Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιοι είμαστε "εμείς";

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 12 Φεβρουαρίου 2015.

  1. Αναφέρεσαι στις φαντασιώσεις γενικευμενο ενώ η ουσία των φαντασιώσεων που σχολιάσω με είναι συγκεκριμενες. Αναφέρεσαι επίσης στο παράδειγμα που έθεσα για φαντασίωση με φόνο είναι τραβηγμένη με σκοπό να προδιαθεσω τον συνομιλητη μου να συμφωνήσει μαζί μου. Της παιδοφιλίας κατά τη γνώμη σου δεν είναι ακραίο παράδειγμα;
    Οσον αφορά τη βοήθεια από κάποιον ειδικό ως προτροπή γιατί τη δαιμονοποιείτε; τόσο ταμπού πια Μη παραδεχτούμε ότι κάποιος που φαντασιωνεται πως ασελγεί σε παιδιά έχει προβλημα; σε ένα τόσο ελεύθερο φόρουμ φοβάστε τις λέξεις και το νόημα τους;
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Καταλαβαίνω ότι μιλάς για το ποστ αυτό, ναι;

    Μιλάει γενικά και είναι φανερό ότι για τον Σείριο είναι θέμα αρχής και όχι οτιδήποτε άλλο.

    Μπήκα ήδη στον κόπο να πω τη γνώμη μου για ποιο λόγο δεν είναι καλή ιδέα να λέμε σε μέλη να επισκεφτούν ειδικό για τις φαντασιώσεις τους   Αλλά δεν είναι αυτό το κύριο θέμα. Αν εσείς τη βρίσκετε δίνοντας συμβουλές σαν κάτι γραιίδια έξω από παλιούς φούρνους που τη βρίσκουν να διηγούνται πώς ήταν η ζωή στην κατοχή, κάνε το, δεν είναι εκεί το θέμα μου.

    Ισχύει για όλες τις φαντασιώσεις αυτό που λέω, δεν γενικεύω για να εξαϋλώσω το πρόβλημα. Και αν θες να το συζητήσουμε, παρούσα μέχρι τέρμα   Στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να κρίνουμε ποια φαντασίωση μπορεί να είναι πράγματι κάτι έτοιμο να υλοποιηθεί. Βασικά ούτε ο νόμος ούτε η ψυχιατική μπορούν να προλαβαίνουν, δυστυχώς και όποιος ξέρει το αντίθετο να το πει. Γίνονται ασφαλιστικά μέτρα σε φαντασιώσεις έστω και εκπεφρασμένες; Εκτός από αυτό όλοι εμείς εδώ δεν μπορούμε να υποκαταστήσουμε το νόμο ή την ιατρική, ούτε να προτρέψουμε ούτε τίποτα. Όλοι γνωρίζουμε καλά ότι απαγορεύεται να πειράξουμε παιδί, όλοι, είτε το φαντασιωνόμαστε είτε όχι είτε διαβάζουμε τη λογοτεχνία άλλων είτε όχι. Όλοι κάνουμε το κουμάντο μας. Κανείς δεν έχει λόγο να πιστεύει ότι είναι καλύτερος από τον διπλανό του σε αυτό το κομμάτι. Άντε τώρα, να μην αρχίσω κι εγώ να κάνω ψυχολοζί ντε κυλ σε εσάς τις φοβικές, δίνετε δικαιώματα  
     
  3. Αυθαίρετο συμπέρασμα ότι εγώ και η mad αποτελούμε ένα σώμα μια ψυχή και πως έχουμε κοινή λογική.
    Ρώτα την ίδια (αν θελήσει να σου απαντήσει).
    Brendικό σύνδρομο μας βρήκε  

    Aλλά φαντάζομαι @smelly_cat θα συμφωνήσεις με το παρακάτω....
    όποια / όποιον τον αντιπαθούμε / ζηλεύουμε ή οτιδήποτε άλλο
    ας του κοτσάρουμε και όλα τα ειδεχθή εγκλήματα του κόσμου, με αφορμή κάποιο post του.
    Όποιον συμπαθούμε... ε, ας μας βιάσει κιόλας δεν χάλασε κι ο κόσμος (με χιούμορ τα λέω μην παρεξηγηθώ).
     
