Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πουριτανισμός και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Vergina, στις 1 Νοεμβρίου 2019.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Γκια χάρη Μπεργκίνας, Καντπιεμπισής απ' αύριο τα λέει πως Μιτριντατισμό πα να πεί αντοχή στην παραμύτα επειντή στα παιντιά λένε παραμύτια.
    Αύριο, όκι σήμερις...
     
  2. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Γύρω στα 15 χρόνια πριν, ασχέτως εάν η αίσθηση προσεγγίζει τη χιλιετία, ξεκινήσαμε μια κουβέντα με θέμα το εάν ο Master δύναται να είναι λιμπερτίνος κι ο λιμπερτίνος Master. Όσο με βοηθά η μνήμη μου και σχωράται αν σφάλλω, μόνον 2 είχαν συνταχθεί τότε με την θετική προσέγγιση στο ερώτημα.
    Δεχόμενοι ότι ο αντίποδας του "πουριτανός", με το περιεχόμενο που δίνει στον προσδιορισμό η νηματοθέτιδα, είναι ο λιμπερτίνος, το γεγονός ότι δημιουργήθηκε το παρόν νήμα αποτελεί σαφέστατη ένδειξη της πορείας του βδσμ στην Ελλάδα.
    Το ότι τότε είδαμε το τυρί, αλλά όχι τη φάκα, βαρύνει εμάς.
    Το ότι δείχνουμε πλέον και το τυρί και την φάκα, αλλά συνεχίζουν τα ποντικάκια να είναι έρμαια της ακόρεστης πείνας τους, απενοχοποιεί πλήρως τους γάτους.
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    παραμένουν ασαφή και απροσδιόριστα τα περιεχόμενα τόσο του κατα την νηματοθέτιδα πουριτανού, όσο και του λιμπερτίνου.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δε νομίζω ότι ένα λιμπερτίνο τον ενδιαφέρουν οι ταμπέλες εκτός και αν αυτές περιλαμβάνονται στο προσωπικό του κυνήγι της απόλαυσης -κάθε είδους- πέραν όποιων ηθικών φραγμών.
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Πουριτανισμός και συντηρητισμός είναι διαφορετικές έννοιες. Ο ορισμός που αναφέρετε ("πουριτανισμός ως συντηρητισμός στα ήθη") είναι περιορισμένος, υπερβολικά απλουστευτικός, αν και μάλλον διαδεδομένος στην καθημερινή γλώσσα.

    Όμως, όπως έχει ήδη διατυπωθεί, ο πουριτανισμός - μερικοί ονομάζουν "νεο-πουριτανισμό" τον σημερινό - είναι κάθε μορφή συμμόρφωσης σε αρχές, μοντέλα και συμπεριφορές που θεωρούνται ως οι μόνες ηθικά σωστές, ορθόδοξες. Η πολιτική ορθότητα και ο κομφορμισμός είμαι παραδείγματα πουριτανισμού, αλλά και ο ζήλος του νεοφώτιστου και κάθε αγκύλωση που μοιράζει το πεδίο σε σωστό και λάθος, αντί σε παρόμοιο και διαφορετικό.

    Στον "χώρο", πουριτανική προσέγγιση είναι κάθε προσέγγιση που μεταφράζεται σε "εγώ ξέρω ποιό είναι το σωστό και για τους υπόλοιπους, και κρίνω ότι όσοι δεν το κάνουν σαν κι εμένα το κάνουν λάθος". Έχει θεμελιώδη διαφορά από "εγώ ξέρω ποιό είναι το σωστό για μένα, και διαπιστώνω ότι άλλοι το κάνουν διαφορετικά από μένα".
     
  6. Vergina

    Vergina I'm just a vision on your TV screen

    Πωπω, με κατέστρεψες τώρα... Η πολιτικοκορεκτιλα μου με καθιστά πουριτανή... κάτι που δεν το περίμενα...

    ...ωστόσο σε ευχαριστώ, γιατί πραγματικά έχεις δώσει σε λίγες γραμμές ακριβώς ότι έχω σαν κουβάρι στο μυαλό μου...
     
  7. Vergina

    Vergina I'm just a vision on your TV screen

    @Marqui δεν κατάλαβα Σε ποια από 15ετιας συζήτηση αναφέρεσαι.
    Αν μπορείς παράθεσε το νήμα αν είναι σχετικό με αυτό.
    Από την άλλη, αν κατάλαβα καλά, το παλαιότερο νήμα αφορά μόνο στους Master, το BDSM δεν περιορίζεται μόνο σε αυτούς
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Με πολλή συμπάθια.
    Αν κατάλαβες ότι το νήμα (το όποιο νήμα) αφορά μόνο τους Masters και με αυτό σαν αφορμή, τονίζεις ότι το BDSM δεν περιορίζεται μόνο σε αυτούς, επιβεβαιώνεις επ΄ακριβώς αυτό που λέει ο @Marqui.
     
    Last edited: 3 Νοεμβρίου 2019
  9. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Προσωπικά μου φαίνεται πως η @Vergina κινήθηκε με μια γενναία δόση επιφύλαξης, δεν ισχυρίζεται ότι κατάλαβε, το αντίθετο.

    Από την άλλη, μια κουβέντα/νήμα με θέμα "εάν ο Master δύναται να είναι λιμπερτίνος κι ο λιμπερτίνος Master" όντως αφορά μόνο τους masters - και τους λιμπερτίνους - άσχετα από το στάτους του όποιου σχολιαστή.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Για να το λες κάτι θα ξέρεις.  
     
  11. Vergina

    Vergina I'm just a vision on your TV screen

    @espimain θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις τι δεν έχω καταλάβει καλά.
    Γιατί όπως ο
    Συζητάμε για ένα παλαιό νήμα, το οποίο όσο και να θέλω, δεν είχα την τιμή να το παρακολουθήσω στην εποχή του. Δε γνωρίζω το περιεχόμενο του και το μόνο που γνωρίζω είναι η αναφορά του @Marqui. Ότι δηλαδή αφορά την οποία σύνδεση ανάμεσα στο λιμπερτινισμο και τον Master.
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ... κι αυτούς που τους τρώνε στη μάπα...