εγκέφαλος το επεξεργάζεται,το αναλύει,συλλέγει πληροφορίες και αναλόγως το δέχεται ή το απορρίπτει, εμείς απλά προφέρουμε το αποτέλεσμα και κάποιες φορές την διαδικασία.

    σαφώς και δεν ενδιαφέρονται οι κοπέλες και το ζευγάρι για την γνώμη μας. δεν μας πέφτει λόγος αν θες. και έχουμε επίσης την κατάλληλη ανατροφή και αξιοπρέπεια να μην τους πούμε την γνώμη μας και να την κρατήσουμε για τον εαυτό μας.


    εγω πάλι αυτό δεν το κάνω αυτό . αν η φίλη μου φορέσει ένα φόρεμα που δεν της πάει, θα της πω οτι δεν της πάει χωρίς να με έχει ρωτήσει.
    αν δω τον φίλο μου να ασχολείται σοβαρά με μια κοπέλα η οποία είναι πουτανάκι και δεν του αξίζει, θα του το πω,χωρίς να με έχει ρωτήσει και με το ενδεχόμενο να τσακωθούμε.

    και στις δυο περιπτώσεις δεν με αφορα αμεσα, αλλά επειδή ενδιαφέρομαι για αυτούς τους ανθρώπους,θα τους πω την γνώμη μου,είτε αρνητική είτε θετική.

    αν και είπε κάποιος πιο πριν, η θετική κριτική,πάντα είναι καλοδεχούμενη ακόμα και απο αγνώστους.


    νομίζω οτι το έχω αντιληφθεί στο πιο απλό επίπεδο, αλλά θα ξανακάνω προσπάθεια όταν βρω χρόνο
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Εγω αντιθετα εαν ο νταλικιερης φιλος μου φορεσει ενα φορεμα που δεν του παει η βαλει λαθος χρωμα γοβες ΔΕΝ του το λεω διοτι ετσι λογω της ακριβειας στα γαλακτοκομικα θα εξοικονομησω χρηματα συλλεγοντας τα γιαουρτια που θα μας πεταξουν οπου εμφανιστουμε.
     
  7. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Περι κριτικης

    Eίναι θέμα κοινωνικής ψυχολογίας  
     
  8. zou

    zou

    Απάντηση: Περι κριτικης

    κατ αρχην πρεπει να διαχωριστουν οι εννοιες κριτικη και κουτσουμποριο... Αλλο λεω την αποψη μου για ενα θεμα και αλλο το κουτσομπολευω (ειτε αυτο ειναι καλο ή κακο προαιρετα...).

    Αναλογως την ιδιοσυγκρασια του ατομου, το ατομο,

    α) δεν εξωτερικευει την αντιδραση με λογια, αλλα με εκφρασεις προσωπου ή σωματος...
    β) δεν εξωτερικευει αντιδραση, αλλα επικοινωνει αμεσα με λιγα ατομα της εμπιστοσυνης του
    γ) δεν εξωτερικευει αντιδραση και το κανει βουκινο ακομα και στις πετρες
    ε) εξωτερικευει αντιδραση αλλα δεν ασχολειται περα απο μια κουβεντα
    στ) εξωτερικευει αντιδραση και βουκινευει...

    Η κουτσομπολα, λεγομενη και ως Τατιανα ή Λαμπιρη, υπαρχει παντου και θα υπαρχοει παντα. Ενα χωριο ειμαστε και ως παραδοσιακο ελληνικο χωριο (βλεπε Κολοκοτρωνιτσι) εχουμε και τις κουτσομπολες του χωριου , οπως και τον τρελο του χωριου, και τους μπιχτες και τα τσουλακια και τους θεοσεβουμενους και τον Δημαρχο... Το θεμα ειναι να εχεις καλες αμυνες και πολυ υπομονη.
     
  9. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Περι κριτικης

    Καπου εδω για Μενα τελειωνει και το νημα...
     
  10. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Περι κριτικης

    Ο μόνος τρόπος για να μην κρίνει κανείς το κάθε post κάποιου μέλους είναι να τον έχει προσθέσει στην λίστα ignore. Άλλο τρόπο δε βρίσκω.

    Επίσης υπάρχει και η τεχνική της στρουθοκαμήλου. Για να μη βλέπει την κριτική μερικών μελών που δεν την αντέχει, τους κανει ο ιδιος ignore. Διαλέχτε
     
  11. skia

    skia Contributor

    δεν έχετε βαρεθεί να ασχολείστε με τα ίδια και τα ίδια? κάποιο πιο πρωτότυπο θέμα δεν υπάρχει στον ορίζοντα? τα λύσαμε όλα τα του bdsm?
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Υποθέτω ότι το "οπτικό" πεδίο είναι μεταφορά και εννοείς πεδίο αντίληψης.

    Επί του θέματος, οποιοσδήποτε ασχολείται με οτιδήποτε προηγουμένως έκρινε ότι κατά κάποιο τρόπο τον αφορά. Πως κάθε πράξη ή σκέψη χρειάζεται κίνητρο είναι αυτονόητο αγαπητέ Apollyon. Ως εκ τούτου, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως η ερώτησή σου περιέχει την απάντησή της.

    Εκτός αν επιθυμούσες να ρωτήσεις ό,τι σημείωσε ο MindMaster, αν δηλαδή, επιθυμούσες να σταθείς στα κριτήρια με τα οποία ορίζει κανείς τι τον αφορά και τι όχι. Γιατί το "με αφορά" μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως. Σημαίνει "επηρεάζει σε πρακτικό επίπεδο την καθημερινότητά μου"; Σημαίνει "με ενδιαφέρει αμιγώς ακαδημαϊκά"; Σημαίνει "βρίσκω διασκεδαστική την ενασχόληση μαζί του"; Σημαίνει "το βρίσκω ενδιαφέρον"; Σημαίνει "άπτεται των αρμοδιοτήτων μου να το επιλύσω"; Σημαίνει κάτι άλλο; Τι σημαίνει "με αφορά ένα θέμα";