Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιός έχει τον έλεγχο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Lucifer81, στις 23 Φεβρουαρίου 2020.

  1. -Volt-

    -Volt- Contributor

    ή το σύνδρομο της Στοκχόλμης
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ιδρυματοποίηση θα έλεγα -ξεχειλώνοντας τελείως τον όρο- γιατί το σύνδρομο της Στοκχόλμης ταιριάζει με το πιστόλι στον κρόταφο.
     
  3. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Εσύ Αφέντη!
     
  4. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ναι η απόλαυση είναι το θέμα μας και πιστεύω συνδέεται με τα όσα ειπώθηκαν νωρίτερα.Με βάση το τελευταίο σου ποστ ανοίγεις ένα θέμα (μεγάλο για μένα) που αξίζει δικό του νήμα.Δεν έχει συζητηθεί αρκετά η μπρατ κατηγορία εδώ,ως προς τον τρόπο λειτουργίας κι ερμηνείας της στο bdsm.Δεν έχουν ειπωθεί αρκετά πράγματα δηλαδή από τα ίδια τα μπρατ και θα ήταν ενδιαφέρον.
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    δεν βαφτίζεται κυριαρχικός κάποιος που δεν μπορεί να έχει τον έλεγχο. ούτε κάποιος που δεν τον θέλει.
    δεν βαφτίζεται υποτακτικός κάποιος που δεν καταφέρνει να παραδώσει τον έλεγχο, ούτε κάποιος που δεν θέλει και σφίγγεται στο μέτρημα των πέναλτυ.
    μιά χαρά περνάνε όλοι στο βαθμό που μπορούν.
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Θα έλεγα ίσως ούτε καν αυτό (πεδία ελέγχου). Το μόνο που αντιλαμβάνομαι πλέον ως όριο είναι το "νομίζω ότι δεν μπορώ να κάνω/είμαι το τάδε". Αλλά κάποιες φορές έχει γελάσει και το Σύμπαν το ίδιο σε δικά μου αντίστοιχα statements τουλάχιστον  

    Εννοείται πως όχι.
    Είσαι όμως Κυρίαρχος αν επιβάλλεις την μέγιστη ηδονή ακόμη και αν ο άλλος (νομίζει ότι) δεν τη θέλει.  
     
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Προσωπικά... μαζί σου. Αλλά μιλούσε για υ, οπότε είπα να μην το κάνω personal once again χαχα
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Τι εννοείς;
     
  9. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ο,τι άσχετα το πώς καποια υ μπαίνουν χωρίς όρια (του στυλ " this is off the table" ) υπάρχουν άλλα που το κάνουν, και είναι υ εξ'ορισμού. Δικαιούνται το όριο.

    Από εκεί και πέρα τα όρια δεν υπάρχουν για να πατάμε κόκκινο σε κάθε λεπτομέρεια και υπολεπτομέρεια, αφορούν bigger pictures.
    Δεν μπορεί δηλαδή ένα υ, να λέει " με ελέγχετε απόλυτα σεξουαλικά , είμαι δικό σας, κάντε μου ο, τι .Κύριε/α " και μετά να κάνει τσεκ λιστ με το τι δέχεται η όχι στο κρεβάτι. Γνώμη μου.

    Αυτό που είπα στην μαργαρίτα είναι ότι εγώ δεν έιχα καν αυτή την αντιμετώπιση ως υ (όπως και εκείνη αναφέρει) αλλά μίλησα για όρια καθώς αναγνωρίζω πως γενικά τα υ ,έχουν και είναι οκ, για αυτό είναι και υ.
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το υ είναι χαρακτηρισμός, το σ είναι κατάσταση. Υποτακτικός/η και υποταγμένος/η όπως και Κυριαρχικός/η και Κυρίαρχος/η.
    Το M/s είναι μέρος του D/s.
     
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Δεν καταλαβαίνω τώρα τι μου λες, ούτε τα ξέρω εγώ έτσι, αλλά οκ.
     
  12. Ken Jackson

    Ken Jackson Imperious, choleric, irascible

    Τα λεφτά !