  4. Γενικευεις για τις φαντασιώσεις για να υποστηριξεις την θεση σου οτι είμαι μια φοβική.No problem. Ομως αφου εγώ που θετω αυτες τις απόψεις θεωρουμαι ως φοβική πες μου κατι. Γιατί απαγορεύει το φόρουμ την δημοσίευση τέτοιου είδους φαντασιωσεων;
     
  5. Μίλησα για συγκλίνουσες αποψεις. Αν μου πεις ότι έκανα λάθος που το θεώρησα θα ανακαλεσω. Αν όμως συγκλίνουν οι απόψεις σας για ποιό πράγμα τελικά με κατηγορεις;
    Να σε αντιπαθήσω ή ζηλεύω ή οτιδήποτε αλλο για ποιό λόγο καλέ μου; σε ξερω προσωπικά;
     
  6. gaby

    gaby Guest

    @smelly_cat,

    αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα το έχει χειριστεί πλήρως ο @MasterJp, διάβασα ένα ποστ του πιο πάνω όπου εξηγεί αναλυτικά. Μίλησα και εγώ πιο γενικά για κριτήρια και για ευθύνες moderator και περαιτέρω το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε παραπέμψω, αν μου το ζητήσεις με πριβέ, σε παλιότερους χειρισμούς του προσωπικού της κοινότητας σε κάπως προβληματικά θέματα που και πάλι δεν είχαν να κάνουν με φόνο, ληστεία μετά φόνου και παιδιά  

    Α, και μια λεπτομέρεια, δεν με απασχολεί να στηρίξω ότι είσαι φοβική, δηλαδή δεν μπήκα στη συζήτηση για να θέσω κάτι προσωπικό για σένα αυτό ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά αν προκύπτει… δεν φταίω εγώ, έτσι δεν είναι;
     
  7. Είναι απλό γιατί σε κατηγορώ και ο κάθε ένας μπορεί να το δει ξεκάθαρα από τον τρόπο που συνεχίζεις να γράφεις.
    Αφενός μεν κατηγορείς εμένα για προάσπιση εγκλήματος (το 51 μιλάει για ελεύθερη σκέψη, δεν μιλάει για εγκλήματα), εξ' αφορμής μιας αυθαίρετης ατομικής άποψης (της δικής σου) που θέλει εμένα και την mad συγκλίνοντες στον τρόπο σκέψης.
    Είναι και πάλι πασιφανής ο ζήλος σου για στοχοποίηση συκοφάντιση ατόμων που αντιπαθείς ίσως?
    Για αυτό μίλησα παραπάνω για brendικού τύπου σύνδρομο.
    Έπρεπε να είχες ήδη ανακαλέσει.

    Υγ. δεν χρειάζεται να ξέρεις κάποιον προσωπικά για να τον αντιπαθήσεις μέσα σε ένα φόρουμ ξέρεις.
    Και η αντίθεση στις απόψεις και στον τρόπο γραφής μερικές φορές είναι υπέραρκετή.
     
    Last edited: 18 Φεβρουαρίου 2015
  8. Εγώ δεν σε ρώτησα πως χειρίζονται οι mods τέτοια θεματα. Θα ήθελα να μου διευκρινίσεις αφού το να λέει κάποιος ότι έχει φαντασίωση να ασελγεί σε ανήλικους δεν είναι κάτι που πρέπει να ασχοληθούμε ως φορουμ γιατί αυτομάτως τον αποκλείουμε από τη παρέα με το να τον προτρέψουμε σε κάποιον ειδικό το ίδιο το φόρουμ απαγορεύει ρητά τέτοιου είδους δημοσιευσεις. Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ με τους κανόνες του φορουμ;
     
    Last edited: 18 Φεβρουαρίου 2015
  9. Αλλάζεις τα λόγια μου και δε σε τιμά αυτό. Δεν αναφέρθηκα πουθενά ότι υπερασπίζεσαι την πραξη ως πράξη αλλά ότι υπερασπίζεσαι την ελευθερία έκφρασης του παιδόφιλου με το να μην αντιδρούμε αν δημοσιεύσει τις φαντασιώσεις του. Θεωρώντας μάλιστα ως προσπαθεια αστυνόμευσης φαντασιώσεων οποία αντίθετη αποψη.
    Πραγματικα θεωρώ ότι φαντάζεσαι αντιπαθειες και παρασκήνιο αλλά δε νομίζω να έχω αναφερθεί σε οποιοδήποτε ποστ δικό σου ή της mad αρνητικά εκτός από το συγκεκριμένο θεμα.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    @smelly_cat,

    Ξαναλέω, το θέμα του τι θεωρούμε σωστό σε αυτό το φόρουμ το έχει πλήρως καλύψει ο @MasterJp στα ποστ του #30 και #70. Αν θες ξαναδιάβασε αυτά.

    Πώς ορίζεις τον παιδόφιλο; Με ποια κριτήρια;
     
  11. Με τα κριτήρια που τον ορίζει ο νόμος.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Υπερασπίζομαι την ελευθερία έκφρασης των μελών αυτού του φόρουμ, διαφέρει από αυτό που λες και απορώ πώς δεν το είδες μόνη σου αν και προσπάθησα να σε βοηθήσω