Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος carissa[L_T], στις 7 Ιουνίου 2005.

  1. Anastasia_

    Anastasia_ Regular Member

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Οχι καμια σχεση..εγω το νιωθω ως τιμωρια, εκεινος δεν το καταλαβαινει προφανως..τελοσπαντων περαστικα μου
     
  2. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Αν δεν είπε ότι ειναι τιμωρία μπορείς να τον ρωτήσεις. Αλλιώς φαντάζομαι θα πρέπει να επιλέξεις, αν αντέχεις να το κάνεις για την ικανοποίηση του
     
  3. Anastasia_

    Anastasia_ Regular Member

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Για να το συνδεσω με το αλλο θεμα..αν ηξερα οτι ειναι ακομα ερωτευμενος μαζι μου μπορει και να το αντεχα..αλλα καταλαβαινω οτι δεν ειναι οποτε δεν ειμαι διατεθειμενη να κανω καποιου ειδους "θυσια" για την ικανοποιηση του..
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Μου θύμισες πράγματα... να 'σαι καλά  
     
  5. Anastasia_

    Anastasia_ Regular Member

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Αν ειναι για καλο, χαιρομαι  
     
  6. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Είσαι ή δεν είσαι ιδιοκτησία του; Του ανήκεις ή όχι;
     
  7. Anastasia_

    Anastasia_ Regular Member

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Απαντω κι εδω τωρα που μπορω..οχι δεν ειμαι ιδιοκτησια του..κι εχω απορια πανω σ αυτο. Το οτι ειναι καποιος υποτακτικος σημαινει οτι ειναι και ιδιοκτησια? Αλλιως τα χα καταλαβει..νομιζα οτι μονο ο/η slave μπορει να θεωρηθει ιδιοκτησια.
     
  8. nekhbet

    nekhbet New Member

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Αν κατάλαβα καλά υποστηρίζεις ότι θα δεχόσουν πολύ πιο εύκολα το να έχει ο Κ σου και άλλη υ ή εστω να χρησιμοποιει σεξουαλικα και αλλες αν ήσουν σίγουρη για τα αισθήματα του για εσένα? Θα ήθελες να μου εξηγήσεις το γιατί? Σε ρωτάω επειδή εμένα θα μου ήταν αδιάφορο το πόσες υ θα είχε η Κ μου αν δεν είχε αισθήματα για εμένα. Ενώ γνωρίζοντας τα αισθήματα της μου είναι πιο δύσκολο να διαχειριστώ την επιθυμία της για άλλες, γιατί έχω ακόμα ψήγματα κτητικοτιτας και δεν μπορώ να αποσυνδέσω τον έρωτα απο την σεξουαλική αποκλειστικότητα .
     
  9. Anastasia_

    Anastasia_ Regular Member

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Τωρα αυτα που θα γραψω..και οσα εχω ηδη γραψει πιθανως θα τα διαβασει καποια στιγμη..αλλα δεν πειραζει..Καταρχας θα πω το γνωστο.."αβυσσος η ψυχη της γυναικας"(γενικα μιλαω..για την bdsmική γυναικα δεν ξερω..)Κι εγω εχω προσπαθησει να με διερευνησω και να βγαλω κανενα συμπερασμα αλλα ολο πεφτω σε υφαλους   Καταρχας..δεν μπορω να μιλησω για μενα και για εκεινον ακομα με τους ορους..Κυριαρχος-υποτακτικη..γιατι εχω μπερδευτει με καποιες συζητησεις και καποια πραγματα που εχω διαβασει εδω και δεν ξερω αν "δικαιουμαι" να μας αποκαλω ετσι..τελοσπαντων..Λοιπον..αρχικα πιστευω πως δεν υπαρχει αντρας ή γυναικα που να μην θελει την αποκλειστικοτητα..και την θελω βεβαια κι εγω..Ομως πραγματικα σκεφτομαι πως αν ηξερα οτι εγω- αν και υποτακτικη- κυριαρχω στη σκεψη και την καρδια του, τοτε θα δεχομουν πιο ευκολα (οχι ομως ανωδυνα) να εχει παραλληλη ακομα και παραλληλες ερωτικες σχεσεις..για οποιαδηποτε σχεση μου θα το δεχομουν αυτο πιστευω (αλλα μαλλον θα διεκδικουσα και για μενα τ ιδιο δικαιωμα  )Το ξερω οτι δεν σου απαντησα στο γιατι..αλλα ουτε εγω το ξερω.. 
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Σωστά το έχεις καταλάβει  

