Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πληθυντικός Ευγενείας;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 1 Οκτωβρίου 2009.

  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πληθυντικός Ευγενείας;


    Δείξε μου σε παρακαλώ πού ακριβώς έχεις κάνει αυτό που λες πιό πάνω, κι έπειτα σου απαντώ και στα υπόλοιπα (quote, please)...


     
  2. Προσπαθειτε να απαντησετε εσεις οι Κυριαρχοι μόνοι σας τους λόγους που μπορει εμεις να χρησιμοποιουμε πληθυντικό?καταρχην η χρηση πληθυντικου η μη δεν ειναι η ουσια.Για μενα η μόνη απαντηση στο ερωτημα αυτο ειναι: το κανω γιατι το ζηταει ο Κ μου κ μόνο σαυτους που θελει.Διαφορετικα δεν εχω λογο να μιλησω στον πληθυντικο σε κανεναν
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Δεν μπορούμε να βαπτίσουμε «ευγένεια» τον υπερβολικό σεβασμό προς άτομα τα οποία δε γνωρίζουμε.
    Κάτι τέτοιο θα ήταν μάλλον υποκριτικό που αποδεικνύεται και από το γεγονός πως ο πληθυντικός αριθμός χρησιμοποιείται από τους υποτακτικούς μόνον όταν απευθύνονται προς το status που παρουσιάζει ερωτικό ενδιαφέρον γι’ αυτούς.

    Εξάλλου δεν είναι δυνατό να τυγχάνουν ευγενείς μόνον οι υποτακτικοί.

    Συνεπώς η ευγένεια ως εξήγηση για τη χρήση του πληθυντικού λογικά πρέπει να απορριφθεί.


    Κύριος λόγος κατά την άποψή μου παραμένει η διέγερση που δημιουργείται σε αυτούς μέσω της χρήσης κανόνων και λοιπών bdsm πρωτοκόλλων ακόμη και απέναντι σε φανταστικούς – ιδεατούς Masters και Mistresses που δε γνωρίζουν καν.


    @Mistresses
    Πόσα p.ms άραγε έχετε λάβει με εισαγωγές του τύπου «Κυρία, προσκυνώ τα θεϊκά σας πόδια...» (τα οποία ο υ δεν έχει δει ποτέ 
     
  4. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member


    Αν δεν απατώμαι η αναφορά στο κυρίως σε υποτακτικούς δεν αποκλείει την συμμετοχή Κυρίαρχων, ούτε και την παράθεση εμπειριών από Κυρίαρχους που έχουν συναναστραφεί με πολλούς υποτακτικούς. Mε βάση τη λογική σου, ούτε εσύ θα έπρεπε να συμμετέχεις στο νήμα, εκτός κι αν σε έχει διορίσει συνήγορο ο Elysium.





    Ας τα πάρουμε λοιπόν με τη σειρά…

    όταν θέλω να αναπτύξω/διατηρήσω την Κ/υ δυναμική ( για διάφορους λόγους ). Λέει η Georgia, θα μπορούσαν αυτοί οι λόγοι να είναι μεταξύ άλλων και επειδή έτσι νιώθει? Να μη σε κουράζω… ναι θα μπορούσαν.

    Υπάρχουν και άλλοι λόγοι, τόσοι όσοι οι άνθρωποι με τους οποίους συνομιλώ διαδικτυακά και δη στον πληθυντικό. Λέει η dora. Θα μπορούσε ένας εξ αυτών να είναι και απλά επειδή έτσι νιώθει? Και πάλι ναι θα μπορούσε.

    …κανει simulation… … να το νιωσει στο πετσι του… λέει ο swlaveofSuzan, εδώ μάλλον δεν χρειάζεται να αναφέρω αν θα μπορούσε να είναι επειδή έτσι νιώθει, το λέει ο άνθρωπος από μόνος του.





    Εδώ σε έχασα η αλήθεια είναι. Ποια είναι άραγε η διαφορά ανάμεσα στο:
    ναι, το κάνω, μου αρέσει
    το οποίο βρίσκεις εύλογο
    και στο:
    Επειδή του αρέσει
    Το οποίο δεν βρίσκεις εύλογο






    Πού και πότε αναφέρθηκα σε μπιντιεσεμικά στραβάδια; Μπορείς σε παρακαλώ να μου το υποδείξεις; Καθώς και το σημείο στο οποίο αναφέρω ότι όποιος έχει συγκεκριμένους λόγους στερείται εμπειρίας. Και μην αναφερθείς στο παραπάνω post μου που παραθέτεις μια και σαφέστατα το παρερμηνεύεις. Δεν θα ήθελα να υποψιαστώ πως γίνεται από καθαρή εμπάθεια προς το πρόσωπό μου. Σε περίπτωση που δεν το καταλαβαίνεις, ευχαρίστως να σου το εξηγήσω.





