Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πληθυντικός Ευγενείας;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 1 Οκτωβρίου 2009.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε υποτακτικούς, σε σκλάβους και ειδικά σε όσους εφαρμόζουν το παρακάτω.


    Για ποιο λόγο μιλάτε στον Πληθυντικό σε μέλη του forum αυτού που έχουν Κυριαρχικό status και δεν έχετε γνωρίσει καν από κοντά;
     
  2. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Συνήθως ξεκινάω με πληθυντικό, όταν μιλάω με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας ( πληθυντικός ευγενείας ), όταν νιώθω μια οποιουδήποτε είδους συστολή* απέναντί τους ( πληθυντικός ευγενείας ή σεβασμού(?) ** ), όταν θέλω να αναπτύξω/διατηρήσω την Κ/υ δυναμική ( για διάφορους λόγους ).
    Στην συνέχεια ή τον κρατάω ή τον αποβάλλω.


    *όπου συστολή βάλετε την αίσθηση οτι είναι ανώτερός μου.
    **ακόμη δεν έχω καταλήξει όσον αφορά το αίσθημα του σεβασμού.
     
  3. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Πες το συνήθεια από τότε που πρωτοασχολήθηκα.Πες ότι πάντα μου άρεσε.Το εφαρμόζω σε κάθε περίπτωση(γυναίκας Domme) και με κάνει να νιώθω όμορφα  
     
  4. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Χρησιμοποιώντας Πληθυντικό Ευγενείας,καταδεικνύω σεβασμό και ευγένεια προς κάποιον συνομιλητή μου,ανεξαρτήτως στάτους.

    Ενίοτε,χρησιμοποιώ πληθυντικό της ειρωνίας και της απόστασης.

    Παρ' ολο που είμαι της ρομαντικής σχολής εγώ,και με ενθουσιάζουν οι καθως πρέπει τρόποι,τολμώ να ομολογήσω πως αν δεν θέλουμε να λεγόμαστε ρατσιστές,η διατήρηση του Πληθυντικού,θα πρέπει να εκλείψει.​
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ανάλογα σε ποιον μιλάω. Σε άλλους μιλάω στον πληθυντικό επειδή τους σέβομαι, αν και δεν τους έχω γνωρίσει από κοντά. Σε άλλους μιλάω στον πληθυντικό επειδή πρόκειται για ένα είδος αθώου φλερτ. Σε άλλους επειδή θέλω να τους αποπροσανατολίσω (ελπίζω αυτό να μην απαιτεί επεξήγηση). Σε άλλους για να κρατήσω τις αποστάσεις. Σε άλλους επειδή έχω εντολή να το κάνω, με κάποιους συγκεκριμένους. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι, τόσοι όσοι οι άνθρωποι με τους οποίους συνομιλώ διαδικτυακά και δη στον πληθυντικό.

    Ένας λόγος είναι και αυτός της αισθητικής του πληθυντικού. Μου θυμίζει την γυναίκα του Καζαντζάκη, η οποία μιλούσε στον σύζυγό της στον πληθυντικό, όπως και την γιαγιά μου που μιλούσε με τον παππού μου επίσης στον πληθυντικό (όπως και αυτός σ' εκείνη). Αλλά και τη μητέρα μου που μιλούσε στον πατέρα της πάντα στον πληθυντικό.

    @Elysium: ποιος είναι ο σκοπός της ερώτησης και ποια η αιτία της; Και ποια η αφορμή της; Αν θέλεις απαντάς.
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι εδώ, αλλά ο πληθυντικός παρατηρώ πως χρησιμοποιείται μόνο απέναντι σε Κυρίαρχους.
    Συνεπώς, το «γιατί θέλω να είμαι ευγενικός» δεν ταιριάζει σαν απάντηση (εκτός κι αν κάποιος θέλει να είναι ευγενικός μόνο με τη συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων).

    Οι υπόλοιπες απαντήσεις ήταν απόλυτα κατανοητές από τη δική μου πλευρά.



    @dora_salonica
    Σκοπός είναι η κατανόηση του λόγου για τον οποίο γίνεται αυτό.
    Αιτία, αποτελεί η απορία που μου δημιούργησε η παρατήρηση της συγκεκριμένης συμπεριφοράς των υποτακτικών / σκλάβων.
    Αφορμή, ήταν κάποιο πρόσφατο post ενός παλιού μέλος που απευθυνόταν σε κάποιο νέο με status Κυρίαρχου, χρησιμοποιώντας τον πληθυντικό αριθμό.
     
  7. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Αν και δεν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω........πιστευω οτι οταν αυτο γινεται μεσα στο forum,αποβλεπει στο να ''αφοπλισει'' θετικα τον αλλον,να εμφανισει την ας πουμε ''στοιχειωδη'' αποδειξη ''μυημενου'' ατομου......πραγμα που δεν βλεπω κακο ως προθεση.....!!!!! 
     
  8. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Re: Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Καθώς ανέφερα και εγώ τον πληθυντικό ευγενείας, ας απαντήσω 

    Δεν μιλάω στο πληθυντικό (για όλους τους λόγους που ανέφερα στο αρχικό post μου) μόνο απέναντι σε Κυρίαρχους, αλλά και απέναντι σε Κυριαρχες, σε υποτακτικούς και υποτακτικές, σε σκλάβους και σε σκλάβες κλπ.
    Τουλάχιστον αρχικά, όπως επισήμανα και παραπάνω.

    υγ: για να μην φανώ ψεύτρα, θα σημειώσω την περίπτωση μιας εκ του σύνεγγυς συνομιλίας μου με υποτακτική, όπου, αν και υπήρχε διαφορά ηλικίας και επιπέδου, ξεκίνησα με ενικό, λόγω της οικειότητας που αναπτύχθηκε από το πρώτο βλέμμα  
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Ευχαριστώ για την απάντηση, Elysium.
     
  10. Miss D

    Miss D New Member

    Ο πληθυντικός ευγενείας μπορεί να έχει ειρωνεία (σε κάποιες περιπτώσεις) ή να δηλώνει αποσταση.

    Σε ότι αφορά στα μέλη του forum δείχνει καλή προαίρεση ή αποτελεί ένα είδος φλέρτ.

    Σε κατ ιδίαν επαφές πρόκειται για μια άκρως ερωτική απεύθυνση που συνοδευεται από ξεδιάντροπες φαντασιώσεις.
     
  11. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    δεν ειμαι sub αλλα προσπαθω να απαλλαγω απο αυτη την κακή ανορθογραφική και κακοσύντακτη συνηθεια που τοσο αυθαιρετα εχωσαν στη γλωσσα μας οι ξενοι κυβερνητες κ βασιλείς.
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Ζει ο Βασιλιάς;;;

    Μιλάω στο πληθυντικό σε όποιον μου προκαλεί το μυαλό μου να μιλάω. Αρκεί να το απολαμβάνω