    Ο σκλάβος ή η σκλάβα μόνον μπορεί να θεωρηθεί ιδιοκτησία και πάλι υπό προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν με τον Αφέντη του/της σκλάβας και αν Αυτός χρειάζεται, επιθυμεί και μπορεί να διατηρεί ιδιοκτησία.

    Αντίθετα με το vanilla λεκτικό, οι εκφράσεις "μου ανήκει" και "Του / Της ανήκω" δεν δηλώνουν τόσο συναισθήματα, χωρίς να σημαίνει ότι αυτά δεν υπάρχουν, όσο πραγματικές καταστάσεις όπου ο ένας διατάζει και ο άλλος υπακούει ασυζητητί.
    Είναι αυτονόητο πως η υποτακτική ή η σκλάβα που την βάζει το Κυρίαρχο μέρος σε μια κατάσταση με περισσότερα πρόσωπα είναι σίγουρη για τα αισθήματά του προς αυτήν, ασφαλής στη σχέση της και βέβαιη ότι η θέση της δεν κινδυνεύει.

    Αλλιώς, δεν βλέπω πως θα μπορούσε η υποτακτική ή η σκλάβα να αποδεχτεί και να απολαύσει την παρουσία του τρίτου προσώπου στη σχέση με το Κυρίαρχο μέλος.

    Αν η σκλάβα δεν αποδέχεται ή δεν απολαμβάνει την παρουσία - συγκεκριμένων - τρίτων προσώπων στη σχέση της, κάτι που - απ όσο γνωρίζω - απασχολεί τους Κυρίαρχους και δίνουν πολύ φροντίδα και περίσκεψη εκεί, τότε χτυπάει κάποιο καμπανάκι. Δεν είναι απλά "καν'το για να ευχαριστηθεί η Κυρία ή ο Κύριος" ο οποίος, με την ευκαιρία ... o.k. το σταματώ εδώ, επειδή έχω ως αρχή, ακόμα και όταν νιώθω ότι κάποιες δηλώσεις προκαλούν, να μη μπαίνω σε χωράφια Κυρίαρχων, οπότε δεν λέω πώς μου φάνηκε η κουβέντα αυτή και σε τι συμπεράσματα για το Κυρίαρχο μέλος θα μπορούσε να οδηγεί.

    @Anastasia,

    το θέμα διαφοράς μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και τιμωρίας-παιχνίδι είναι αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος. Λέει πως σε μια σχέση που είναι με γνώση και αποδοχή και των δύο σχέση Κυριαρχίας - υποταγής ενδέχεται να υπάρχουν πραγματικές τιμωρίες ή να γίνονται παιχνίδια τιμωρίας που είναι κάτι τελείως διαφορετικό και ούτε απαιτεί σχέση Κυριαρχίας - υποταγής.

    Είναι δε τόσο διαφορετικά στη λογική και την προσέγγιση αυτά τα δύο είδη τιμωρίας που συνήθως οι ίδιοι άνθρωποι δεν κάνουν και τα δύο ή πιστεύουν στην κανονική τιμωρία ή πιστεύουν στην τιμωρία - παιχνίδι η οποία μπορεί να είναι μια kinky κατάσταση για να περάσει όμορφα ένα βροχερό απόγευμα, ας πούμε.