    Ισχύει ότι και παραπάνω, σε παρακαλώ να μου υποδείξεις πού το κάνω αυτό.
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Πληθυντικός Ευγενείας;


    Χρωστάω κι από χθες απαντήσεις, λίγη υπομονή, γιατί σήμερα μου προέκυψαν πολύ πιό επείγουσες ασχολίες...



     
  6. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Πέρασαν πολλά χρόνια ενδοσκόπησης, προσέτρεξα για βοήθεια σε μεγάλους φιλοσόφους, ρουφούσα αχόρταγα τη γνώση και την πληροφορία όπου την πετύχαινα, στο διαδίκτυο, σε βιβλιοθήκες, σε μέντιουμ, σε σοφούς γέροντες που κατοικούσαν στα πέρατα της γης, σε μυστικιστές, διέσχισα ωκεανούς με σχεδίες για να συνομιλήσω με γκουρού που κατοικούσαν σε νησιά στη μέση της θάλασσας. Γενικά ταλαιπωρήθηκα πολύ. Απέκτησα και εμπειρία παράλληλα, δεν το μετανιώνω. Και βάθος γνώσεων. Ίσως και πλάτος. Γιατί το ερώτημα ήταν βαθύ και δεν θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά. Μου έκαιγε τα σωθικά ο λόγος που απευθύνομαι σε άγνωστους κυρίαρχους στον πληθυντικό. Αλλά τελικά το βρήκα.

    Το κάνω επειδή μου αρέσει. Κι επειδή έτσι νιώθω.
    Μου το είχε πει και ο SadalMelik το 2004, αλλά δεν τον πίστευα τότε.
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Συμφωνώ. Η ζωή είναι απλή. ΄
     
  8. Πέφτω απτα σύννεφα.MindMaster κ Sadal Melik τι προσπαθειτε να δειξετε με αυτου του ειδους την αντιπαραθεση που εχει ξεφυγει απτα πλαισια της απλης διαφωνιας?Εμενα τουλαχιστον θα μου επιτρεψετε να μη μου αρεσει αυτο ειδικα απο 2μελη που δειχνουν αξιολογα.Σας παρακαλω σταματηστε.Ο καθε κυριαρχος με τα χαρισματα κ τις αδυναμιες του.Δε χρειαζεται να αποδειξετε κατι.Οι αποψεις κ τα κειμενα σας μας αρεσουν ούτως η αλλως! Όσο για το bondage καλό η κακό δεν ειναι αυτο που μας κανει να μιλαμε στον πληθυντικο.
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Να 'σαι καλά αγαπητή μου γιά τη σύσταση, όπως και γιά την εκτίμηση. Προσωπικά πάντως δεν μπορώ ακόμη τουλάχιστον ν' ακολουθήσω τη συμβουλή σου, οφείλω απαντήσεις, δεν μπορώ να μείνω χρεωμένος...



     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

    Η ερωτηση του Elysium ειναι σαφης και ακριβης
    ρωταει :
    Για ποιο λόγο μιλάτε στον Πληθυντικό σε μέλη του forum αυτού που έχουν Κυριαρχικό status και δεν έχετε γνωρίσει καν από κοντά?
    ρωταει μονο οταν απευθυνονται σε μελη του forum αυτού
    και ιδικοτερα σε αυτα που εχουν Κυριαρχικό status
    και ακομα ιδικοτερα σε αυτα που δεν γνωριζουν

    τωρα γιατι αναλωνομαστε στο για ποιο λογο μιλαμε στον πληθυντικο στο αφεντικο μας , στη γιαγια μας η στην αφεντρα μας γενικοτερα, νομιζω οτι ξεφευγει της ερωτησεως του και ειναι αδιαφορο φανταζομαι στο παρον νημα.

    η τοποθετηση μου ειναι οτι σε ατομα που δεν γνωριζουμε μιλαμε κατα κανονα στο πρωτο πληθυντικο προσωπο μεχρι να μας επιτραπει το αντιθετο, ανεξαρτητως status αμφοτερων.
    αρα μηπως θα επρεπε να τεθει η ερωτηση :

    Για ποιο λόγο δεν μιλάτε στον Πληθυντικό σε μέλη του forum αυτού που δεν έχουν Κυριαρχικό status ?
     
  11. O γνωστός εγωισμός των κυριαρχων ΜΜ.Να ζητησω συγνωμη γενικότερα γιατι όταν γραφω απο το κινητο εχω περιορισμενες δυνατοτητες κ δεν μπορω να κανω quote.Γνωριζω πως ειναι κουραστικο.Επισης ουτε πμ μπορω να στειλλω.Δε σνομπαρω κανεναν.Θα απαντησω μολις λυθει το προβλημα.Μεχρι τοτε ελπιζω να εχω την κατανόηση σας.(Όλου του φόρουμ γενικότερα).. Ευχαριστώ
     
  12. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: Πληθυντικός Ευγενείας;

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014