Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιος τελικά κάνει κουμάντο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος dimfetishman, στις 19 Σεπτεμβρίου 2015.

  1. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    @margarita_nikolayevna οσο σας διαβαζω, τοσο σας θαυμαζω. Ειστε και προσγειωμενη και λογικο ατομο, σπανιος συνδυασμος...

    @Tenebra_Silente οσο σε διαβαζω τοσο σε καταλαβαινω.

    Η Βιβλος που λες δεν ειναι βιβλιαρακι τυπωμνεο, ειναι η νοοτροπια των αγγλοσαξωνων, αρκετα χρονια περασα στην φιλοξενη αγκαλια τους και στα ομιχλωδη δαση τους. Ειναι η νοοτροπια τους, ο τροπος σκεψης, το "συνταγμα" αν θες, που τους "προστατευει" απο αυθαιρεσιες σκεψεων και απαφασεων. Ναι, οφειελεις να εχεις κοσμιες σχεσεις, "νομος" που ισχυει μεχρι να πιειες το πρωτο κουβαδακι αλκκκκκκκοοοοοοολλλλλ και μετα βγαινει ο πραγματικος -καταπιεσμενος- χαρακτηρας.

    Το ειπα και σε αλλο τοπικ, στο "ιμαμ μπαϊλντι" ο τρελελληνας δεν εχει πειθαρχια. Μην κοροϊδευουμε τον εαυτο μας. Η "πειθαρχεια" στην Τρελλαδα κραταει οσο κραταει ενα συγκεκριμενο συμφερον. Παραμονες εκλογων γραφοντας, αυριο τετοια ωρα θα με θυμηθειτε. Αν φυσικα το θελετε...
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Δημήτρης Άλφα είναι και ζήτημα του τι θεωρεί κάποιος πειθαρχία.
    Αν πειθαρχία είναι καταπίεση του εαυτού σου και όχι αυτοέλεγχος.
    Προτιμώ να είμαι απείθαρχος.
    Δεν είμαι υπέρ του ρομποτισμού.
    Ακόμη και ο πιο πειθαρχημένος άνθρωπος υπό κάποιες συνθήκες "κλατάρει".
    Η πειθαρχία έγκειται και στο να μπορεί κάποιος, να ελέγχει το μέγεθος της έκρηξης του.
    Όχι μόνο στο να μην εκρήγνυται.
    Αν με φτάσουν στο αμήν, συγνώμη, αλλά σκάω.
    Αν κάποιος/α φτάσει στο σημείο, να μου προκαλέσει ναυτία.
    Δεν θέλω να τον/την ξαναδώ στα μάτια μου.
    Δεν θα κρατήσω ψευτοκαλές σχέσεις, για να μην μου χαλάσει η μόστρα.
    Δεν μπορώ τα ψεύτικα.
    Και όσο δεν μ' ενοχλεί, απλά για μένα δεν υπάρχει και ας είναι καλά όπου κι αν βρίσκεται.
     
    Last edited: 20 Σεπτεμβρίου 2015
  4. Συχνά μπερδεύουμε τη διεκδίκηση και ικανοποίηση των θέλω μας σε μιά σχέση με το "κουμάντο" (command). Γι αυτό, όταν το υ μέλος της κ/υ σχέσης προσπαθεί να "περάσει τα δικά του", θεωρούμε οτι επιχειρεί να αποκτήσει τον έλεγχο.

    Ο λόγος ύπαρξης μιά κ/υ σχέσης είναι -μεταξύ άλλων- να καταστεί σαφές ποιός έχει τον έλεγχο. Αυτός είναι ο/η κ. Εδώ κάνω τη διάκριση μεταξύ ελέγχου και κουμάντου. Ελεγχος είναι η κατοχή της εξουσίας. Κουμάντο είναι η άσκηση της εξουσίας με ενεργητικό και παρεμβατικό τρόπο, κυρίως μέσω εντολών, έτσι ώστε ο κ να δηλώνει με τον πιό φανερό τρόπο οτι αυτός έχει τον έλεγχο. Θεωρώ επομένως το θέμα λυμένο.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    η καύλα, τα συναισθήμτα, οι δύο, το Κ. Με αυτή την σειρά.
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ... ο Κ.-
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    όπως λέμε το υ μέρος λέμε και το Κ μέρος, δεν είναι φυλετικό.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ποιος κάνει κουμάντο απάντησα.
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    ο.κ.  
     
  10. Dapom

    Dapom Contributor

    Θα συμφωνήσω με τον @peleas οτι τον έλεγχο και το κουμάντο τον έχει ο Κ...για όσο διάστημα το υ του έχει παραχωρήσει τον έλεγχο.
     
  11. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Μου γεννιέται ένα ερώτημα από αυτό το νήμα. Το Κ είναι ο οδηγός, έχει το κουμάντο, τι οδηγεί; Το όχημα είναι το υ ή ίδια η σχέση; Και αν το όχημα είναι η σχέση, το υ τι είναι;
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Lamborghini.