    Προσωπικά την ψιλοαμφισβητώ αυτή τη λογική, για μένα αν η κανονική τιμωρία δεν έχει μια μικρή σπίθα παιχνιδιού είναι τελείως αφόρητη - αλλά μου έχει συμβεί να είναι αφόρητη κανονική τιμωρία, θα έλεγα ότι είναι ο κανόνας για μια πετυχημένη κανονική τιμωρία - και αν μια τιμωρία παιχνίδι δεν έχει λίγο τιμωρητική ουσία πραγματική τότε μου φαίνεται κάπως ανόητη. Ομοιοκαταληξία το "αφόρητη" με το "ανόητη", που ουσιαστικά δίνει το δικό μου στίγμα και τίποτα άλλο  

    Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι που βιώνεται ευχάριστα από όποιον είναι με το τρίτο πρόσωπο και τόσο δυσάρεστα για το άλλο μέλος της σχέσης που μπορεί να το αισθάνεται ως τιμωρία. Δε νομίζω πως έχει σχέση με τιμωρία πάντως. Αν έχει, είναι μια χάλια τιμωρία και συνιστώ, εκ του ασφαλούς, πολλές "τρυφερές και χαϊδευτικές" δαγκωνιές, με πρώτη ευκαιρία  

    Στο κάτω κάτω τι φταίει το άλλο πρόσωπο, να χρησιμοποιηθεί για την τιμωρία κάποιας που ούτε ξέρει, ούτε το κακό της θέλει, ούτε γνωρίζει ότι υποφέρει εκείνη την ώρα;  
     
  11. Anastasia_

    Anastasia_ Regular Member

    Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Ευχαριστω για την απαντηση, με βοηθαει να ξεδιαλυνω καποια πραγματα..παντως υπαρχει καποια συγχυση μαλλον με τους ορους και γενικα οι αποψεις διιστανται ως προς το θεμα της ιδιοκτησιας ή μη..χαιρομαι που μου λες οτι το χω καταλαβει σωστα  

    Ως προς το θεμα του τριτου προσωπου..δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα..δεν δικαιουμαι να εχω πολλες απαιτησεις γι αυτο..καθως ειναι τετοιες οι συνθηκες και δεν αντεχω..θ πρεπει να επιλεξω τι θέλω και τι μπορω..αυτο απλα..και ισως καποια στιγμη το αναλυσω κι αλλο..

    Αυτα τα λογια "Είναι αυτονόητο πως η υποτακτική ή η σκλάβα που την βάζει το Κυρίαρχο μέρος σε μια κατάσταση με περισσότερα πρόσωπα είναι σίγουρη για τα αισθήματά του προς αυτήν, ασφαλής στη σχέση της και βέβαιη ότι η θέση της δεν κινδυνεύει.

    Αλλιώς, δεν βλέπω πως θα μπορούσε η υποτακτική ή η σκλάβα να αποδεχτεί και να απολαύσει την παρουσία του τρίτου προσώπου στη σχέση με το Κυρίαρχο μέλος." με εκφραζουν απολυτα!

    Οσο για την "τιμωρια" μου..αν μου αρεσε θα ηταν μια τιμωρια-παιχνιδι..αλλα δεν ειναι...ειναι μια κανονικοτατη τιμωρια (για μενα..γιατι ουτε εκεινος το απολαμβανει ουτε εχει επιγνωση του πως ακριβως νιωθω εγω..)
     
  12. Απάντηση: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Eίναι λάθος να δεχθείς κάτι μόνο και μόνο επειδή είσαι ερωτευμένη μαζί του χωρίς να το θέλεις και η ίδια.Εκτός και αισθάνεσαι ενδόμυχα πως το θέλεις απλά σου είναι δύσκολο και με τη βοήθεια του το πράττεις.
    Είναι διαφορετικό και μάλιστα πρόσφατα είχα αυτή την συζήτηση να κάνεις και πράγματα που δεν σου αρέσουν με σκοπό τη δική του και μόνο ικανοποίηση επειδή αυτή σε νοιάζει, από υπακοή και μόνο και εντελώς διαφορετικό να κάνεις πράγματα που δεν σου αρέσουν για να μην το χάσεις.